בבית האבות הבולגרי בראשון לציון מתריעים על כך ששלושה מדיירי המוסד מתו השבוע מקורונה, ולפי החשד של הצוות הרפואי במוסד הם נדבקו מאחד העובדים במקום. בבית האבות המונה 480 דיירים ו-220 עובדים דיווחו כי אובחנו עד כה שבעה דיירים ושני אנשי צוות חולים, נוסף על שלושת הדיירים שמתו. במוסד הוסיפו כי עד כה נערכו בבית האבות 140 בדיקות לאבחון קורונה. "אנחנו מתחננים למשרד הבריאות שיגבירו את הבדיקות" אמר ל"הארץ" מנהל בית האבות, אשר הרפז.

בבית האבות הטילו עוצר כניסות ויציאות בשלושת השבועות האחרונים, ושתי מחלקות נמצאות בבידוד. היחידים שיצאו ונכנסו היו העובדים, על כן משערים במוסד כי שרשרת ההדבקה החלה מאחד העובדים. הרפז אמר כי "אחד הרופאים עשה מיפוי לפי מחלות הרקע של הקשישים בבית האבות כדי לדעת את מי צריך לבדוק קודם". הוא הוסיף כי "אנחנו חסרי אונים, קנינו ערכות מיגון מכיסנו הפרטי ואנחנו מנסים לעשות הכל. פתחנו מחלקה שלמה לאשפוז מאובחנים שעדיין לא פונו, אבל אנחנו חייבים עוד בדיקות".

לביה אייזיק, אשתו של אחד הדיירים במקום, אמרה כי "לא עשו בדיקות לכולם, הדיירים מבוהלים. בסוף מישהו במשרד הבריאות יצטרך לתת את הדין על כל החוסרים של הבדיקות". אייזיק הוסיפה כי "אני מאשימה את משרד הבריאות על כל מה שקורה שם".

בית האבות משען בבאר שבע לאחר התפרצות הנגיף, בחודש מארסצילום: אליהו הרשקוביץ

במכתב ששלחו היום מנהלי בית האבות למשפחות המאושפזים הם כתבו כי משרד הבריאות יקבל החלטות נוספות לאחר קבלת תוצאות הבדיקות שנעשו עד כה. "אנו מפעילים לחצים ככל שניתן. זו האחריות של המדינה לטפל בנושא באופן מידי בכדי לצמצם את האפשרות להדביק דיירים ועובדים", נכתב.

אתמול (ראשון) פנה ראש העיר ראשון לציון רז קינסטליך לשר הביטחון נפתלי בנט בדרישה לבדוק את דיירי בית האבות הבולגרי וכן את דיירי בית האבות "עד 120" בעיר. מהעירייה נמסר כי אחת מעובדות "עד 120" אובחנה כחולת קורונה. קינסטליך פנה לבנט לאחר שמשרד הבריאות לא נעתר לבקשה לאשר בדיקות לכלל דיירי המוסדות. "דאג לבדיקות קורונה לכלל הדיירים בבתי אבות שבהם יש חשש להדבקה במחלה", כתב.

במהלך משבר הקורונה התפרץ הנגיף בבית האבות "נופים" בירושלים ובבית האבות "משען" בבאר שבע, שבהם מתו עד כה 11 דיירים שנדבקו בקורונה. הנגיף פשט ב"נופים" לאחר שעובדת סוציאלית נדבקה בנגיף. אחד הדיירים שנדבקו, אריה אבן, היה לחולה הקורונה הראשון שמת בישראל. בשני המוסדות מחו המשפחות על העיכוב בבדיקת הדיירים לאחר אבחון החולים הראשונים.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ