מגפת הקורונה |

עימותים ומעצרים במזרח ירושלים בשל הגבלת הכניסה לתפילות בהר הבית

בעוד במסגדים רבים לא נערכו היום תפילות יום השישי בשל משבר הקורונה, ברחבת מסגד אל-אקצא הוטלו רק הגבלות על התקהלות. מהוואקף נמסר כי כ-500 איש התפללו במקום

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שוטרים במחסום בכניסה לשער שכם, היום
שוטרים במחסום בכניסה לשער שכם, היוםצילום: AFP

עימותים ומעצרים אירעו בצהרייים (שישי) בעיר העתיקה בירושלים בשל פעילות המשטרה לדילול מספר המתפללים המוסלמים בתפילת יום השישי בהר הבית. לפחות פלסטיני אחד נעצר ואחרים קיבלו דו"חות על הפרת צו בריאות הציבור בשל התקהלות של יותר מעשרה אנשים. עימותים פרצו גם מחוץ לעיר העתיקה בין פלסטינים לבין שוטרים, והאחרונים השתמשו באמצעים לפיזור הפגנות. לפי מינהלת הוואקף, 500 איש התפללו ברחבת ההר. כשהסתיימה נפתחו מחדש שערי העיר העתיקה.

בעוד במסגדים רבים ברחבי הארץ ובשטחי הרשות הפלסטינית לא נערכו היום תפילות יום השישי בשל התפשטות הקורונה, במתחם שמחוץ למסגד אל-אקצא לא הוטל איסור להתפלל היום אך הוטלו הגבלות על התקהלות במתחם. בתפילת השחר בהר השתתפו מאות רבות של מתפללים. רובם הקפידו לעמוד במרחק זה מזה מחוץ למבנים. אולם בשל הגשם, הצטופפו כמה עשרות מהם באזורים מקורים ליד המסגד בניגוד להנחיות משרד הבריאות.

מוסלמים מתפללים מול שערי מסגד אל-אקצא, היוםצילום: AFP

לקראת תפילות הצהריים, סגרה המשטרה חלק משערי ההר כדי למנוע תפילה המונית בו. שלושה שערים – שער השבטים, שער המג'לס ושער השלשלת – נותרו פתוחים, ואילו שערי העיר העתיקה נפתחו רק לתושבי המקום.

בימי השגרה נהוג להוציא מדי שבוע עשרות אוטובוסים מיישובים ערביים למסגד אל-אקצא. אך כעת קראו אנשי הדת לנהוג במשנה זהירות ולהגיע באופן עצמאי ולא בהסעות. בנוסף, ראשי הוואקף הורו השבוע על סגירת המסגדים במתחם, והודיעו כי יאפשרו תפילות ברחבות תוך הקפדה על תנאי היגיינה ועל מרחק בין המתפללים. יחד עם איסור וצמצום התפילות במסגדים, אנשי הדת קראו לצמצם את כמות המשתתפים בהלוויות ואסרו לפתוח אוהלי אבלים או לקבל בבית ביקורי ניחום אבלים.

מועצת האימאמים ואנשי דת בולטים בחברה הערבית פרסמו השבוע קריאות המצוות לא לקיים את כלל התפילות במסגדים, ובהן תפילות יום השישי, עד לסיום המשבר. האימאמים קראו בצעד חסר תקדים למואזינים במסגדים לא להזמין את המאמינים להגיע לתפילה אלא לבקש מהם להתפלל בביתם. ד"ר מוחמד סלאמה, מהחתומים על הקריאה, אמר ל"הארץ" כי האיסור שהטיל משרד הבריאות על התכנסות של למעלה מעשרה אנשים מחייב את התייחסות אנשי הדת, בדגש על מניעת התפילות ההמוניות בימי שישי.

שוטרים במתחם הר הבית, הבוקרצילום: AFP

הודעת אנשי הדת המוסלמים מצטרפת להודעת ראשי הכנסייה בארץ שאימצו גם הם מדיניות דומה. בכנסיות רבות לא מתקיימות המיסות של ימי ראשון, כמו גם תפילות לרגל חודש התענית שלפני חג הפסחא, שהחל בשבוע שעבר. ראשי הכנסייה קראו ליישם את הוראות משרד הבריאות ולהימנע מהתקהלויות, ובנוסף כמרים רבים מקפידים על קיום טקסי הלוויה מצומצמים ללא תפילות המוניות בכנסיות.

ראשי רשויות בערים גדולות בחברה הערבית הצטרפו למאמץ, בהם ראשי הערים נצרת, רהט, טייבה ואום אל-פחם, כאשר גם הם אסרו על קיום תפילות המוניות במסגדים. בחלק מהערים, בהן באקה אל-גרבייה, אף סיירו פקחים מטעם הרשויות וקראו לתושבים להסתגר בבתיהם באמצעות רמקולים. ברהט התקיימה תפילה במסגד א-נור אך שוטרים הגיעו למקום וסגרו אותו מחשש להתקהלות.

בנוסף, הרשויות אסרו על פתיחת מסעדות ובתי קפה והקפיאו פעילויות תרבותיות, כאשר רק חנויות המוכרות מצרכים בסיסיים נותרו פתוחות. ועדת המעקב של הציבור הערבי, הכוללת את נציגי הרשויות והרשימה המשותפת, הקימה ועדה שבה חברים רופאים ומומחי בריאות הציבור, ויצאה בקמפיין המפציר בציבור הערבי להישמע להוראות משרד הבריאות.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ