מסמך של המשטרה שהגיע לידי "הארץ" הנחה לאפשר תפילה של עד 20 אנשים בבתי כנסת ולא לבצע אכיפה במידה שיש חריגה במספר המתפללים, וזאת בניגוד לצו בריאות הציבור האוסר התקהלות של יותר מעשרה אנשים. עם זאת, לאחר הפרסום, המשטרה הבהירה כי מדובר בטיוטה פנימית שעדיין לא הופצה לשוטרים בשטח וחידדה כי האיסור על התכנסות של יותר מעשרה אנשים חל גם על בתי כנסת, אולם בטקסים דתיים של הלוויות וחתונות מותרת התכנסות של עד 20 איש. לפי ההנחיות, שוטרים רשאים לתת קנס של 5,000 שקלים בגין חריגה מהוראות אלה.

צו בריאות הציבור קובע כי "אין לקיים התקהלות בהשתתפות עשרה אנשים ומעלה באולם אחד, ובכלל זה מקום תפילה". גם המסמך הפנימי של המשטרה קובע כי אי-ציות להוראה האוסרת על התקהלות של יותר מעשרה אנשים היא "עבירת קורונה" שהמשטרה צריכה לאכוף.

שוטרים מסבירים לבעלי עסקים בכפר קאסם כיצד לקיים את התקנות, בשבוע שעברצילום: מוטי מילרוד

המסמך של המשטרה נכתב לאחר שהתברר כי יותר משליש מחולי הקורונה שמשרד הבריאות פרסם את מסלוליהם בסוף השבוע ביקרו בבתי כנסת. בימים שישי ושבת פורסמו פירוטי התנועות של 95 חולים, שלפחות 32 מהם שהו בבית כנסת, בישיבות או בבתי חב"ד בימים שקדמו לאבחונם כחולים. חלק מהחולים הם בני משפחה.

במשטרה סברו עד אתמול כי יוכלו לחקור אזרחים שייצאו כמה פעמים מהבתים בניגוד להנחיות משרד הבריאות, ויסרבו להקשיב להוראות שוטרים לשוב לבתיהם. עם זאת, במשרד המשפטים הבהירו בלילה למשטרה כי היא לא תוכל לעשות זאת מפני שלא נקבעה סנקציה על יציאה מהבתים בניגוד להנחיות. בשל כך, במסמך של המשטרה נכתב כי "מדובר בהנחיות שהציבור נדרש לציית להן מכוח קביעתן כאיסור אך הן אינן אכיפות באופן ישיר". עוד נכתב כי "המשטרה תפעל בסיוע למשרד הבריאות לצורך הגברת הציות להוראות אלה, אך יודגש כי אין מדובר בפעילות אכיפה".

במסמך הובהר לשוטרים כי הם יכולים להפעיל את סמכותם רק על פתיחת עסקים בניגוד לתקנות, הפרת בידוד ואיסור התקהלויות. עוד נכתב כי שוטרים יכולים לקנוס עסקים, אולם עדיין לא ניתן לעשות זאת מפני שטרם גובשו נהלים פנימיים בנושא וכי מערכת הנפקת דו"חות אינה פעילה. לדברי מקור במשטרה, "בתקנות החדשות, למעט הנחיה של סגירת עסקים, לא ניתנה לנו סמכות אכיפה פלילית ואנחנו מוגבלים. אדם שלא נשמע להוראות השוטר שיבקש ממנו לשוב לביתו, לא נוכל לפתוח נגדו בחקירה פלילית". לדברי המקור, "אם המצב יימשך ואזרחים יצפצפו על השוטרים, לא יהיה מנוס מלתקן שוב את החוק ולקבוע את התקנות החדשות כעבירות פליליות".

הנחיות נוספות שנקבעו במסמך של המשטרה ציינו כי אין לאכוף את התקנות על גולשים בים. זאת, לאחר שבכמה מקרים אתמול דרשו שוטרים מגולשים לצאת מהמים.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ