שוטרים עצרו בכוח אדם שסירב להתפנות או להזדהות בפארק הירקון

מהמשטרה נמסר כי העצור הפר את התקנות ארבע פעמים היום והתנגד למעצר. באופן חריג פורסם תיעוד ממצלמת גוף שנשא שוטר, ובו הוא נשמע מפציר באזרח לקום או למסור את פרטיו

בר פלג
בר פלג
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
תיעוד המעצר בפארק הירקון, היום
תיעוד המעצר בפארק הירקון, היום
בר פלג
בר פלג

שוטרים תועדו היום (שבת) עוצרים בכוח אזרח שסירב להתפנות מפארק הירקון. בסרטון נראה שוטר חונק את האזרח, שמתלונן שאינו יכול לנשום. לדברי האדם שצילם את הסרטון, השוטר אף איים על העצור באקדח הלם (טייזר). מהמשטרה נמסר כי האזרח נעצר לאחר שהפר את התקנות ארבע פעמים באותו יום ולאחר שסירב להזדהות. באופן חריג אף פורסם תיעוד ממצלמת הגוף של השוטר, שבו הוא נשמע מפציר שוב ושוב באזרח לקום ממקומו או למסור את פרטיו.

קודם למעצר רשמו השוטרים דו"חות לשני זוגות ששהו בפארק, אף שהם גרים בסמיכות אליו. ליעד, שתיעד את האירוע, סיפר ל"הארץ": "אני גר על הפארק, הוא נמצא עשרה מטר מהבית. אני ואשתי ירדנו עם התינוק, לפי התקנות מותר לנו להסתובב שם. כבר שלושה ימים יש לי היתקלויות עם שוטרים. אני מסתובב עם התקנות מודפסות וממורקרות כדי שיראו, והם מאיימים להעיף אותי מהפארק. לפעמים אני מוותר להם, היום לא ויתרתי. השוטר לא היה מוכן לבדוק את הטענות שלי, ובגלל שלא הסכמתי להתפנות הוא נתן לי ולזוג שכנים דו"ח של 5,000 שקל על התקהלות אסורה".

על מעצר האזרח סיפר ליעד: "מיד אחרי, ראיתי אותו שוטר עולה על ניידת ונוסע במהירות מטורפת. השוטרים דיברו עם אזרח שישב מתחת לעץ וצילם. השוטר ניסה לעצור אותו, האזרח לא התנגד אבל הוא איים עליו בטייזר ואז חנק אותו בברוטליות. האזרח אמר לו 'אתה שובר לי את היד ולא נותן לי לנשום'. תוך שנייה הגיעו ארבע ניידות ועצרו את הבחור". ל"הארץ" נודע כי האזרח מתגורר בסמיכות לפארק הירקון.

מהמשטרה נמסר כי האזרח נתפס שוהה בפארק בניגוד לתקנות שלוש פעמים קודם למעצרו. בשתי הפעמים הראשונות נרשם לו דו"ח ובפעם השלישית הסיע אותו הביתה קצין משטרה, שלו אמר כי הוא מתכוון לשוב למקום. בתיעוד ממצלמת הגוף של השוטר אכן נשמע האזרח אומר כי כבר קיבל שני דו"חות ומסרב להגיד מה שמו או היכן הוא גר. הוא הפנה את השוטרים לקצין בשם קמינסקי, ואמר להם שהוא שובת רעב במחאה על כך ששוטר טען שקילל אותו. בהמשך אמר לשוטרים שאינו מכיר בקיומם וסירב להושיט להם את ידיו גם לאחר שנאמר לו שהוא עצור. השוטרים הזהירו אותו כמה פעמים לפני המעצר כי יצטרכו לקחת אותו לתחנת המשטרה ולהפעיל נגדו כוח. גורם במשטרה אומר כי השוטרים הפעילו על האזרח כוח סביר, בהתאם לנהלים. התיעוד המשטרתי לא כלל את הפעלת הכוח אלא רק את החלק שקדם למעצר.

בהקלטת שיחה בין ליעד ובת הזוג שלו לבין השוטר שרשם להם דו"ח הם נשמעים אומרים לו כי מותר להם לשהות בפארק כי הם גרים לידו. כשליעד הציג לשוטר את התקנות, הוא אמר לו: "אל תראה לי את הטפסים האלה. למה אתם עומדים אחד ליד השני, זו התקהלות אסורה". השוטר ביקש מליעד תעודת זהות, וזה השיב לו שהוא לא נושא תעודה. השוטר אמר שירשום לו אזהרה ואז פנה לבני הזוג השני והזהיר גם אותם כי יקבלו קנס משום שהם מפרים את הנחיות משרד הבריאות. הם ענו לו: "אנחנו לא התקהלנו, אנחנו עברנו פה, איך זו התקהלות אסורה?"

בנוגע לדו"חות שנרשמו לתושבים אמר הגורם כי המשטרה קיבלה פנייה מאזרחים שהתריעו על התקהלות אסורה. שוטרים שהגיעו לפארק קראו לנוכחים להתפנות, וכך עשו כולם חוץ משני הזוגות. לדבריו, הדו"חות נרשמו להם משום שסירבו להתפנות.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ