מנדלבליט לנתניהו: אי אפשר להמשיך בתקנות לשעת חירום במקום חקיקה בכנסת

היועמ"ש כתב לרה"מ כי הממשלה מעכבת חוקים חשובים למאבק בקורונה. הוא הזהיר כי "הימנעות הממשלה מאישור הצעות החוק המונחות על שולחנה והבאתן לכנסת עלולה להיות בעלת תוצאות קשות"

נטעאל בנדל
נטעאל בנדל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מנדלבליט בכנסת, בחודש פברואר
מנדלבליט בכנסת, בחודש פברוארצילום: אוהד צויגנברג
נטעאל בנדל
נטעאל בנדל

היועץ המשפטי לממשלה, אביחי מנדלבליט, הזהיר היום (שני) את ראש הממשלה בנימין נתניהו מההשלכות של המשך התקנת תקנות שעת חירום במקום חקיקה ראשית של הכנסת. לפי סעיף 39 לחוק יסוד הממשלה, יש באפשרותה להתקין תקנות חירום ללא אישור הכנסת. ואולם, מנדלבליט הבהיר כי מרגע שהוקמו ועדות הכנסת הזמניות בשבוע שעבר, החקיקה צריכה להיעשות שם.

לפי מנדלבליט, הממשלה "נמנעת זה מספר ימים מלאשר טיוטות חוק אחרות, בעלות חשיבות רבה להתמודדות של המדינה במאבק בהתפשטות נגיף הקורונה החדש". הוא הוסיף שטיוטות חוק דחופות אינן מוגשות לשולחן הכנסת, למרות שיותר משבוע שפועלות ועדות כנסת זמניות שיכולות לדון בכך ולאשר חקיקה.

מנדלבליט כותב במכתב לנתניהו כי "הימנעות הממשלה מאישור הצעות החוק המונחות על שולחנה והבאתן לכנסת עלולה להיות בעלת תוצאות קשות". לדבריו, ישנן כמה תקנות חירום שצפויות לפקוע בימים הקרובים, ומבלי חקיקה לא יהיה להן תחליף. "כך, בעוד יומיים (דהיינו - ערב פסח, בו אכיפת הגבלות הפעילות והבידוד הקריטית) יפקע תוקפן של תקנות שעת חירום (נתוני מיקום)... והמשטרה עלולה להיות במצב בו תיאלץ לוותר על הכלי של איכון טלפונים ניידים, על אף שמדיווחיה נראה כי הוא אפקטיבי לאכיפת חובת הבידוד".

היועץ הוסיף כי "המשמעויות השונות הכרוכות בהבאת דברי חקיקה דחופים לאישור הכנסת והשינויים שעשויים להיעשות בהם, אינן יכולות כשלעמן לבסס הימנעות מקידום של הליכי החקיקה בדרך זו. בנסיבות אלה, למעט במקרים חריגים ודחופים ביותר, לא ניתן יהיה לאשר תקנות שעת חירום חדשות".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ