באמריקה הלטינית נערכים לאסון, אבל מנהיגי ברזיל ומקסיקו עוד שאננים

בעוד שמקביליהם סוגרים גבולות, מבטלים טיסות ושולחים חיילים לרחובות, ז'איר בולסונרו ואנדרס מנואל לופז אוברדור מתעלמים מהקריאות להחמרת ההגבלות ומתעקשים להתייחס לקורונה בביטול

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
רחוב צפוף במקסיקו סיטי, בסוף השבוע
רחוב צפוף במקסיקו סיטי, בסוף השבועצילום: GUSTAVO GRAF/רויטרס

רוב מנהיגי אמריקה הלטינית הגיבו בחומרה ובנחישות להתפשטות נגיף הקורונה מיד עם גילוי מקרי ההידבקות הראשונים. הם סגרו את הגבולות, ביטלו טיסות ושלחו חיילים לסייר ברחובות כדי לאכוף את הוראות הבידוד. בבתי החולים נערכו הצוותים לקבלת המוני חולים, ובתי חולים נוספים הוקמו במהלכי בזק. אבל נשיאי ברזיל ומקסיקו, השולטים על יותר ממחצית מאוכלוסיית אמריקה הלטינית, מתעקשים להתייחס למגפה בביטול.

נשיא ברזיל ז'איר בולסונרו ונשיא מקסיקו אנדרס מנואל לופז אוברדור מתעלמים מהקריאות לסגור את בתי העסק ולהטיל מגבלות משמעותיות על התחבורה הציבורית, בטענה שצעדים כאלה יגרמו לתושבים נזק גדול מזה שיגרום הנגיף.

מומחים מתריעים שהגישה הזו עלולה להפוך את אזורי העוני במדינות לקרקע פורייה להתפשטות הנגיף, בשל תנאי הסניטציה הירודים והמחסור בשירותים רפואיים, ומזהירים מפני ההשלכות ההרסניות שיהיו לכך על בריאות הציבור כולו. "זה מתכון לקריסה חברתית באזור שכבר מצוי במצב של תסיסה חברתית", אומרת מוניקה דה בולה, עמיתה בכירה במכון פטרסון לכלכלה בינלאומית, שמוצאה מברזיל. "במצבים כאלה, הכול עלול להתפרק במהירות אם אין אמון בממשלה ואנשים מרגישים פגיעים במיוחד".

לופס אוברדור מברך את תומכיו, השבועצילום: MEXICO'S PRESIDENCY/רויטר

לופז אוברדור, פוליטיקאי מהשמאל, שלל בינתיים הטלת מגבלות על התחבורה, סגירת עסקים או הכנסת הציבור לבידוד. בשבוע שעבר טען שההשגחה העליונה תשמור על מקסיקו, והציג שני קמעות שכינה "שומרי הראש שלי". "אל תיכנסו לפאניקה ובבקשה אל תפסיקו לצאת מהבית", קרא בסרטון לציבור. "אם אתם יכולים, המשיכו לקחת את משפחותיכם למסעדות — כך תחזקו את המשפחה ואת הכלכלה המקומית".

אלא שברשויות חשבו אחרת, ובסוף השבוע שעבר החליטה ממשלתו לסגור את בתי הספר ולאסור על התכנסויות של יותר ממאה איש. הממשלה אף קראה לציבור להישאר בבתים. במקסיקו סיטי הורו הרשויות לשתק את רוב החיים הציבוריים.

בברזיל, בולסונרו ממשיך להתריס ומתעקש להתייחס לנגיף כאל "הצטננות קלה". בנאום לאומה שנשא בשבוע שעבר דיבר בביטול על הצעדים שנקטו מושלים וראשי ערים בארצו לבלימת הנגיף, וכינה אותם "מדיניות אדמה חרוכה". הנשיא בן ה–65 גם התרברב שאם יחלה בנגיף, הוא יחלים במהרה בגלל "הרקע האתלטי" שלו. בזמן נאומו יצאו אזרחים ברחבי המדינה לחלונותיהם והכו בסירים במחאה על התנהלותו. חלקם קראו "בולסונרו הביתה". נכון לאתמול, אובחנו בברזיל יותר מ–3,470 חולים בקורונה. מספר המתים במדינה הגיע ל–93.

בולסונרו במסיבת עיתונאים בברזיליה, החודש. בנאום לאומה שנשא בשבוע שעבר דיבר בביטול על הצעדים שנקטו מושלים וראשי ערים בארצו לבלימת הנגיףצילום: UESLEI MARCELINO/רויטרס

עד לגילוי מקרה ההידבקות הראשון בברזיל בסוף פברואר, רוב מנהיגי מדינות אמריקה הלטינית התייחסו לנגיף כאל בעיה רחוקה שלא נוגעת אליהם. מאז הספיק הנגיף להתפשט ברחבי היבשת במהירות, ופגע במיוחד בברזיל, אקוודור וצ'ילה. חלק גדול מתושבי אמריקה הלטינית חיים במובלעות עירוניות צפופות, שבהן לנגיף קל יותר להתפשט. קרוב ל–490 מיליון בני אדם באזור חיים ללא תנאי סניטציה ראויים, ולמרות שלפי הערכות שיאה של המגפה צפוי רק בעוד כחודש, כבר עכשיו ניכרים שם סימנים של מצוקה.

בולסונרו ממעיט בסכנת הנגיף ומכנה אותה "פנטזיה" שנופחה בידי התקשורת ויריבים פוליטיים במטרה להחליש את ממשלתו. הוא ממשיך לעודד קיום עצרות המונים של תומכיו, לוחץ את ידיהם ומצטלם איתם.

תומכיו של בולסונרו בריו דה ז'ניירו, בשבת. הנשיא ממשיך לעודד קיום עצרות המונים של תומכיוצילום: RICARDO MORAES/רויטרס

בשבוע שעבר, בשעה שעמיתיו בפרו, אל סלוואדור, ארגנטינה, ונצואלה וצ'ילה הודיעו על נקיטת צעדים מחמירים להאטת ההידבקות, הכריז בולסונרו על מלחמה במושלי ריו דה ז'ניירו וסאו פאולו, שהטילו גם הם הגבלות תנועה. "החיים נמשכים, לא צריך להיות היסטריים", אמר. שלושה ימים מאוחר יותר הזהיר שר הבריאות בממשלתו, לואוז הנקירה מנדטה, רופא במקצועו, שבקצב ההתפשטות הנוכחי של הנגיף צפויה מערכת הבריאות של המדינה "להתמוטט עד סוף אפריל".

על רקע התנהלותו, הגישו כמה חברי הפרלמנט בקשה לפתיחת הליכי הדחה נגד הנשיא. אחת מהם, סאמיה בומפים, אמרה שטיפולו במשבר מעורר מבוכה עמוקה. "לפעמים נדמה לי שהם מחוללים במכוון כאוס חברתי כדי שיוכלו להטיל עוצר", הוסיפה בומפים, פוליטיקאית שמאלנית מסאו פאולו. "אני לא יודעת אם מדובר במחדל או באסטרטגיה מכוונת, אבל אני פוחדת משניהם".

במקסיקו, מומחים לבריאות הציבור אומרים שמדיניותו של לופז אוברדור היא בבחינת חוסר אחריות, ומזהירים שהימנעות מצעדים נחושים תגדיל את המחיר ההומניטרי והכלכלי שהנגיף יגבה. לופז אוברדור, מנהיג פופוליסטי שעלה לשלטון בתמיכתם של עניי המדינה, מסתייג מנקיטת צעדים דומים לאלה שנקטו עמיתיו במדינות רבות באמריקה הלטינית, מחשש שהם יפגעו בעובדים לא רשומים ואחרים, המתקשים כבר עתה להתפרנס ואולם פרשנים מזהירים שנדרשים צעדים דרסטיים. "זה הימור מסוכן לדחות אותם ככל שאפשר", אומר חסוס סילווה־הרצוג, מרצה באוניברסיטה של מונטריי. "ייתכן שכשהם יחליטו לעשות זאת, כבר יהיה מאוחר מדי".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ