משרד הבריאות בוחן הטלת סגר על דיר אל-אסד בעקבות התפרצות קורונה ביישוב

מספר החולים ביישוב בגליל עלה ביממה החולפת מחמישה ל-23, ובמשרד הבריאות הביעו חשש ממאות מקרי הידבקות נוספים. רוב הכניסות ליישוב נסגרו, תושבי המקום ויישובים סמוכים נקראו להישאר בבתים

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שוטרים במחסום בכניסה לדיר אל-אסד, היום
שוטרים במחסום בכניסה לדיר אל-אסד, היוםצילום: רמי שלוש

משרד הבריאות בוחן הטלת סגר על היישוב דיר אל-אסד בעקבות זינוק במספר חולי הקורונה במקום. עד אתמול עמד מספר החולים המאובחנים על חמישה, והיום (רביעי) הוא עלה ל-23. תושבי המקום ויישובים סמוכים - נחף, בענה ומג'ד אל-כרום - נקראו להישאר בבתיהם, ורוב הכניסות לדיר אל-אסד ולבענה נחסמו עבור מי שאינם תושבים מקומיים. ההוראות המחמירות שאוסרות על יציאה מהיישובים עד לשעה 5:00 מחר אינן חלות על יישובים ערביים.

בכל היישובים באזור אובחנו בסך הכל 31 חולים: 23 בדיר אל-אסד, ארבעה בנחף, שלושה בבענה וחולה אחד במג'ד אל כרום. מהחקירה האפידמיולוגית שביצע משרד הבריאות עלתה אפשרות כי החולים שאובחנו באו במגע עם מאות אנשים. בין היתר, אחד החולים הסתובב מחוץ לביתו בטרם אובחן, ואף נכח בהלוויה שהתקיימה ביישוב בשבוע האחרון. לפני כמה ימים פרסם ראש מועצת דיר אל-אסד אחמד דבאח הודעה הקוראת לכל מי שהיה במגע עם משגיח הכשרות של בית המטבחיים דבאח, אחד מבתי המטבחיים הגדולים במדינה, להיכנס לבידוד.

ראש מועצת דיר אל אסד אחמד דבאח אמר בשיחה עם "הארץ" כי בתום פגישה עם נציגי משרד הבריאות, משרד הפנים, המשטרה ופיקוד העורף, הוחלט להוציא את כל החולים לבידוד בבתי מלון מחוץ ליישוב כצעד ראשוני, וסוכם כי בית מלון בנהריה יושכר כמתחם בידוד. עוד הוחלט כי אם התושבים לא יקפידו על הוראות משרד הבריאות, יוטל סגר על דיר אל-אסד ובענה החל ממחר בערב ועד יום ראשון. ח"כ אחמד טיבי (הרשימה המשותפת) הודיע כי תחנת "היבדק וסע" תיפתח ביישוב באופן מיידי.

דבאח ציין כי המגמה כעת היא למנוע תנועה בתוך היישוב. "במשרד הבריאות העלו הצעה לסגר, ואם יהיה צורך לא נתנגד לכך כי העיקר הוא בריאות התושבים", אמר. דיר אל-אסד ובענה צמודים זה לזה וחולקים את אותו כביש גישה. גם מג'ד אל-כרום קרוב מאוד לדיר אל-אסד, והסמיכות הגיאוגרפית של היישובים עלולה להקשות על אכיפת ההנחיות.

קריאה לתושבי דיר אל-אסד להישאר בבתיהם, היוםצילום: רמי שלוש

אתמול נבדקו תושבים רבים מהאזור בעמדת בידוק שפעלה בסמוך לדיר אל-אסד, והם ממתינים לתוצאות הבדיקות. עו"ד רים אסדי, חברת מועצת דיר אל-אסד, אמרה בשיחה עם "הארץ" כי ליישוב אין נתונים על התושבים שצריכים לשהות בבידוד. "אנחנו לא יודעים מי צריך להיות בבידוד ומי לא וזה מאוד מדאיג", אמרה, "אנחנו קוראים למשרד הבריאות ולכל הגורמים הרלוונטיים להתערב באופן מיידי ולפעול לאיתור המבודדים וגם מי שהיה במגע עם החולים. בנושא הזה די ברור שאין יד מכוונת".

ראש מועצת בענה, עלי חליל, וראש מועצת מג'ד אל-כרום, סלים סליבי, קראו גם הם לרשויות לפעול באופן מיידי באזור כדי למנוע את התפשטות הנגיף. חליל אמר בשיחה עם "הארץ" כי ראשי הרשויות בענה, דיר אל-אסד, מג'ד אל-כרום ונחף ייפגשו אחר הצהריים במטרה לקדם תוכנית פעולה למניעת התפשטות המחלה. "מהבוקר קיימנו פגישות עם נציגי משרד הבריאות ופיקוד העורף. בפועל אי אפשר להפריד בין בענה ודיר אל-אסד כי מבחינה גיאוגרפית זו אותו יישוב, וגם מג'ד אל-כרום ונחף בתמונה, כך שהפעילות חייבת להיות משותפת". ראש העיר הסמוכה כרמיאל, משה קונינסקי, מסר כי בהערכת מצב שקיימה העירייה עם מפקד תחנת משטרת כרמיאל הוצבו מחסומים בכניסות לעיר כהכנה לתרחיש של סגר.

במרכז המשפטי לזכויות המיעוט הערבי בישראל עדאלה התריעו בשבועות האחרונים על היעדר נגישות לבדיקות קורונה ביישובים ערביים במשולש, בגליל ובנגב. בשבוע שעבר פנה המרכז למשרד הבריאות בדרישה להקים מתחמי בדיקה בגליל העליון, שישרתו את תושבי מעיליא, ג'יש ופסוטה. משרד הבריאות השיב כי היום יגיעו מתחמי "היבדק וסע" ניידים לתרשיחא וראמה שבגליל העליון. עוד נמסר כי בימים אלו מעביר המשרד את האחריות לבדיקות לקופות החולים באזור.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ