נתניהו: המכון הביולוגי עדכן כי חלה התפתחות בפיתוח חיסון לקורונה

לפי רה"מ, ראש המכון שוחח עמו ואמר כי במכון נערכים "לקראת מודל לתחילת הניסוי בבעלי חיים". מוקדם יותר החודש פורסם ב"הארץ" כי במכון צפויים להכריז בקרוב כי השלימו פיתוח של חיסון לנגיף

נעה לנדאו
נעה לנדאו
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
המכון הביולוגי בנס ציונה. מדעני המכון רשמו פריצת דרך בהבנת המנגנון של הנגיף
המכון הביולוגי בנס ציונה. מדעני המכון רשמו פריצת דרך בהבנת המנגנון של הנגיףצילום: דן קינן
נעה לנדאו
נעה לנדאו

ראש הממשלה בנימין נתניהו הודיע כי שוחח היום (שלישי) עם מנהל המכון הביולוגי בנס ציונה, פרופ' שמואל שפירא, ושמע ממנו עדכונים על ההתקדמות במאמצי המחקר והפיתוח של חיסון לנגיף הקורונה. עם זאת, מדובר בשלב ראשוני ביותר. מטעמו של נתניהו נמסר כי פרופ' שפירא אמר שחלה התקדמות משמעותית ב"תכנון קדם החיסון" וכי במכון נערכים כעת "לקראת מודל לתחילת הניסוי בבעלי חיים".

אם הניסויים בחיות המודל יעברו בהצלחה, יהיה צורך לערוך ניסוי בטיחות של החיסון בקבוצה קטנה של בני אדם בריאים, ורק אם תוצאות הניסוי הזה יעברו בלי תקלות, ניתן יהיה להתחיל לבדוק את היעילות של החיסון על קבוצה גדולה יותר של נבדקים. לצורך כך יידרשו החוקרים לתת את החיסון לנבדקים באזור בו הנגיף מתפרץ, ולראות אם הוא אכן ימנע את הדבקתם. המומחים האופטימיים ביותר מעריכים שכל התהליך יימשך חודשים ארוכים - אם הכל ילך כמתוכנן. כך או כך, סביר להניח שלא יהיה חיסון לאוכלוסיה בתוך פחות משנה וחצי.

ליצמן, בר סימן טוב ונתניהו במסיבת עיתונאים במשרד ראש הממשלה, החודשצילום: אוהד צויגנברג

מוקדם יותר החודש פורסם ב"הארץ" כי במכון צפויים להכריז בקרוב כי השלימו פיתוח של חיסון לנגיף. על פי מקורות במערכת הבריאות, בתקופה האחרונה רשמו מדעני המכון פריצות דרך משמעותיות בהבנת המכניזם הביולוגי והתכונות של הנגיף, ובכלל זה בתחום יכולות האבחון, יצירת נוגדנים לטיפול במי שכבר נדבקו ופיתוח החיסון.

תהליך הפיתוח דורש שורה של בדיקות וניסויים שעשויים להימשך שנה ואף יותר בטרם יוכרז החיסון כיעיל או בטוח לשימוש. בימים כתיקונם מדובר בהליך ממושך של ניסויים טרום-קליניים בבעלי חיים, ולאחריהם עוברים לניסויים קליניים בקבוצות משתתפים קטנות ובהמשך לקבוצות גדולות יותר. זאת תוך אפיון מלא של תופעות הלוואי והבנת ההשפעה על קבוצות אוכלוסייה שונות. אולם לא מן הנמנע כי בשל הצורך העולמי הדחוף יתקיים תהליך האישור באופן מואץ. זאת כדי לחסן כמה שיותר קבוצות אוכלוסייה המוגדרות כנמצאות בסיכון גבוה לפתח סיבוכים ותחלואה קשה.

אם אכן יושלם התהליך כנדרש ובידיה של ישראל יהיה חיסון לנגיף, מדובר בהישג מדעי, בייחוד לנוכח פרק הזמן הקצר של פיתוח החיסון. לפני כחודש, כך על פי דיווח ב-ynet, הובאו לישראל חמישה משלוחים של נגיף הקורונה מיפן, איטליה ומדינות נוספות. אלו הועברו על ידי משרד הביטחון אל המכון הביולוגי. הדגימות הגיעו בצידניות מוקפאות בטמפרטורה של מינוס 80 מעלות צלזיוס. על פי מקורות במערכת הבריאות ובמערכת הביטחון, מאז שהובאו הדגימות נעשה מאמץ מיוחד שכלל עבודה אינטנסיבית ושימוש במיטב המומחים כדי לפתח את החיסון.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ