נעה לנדאו
נעה לנדאו

הממשלה אישרה הערב (חמישי) בישיבה טלפונית תקנות נוספות לשעת חירום המאפשרות להכריז על אזורים מסוימים שבהם יש "אינדיקציות לתחלואה משמעותית וקצב הדבקה גבוה של נגיף הקורונה" כאזורים מוגבלים. בהתאם לכך, הוכרזה העיר בני ברק כאזור כזה. המשמעות היא כי תנועת הציבור תוגבל בכניסה לאזור וביציאה ממנו, מעבר להגבלות הכלליות שנקבעו.

הממשלה גם החליטה על הקמת ועדת שרים בראשות ראש הממשלה בנימין נתניהו שבה יהיו חברים שרי הפנים, ביטחון הפנים, הבריאות, הביטחון והאוצר, והם יוסמכו להכריז על אזורים נוספים כמוגבלים במסגרת המאמץ למניעת התפשטות הנגיף.

בדיקות קורונה בבני ברק, אתמולצילום: תומר אפלבאום

עוד החליטה הממשלה על חובת בידוד של 14 יום במקום ייעודי לבידוד מטעם המדינה לחוזרים מחו"ל שאין באפשרותם לקיים את תנאי הבידוד בבית מגוריהם או במקום אחר. עוד נקבע כי רופא מחוזי או רופא ראשי של קופת חולים יוכלו להורות לאדם שנשלח לבידוד ואינו חזר מחו"ל לשהות במקום ייעודי מטעם המדינה, אם הוא לא יכול לקיים את תנאי הבידוד בבית מגוריו או במקום אחר. ניתן יהיה לעתור נגד החלטות אלה. המדינה גם תספק למי שמצוי בבידוד מטעמה מוצרי מזון ומוצרי נקיון. הפרת הוראת רופא לשהות בבידוד מטעם המדינה מהווה עבירה שבצדה קנס מינהלי של 5,000 שקלים.

לפי התקנות החדשות, שוטר רשאי למנוע כניסת אדם וכלי רכב, לדרוש להזדהות, לעכב, להורות ל"גוף הצלה" לפעול (כולל רשויות מקומיות), ולעשות שימוש בכוח סביר במקרה שמישהו מסרב להיענות לדרישתו. ניתן להשיג על החלטה שלא להכניס או להוציא אדם מהאזור או להגיש עתירה מינהלית.

אלה התקנות שמתייחסות לאזור שהוגדר "אזור מוגבל" - כמו בני ברק:

לא ייצא אדם המתגורר בדרך קבע באזור, אלא למטרות הבאות:
1. טיפול רפואי שלא ניתן לקבל באותו אזור
2. הליך משפטי שהוא חייב להתייצב אליו
3. שוטר, חייל או איש צוות רפואי המתייצב לתפקידו
4. הלוויה של קרוב מדרגה ראשונה
5. העברת קטין מהורה להורה בהסדר משמורת
6. צורך חיוני אחר באישור רשות החירום הלאומית, לפי נוהל שיפורסם לציבור.

לא ייכנס אדם לאזור מוגבל, למעט:
1. כניסת גוף הצלה, משטרת ישראל, צה"ל ויחידת הגנה אזרחית.
2. כניסת אדם המתגורר דרך קבע באזור.
3. כניסת עובדי רפואה.
4. עובדים סוציאליים לפי דין.
5. עובדי רווחה במחלקה לשירותים חברתיים.
6. לצורך אספקת מוצרים.
7. לצורך העברת קטין בהסדר משמורת.
8. עיתונאים
9. לצורך חיוני אחר שאושר על ידי רשות החירום הלאומית, לפי נוהל שיפורסם.

לצד זאת, היוזמה של שר הפנים אריה דרעי ושר הביטחון נפתלי בנט להוציא אלפי קשישים מעל גיל 80 מבני ברק לבידוד במלוניות כדי להגן עליהם אינה מחייבת אישור ממשלה. הדיון בשאלה אם להוציאם בכפייה מבתיהם נגמר ללא אישור: כעת יציעו להם לצאת ולא יחייבו אותם.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ