70 ישראלים שנחתו בנתב"ג שבו הביתה בלי פיקוח: "מה שהולך פה זה שכונה"

הטיסה נחתה היום למרות עוצר הטיסות, לאחר שקיבלה אישור מיוחד מוועדת חריגים, ושש טיסות מסחריות נוספות נחתו במהלך החג וסוף השבוע. נתניהו הורה היום לעצור את הטיסות הנוחתות בארץ

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
הנוסעים שחזרו מארה"ב יוצאים מנמל התעופה בן גוריון, היום
הנוסעים שחזרו מארה"ב יוצאים מנמל התעופה בן גוריון, היוםצילום: עופר וקנין

ראש הממשלה, בנימין נתניהו, הורה היום (שבת) לעצור את הטיסות הנוחתות בישראל עד להעברת תקנות חירום שיאפשרו לפיקוד העורף לקחת את כל הנוחתים למלוניות עם ירידתם מהמטוס. מטוסים שכבר המריאו לישראל יורשו לנחות, אך מעבר לכך ייעצרו כל טיסות הנוסעים לארץ. ההחלטה, שתוקפה יימשך גם לאחר הסגר, התקבלה לאחר ש-70 ישראלים נחתו הבוקר מניו ג'רזי בנמל התעופה בן גוריון, שבו לבתיהם במוניות ולא חויבו לעטות מסכות.

חרף עוצר הטיסות נוחתת מדי יום בנתב"ג טיסה סדירה של חברת יונייטד, שקיבלה אישור מיוחד מוועדת חריגים של משרדי התחבורה, הפנים והבריאות. לפי בכיר ברשות שדות התעופה, במהלך חג הפסח וסוף השבוע נחתו בארץ עוד שש טיסות מסחריות באישור מיוחד, לצד טיסות פרטיות. ממשרד הבריאות נמסר כי "המלצות המשרד מאוד ברורות בנושא, ויש חשיבות להפחתה ככל הניתן של מספר הטיסות הנכנסות".

הנוסעים בנמל התעופה בן גוריון, היוםצילום: עופר וקנין

לדברי הנוסעים, עם הנחיתה עלתה למטוס נציגה של משרד הבריאות, והיא הורתה להם לשהות בבידוד למשך 14 הימים הקרובים. נוסע אחד ציין כי כלל לא מדדו לו חום, וכמה נוסעים התהלכו בשדה התעופה ללא כל אמצעי מיגון. הנוסעים חתמו על תצהירים ובהם התחייבו לשהות בבידוד, אך סיפרו כי איש לא אסף מהם את הטפסים. הם הונחו להישאר בבידוד ביתי, אף כי ראש הממשלה בנימין נתניהו דרש בתחילת החודש שכל האזרחים הנוחתים בארץ יועברו לבידוד במלוניות. ממשרד הבריאות נמסר כי "הדבר הנכון לעשות הוא לצמצם ככל הניתן את מספר הנוחתים ולשלוח את כל השבים למלוניות". עוד נמסר כי "כלל השבים לארץ עוברים בדיקת חום ותשאול סיפמטומים על ידי מד"א מיד עם נחיתתם".

לפי התקנות לשעת חירום שעברו בממשלה ב-2 באפריל, אדם השב לישראל מחו"ל אמור להיות מועבר לבידוד במלונית מטעם המדינה מיד עם הגעתו, אלא אם שכנע את "הגורם המוסמך" כי הוא יכול לשהות בבידוד בביתו או במקום אחר. לפי התקנות, הגורם המוסמך הוא נציג מנהלי או רפואי מטעם המדינה, ובפועל מדובר בנציגי משרד הבריאות או פיקוד העורף הנמצאים בנתב"ג. אלא שבניגוד לתקנות, המדינה מסתפקת בהצהרה של הנוסעים שלפיה הם יכולים לשהות בבידוד בביתם, ורק אלו שמשיבים בשלילה מועברים בליווי פיקוד העורף למלונית. במשטרה אוכפים את בידודם של השוהים בבתיהם, ולדברי גורם בכיר במערכת אכיפת החוק שוטרים מבקרים 95% מהחוזרים ארצה כדי לוודא שאינם מפירים את תנאי הבידוד.

נוסעים יוצאים מנתב"ג, היוםצילום: עופר וקנין

"שמע, מה שהולך פה זה שכונה", סיפר עידן ליברמן, בן 32, "אף אחד לא מדד לי חום, לא פה וגם לא בארה"ב. לא שאלו אותי בכלל לאן אני הולך מפה, כלום. זה ביזיון. אני לא חושב שאני חולה, אבל מי יודע מי כן היה חולה". אחד הנוסעים סיפר כי התקשר אתמול כדי לברר אם ידאגו לו להסעה לביתו, ונאמר לו כי פיקוד העורף יאסוף אותו משדה התעופה. "כמו שאתה רואה, פיקוד העורף לא כאן", הוסיף. נוסע נוסף, גני ויינשטוק, סיפר: "בדקו לנו חום והחתימו אותנו על תצהיר, אבל אפשר לזרוק אותו לפח כי אפשר למלא אותו באינטרנט". לדבריו, "הטיסה היתה ריקה, לא חששתי וגם לא היה ציבור חרדי בטיסה כי שבת. אין לי משהו נגדם, אבל ברור שהחרדים הם אוכלוסייה בסיכון, ולכן בחרתי בכוונה בטיסה שיצאה בשבת".

דני ספיר, נהג מונית שאסף את אחד הנוסעים, אמר כי אין לו ברירה אלא לעבוד. "אני חייב לעבוד, לשלם מזונות, לחיות. מאיפה יהיה לי כסף, הרי אין לי שום פרנסה בימים האלה. הנסיעה הזאת של ה-170 ש"ח לתל אביב שווה לי את זה כי אין בכלל נסיעות. אני נוסע עם חלונות פתוחים, מרסס כל כמה דקות, אלכוג'ל, אבל בסוף אתה לא יודע עם מי אתה נוסע". ספיר אמר כי כבר שהה בבידוד למשך שבועיים כי הסיע חולה קורונה, "והנה אני חוזר. בלי שדה התעופה אין לי פרנסה".

נוסע נוסף סיפר כי חשש לעלות לטיסה. "זה מפחיד. כולם יושבים עם מסכות ואי אפשר אפילו להשתעל. הכל היה ריק". הוא שב לביתו במונית. "אני כבר חמישה חודשים בארה"ב ולא פוחד להדביק את הנהג, כי אני מניח שכבר נדבקתי בקורונה בתקופה שלי בארה"ב, ככה שזה כבר עבר לי. יכולתי לבקש מבן משפחה לבוא לקחת, אבל פחדתי להדביק אותם כי אולי אני חולה, אז העדפתי לקחת מונית". דורית אוסידון מראשון לציון סיפרה כי היא בקבוצת סיכון, אך היתה מוכרחה לחזור לארץ. "פחדתי לעלות לטיסה, זה ברור, אבל איזו ברירה היתה לי? אף אחד לא אמר לנו לשים מסכות, רק בדקו חום וזהו, שום דבר".

שלושה נוסעים, ובהם משפחה שסיפרה כי הגיעה מהרפובליקה הדומיניקנית, יועברו למלון בטבריה לאחר שהצהירו כי אין להם היכן לשהות בבידוד. "הרבה יותר בטוח בישראל מאשר בארה"ב", אמר אחד מהם, "אחרי שכל הדבר הזה ייגמר אני מניח שאני אחזור לארה"ב. קשה לי להאמין שאנשים ישקרו שיש להם איפה להיות בבידוד, כולם מבינים את החשיבות של הדבר הזה".

מכניסת הסגר עד עכשיו נחתו בנתב"ג שבע טיסות מסחריות: שתי טיסות חילוץ של ישראל מקייב ומלונדון בליל 8.4; טיסת חילוץ של אל על מטקסס בבוקר 8.4; שתי טיסות יונייטד מניו ג'רזי ב-9.4 וב-10.4; טיסה מגאורגיה אתמול בבוקר, והבוקר הטיסה הנוספת מניו ג'רזי. טיסות מטען וטיסות פרטיות מוסיפות להגיע לישראל באישורים מיוחדים. בכיר ברשות שדות התעופה ציין כי בכל הטיסות חלק מהנוסעים שבו הביתה במוניות, וכמה מהם נאספו בידי בני משפחה.

ממשרד הפנים נמסר כי "שר הפנים אריה דרעי ושר התחבורה בצלאל סמוטריץ' אישרו באופן עקרוני הפעלת קו טיסות יומי של חברת יונייטד בין ישראל לארה"ב. עם נחיתת המטוס עברה האחריות לטיפול בנוסעים אל משרד הבריאות ופיקוד העורף".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ