משרד הבריאות פרסם צו המחייב לעטות מסכה מחוץ לבית מיום ראשון

לפי הצו, יש לכסות את הפה והאף בבד במסכה המיועדת לכך או במסכה ביתית. הצו לא כולל סנקציות, ובמשטרה אומרים שלא יוכלו לאכוף אותו: "כל מה ששוטר יכול לעשות זה לבקש מאדם לעטות את המסכה"

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
תור לסופר מרקט בתל אביב, היום
תור לסופר מרקט בתל אביב, היוםצילום: מוטי מילרוד

משרד הבריאות פרסם היום (שלישי) צו המחייב לעטות מסכה מחוץ לבית מיום ראשון הקרוב. מסכה, לפי הצו, תהיה "כיסוי הפה והאף בבד, במסכה המיועדת לכך, או במסכה ביתית".

הצו לא כולל סנקציות שיוטלו על מי שיפר את הוראותיו, ובמשטרה אומרים כי לא יוכלו לאכוף אותו. "אנחנו לא נוכל לאכוף את חובת חבישת המסכה במרחב הציבורי מכיוון שאין בצו כל סנקציה או קנס", אמר ל"הארץ" מקור במשטרה. "כל מה ששוטר יכול לעשות זה לבקש מאדם לעטות את המסכה", הוא הוסיף.

ביום חמישי אמר המשנה למנכ"ל משרד הבריאות, פרופ' איתמר גרוטו, כי "המשטרה תאכוף את חבישת המסכות במסגרת התקנות החדשות. הן יעילות בכך שאדם שכבר נדבק לא יעביר את ההדבקה הלאה". בריאיון לגלי צה"ל הוסיף: "אנחנו רואים שיש הבדל בין מדינות שנוהגים ללכת בהן עם מסכות, ובהן שיעור התחלואה נמוך יותר, לבין מדינות אחרות". כשנשאל אם שוטר ייתן קנס לאדם ללא מסכה ענה: "זה ייכנס כתקנה מחייבת ואז בעצם תהיה אכיפה של המשטרה על זה".

כך תכינו בעצמכם מסכת קורונה

הצו של משרד הבריאות קובע כי "לא ישהה אדם במקום שאינו מקום מגוריו ללא מסכה", וזאת למעט כמה מקרים:
1. קטין מתחת לגיל 6.
2. אדם שבשל מוגבלות נפשית, שכלית או רפואית אינו יכול לעשות זאת.
3. אדם שנמצא בכלי רכב, במבנה או בחדר במבנה ללא אדם נוסף, או עם אדם שגר עמו באותו המקום (בני אותו תא משפחתי או יחידים ששוהים יחד במקום מגורים אחד כמו שותפים).
4. משתתף בשידור באמצעי תקשורת שנדרש לדבר בשידור, ובלבד שהוא נמצא, ככל הניתן, במרחק של שני מטרים לפחות מאדם אחר.
5. שני עובדים העובדים בקביעות בחדר אחד במקום עבודה, ובלבד שיישמר ביניהם מרחק של שני מטרים לפחות.
6. בנוסף, החוק לא חל על הכנסת, בתי המשפט, בתי הדין לעבודה ובתי דין דתיים.

היום אישרה הממשלה את הגבלות התנועה החדשות לקראת הפסח. החל מהיום בשעה 19:00 ועד יום שישי בשעה 6:00 ייאסר על אדם לצאת מהיישוב שבו הוא גר אלא לשם הצטיידות במזון, בתרופות או במוצרים חיוניים.

לצד זאת, החל מיום רביעי בשעה 15:00 ועד יום חמישי בשעה 7:00 תיאסר הצטיידות במזון והזמנת משלוחים, וניתן יהיה לצאת מהבית רק למרחק של מאה מטרים. פעילות התחבורה הציבורית תופסק היום ב-20:00 עד יום ראשון בשעה 8:00.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ