ג'יימס גורמן, ניו יורק טיימס

גן החיות ברונקס בניו יורק הודיע בתחילת השבוע כי נדיה, טיגריסית מלזית בת ארבע, נדבקה בקורונה. לפי הנהלת הגן, לאחר שהשתעלה שיעול יבש ואיבדה קלות את התיאבון, נערכה לה בדיקה שנועדה לברר אם היא נושאת את הנגיף שחולל את המגפה העולמית - וזו יצאה חיובית. עם זאת, וטרינר גן החיות, פול קאלה, מסר כי היא מרגישה טוב, וכך גם שלושה טיגריסים ושלושה אריות שהפגינו תסמינים דומים.

אך לדברי קאלה, ההידבקות של נדיה, כמו גם הדיווחים מסין על תחלואה בקרב חיות מחמד, לא צריכים לעורר דאגה בקרב בעלי חתולים שמא הם עלולים להעביר את הנגיף לבני אדם. "אף אחד מהם לא נראה חולה במיוחד", אמר קאלה. אך לדבריו, בשל תחלואות ייחודיות שיש למיני חתולים בכל הקשור לדרכי הנשימה, החליט גן החיות להרדים את נדיה לצורך הבדיקה, לקחת מגופה דגימות לנגיף ולשלוח אותן לעמיתיו הווטרינריים בקורנל, באוניברסיטה של אילינוי, ולאחר מכן לאישור במעבדת השירותים הווטרינריים הארציים.

קאלה הסביר כי הבדיקה שנערכה לנדיה לא נעשתה באותו אופן שעורכים בדיקות לבני אדם, והבהיר גם כי היא לא באה על חשבון מלאי הבדיקות המיועד לזיהוי הנגיף אצל אנשים. "אי אפשר לשלוח דגימות של אנשים למעבדה וטרינרית, ואי אפשר לשלוח דגימות של בעלי חיים למעבדה של בני אדם", הסביר.

גן החיות, השבוע. הווטרינר הראשי מציע "לקחת את הדברים בפרופורציות"צילום: AFP

קארן טריו, מנהלת המחלקה לפתולוגיה זואולוגית באוניברסיטה של אילינוי, שבה בוצעה הבדיקה לנדיה, מחזקת את דברי קאלה. "בהתחשב במספר האנשים שנדבקו בנגיף הקורונה וחלו, לעומת מספר האנשים המחזיקים חתולים בביתם, נראה לא סביר שחתולים הם מקור משמעותי להידבקות בני אדם בנגיף", אמרה, במיוחד כאשר "מקור המקרה המאובחן הראשון הוא טיגריס".

מספר הנדבקים המאומתים בעולם עומד עתה על יותר ממיליון וחצי בני אדם, והמספר ממשיך לעלות. עד כה דווח בבלגיה על מקרה אחד של חתול עם תסמינים לקורונה, אך יתר הפרטים שדווחו לא היו ברורים; גם בהונג קונג דווח על מקרה של חתול שאובחן כנגוע בנגיף, אמר קאלה.

מחקר שנערך על חתולי רחוב בעיר ווהאן שבסין, מוקד התפרצות הנגיף, מראה שאצל חלקם נמצאו נוגדנים לווירוס - עדות לכך שנחשפו אליו - בעוד אצל חלק אחר נצפתה תגובה מסוימת של מערכת החיסון שלהם אליו. עם זאת, הם לא היו חולים כשנבדקו.

אשה מאכילה חתולי רחוב בביירות, בסוף השבוע. ארגוני בעלי חיים הביעו חשש מנטישותצילום: Hussein Malla/אי־פי

כל זה אינו מפתיע, אומר ג'ונתן אפשטיין מעמותת הסביבה "EcoHealth Alliance". לדבריו, ניסויים שנעשו במעבדה מלמדים שחתולים מועדים להידבק ב-SARS, גם הוא נגיף ממשפחת הנגיפים הכוללת את הקורונה. עם זאת, קאלה אומר שיש לקחת את הדברים בפרופורציה, משום ש"בשום מקום אין ראיה לכך שבעל חיים כלשהו הדביק אדם במקום כלשהו".

משרד החקלאות האמריקאי, ארגון הבריאות העולמי לבעלי חיים והאגודה הרפואית לווטרינריה כתבו כולם באתרים שלהם כי אין ראיות כי חיות בית עלולות להעביר את הנגיף לבני אדם. אולם ליתר ביטחון הם מייעצים לאנשים חולים לנקוט עם חיות המחמד שלהם את אותם אמצעי זהירות שהם נוקטים עם בני אדם. "דברים רבים עוד לא ידועים לנו", אומרת טריו, "כולנו מנסים להתעדכן וללמוד על הנגיף הזה בזמן אמת, תוך כדי ההתרחשויות".

אפשטיין מדגיש שעדיין לא ברור אם אחת הטענות שעלתה, שלפיה חתולים יכולים להדביק זה את זה, נכונה. לדבריו, המגפה העולמית מתפשטת באמצעות הדבקה בין בני אדם, אך כמו מומחים אחרים, גם הוא ממליץ "לנהוג בחתולים כמו בבני משפחה אחרים... אין בשלב זה ראיה שחתולים יכולים להעביר את הנגיף הזה לבני אדם, אבל בהיעדר מידע, עדיף לא לקחת סיכון".

מחקרים שנערכו בעבר על השפעת ונגיף ה-SARS בקרב חמוסים, שמבנה מערכת הנשימה שלהם דומה לזה של בני אדם, מצאו כי הם יכולים להעביר את הנגיפים מאחד לשני. אחד מעורכי המחקרים, ג'אה ג'ונג, מיקרוביולוג באוניברסיטת דרום קליפורניה, אמר כי הוא סבור שמחקרים אלו עשוים לסייע להבין את האופן שבו הנגיף מתפשט. לדבריו, החמוסים שנמצא כי נדבקו בנגיף הראו סימני חום, תשישות ושיעול, אך אחרי עשרה או 12 ימי מחלה, כולם החלימו.

ארגונים לזכויות בעלי חיים הביעו חשש מההשלכות הפוטנציאליות על חיות מחמד אם בעליהן יחששו להידבק מהן. ארגון הבריאות העולמי לבעלי חיים הפציר בציבור לא להפנות גב לחיות המחמד שלהם. "אין כל הצדקה לנקוט צעדים העלולים לפגוע ברווחתם של חבריהם בעלי החיים", נמסר.

ואולם, בבתי מחסה לחיות בארה"ב מדווחים על עלייה במספר האימוצים בתקופה האחרונה, ככל הנראה על רקע תקנות הבידוד שהוחלו במדינות רבות. מרדית אייאן, מנכ"לית ארגון הסיוע לבעלי חיים SPCA International, אמרה כי הם קיבלו באחרונה דיווחים על עלייה במספר הכלבים המשוטטים באיטליה ובמחוז חוביי שבסין. לא ברור מהן סיבות הנטישה, אולם ייתכן שהן נובעות מאשפוז או מוות של הבעלים, או מכך שהאחרונים איבדו את עבודתם ואינם מסוגלים עוד לטפל בהם.

באשר לחיות שהפגינו את תסמיני הנגיף בגן החיות של ברונקס, קאלה אומר שכל הטיגריסים והאריות סובלים רק מתסמינים קלים ושהם מראים סימני התאוששות מהירה. "אנחנו מצפים שיחלימו לחלוטין", אמר.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ