נגיף הקורונה מידבק דרך העיניים אבל לא נמצא בנוזל הדמעות

נגיף הקורונה חודר לגוף באמצעות מגע של ידיים לא נקיות בריריות האף, הפה והעיניים. למרות זאת, במחקר חדש נמצא שהנגיף לא נמצא בנוזל הדמעות של חולי קורונה ולכן אין מניעה להשתמש בעדשות מגע

ליאת גנץ וארזה פרוכטר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
קורונה
עובדת בעיר סיאול חובשת משקפי מגן, פברואר 2020. אחת מדרכי ההדבקה של הנגיף היא חדירה לרקמות הריריות של העיניים, הפה והאףצילום: Ahn Young-joon/אי־פי
ליאת גנץ וארזה פרוכטר

לפני כמה חודשים התחילו להגיע מסין דיווחים על מחלת ריאות מסתורית שקטלה כמה אנשים. מים רבים עברו מאז, וכרגע יש בעולם 1.2 מיליון חולי COVID-19 מאומתים, יותר מ-65 אלף מקרי מוות ומספר לא ידוע של חולים ללא תסמינים.

אחת מדרכי ההדבקה של הנגיף היא חדירה לרקמות הריריות של העיניים, הפה והאף. נגיף ה-SARS, גם הוא שייך למשפחת נגיפי הקורונה, התנהג באותה הצורה ובעת המגפה של שנת 2003 תועדו מקרי הדבקה בריריות העיניים. לכן חוקרים סבורים שמערכת האף-אוזן-גרון יכולה לשמש מערכת תובלה למעבר הנגיף ממערכת הנשימה לעיניים.

אחד הראשונים שדיווחו על התפרצות הנגיף היה רופא העיניים הסיני ד"ר לי וונליאנג, שנדבק בקורונה מחולת גלאוקומה שלא ידעה שהיא חולה. אמנם הוא חבש מסכת הגנה מסוג N95 אך לא הגן על עיניו. כמה ימים לאחר מכן הוא דיווח על אדמומית בעיניים, ואז התברר שהוא חלה בקורונה. הוא גם היה אחד היחידים שניסו לפרסם את ההתפרצות בעולם אך ננזף על ידי הממשל בסין, וזמן קצר לאחר שהתברר שהוא חולה נודע גם על מותו.

סיפורו של הרופא עורר חשש שהוא נדבק דרך עיניו החשופות. לאור זאת, ב-28 בינואר פרסם איגוד רופאי העיניים האמריקאי נייר עמדה, שבו הומלץ לרופאים לבדוק עם המטופלים לא רק את הדברים מקובלים במקרה של חשד להדבקה בקורונה (אם שהו בסין, היו במגע עם חולה מאומת או חשים בתסמינים), אלא גם אם הם סובלים מדלקת בלחמית, חשים צריבה ועקצוץ או שהלחמית אדומה. בעקבות הודעה זו הונחו רופאי עיניים שמטפלים באנשים עם אדמומיות בעיניים להשתמש במסכה ובמשקפי מגן.

הנחיות אלה גרמו לרבים לתהות אם מותר להמשיך להרכיב עדשות מגע. אבל לפי תוצאות מחקר, שעבר ביקורת עמיתים והתקבל לפרסום בכתב העת המדעי Ophthalmology, נראה שהנגיף אינו עובר בדמעות. החוקרים מאוניברסיטת סינגפור ביקשו להעריך את יכולת ההדבקה של הנגיף דרך העיניים, ולשם כך גויסו 17 משתתפים שנמצאו חיוביים לנגיף בדגימה מעומק הלוע שנלקחה באמצעות מטוש (PCR).

אשה עם מסכה על הפנים במקסיקו סיטי, אפריל 2020. לא הוכח שהנגיף עובר בנוזל הדמעות ולכן אין סיבה להפסיק להשתמש בעדשות מגעצילום: Marco Ugarte/אי־פי

החוקרים בחנו את נוזל הדמעות של המשתתפים מהיום השלישי למחלתם ועד היום ה-17 של המחלה. אחד המשתתפים היה עם דלקת עיניים, אבל הדמעות של כולם היו נקיות מנגיפי הקורונה. גם במטופלים עם בעיות נשימה קשות לא נמצאה עדות לקיומו של הנגיף בדמעות. אמנם זהו מחקר ראשוני מאוד עם מספר משתתפים קטן מאוד, אך הוא מעיד על כך שהסיכוי להדבקה באמצעות שכבת הדמעות נמוך.

בשבוע שעבר יצא איגוד האופטומטריסטים האמריקאי בהצהרה רשמית שלפיה אין הוכחה שהנגיף עובר בנוזל הדמעות ולכן אין סיבה להפסיק להשתמש בעדשות מגע. גם אצל המרכזים לבקרת מחלות ומניעתן (CDC) אין המלצה על הפסקת השימוש בעדשות.

יחד עם זאת, אנשי האיגוד האמריקני לאופטומטריה הציגו הנחיות מעודכנות בנוגע לשימוש נכון בעדשות מגע. ראשית, לפני הנגיעה בעדשות יש לרחוץ את הידיים במים וסבון במשך 20 שניות לפחות ולייבש אותן לחלוטין. כדי להקטין את הסיכון, עדיף להשתמש בעדשות יומיות חד פעמיות, ואם חייבים להשתמש בתמיסות יש לוודא שהן בתוקף ולהחליף תמיסה בכל יום, כלומר לא לעשות בהן שימוש חוזר.

המשתמשים חייבים להחליף את מחסנית העדשות (כלי האחסון) בתדירות גבוהה – אחת לחודש לפחות, ולנקות אותה באמצעות תמיסה מדי יום. אחרי הניקוי יש לייבש באוויר הפתוח. המלצה חשובה נוספת היא להימנע מהרכבת עדשות מגע בעת מחלה, ולא לישון איתן אלא אם יש חובה רפואית לעשות זאת. לאופטומטריסטים ורופאי עיניים שמטפלים במרכיבי עדשות מגע ישנן המלצות נוספות בנוגע להחמרת הפרוטוקול לחיטוי של עדשות מגע דיאגנוסטיות (טיפוליות) המשמשות להתאמת עדשות מגע.

ד"ר ליאת גנץ היא ראש החוג לתואר מוסמך במדעי הראייה והאופטומטריה, מכללת הדסה

ארזה פרוכטר היא אופטומטריסטית וחברת ועד מועצת האופטומטריסטים

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ