המת הראשון מקורונה בישראל: אריה אבן, ניצול שואה שהותיר אחריו 18 נכדים

אבן, בן 88, עלה לארץ לבדו מהונגריה ב-1949 והיה עובד מדינה באגף המכס. משפחתו כתבה כי הוא היה "איש יקר ואהוב, מסור למשפחתו אדם חזק עד רגעיו האחרונים". משרד הבריאות מסר אתמול כי אבן סבל ממחלות רקע רבות

ניר חסון
ניר חסון
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
אריה אבן
אריה אבןצילום: באדיבות המשפחה
ניר חסון
ניר חסון

הגבר שמת אמש (שישי) מקורונה במרכז הרפואי שערי צדק בירושלים הוא אריה אבן, בן 88 מירושלים. הוא היה ניצול שואה שעלה לבדו מהונגריה ב-1949, והותיר אחריו ארבעה ילדים, 18 נכדים ונין. אבן היה עובד מדינה באגף המכס, והיה עם אשתו בכמה שליחויות מטעם משרד החוץ בנציגויות ישראל בעולם.

אבן התגורר בבית האבות "נופים" בירושלים, שבו נדבקו בנגיף תשעה דיירים ואנשי צוות נוספים, בעקבות הידבקות של עובדת סוציאלית המועסקת במקום (שבעצמה נדבקה מאזרח זר מצרפת במהלך חתונה). הוא נכנס לבידוד לצד שאר 170 הדיירים לפני כעשרה ימים. "עד מוצאי שבת שעברה הוא הרגיש טוב", סיפר בנו, יעקב אבן, "היו לו קצת עליות וירידות של חום וכולנו חשבנו שזה עבר".

בית האבות נופים בירושלים, השבועצילום: אמיל סלמן

אולם, המשיך, "בשבת פתאום עלה שוב החום, היו לו קשיי נשימה והוא הרגיש חלש, אז פינו אותו לשערי צדק. ביום הראשון באשפוז הוא הרגיש בסדר פחות או יותר ואפשר היה לתקשר איתו. אבל ביום השני כבר נותק הקשר והיו שעות שאי אפשר היה לתקשר, וגם כשכן אז רק שלושה-ארבעה משפטים". במהלך השבוע הדרדר מצבו והוא עבר החייאה עקב התקף לב, ואתמול בערב חלה הידרדרות במצבו והוא מת. ממשרד הבריאות נמסר אתמול כי אבן סבל ממחלות רקע רבות ואושפז בבית החולים במצב קשה מאוד.

בהודעה שפרסמה משפחת של אבן נכתב: "הוא היה איש יקר ואהוב, חי חיים מלאים, מסור למשפחתו, אדם חזק עד רגעיו האחרונים. שמחים שבערוב ימיו התגורר ארבע שנים בבית הדיור המוגן 'נופים' ואהב מאד את המקום. צר לנו על כך שהעביר את ימיו ורגעיו האחרונים כאשר בני משפחתו מנועים מלהיות לצידו. אנו מודים לצוות הרפואי בביה"ח שערי צדק על טיפול מסור, אנושיות ואמפתיה". עד למחלה, סיפר הבן, אביו היה "בריא כשור וצלול לחלוטין. בני המשפחה היו מטיילים איתו ומבקרים אותו, הוא קרא הרבה ולאחרונה. אחרי שכנוע ארוך, אפילו למד לשמוע מוזיקה באמצעות בלוטות'". הבן הוסיף כי אבן היה מנוי ל"הארץ" במשך חמישה עשורים.

בני המשפחה עדיין לא יודעים כיצד תתנהל הלוויה תחת הנחיות הבידוד ובצל החשש מהדבקה נוספת. הם גם טרם החליטו כיצד תיערך השבעה, אם בכלל. "בגלל שהוא הראשון זו טריטוריה לא מוכרת, אני מקווה שלאחר צאת השבת ידברו איתנו", אמר הבן.

בישראל אובחנו עד כה 883 חולי קורונה, 15 מהם במצב קשה.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ