אייל שפירא

המשבר הבריאותי של החודשיים האחרונים יימשך עוד זמן רב, וכרגע עושה רושם שהמצב עומד להידרדר במהירות. מהמקום שבו אני עומד נראה שמדינת ישראל עושה צעדים דרמטיים כדי לבלום את התפשטות הקורונה, אך בד בבד אינה שומרת כראוי על המשאב החשוב ביותר שלה היום - עובדי מערכת הבריאות.

כמו רבים מהרופאים העצמאיים אני עובד בימי השגרה במערכת הבריאות הציבורית, בתפקידי כרופא בכיר במחלקת פלסטיקה במרכז הרפואי שמיר (אסף הרופא). מדי ערב אני רואה בטלוויזיה את ההודעות של ראש הממשלה ושר הבריאות, ולצערי חש שההתנהלות הנוכחית בשטח מפקירה אותנו.

כשאני אומר "אותנו" אני מתכוון לרופאים, לאחיות, לסניטרים, למזכירות, לעובדי המשק ושאר עובדי מערכת הבריאות. אתמול בבוקר, למשל, נכנסתי לבית החולים שנראה בדיוק כמו בכל יום אחר. חדר המיון פעל ללא שינוי בנוהלי קבלת החולים, כך שחולה שחשוד כמי שנדבק בנגיף הקורונה המסוכן שהה לצד חולה שנקלטה עקב חשש לשבר ביד ומטופל אחר שהגיע עם כאבי בטן וחום.

הג'ל לחיטוי הידיים במתקן הסמוך למעלית נגמר ואיש לא יחליף אותו בשעות הקרובות, והכניסות למחלקות האשפוז השונות שבהן עברתי היו פתוחות ואיש לא בדק את הנכנסים והיוצאים. בני משפחה וחברים הגיעו לבקר במחלקות באין מפריע. המשמעות היא שאנשים חולים בקורונה יכולים להדביק את המאושפזים במחלה קשה יותר.

גם במרפאות קופות החולים נוהלי העבודה לא ברורים, ואיש אינו פועל להגנה מכל סוג על צוותי המרפאה ועל ציבור המטופלים המגיע למרפאות. הציבור מגיע לקופת החולים שבה מרוכזות מרפאות משפחה וילדים המשופעות בחולים החשודים כחולי קורונה לצד מטופלים המגיעים לרפואת מומחים (אורתופדיה, נשים, קרדיולוגיה ועוד). אין הפרדה חיונית.

אנשים עם מסכות מגיעים לבית החולים אסותא באשדוד, מרס 2020. לא כולם הפנימו את הצורך בהגנה ובהפרדה

ביום רביעי האחרון עלו בזה אחר זה ראש הממשלה, שר הבריאות, שר האוצר, שר החינוך וסמנכ"ל משרד הבריאות ושיבחו את הצוותים השונים במד"א, בבתי החולים ובמערכת הבריאות כולה. הם ציינו את תחושת השליחות של הצוותים רפואיים, הסיעודיים, והפרא רפואיים. אלא שהמחויבות של הצוותים ממשיכה לתעתע באנשי הניהול והממשל, שלהם נדמה שעובדי מערכת הבריאות מחוסנים מפני הנגיף בזכותה.

תחושת שליחות אינה מחסנת מפני נגיפים, אם זה לא היה ברור עד היום. שליחת הצוותים לטפל בחולים כשהם מצוידים רק בה דומה לשליחת חיילים לשדה הקרב ללא שכפ"ץ. משרד הבריאות חייב להציב את בטיחות הצוותים הרפואיים במקום הראשון ולוודא שהצוותים ממוגנים בפני סכנת הדבקה, כדי שיוכלו להמשיך לתת מענה לציבור עכשיו ובהמשך.

לפני יומיים קיבלתי מסכת N-95 (שבימים כתיקונים נעשה בה שימוש חד פעמי) ומשקפי מגן, אבל גם הודעה שזהו ציוד המיגון שלי לחודש הקרוב. זו אינה פעולת מנע מפני הנגיף אלא סימון וי. בתי החולים חייבים לספק לצוותים הרפואיים ציוד מיגון מתאים, זמין ותקין ובאופן שוטף. אלא שבשביל זה הם זקוקים לתקציב, וזה אינו קיים.

צעדי מנע דחופים נוספים הם להוציא את הטריאז' (הבדיקה הראשונית) אל מחוץ לכותלי המיון ולהפריד בין מטופלים בסיכון לקורונה לבין אלה שאינם חשודים כחולים. יש להגדיל את מספר הבדיקות דרמטית ל-15 אלף בדיקות ביום, כדי שאפשר יהיה לאתר את הנשאים והחולים ולהימנע מבידוד של אלה שאינם נגועים. ציוד רפואי מתאים חייב להיות זמין ובמלאי בכל זמן.

הציבור הרחב צריך לעשות צעדים משלו. הדבר החשוב ביותר הוא להימנע מלהגיע ללא צורך לאזורים החשודים כנגועים בנגיף הקורונה. אסור לערוך ביקור חולים בבתי החולים, אבל נדרשת אכיפה של ההנחיה. לחולים שזקוקים לטיפול רפואי של מומחה ייעודי כמו אורתופדיה, קרדיולוגיה או רפואת נשים מומלץ לא להגיע למרפאות שבהן פועלות גם מרפאות לרפואה כללית - משפחה, ילדים וכדומה. עליהם לגשת למרפאות מומחים מופרדות בהן הסיכון להימצאות הנגיף ולהידבקות נמוך משמעותית.

בישראל יש היום כ-29 אלף רופאים פעילים. עד כה הוכנסו לבידוד יותר מ-2,500 אנשי צוות רפואי והתברר שיותר מ-20 נמצאו חולים בקורונה. כדי לעצור זאת, הממשלה והאזרחים נדרשים לעזור לעובדי מערכת הבריאות להתגונן מפני הנגיף. השינוי באופן החשיבה וברמת הביצוע חייב לקרות מיד, אחרת נמצא את עצמנו ללא רופאים מטפלים ועם מעט מאוד ידיים מקצועיות לטיפול בציבור החולים.

ד"ר אייל שפירא הוא יו"ר ארצ"י (ארגון הרופאים העצמאיים), החבר בקואליציית הבריאות מבית אנו

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ