איטליה עשתה כל טעות אפשרית עם הקורונה וסופרת מתים. לעולם יש הזדמנות ללמוד מהטרגדיה שלה

מנהיגי איטליה מצהירים שעשו מה שיכלו, אך כעת כבר ברור שטעו בימים הראשונים והקריטיים ביותר של התפרצות הקורונה כשיצרו תחושת ביטחון מוטעית, פרסמו מסרים סותרים ולא הטילו מיד סגר: "אנחנו במרדף אחרי הנגיף"

חולה קורונה מועבר לבית החולים ברומא, בשבוע שעבר
חולה קורונה מועבר לבית החולים ברומא, בשבוע שעברצילום: NADIA SHIRA COHEN / NYT

בחודש שעבר, בעוד שמספר החולים בנגיף הקורונה באיטליה הגיע ל-400 ומניין המתים הגיע למספר דו-ספרתי, מנהיג המפלגה הדמוקרטית השלטת במדינה ניקולה זינגרטי פרסם תצלום שלו שותה אפריטיף במילאנו, וקרא לאנשים "לא לשנות את הרגלי החיים שלהם". פחות מעשרה ימים מאוחר יותר, ב-27 בפברואר - כשמספר החולים כבר הגיע ל-5,883, ומספר המתים עלה ל-233 - פרסם זינגרטי סרטון חדש, שבו הודיע כי גם הוא נדבק בנגיף.

עד כה אובחנו באיטליה יותר מ-63 אלף חולים בקורונה ויותר מ-6,000 חולים מתו מהנגיף, והקצב ממשיך לעלות במהירות.

ביום שבת בכירים איטלקים דיווחו על עוד 793 מתים - המספר הגדול ביותר של חולים שמתו ביום אחד. אתמול (שני) דווח על מותם של 602 חולים נוספים תוך יממה. איטליה הפכה למדינה בה מתו הכי הרבה חולי קורונה, אפילו יותר מסין, והפכה למוקד ההתפרצות הגדול בעולם.

עובד עירייה מחטא כניסה לתחנת רכבת תחתית במילאנו, בשבוע שעברצילום: ALESSANDRO GRASSANI / NYT

הממשלה שלחה את הצבא לאכוף את הסגר באזור לומברדיה שבצפון המדינה, מוקד ההתפרצות, שם נערמו גופות בכנסיות. ביום שישי החמירו הרשויות את הוראות הסגר ברחבי המדינה, סגרו פארקים ואסרו על פעילויות בחוץ, כולל הליכה וריצה רחוק מהבית.

אות אזהרה למדינות אחרות בעולם

ראש הממשלה ג'וזפה קונטה הודיע ביום שבת על צעד דרסטי נוסף בתגובה למה שכינה המשבר הקשה ביותר במדינה מאז מלחמת העולם השנייה: איטליה תשבית את כל מפעליה ואת כל הייצור שאינו חיוני, קורבן כלכלי עצום שנועד לבלום את התפשטות הנגיף ולהציל חיי אדם.

הטרגדיה שתקפה את איטליה הפכה לאות אזהרה למדינות השכנות לה ולארה"ב, שם הנגיף מתפשט במהירות דומה. אם יש מה ללמוד מהניסיון האיטלקי, הרי זה שאת צעדי הבידוד של האזורים הנגועים ואת ההגבלות על תנועת כלל האוכלוסייה יש ליישם בשלב מוקדם, בצורה ברורה, ועם אכיפה קפדנית.

עמדת בדיקה מאולתרת של המשטרה במילאנו, בתחילת החודשצילום: ALESSANDRO GRASSANI / NYT
עובר אורח במילאנו, בשבוע שעברצילום: ALESSANDRO GRASSANI / NYT

למרות שכיום שלטונות איטליה מיישמים כמה מן הצעדים המחמירים ביותר בעולם, בשלבים מוקדמים וקריטיים יותר הם כשלו ביישום הצעדים החשובים משום שניסו להגן על חירויות אזרח בסיסיות ועל הכלכלה.

הניסיונות של איטליה לבלום את המגפה באופן הדרגתי – תחילה לבודד ערים, ואז לבודד אזורים, ורק אז לסגור את המדינה כולה בסגר שבמכוון לא היה הרמטי – תמיד פיגרו אחרי ההתקדמות הקטלנית של הנגיף.

הניסיונות של איטליה לבלום את המגפה באופן הדרגתי – תחילה לבודד ערים, ואז לבודד אזורים, ורק אז לסגור את המדינה כולה בסגר שבמכוון לא היה הרמטי – תמיד פיגרו אחרי ההתקדמות הקטלנית של הנגיף.

"עכשיו אנחנו במרדף אחריו", אמרה סנדרה זמפה ממשרד הבריאות, שסבורה כי איטליה עשתה כמיטב יכולתה בהתחשב במידע שעמד לרשותה. "סגרנו בהדרגה, כפי שנעשה באירופה. צרפת, ספרד, גרמניה וארה"ב עושות את אותו הדבר. כל יום אתה סוגר עוד קצת, ומוותר על עוד פיסה של החיים הנורמליים. כי הנגיף לא מאפשר חיים נורמליים".

מלבד זאת, נראה שכמה בכירים קיוו שהדברים ייפתרו באורח פלא, ונרתעו מלקבל החלטות כואבות בשלב מוקדם. בחסות השאננות הזו הנגיף המשיך להתפשט.

הודעת "הישארו בבית" במגדל פירלי במילאנו, בסוף השבועצילום: ALESSANDRO GRASSANI / NYT

כעת יש סכנה שממשלות במדינות אחרות יילכו בדרך דומה, ויחזרו על הטעויות המוכרות שיובילו לאסון דומה. ובניגוד לאיטליה, שפילסה את דרכה בטריטוריה שאינה מוכרת לדמוקרטיות מערביות, לממשלות אחרות יש פחות מרחב תמרון.

ממשיכים לשלם את המחיר

הרשויות באיטליה הגנו על דרך התגובה שלהן, והדגישו כי מדובר במשבר חסר תקדים בעידן המודרני. גורמים ברשויות טענו שהממשלה הגיבה במהירות וביעילות, אימצה מיד את המלצות מדעניה, ויישמה צעדים דרסטיים שפוגעים בכלכלה - מהר יותר ממדינות אחרות באירופה. אבל בדיקה מעמיקה של הפעולות שנקטו שם מעלה שהזדמנויות רבות הוחמצו, וטעויות קריטיות רבות נעשו.

בימיה הראשונים של התפרצות הקורונה, קונטה ובכירים אחרים בממשל האיטלקי ניסו להמעיט מחומרת האיום, ויצרו בלבול לצד תחושת ביטחון מוטעית שאפשרו לנגיף להתפשט. הם הסבירו שמספר החולים גדול כל כך בשל מספר הבדיקות שנעשו גם לאנשים נטולי תסמינים - דבר שלטענתם יצר פניקה ופגע בתדמית של איטליה בעולם. כשכבר שקלה להטיל סגר כללי, ממשלת איטליה לא הצליחה לשכנע את האיטלקים בחומרת האיום ואלה לא צייתו לתקנות.

ישיבה של עובדי עיריית מילאנו, בסוף השבועצילום: ALESSANDRO GRASSANI / NYT

"לא קל בדמוקרטיה ליברלית", אמר וולטר ריקרדי, חבר הוועד המנהל של ארגון הבריאות העולמי ויועץ בכיר למשרד הבריאות האיטלקי. לדבריו, ממשלת איטליה פעלה במהירות בהתאם להוכחות המדעיות שעמדו לרשותה והתייחסה לאיום ברצינות, יותר משכנותיה ומארה"ב.

עם זאת, ריקרדי מודה כי שר הבריאות התקשה לשכנע את עמיתיו בממשלה לפעול מהר יותר, וכי הקשיים הכרוכים בפיצול הסמכויות בין רומא לבין המחוזות השונים הובילו לקטיעת הרצף של שרשרת הפיקוד ולמסרים סותרים. "הייתי מיישם את ההנחיות עשרה ימים מוקדם יותר. זה הדבר היחיד שהייתי עושה אחרת", אמר.

הטעות הגדולה ביותר

אולי הטעות הגדולה ביותר היתה זו - איטליה צפתה במתרחש בסין, ולא ראתה זאת כאזהרה מוחשית. במקום זאת, אמרה זמפה ממשרד הבריאות, התייחסו האיטלקים להתרחשות שם כמעין "סרט מדע בדיוני שאינו קשור אלינו". כשהנגיף התפשט באיטליה, הוסיפה, אירופה "הסתכלה עלינו באותו אופן שבו הסתכלנו קודם לכן על סין".

איטליה עדיין משלמת את המחיר על המסרים הסותרים שהעבירו מדענים ופוליטיקאים בתחילת המשבר. מבין האלפים שמתו בימים האחרונים, הרוב נדבקו בזמן הבלבול ששרר לפני שבוע-שבועיים. רוברטו בוריוני, וירולוג באוניברסיטת סן רפאל במילאנו, אמר כי הרגיש אז בטוח להסתובב במקומות שבהם היה רגיל להסתובב, וייחס את הזינוק החד במספר הנדבקים ל"התנהגות דומה" של אחרים.

הממשלה קראה לאחדות לאומית וביקשה מהציבור לציית להגבלות שהטילה. אבל בשבת, מאות ראשי ערים מהאזורים שנפגעו קשה יותר מכל, אמרו לממשלה שהצעדים שעליהם הכריזה אינם מספיקים. מנהיגים בצפון המדינה מצפים נואשות שהממשלה תטיל הגבלות מחמירות יותר.

עובר אורח במילאנו, בסוף השבוע צילום: ALESSANDRO GRASSANI / NYT

ביום שישי התלונן מושל מחוז לומברדיה, אטיליו פונטנה, ש-114 החיילים שששלחה הממשלה הם חסרי משמעות, וכי עליה לשלוח לפחות אלף חיילים. בתחילת השבוע הוא הורה לסגור משרדי קבלת קהל ואתרי עבודה ואסר לצאת לג'וגינג. בראיון אמר כי הממשלה צריכה להפסיק לשחק ו"לנקוט צעדים נוקשים". "לדעתי אילו היינו סוגרים את הכל בהתחלה לשבועיים, קרוב לוודאי היינו מנצחים", אמר.

לוקה זאיה, מושל מחוז ונטו, הקדים את ממשלת איטליה בהטלת הגבלות משלו, ואמר שרומא צריכה לאכוף "בידוד דרסטי יותר", שכולל סגירה של כל החנויות ואיסור על פעילויות בציבור מלבד נסיעה לעבודה. "יש לאסור יציאה להליכה בחוץ", אמר.

זאיה צבר ניסיון ואמינות מסוימת בנושא. בה בעת שמספר הנדבקים ברחבי איטליה נוסק, הוא יורד משמעותית בוו (Vò), עיירה של 3,000 תושבים שהיתה אחת מהראשונות שהוטל עליהן סגר, ובה נרשם מקרה המוות הראשון מקורונה.

כמה מומחים ממשלתיים מייחסים את המפנה בעיירה לבידוד הקפדני שהושת עליה במשך שבועיים. אבל זאיה גם הורה לערוך בדיקות נרחבות בעיירה, בניגוד להנחיות של הממשלה ושל מומחים בינלאומיים. הממשלה טוענת כי בדיקת אנשים ללא תסמינים לקורונה היא בגדר בזבוז שידלדל את המשאבים המוגבלים.

"לפחות זה מאט את התקדמות הנגיף", אמר זאיה, וטען כי הבדיקות סייעו לזהות אנשים שאין להם תסמינים ובכל זאת היו עלולים להדביק בנגיף אנשים אחרים. "האטה של קצב התפשטות הנגיף מאפשרת לבתי החולים לקחת אוויר", הוא אמר. אחרת, מספר החולים העצום עלול לגרום לקריסת מערכות הבריאות ולאסון לאומי. האמריקאים ואחרים, אמר, "צריכים להיות מוכנים".

לכתבה של ג'ייסון הורוביץ, אמה בובולה ואליזבת פובולדו בניו יורק טיימס

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ