בעזה ביצעו רק 144 בדיקות לגילוי קורונה: "הידבקות המונית תוביל לאסון"

ברצועה יש 65 מכונות הנשמה ומחסור בציוד מיגון לצוותים רפואיים. משרד הבריאות בעזה ביקש מארגון הבריאות העולמי להעביר בדחיפות ציוד רפואי חיוני. לפי עדויות, מרכזי הבידוד ברצועה צפופים ושוררים בהם תנאי היגיינה ירודים

ג'קי חורי - צרובה
ג'קי חורי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
חיטוי בשוק המרכזי בעיר עזה, בשבוע שעבר
חיטוי בשוק המרכזי בעיר עזה, בשבוע שעברצילום: Adel Hana/אי־פי
ג'קי חורי - צרובה
ג'קי חורי

ברצועת עזה נערכו עד היום 144 בדיקות לגילוי נגיף הקורונה בשל מחסור חמור בערכות בדיקה. ברצועה יש מלאי של כמה מאות בדיקות בלבד, ועד כה נבדקו רק אנשים שהגיעו מחו"ל עם תסמינים כמו חום ושיעול, כאשר שניים מהם נמצאו חיוביים לנגיף בתחילת השבוע. העמדה הרשמית ברצועה היא שאין בה חולים נוספים, אולם גורם רפואי בעזה הבהיר כי לא ניתן לדעת זאת אם לא מבצעים מספיק בדיקות.

לצד זאת, ברצועה יש כיום 65 מכונות הנשמה בלבד, שאמורות לשרת אוכלוסייה של יותר משני מיליון איש. בכיר במשרד הבריאות בעזה הזהיר בשיחה עם "הארץ" שבמצב הזה, ברצועה לא יוכלו להתמודד עם התפשטות הנגיף. "אם תהיה הידבקות המונית אנחנו נאבד שליטה וזה יוביל לאסון", אמר.

משרד הבריאות בעזה פנה היום (שלישי) בדחיפות לארגון הבריאות העולמי ולקהילה הבינלאומית בדרישה לספק להם ציוד רפואי חיוני, לפני שיהיה מאוחר. במשרד ציינו כי הם זקוקים באופן מיידי לכ-150 מכונות הנשמה, מאות בדיקות וכן בציוד מגן לצוותים רפואיים וחומרי חיטוי בסיסיים. דובר משרד הבריאות בעזה, ד"ר אשרף אלקודרה, אמר הערב: "אנחנו פונים לאו"ם ולקהילה הבינלאומית במטרה לדאוג לצרכים המיידיים ברצועה, כולל מכונות הנשמה וציוד לטיפול נמרץ כדי להתמודד עם המגפה".

לפי בכיר במשרד הבריאות בעזה, רוב הציוד שמשמש היום את בתי החולים ברצועה נמצא בשלבי שחיקה, ובנוסף ישנם מטופלים הזקוקים להנשמה ללא קשר לקורונה. "לאחר שהתגלו שני חולים השבוע, עיקר המאמץ שלנו מתמקד במניעת התפשטות הנגיף", אמר הבכיר, "אנחנו מקפידים שכל מי שמגיע לרצועה ייכנס לבידוד באופן מיידי".

זוג מצטלם לפני חתונתם בחאן יונס, אתמולצילום: AFP

בינתיים, בבתי החולים ברצועה שורר חשש כבד בשל המחסור הציוד המגן וחומרי החיטוי. "חמאס מנסה לשדר שליטה, ונכון לעכשיו זוהו רק שני מקרים, אבל אנחנו עובדים בפחד", אמרה רופאה בבית חולים בצפון הרצועה. לדבריה, יש מחסור חמור וברור בציוד הבסיסי ביותר, כמו כפפות ומסכות. "אנשי הרפואה בעזה עומדים בחזית, כמו בכל העולם, אבל לא נוכל לעשות כלום אם לא נהיה מוגנים בעצמנו".

"אנחנו יודעים שיש מחסור בכל העולם", הוסיף רופא בבית החולים שיפא בעזה, "אבל הציפייה היא שארגון הבריאות העולמי ידאג לפחות לעשרות מכונות נוספות. אנחנו מצפים גם ממצרים וממדינות ערביות נוספות לסייע".

לצד המחסור בבתי החולים, עדויות שהגיעו לידי "הארץ" מגלות כי במרכזים שהוקמו ברצועה לצורך בידוד ישנם תנאי היגיינה ירודים, צפיפות ומחסור במי שתייה. 1,420 מתושבי הרצועה נמצאים בבידוד במרכזים רפואיים ובמתחמים הסגורים כמו בתי ספר ומלונות, ועוד 1,367 אחרים בבידוד ביתי. "זה מרגיש כאילו אנחנו מצורעים", אמר אחד המבודדים במתחמים הסגורים, "הכניסו אותנו לבידוד בבית ספר אחרי שחזרנו למצרים, המים מנותקים ויש מעט מאוד אוכל. אנחנו שמונה אנשים בחדר, ישנים על הרצפה בכיתות לימוד. התנאים שבהם אנחנו נמצאים הם מתכון להתפשטות זיהומים ומחלות".

באופן רשמי, משרד הבריאות בעזה אמור לקבל סיוע עם מהממשלה הפלסטינית ברמאללה. ואולם, לפי עדויות של בכירים במערך הבריאות בעזה, והן לפי גורמים ישראלים המעורים בפרטים, עד כה לא הועבר מרמאללה שום סיוע משמעותי.

לקוח קונה לחם במאפייה בעיר עזה, שלשוםצילום: MOHAMMED SALEM/רויטרס

בישראל מודים כי ברצועה יש מחסור משמעותי בציוד, ובמיוחד במכונות הנשמה. במינהלת מתאם פעולות הממשלה בשטחים (מתפ"ש) ציינו בשיחה עם "הארץ" כי לרצועה הוכנסו כמה מאות ערכות לבדיקת קורונה, רובן מארגון הבריאות העולמי, ועוד כאלף חליפות מגן לצוותים הרפואיים. בישראל לא יודעים להעריך אם ומתי תהיה הכנסת ציוד נוסף לעזה, ואומרים כי לאור המחסור בציוד בישראל, גם לא תהיה העברה מבתי חולים בישראל לעזה. עם זאת, בישראל ציינו כי הם מנסים לסייע דרך ארגונים בינלאומיים באמצעות העברת הדרכות לצוותים רפואיים, וכי השבוע התקיימה הדרכה ל-30 רופאים מעזה במתחם מחסום ארז.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ