ברשות נערכים לחזרה של עשרות אלפי פועלים מישראל, וחוששים שיביאו אתם קורונה

ראש הממשלה הפלסטיני דרש כי ישראל תערוך בדיקות קורונה לפועלים שישובו לגדה. פועלים שיעזבו את ישראל לא יוכלו לחזור אליה, ובענף הבנייה חוששים ממחסור בעובדים

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
פועלים נבדקים בכניסה לאתר בנייה בתל אביב, השבוע
פועלים נבדקים בכניסה לאתר בנייה בתל אביב, השבועצילום: עופר וקנין

הרשות הפלסטינית נערכת לחזרתם של עשרות אלפי פועלים פלסטינים מישראל בימי הפסח, וחוששת כי הם יגרמו להתפרצות של נגיף הקורונה בגדה המערבית. כיוון שפועלים שישובו לגדה לא יוכלו להיכנס שוב לישראל, הדבר צפוי להביא למחסור בעובדים.

אתמול (שישי) אמר ראש הממשלה הפלסטיני, מוחמד אשתייה, כי השבועיים הקרובים צפויים להיות קריטיים בכל הנוגע להתפשטות הנגיף בגדה. בהקשר זה הזכיר כי 45 אלף פועלים צפויים לחזור מישראל בתקופה זו, שבה חלק מהמשק הישראלי לא יהיה פעיל. אשתייה דרש כי הרשויות בישראל יערכו לפועלים בדיקות לאבחון קורונה לפני שייכנסו לגדה, ומקור רפואי ברשות הסביר ל"הארץ" כי לרשות אין די ערכות לערוך בדיקות בהיקף כזה. ברשות שוקלים להורות לכל השבים מישראל להיכנס לבידוד למשך 14 יום, ומשרד הבריאות ברמאללה הכשיר לשם כך מתקנים.

פועלים במעבר קלנדיה, בחודש שעברצילום: אמיל סלמן

לדברי אשתייה, לחלק מהפועלים הפלסטינים אין היתר לעבוד בישראל, ולכן הם ישובו לגדה שלא דרך המעברים הרשמיים. הדבר צפוי להקשות על הרשויות לוודא שאינם חולים או שישהו בבידוד.

יו"ר הרשות הפלסטינית, מחמוד עבאס, קרא לפועלים השבים לגדה לציית להנחיות משרד הבריאות המקומי ולהישאר בבתיהם, כדי למנוע התפשטות של הנגיף. גם עבאס העריך את מספר הפועלים שישובו בעשרות אלפים.

בחודש שעבר הודיע משרד הביטחון כי פועלים פלסטינים המבקשים לעבוד בישראל נדרשים להתחייב שלא לשוב לרשות במשך שבועות, כדי שלא יפיצו את הנגיף. אם עשרות אלפי פועלים אכן יחזרו לגדה הדבר צפוי לפגוע בפעילותם של ענפים חיוניים במשק, ובהם ענף הבנייה. לפני התפרצות הקורונה היו 24% מהעובדים בבניין בישראל פלסטינים. איגוד הקבלנים מסר כי חלק ניכר מהבנייה תלוי בהעסקת הפועלים מהגדה.

שוטר אוכף הגבלות תנועה ליד רמאללה, בשבוע שעברצילום: Nasser Nasser/אי־פי

מלבד העובדים בתחומי הקו הירוק, ישנם פלסטינים המועסקים בהתנחלויות, אף שהרשות אסרה זאת בעקבות התפרצות הקורונה. בימי שגרה שבים הפועלים לבתיהם מדי יום, וישראל לא הטילה עליהם כל הגבלות. ואולם, בשל העוצר שהוכרז ברשות רבים מהם מעדיפים להישאר במקומות העבודה שלהם ולנים שם. לפני התפרצות הנגיף עבדו בהתנחלויות כ-25 אלף פלסטינים.

לפי משרד הבריאות הפלסטיני, עשרות מהחולים שאובחנו בשטחי הרשות הם פועלים שהועסקו בישראל, ובעיקר בשני מפעלי עוף, בעטרות שבירושלים ובאזור לוד. המשרד מסר כי 41 מעובדי המפעל בעטרות נדבקו בנגיף. הרשות הכניסה 250 עובדים נוספים לבידוד, ולפי המשרד כולם נבדקו והתברר שאינם חולים. אשתייה ביקש מישראל לברר באילו נסיבות נדבקו עובדי המפעלים.

היום הודיע משרד הבריאות ברמאללה כי מספר החולים המאובחנים בשטחי הרשות הגיע ל-204. זאת בנוסף ל-12 חולים שאובחנו ברצועת עזה. מקרי הידבקות אותרו באל-בירה, בביתוניא ובקטנה שבין ירושלים לרמאללה, במחנה הפליטים טול כרם ובאזור חלחול. עבאס האריך בחודש את מצב החירום שהוכרז ברשות.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ