מגפת קורונה |

יישום התקנות לשעת חירום עוכב בשל מחלוקת על סגירת מרכזי המסחר והשווקים

במשרד הבריאות ביקשו לסגור את השווקים בדומה לקניונים, מכיוון שמדובר באזורים צפופים בלי אפשרות לשמור על מרחק. שרים בממשלה התנגדו, בלחץ סוחרים, ונתניהו החליט לשמור על המרכזים פתוחים לפחות עד יום שלישי בעוד שהשווקים ייסגרו

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שוק מחנה יהודה בירושלים, אתמול
שוק מחנה יהודה בירושלים, אתמולצילום: אוהד צויגנברג

כניסתן לתוקף של התקנות לשעת חירום שעליהן הכריז ראש הממשלה בנימין נתניהו התעכבה, בין השאר, בעקבות מחלוקת בממשלה על סגירת השווקים ומרכזי מסחר בשולי הערים. משרד הבריאות דרש לסגור את מרכזי הקניות, ונתקל בהתנגדות שרים שהיו נתונים ללחץ סוחרים. נתניהו הודיע כי המרכזים יישארו פתוחים לפחות עד יום שלישי, והשווקים לא הוחרגו.

במשרד הבריאות ביקשו לסגור את השווקים לאלתר בדומה לקניונים, מכיוון שמדובר באזורים צפופים בלי אפשרות לשמור על מרחק. ואולם, בישיבת הממשלה שנערכה ביום שישי לפנות בוקר התנגדה שרת התרבות והספורט מירי רגב למהלך וטענה כי זו גזרה שהציבור אינו יכול לעמוד בה. בהמשך לא התקבלה החלטה והנושא הועבר לטיפול משרד הבריאות. אף על פי כן, ביום שישי בבוקר פורסמה הודעה ולפיה התקנות אושרו פה אחד. בהודעה נוספת נכתב כי "משרד הבריאות יפיץ הנחיות מפורטות לגבי הפעילות במקומות המסחר והשווקים".

נתניהו בהצהרה לתקשורת במשרד ראש הממשלה, השבועצילום: אמיל סלמן

בישיבת הממשלה דרש שר הכלכלה אלי כהן את המשך פעילותם של המרכזים המסחריים, אף שאינם כוללים רק חנויות מזון. בדיון שערכו השרים סוכם, חרף התנגדותו של שר התקשורת דוד אמסלם, כי שווקים כמו מחנה יהודה בירושלים ייכללו במקומות האסורים לפתיחה. ואולם לחץ של הסוחרים החזיר את הסוגיה לשולחן ראש הממשלה. גם נושא סגירת המקוואות לא עוגן בטיוטה שהופצה בישיבת הממשלה.

אי-הפצת התקנות הביאה בסוף השבוע למחלוקת בין משרד הבריאות לבין המשטרה בנוגע לאכיפתן. במשטרה טענו כי כל עוד התקנות אינן מפורסמות באופן רשמי, קיים קושי ממשי לאכוף אותן לנוכח הסייגים הרבים.

קונות בשוק הכרמל בתל אביב, בסוף השבועצילום: CORINNA KERN/רויטרס

ביום חמישי הודיע נתניהו על שורה של תקנות הכוללות הגבלות תנועה וצמצום היציאה מהבית למעט מקרים חיוניים כמו הגעה לעבודה, הצטיידות במזון ותרופות ועוד.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ