המשטרה סגרה מרפאה לבדיקות קורונה בסילוואן שהופעלה בסיוע הרשות הפלסטינית

ארבעה ממפעילי המרפאה נעצרו, ואמרו כי השוטרים נימקו את הסגירה בשיתוף הפעולה עם משרד הבריאות הפלסטיני, שסיפק ציוד למוקד. המשרד לביטחון פנים: לרשות הפלסטינית אסור לפעול בשטח ישראל ללא תיאום

ניר חסון
ניר חסון
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
פשיטת המשטרה על המרפאה בסילוואן, אתמול
פשיטת המשטרה על המרפאה בסילוואן, אתמול
ניר חסון
ניר חסון

המשטרה סגרה אתמול (שלישי) מרפאה לבדיקות קורונה בשכונת סילוואן במזרח ירושלים, ועצרה ארבעה ממפעיליה. לדברי הנוכחים במקום ששוחחו עם "הארץ", השוטרים נימקו את הצעד בקשר של המרפאה למשרד הבריאות הפלסטיני. מהמשרד לביטחון הפנים נמסר בתגובה כי "כל פעילות של הרשות הפלסטינית בשטח ישראלי, שאינה מתואמת ומאושרת על ידי הגורם המוסמך, אסורה לפי חוק ועל המשטרה למנוע אותה".

המרפאה נפתחה אתמול בצהריים באולם שליד אחד המסגדים בשכונה ביוזמת הפעילים ובחסות ציוד שנשלח ממשרד הבריאות הפלסטיני. בשעות הערב, לאחר שהמרפאה כבר סיימה את פעילותה בשל הנחיות הסגר, הגיעו שוטרים למקום ותשאלו את השכנים. בשעות הלילה המאוחרות הם עצרו פעילים שהיו מעורבים בפתיחתה. "אתם לא עוזרים ולא נותנים לאחרים לעזור לנו", אמר תושב סילוואן, פחרי אבו דיאב. "פעם ראשונה שיש לנו אויב משותף, בואו נעבוד יחד נגד הסכנה הזו. במקום זה אתם מכניסים את הפוליטיקה". קופת חולים כללית הודיעה אתמול על פתיחת מרפאת קורונה בכפר, אבל היא תשרת רק את חברי הקופה.

המרפאה בסילוואן, אתמול

ועד של רופאים מתנדבים בסילוואן התריע בימים האחרונים מפני התפרצות אפשרית בשכונה, ועל מחסור במרכזים המבצעים בדיקות במקום. להערכת הרופאים, ישנם כיום יותר מ-40 חולי קורונה בסילוואן, ובשל תנאי המגורים הצפופים המחלה עלולה להתפשט במהירות. "עוד מעט רמדאן ואז תהיה התפרצות ותהיה קסטסטרופה, אז שהממשלה תעשה מה שצריך", אמר אבו דיאב.

הבדיקות מהמרפאה אמורות היו לעבור לרשות הפלסטינית ולהיבדק שם, אך ישראל אוסרת בתוקף כל פעילות של הרשות בשטחי ירושלים. בתחילת המגפה עצרה המשטרה גם פעילים של הרשות שעסקו בחיטוי מרחבים ציבוריים בירושלים. עם זאת, לפני כשבועיים אישרה המשטרה לכוחות חמושים פלסטיניים לפעול בשטח ירושלים, מעבר לגדר ההפרדה, בכדי להרגיע את הרוחות בסכסוך אלים סביב מחסום שנועד לאכוף את הסגר בין יישובים פלסטיניים.

מזרח ירושלים, בחודש שעברצילום: אמיל סלמן

ח"כ עופר כסיף (הרשימה המשותפת) מתח ביקורת חריפה על סגירת המרפאה. "פשיטת המשטרה על מרכז לבדיקות קורונה בסילוואן היא לא אנושית ואף טיפשית", אמר. "מניעת התפשטות המגיפה היא אינטרס משותף, ואם ישראל לא מבצעת בדיקות עליה לפחות לאפשר בדיקות בידי אחרים". הוא ציין כי פנה לשר לביטחון הפנים גלעד ארדן וביקש כי יאפשר למרפאה לפעול או יפעיל בשכונה מתחם בדיקה של מגן דוד אדום.

מתחם בדיקות קורונה בירושלים, בתחילת החודשצילום: אוהד צויגנברג

בתוך כך, אתמול נפתחה מחלקת הקורונה בבית החולים סנט ג'וזף שבמזרח ירושלים. למחלקה הגיעו שלושה מטופלים קשישים שנדבקו במחלה במחלקה הגריאטרית של בית החולים אוגוסטה ויקטוריה. מצבם של השלושה יציב.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ