קורונה בישראל | ועדת שרים צפויה לאשר בצהריים הטלת סגר חלקי על יישובים נוספים

בני ברק, היום
בני ברק, היוםצילום: AMIR COHEN/רויטרס
עדכונים

מספר החולים בגדה עלה ל-225

משרד הבריאות הפלסטיני הודיע כי שלושה בני אדם נוספים אובחנו הלילה כחולים. מספר הנדבקים בגדה עלה ל-225.

(ג'קי חורי)

ועדת שרים צפויה לאשר מחר בצהריים הטלת סגר חלקי על יישובים נוספים

הממשלה דנה הלילה ברשימת היישובים הבאים שיוגדרו כ"אזור מוגבל" בנוסף לעיר בני ברק. בין היישובים ששמם עליה כמקומות שעליהם יוטל סגר במסגרת המאבק בהתפשטות נגיף הקורונה: אלעד, מודיעין עילית, ביתר עילית, בית שמש, טבריה, אשקלון, מגדל העמק, אור יהודה ושכונות חרדיות נוספות בירושלים. מחר בצהריים תתכנס ועדת השרים להגדרת ״אזורים מוגבלים״ וצפויה לאשר זאת.

בנוסף, אישרו השרים למפקדים צבאיים באזור הגדה להכריז סגר מעין זה. בישיבת הממשלה הוצע כי החלטת המפקדים הצבאיים לקבוע אזור מוגבל תתקבל רק לאחר אישור ועדת השרים, שתשוכנע כי יש הכרח להגביל את הכניסה והיציאה באזור זה על מנת לעצור את התפשטות הנגיף.

בנוסף דנה הממשלה בהתאמת תקרת התקציב למימון הסיוע הכלכלי לאזרחים שנפגעו ממשבר הקורונה. לאחר אישורה על ידי הממשלה, הצעת החוק תובא לאישור הכנסת.

שיעור התחלואה ביישובים עליהם שוקלים להטיל את הסגר גבוה בהשוואה לשאר הערים. במגדל העמק השיעור עומד על 2.92 לאלף תושבים, באלעד 2.72, באור יהודה 2.19, בטבריה 1.93, במודיעין עילית 1.49, ביתר עילית 1.36, אשקלון 1.21 ובית שמש עם 1.02 לאלף תושבים. מוקדם יותר הודיעה עיריית אור יהודה כי החל ממחר יוטל סגר חלקי בעיר, במסגרתו ייסגרו מרבית הכניסות והיציאות לעיר למשך שבוע.

(נעה לנדאו)

הממשלה שוקלת להטיל עוצר מלא בליל הסדר

הממשלה שוקלת להטיל עוצר מלא בכל הארץ בליל הסדר. שר הפנים אריה דרעי אמר הערב בראיון בחדשות 12 כי מטרת הצעד, אם ייצא לפועל, היא "שכל אחד יעשה סדר רק עם המשפחה שלו בבית. אסור שחס וחלילה נאבד את זה בגלל חוסר משמעת".

דרעי ציין כי הממשלה שקלה להטיל עוצר כבר לפני כמה שבועות, אך לא עשתה זאת בשל ההשלכות הכלכליות. ואילו כעת, "אנחנו נכנסים לערב פסח, המשמעות היא שאין עבודה. יש שבוע של חג, ובעיקר את ליל הסדר, ואנחנו רוצים שלא יהיה ניוד של משפחות ונתחיל את ההדבקות מחדש", כלשונו. הוא הוסיף כי "כל מכונית שתיסע בערב פסח תצטרך להסביר לאן היא נוסעת".

(נעה לנדאו)

מספר חולי הקורונה בישראל עומד על 8,430. מהם 139 במצב קשה

הכניסה לאגף הקורונה בבית החולים שיבא בתל השומר, בחודש שעברצילום: עופר וקנין

משרד הבריאות הודיע כי מספר חולי הקורונה בישראל עומד על 8,430 בני אדם, עלייה של 7.3% מאתמול. מתוך החולים, 139 במצב קשה - עלייה של עשרה אחוזים מאתמול, 106 מונשמים ו-546 החלימו ושוחררו.

ביתר עילית הודיעה כי רק תושבי העיר יורשו להיכנס לשטחה

ביתר עילית, היוםצילום: אייל טואג

עיריית ביתר עילית הודיעה כי החל מהיום רק תושבי העיר יורשו להיכנס לשטחה. בנוסף, היא הנחתה את תושבי העיר לקיים את ליל הסדר במסגרת מצומצמת, במחיצת בני משפחה שגרים באותו הבית בלבד. כמו כן, לא תתקיים השנה הגעלת כלים לפסח במרחב הציבורי.

(הגר שיזף)

מניין החולים ברשות עלה ל-222

משרד הבריאות הפלסטיני הודיעו כי אותרו ברשות שישה נדבקים נוספים. מניין החולים ברשות עלה ל-222, בהם ארבעה בני 3-15.

(ג'קי חורי)

מניין החולים ברשות הפלסטינית עלה ל-216

חיטוי בית חולים ברמאללה, בחודש שעברצילום: AFP

משרד הבריאות הפלסטיני ברמאללה הודיע כי שני חולי קורונה נוספים אותרו, וכי מניין הנדבקים בגדה עלה ל-216.

מנדלבליט: חקיקה בענייני קורונה יש לקדם דרך הכנסת ולא בתקנות שעת חירום

היועץ המשפטי לממשלה אביחי מנדלבליט העביר בימים האחרונים חוות דעת ולפיה כעת - כשקמו הוועדות בכנסת – יש לקדם את החקיקה בענייני קורונה דרך הכנסת ולא בתקנות שעת חירום. חוות הדעת הועברה לראש הממשלה, לשר המשפטים ולמזכיר הממשלה. "מקום בו ניתן מבחינה מהותית לקדם חקיקה ראשית באמצעות המסלול המקובל בכנסת, קמה חובה משפטית לבחור במסלול של חקיקה ראשית, ולא במסלול של התקנת תקנות שעת חירום על ידי הממשלה", כתב היועמ"ש.

עוד הובהר כי קיומו של צורך חיוני ומיידי, שלא מאפשר המתנה להשלמת הליך חקיקה, וכן התארכות הליכי החקיקה - עשויים להצדיק, בנסיבות מסוימות, התקנת תקנות שעת חירום, אך זאת רק במקביל להמשך קידומה של חקיקה רגילה בכנסת.

(נטעאל בנדל)

עובדי כנסת שגרים בבני ברק לא יורשו להיכנס לבניין הכנסת

דובר הכנסת הודיע כי החל ממחר לא יוכלו להיכנס לכנסת עובדים שגרים בבני ברק. ההנחיה, שהתקבלה על ידי משרד הבריאות, כוללת "יועצים פרלמנטריים, אנשי משמר, עובדי סיעות ושאר בעלי תפקידים הפוקדים את הכנסת". ההנחיה לא תקפה עבור חברי כנסת, כי בשל חוק החסינות לא ניתן לקבוע עבורם אם להגיע או לא.

לפי הודעת דובר הכנסת, "ההנחיה ניתנה לאור הסגר הקיים בעיר בני ברק ומתוך רצון שלא לפגוע בפעילות הפרלמנטרית במשכן".

(יהונתן ליס)

המתה ה-48: בת 98 עם מחלות רקע שהובאה אתמול לשערי צדק

אשה בת 98 שהיתה חולה בקורונה מתה היום בבית החולים שערי צדק בירושלים. היא החולה ה-48 בישראל שמתה מהמחלה.

מבית החולים נמסר כי האשה, שלה מחלות רקע מורכבות, הובאה אתמול על ידי מד"א במצב קשה מאוד, טופלה בחדר מבודד בידי צוות ממוגן ונלקחה ממנה בדיקת קורונה. היום נקבע מותה ובצהריים הדגימה שלה חזרה חיובית.

(אהרן רבינוביץ)

ארדן קרא לקדם חקיקה שתאפשר לקזז קנסות מכספי הפיקדון של מבקשי מקלט

מדרחוב נוה שאנן בתל אביב, בשבוע שעברצילום: אייל טואג

השר לביטחון הפנים גלעד ארדן הודיע כי פנה הבוקר לשר הפנים אריה דרעי בבקשה לקדם חקיקה שתאפשר לקזז מכספי הפיקדון של מבקשי המקלט את הקנסות שנרשמו להם בגין על הפרת הוראות משרד הבריאות. לדברי ארדן, "קיזוז הקנסות מכספי הפיקדון יסייע לחזק את ההרתעה בדרום תל אביב ולמנוע את התפשטות הנגיף בקרב אוכלוסייה זו".

בשבוע שעבר פורסם ב"הארץ" כי המדינה גיבשה מתווה שיאפשר למבקשי המקלט שאיבדו את עבודתם בעקבות התפשטות נגיף הקורונה למשוך כסף מקרן הפיקדון שלהם - אך רק עד 2,700 שקלים בחודש. זאת מתוך כוונה לעודד אותם לעזוב את ישראל. ארגוני סיוע דיווחו לאחרונה שחלה עלייה חדה במספר מבקשי המקלט המבקשים תרומות של מזון, לאחר שנותרו ללא אמצעים לקיים את עצמם.

על פי חוק הפיקדון, הכסף המוחזק בקרן - הכולל 20% משכרם החודשי של מבקשי המקלט וכן פיצויי פיטורים וזכויות סוציאליות נוספות, בגובה 16% מהשכר שמשלמים המעסיקים - ישולם לעובד רק עם עזיבתו את הארץ.

(לי ירון)

המשטרה עצרה חולה קורונה שנסע בתחבורה ציבורית

המשטרה עצרה חולה קורונה שנסע באוטובוס ציבורי לכיוון לירושלים. על האוטובוס היו 33 נוסעים נוספים, בניגוד להנחיות משרד הבריאות. השוטרים שביצעו את המעצר הנחו את הנוסעים להיכנס לבידוד ולדווח על כך למשרד הבריאות. על הנהג הוטל קנס של 5,000 שקל בגין הסעת נוסעים מעל הכמות המותרת, והוא עוכב לחקירה.

(אהרן רבינוביץ)

עיריית תל אביב תפעיל עמדת בדיקות עבור האוכלוסייה הזרה וחסרי בית

נווה שאנן בתל אביב, בשבוע שעברצילום: תומר אפלבאום

עיריית תל אביב, בית החולים איכילוב ומגן דוד אדום יתחילו להפעיל מחר (שני) עמדות לביצוע בדיקות קורונה עבור האוכלוסייה הזרה, חסרי בית וחסרי מעמד אזרחי בשכונת נווה שאנן בעיר. המטרה היא לבדוק בכל יום כמאה בני אדם שמתלוננים כי פיתחו תסמינים לקורונה.

לדברי מנהל המחלקה לרפואה מונעת באיכילוב, פרופ' נדיר ארבר, ישנם רק שלושה חולי קורונה מאומתים בקרב האוכלוסייה הזרה בתל אביב, שמונה עשרות אלפי בני אדם. אולם הוא הוסיף כי ייתכן שהמספר גבוה יותר אך החולים לא אובחנו כי לא נערכו להם בדיקות. ארבר הדגיש כי כל אדם עם תסמינים יתקבל לביצוע בדיקה, גם אם אין לו תעודת זהות או אשרת שהיה. זיהוי הנבדקים יתבצע באמצעות מספר טלפון או פרטים אחרים שקיימים במחלקת הרווחה של העירייה, מרפאת טרם ורופאים לזכויות אדם.

ארבר ציין כי ישנם עובדים זרים שחוששים שהמדינה תנצל את מעמד הבדיקה כדי לאסוף עליהם פרטים, והוסיף כי לא זה המצב. "אנחנו פה כדי לבדוק את הבריאות שלהם ולשמור עליהם ועל כל עם ישראל", אמר. במידה ויימצאו מבקשי מקלט או חסרי בית שזקוקים לאשפוז או בידוד ביתי, הם יועברו למלוניות.

(בר פלג)

144 חקירות נפתחו נגד מפירי בידוד, 397 דו"חות על תפילה בניגוד לתקנות

המשטרה הודיעה כי חילקה היום יותר מ-12 אלף דו"חות לאנשים ובתי עסק שהפרו את התקנות לשעת חירום ופתחה 144 חקירות נגד מפירי בידוד ו-43 חקירות נגד מפיצי "פייק ניוז". בין השאר הוצאו 85 צווי סגירה לבתי עסק, 132 דו"חות על חתונה במרחב הציבורי, 397 דו"חות על תפילה בניגוד לתקנות, 523 על סירוב להוראה לפזר התקהלות ועוד.

(ג'וש בריינר)

גבר בן 68 שנדבק בקורונה החלים ויועבר לשיקום נשימתי בבית החולים איכילוב

גבר בן 68 שנדבק בקורונה והיה מאושפז בבית החולים איכילוב בתל אביב החלים. מבית החולים נמסר היום כי החולה, יהודה דרור, נושם עצמונית, מתקשר עם סביבתו ויהיה החולה הראשון שיועבר ליחידה לשיקום נשימתי לחולי קורונה.

(בר פלג)

המשטרה: סיימנו לחקור ארבעה חשודים בהפצת הודעות כזב

מחסום משטרתי בג'סר א-זרקא, שלשוםצילום: רמי שלוש

המשטרה הודיעה כי יחידת הסייבר בלהב 433 סיימה לחקור ארבעה חשודים בהפצת הודעות כזב (פייק ניוז), תושבי תל אביב, פתח תקוה, כפר סבא וחיפה. על פי החשד, הארבעה שלחו במקרים נפרדים הודעות כזב בנוגע לחובה של אזרחים להימצא בבידוד ולקנסות שיוטלו עליהם.

לפי חשד המשטרה, הארבעה עשו שימוש במספר טלפון לא מזוהה ושלחו את ההודעות תוך שהם מתחזים לנציגי שירות של משרד הבריאות. "בכך הם גרמו לבהלה בקרב מקבלי ההודעות, קרוביהם והסובבים אותם", מסרו מהמשטרה. "בימים הקרובים יועברו התיקים לעיון במחלקת הסייבר בפרקליטות המדינה, המרכזת במשרד המשפטים את כל הטיפול בפרסומי כזב בנוגע למאבק בנגיף הקורונה, וזאת לצורך החלטה על המשך ההליך הפלילי".

(יהושע (ג'וש) בריינר)

משרד החינוך קבע כי תשלומי הורים על שירותים שלא סופקו יושבו להם

משרד החינוך קבע שבתי הספר והגנים ישיבו את התשלומים להורים על שירותים שלא סופקו בעקבות סגירת המוסדות, כמו טיולים וארוחות. עם זאת, המשרד התיר להמשיך לגבות תשלומים עבור תוכניות לימודים נוספות, כמו שיעורי העשרה במימון ההורים, אם אלה ממשיכות להתקיים באופן וירטואלי. ההורים ימשיכו לשלם גם עבור השאלת ספרי לימוד ורכישה או השאלה של טאבלטים ומחשבים ניידים.

(שירה קדרי-עובדיה)

205 דיירי "משען" בבאר שבע עברו בדיקת קורונה, שניים נמצאו חיוביים

205 דיירי הדיור המוגן משען בבאר שבע ואנשי הצוות עברו בדיקות קורונה, ושניים מהם בלבד נמצאו חיוביים - דיירת ומטפלת. שישה מדיירי המקום לקו במחלה ומתו עד כה.

(אלמוג בן זכרי)

הכניסה לדיור המוגן משען בבאר שבע, אתמולצילום: אליהו הרשקוביץ

גרוטו: אין לנו יכולת להחזיר את המשק לפעילות אחרי פסח

המשנה למנכ"ל משרד הבריאות, איתמר גרוטו, אמר היום בוועדת הכנסת לענייני הקורונה כי אין בכוונת המשרד להורות על החזרת המשק לפעילות לאחר פסח. "אין לנו שום כוונה ויכולת לפתוח את המשק מיד אחרי פסח. כדאי לקחת את זה בחשבון", אמר. "אנחנו צריכים לראות מה פסח עושה ואם הוא גרם לעלייה או לירידה, וזה ייקח כמה ימים".

הוא הוסיף: "יש פה מיתוס שאני רוצה לפצח אותו: גם אם נוכל לבצע 200 אלף בדיקות ביום או מיליון בדיקות ביום, לא יעזרו לשחרר את המשק. אם אבדוק מיליון ואמצא מאה אלף חיוביים ואת השאר אשחרר למשק מחר חצי מהם יהיו חיוביים ויתחילו להדביק. לכן צריך להתקדם ולהביא לשחרור של הבדיקות הסרולוגיות
(כדי לשחרר את המשק). נצטרך להסתמך על בדיקות סרולוגיות וסימפטומים".

בדיקות סרולוגיות הן בדיקות לזיהוי נוגדנים של המחלה בדם. לדברי גרוטו, משרד הבריאות, המוסד והמודיעין פועלים כולם בניסיון לאתר בדיקות סרולוגיות יעילות. "פועלים לאתר כל בדיקה חדשה שיוצאת לשוק גם אם ברמה של עלי אקספרס. בדקנו יותר מ-20 בדיקות כאלה ואף אחת לא נמצאה לתת לנו את התשובות. לא ברמת האמינות ולא ברמת הביצוע. יש בדיקות טובות, אבל התוצאות שלהן לא מגיעות על המקום", אמר.

(יהונתן ליס)

דרעי: אחוז ההדבקה בשכונות חרדיות בירושלים גבוה יותר מאשר בבני ברק

שר הפנים אריה דרעי אמר היום בוועדת הכנסת לענייני הטיפול בהתפרצות הקורונה כי אחוז ההדבקה בשכונות חרדיות בירושלים גבוה יותר מאשר בבני ברק. "רוב החולים בירושלים הם בשכונות החרדיות. בחלק מהשכונות שבהן יש ריכוזי חולים, האחוז הנדבק הוא גבוה אפילו ביחס לבני ברק", אמר. דרעי מונה להיות האחראי על החברה החרדית והחברה הערבית בטיפול במשבר.

ׁ(יהונתן ליס)

שוטרים אוכפים את הסגר בבני ברק, היוםצילום: תומר אפלבאום

גרוטו: אנו פועלים להוריד את שיעור הנדבקים בריכוזים החרדיים מ-1.4 ל-1.2

המשנה למנכ"ל משרד הבריאות, פרופ' איתמר גרוטו, אמר הבוקר בדיון בוועדת הקורונה של הכנסת כי המשרד שם למטרה להוריד את שיעור ההדבקה בריכוזים החרדיים מ-1.4 לממוצע הארצי - 1.2. כוונתו של גרוטו היא למקדם הדבקה, כלומר המספר שמייצג את כמות האנשים הממוצעת שכל אדם מדביק.

"זה נשמע אולי הבדל זניח וקטן, אבל בתרחיש הייחוס יש לזה השפעה עצומה", אמר גרוטו. "ולכן כרגע אנחנו רואים שבמגזר החרדי יש הדבקה יותר גבוהה, מה שאומר שאנחנו נצפה לראות הרבה יותר חולים קשה ומונשמים באוכלוסייה הזאת. בסוף, האסטרטגיה הכללית היא להוריד את שיעור ההדבקה ל-1.2 כמו כלל האוכלוסייה בשאר חלקי הארץ".

(יהונתן ליס)

היועמ"ש: ליישובים אין סמכות למנוע כניסת תושבים בשל חשש מהפצת הנגיף

היועץ המשפטי לממשלה קבע היום כי ליישובים חקלאיים או קהילתיים אין סמכות למנוע כניסה אל היישוב של מי שאינם תושביו, גם אם הדבר נעשה מחשש להדבקה בנגיף הקורונה.

עמדת היועמ"ש הועברה למשטרה, שפנתה בעניין לאחר שהתברר כי בימים האחרונים יישובים מונעים מיוזמתם ובאופן עצמאי כניסה של מי שאינם תושבים לתחומי היישוב, בשל חשש מהדבקה בנגיף. בחלק מהמקרים התבקשה התערבות של המשטרה.

במענה של המחלקה למשפט אזרחי בייעוץ וחקיקה, שנשלח על דעת היועמ"ש, נאמר כי לאחר בדיקת הנושא בצורה רוחבית, לא נמצא מקור חוקי עליו ניתן לבסס את הסמכות הנתונה ליישוב - בין אם הוועד המקומי, כישות של השלטון המקומי, או האגודה השיתופית - למנוע כניסה אל היישוב בנסיבות אלו.

(נטעאל בנדל)

מפקד פיקוד המרכז נכנס לבידוד בעקבות שהייה במחיצת חולה מאומת

מפקד פיקוד המרכז, אלוף נדב פדן, נכנס לבידוד בעקבות שהייה במחיצת נער שהתברר כי הוא חולה מאומת ביום שישי. מצה"ל נמסר כי פדן ייכנס לבידוד בלשכתו ומשם יקיים לוח זמנים רגיל, וכי הוא חש בטוב, ללא תסמינים.

בנוסף, שבעה לוחמי מג"ב הוכנסו לבידוד לאחר שבאו במגע עם נער חולה קורונה, בעת מעצר במאחז קומי אורי.

(הגר שיזף)

משרד הבריאות: נראה שנמצא פתרון למחסור בחומר לבדיקת קורונה

מתחם היבדק וסע במזרח ירושלים, בשבוע שעברצילום: אוהד צויגנברג

משרד הבריאות מסר כי "נראה שנמצא פתרון" למחסור בריאגנטים - חומר חיוני לעריכת בדיקות לאבחון קורונה - שיאפשר עמידה ביעדי הבדיקות שהציב ראש הממשלה בנימין נתניהו. בשבוע שעבר אמר נתניהו כי הוא הנחה להעלות את מספר הבדיקות היומיות ל-30 אלף בעוד שבוע.

במשרד הבריאות טענו כי הם פועלים בשיתוף פעולה עם מינהל הרכש במשרד הביטחון, צה"ל והמוסד. במשרד טענו עוד כי נערכות שיחות עם ספקים נוספים שיאפשרו להוסיף למעלה מעשרת אלפים בדיקות ביום, החל מעוד שבועיים.

(עידו אפרתי)

182 חולים חדשים אובחנו בשבת

182 חולי קורונה חדשים אובחנו בישראל במהלך השבת. העלייה הגדולה ביותר נרשמה בירושלים, עם 58 מאובחנים חדשים (עלייה של 4.5%). בסך הכל עומד מספר החולים בבירה על 1,311. לצד זאת, בבני ברק אובחנו 26 חולים חדשים (עלייה של 2%), וכעת עומד מספר המקרים בעיר על 1,218. בשאר היישובים החרדיים בארץ אובחנו חולים חדשים בודדים בלבד, ובסך הכל חלה בהם עלייה של 42% בשיעור הנדבקים.

(אהרן רבינוביץ')

ציר ז'בוטינסקי בבני ברק נחסם לתנועה החל מחצות

המשטרה חסמה החל מחצות את רחוב ז'בוטינסקי שבבני ברק, הגובל בפתח תקוה מצדו האחד וברמת גן בצדו האחר. הרחוב נסגר, כחלק מההכרזה על העיר כאזור מוגבל בתנועה, מצומת גהה ועד להצטלבותו עם רחוב בן גוריון ברמת גן. מהמשטרה נמסר כי בשבת הוצבו מחסומים משטרתיים ברחבי העיר, וכי לא נרשמו אירועים חריגים.

(בר פלג ויהושע (ג'וש) בריינר)

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ