מנכ"ל מכבי שירותי בריאות, רן סער, אמר היום (חמישי) כי לפי אינדיקציות שונות, כ-38% מתושבי בני ברק חולים בקורונה - ומדובר בכ-75 אלף בני אדם. עד כה אובחנו בעיר 900 חולים. השבוע פורסם ב"הארץ" כי כשליש מהנבדקים לקורונה מבני ברק אובחנו כחולים.

עם זאת, מבדיקה חוזרת של משרד הבריאות עם הגורמים שבנו את המודלים עבור קופ"ח מכבי, עולה שמדובר כנראה בטעות חישוב. 35% מהבדיקות בתחנת הבדיקה של מכבי בעיר אמנם יצאו חיוביות, אך רוב הנבדקים הם מי שהראו תסמינים מוקדמים של המחלה. מכאן, ששיעור החולים בעיר כנראה גבוה בצורה יוצאת דופן לממוצע הארצי, אך רחוק מהמספר שציין סער. ייתכן שהמספר האמיתי הוא רק עשירית מהנתון שמסר.

טיפול בחולה קורונה בבית החולים שערי צדק, השבועצילום: אמיל סלמן

סער דיבר היום בוועדה לנושא הקורונה בכנסת וקרא להציב בבני ברק משטרה לקראת ערב פסח, או שהמצב שם יחמיר. הוא הוסיף כי בבני ברק יש אוכלוסייה מבוגרת באופן יחסי והזהיר: "נמצא את עצמנו עם הרבה מאוד מתים בבני ברק אם לא ניערך".

לפי גורמים במכבי, מחצית מהחולים הקשים והמונשמים ששייכים לקופה הם מבני ברק. מכבי, קופת החולים השנייה בגודלה בישראל, מבטחת כ-2.5 מיליון ישראלים, בהם כ-100 אלף תושבי בני ברק שהם כמחצית מתושבי העיר. במסגרת הניסיון להבין את היקף התחלואה בעיר החלה הקופה לערוך בדיקות מדגמיות ביום שני האחרון, ועד כה נערכו כמאה בדיקות.

בדיון בוועדה סיפר ראש חטיבת המרכזים הרפואיים הממשלתיים במשרד הבריאות, ד"ר ארז און, כי בתי החולים הונחו להתכונן לעלייה במספר חולי הקורונה ולכך ששליש ממיטות האשפוז יפונו למען חולי קורונה קשים - כ-5,000 מיטות בסך הכל. הוא הוסיף כי עוד שליש ממיטות האשפוז בכל הארץ יפונה לחולי קורונה שלא יצטרכו הנשמה, כך שרק שליש מהמיטות הקיימות ייתפסו בידי שאר החולים.

יו"ר הוועדה, ח"כ עפר שלח, שאל את ד"ר און איך אפשר לפנות חולים בלי לפגוע באחרים. און השיב כי במשרד הבריאות "נערכים לטיפול מהבית בחולים קלים וכן לדחיית טיפול בחלק מהם". הוא הוסיף כי חולים קלים שיפונו ייקלטו בבתי מלון.

מנהל בית החולים שערי צדק, פרופ' עופר מרין, אמר בדיון כי יש כיום 80 חולים בשערי צדק, אולם הוא נערך לכך שיאושפזו בו 300 חולים. "בעוד שבועיים-שלושה לא נוכל להעניק אותו סטנדרט של טיפול", אמר. ד"ר שלומי קודש, מנהל בית החולים סורוקה, הוסיף כי בסורוקה יהיו מוכנים בימים הקרובים לטפל ב-200 חולים, אולם הבהיר: "אני לא יודע לתת מענה רפואי מלא לתושבי הנגב כאשר אנחנו מטפלים במקביל ב-200 חולי קורונה".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ