שחורים והיספנים בארה"ב חולים יותר ומבוטחים פחות. בקורונה, זה עניין של חיים ומוות

נתונים רשמיים מניו יורק ושיקגו חושפים אמת עגומה - אי-השיוויון והגזענות כלפי שחורים והיספנים שמים אותם בקו החזית מול הנגיף: "אפשר ללכת לכל תחנת רכבת כדי לראות שהיא מלאה באנשים כהים שנוסעים לשרת את אלה שיכולים לעבוד מהבית"

לוגו ניו יורק טיימס
ניו יורק טיימס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
אם ובתה חוזרות לביתן לאחר שאספו מנת מזון בשכונה בדרום שיקגו, בשבוע שעבר
אם ובתה חוזרות לביתן לאחר שאספו מנת מזון בשכונה בדרום שיקגו, בשבוע שעברצילום: Charles Rex Arbogast/אי־פי
לוגו ניו יורק טיימס
ניו יורק טיימס

נגיף הקורונה הורג את תושבי ניו יורק השחורים וההיספנים בקצב כפול מזה שהוא הורג את תושביה הלבנים. לפי ראש עיריית ניו יורק - שההסבר שהעניק לא הפתיע איש - הנתונים שפורסמו משקפים את הפערים הכלכליים בין האוכלוסיות ואת ההבדלים בנגישות לשרותי הבריאות. "יש פערים ברורים ואי-שיוויון במידת ההשפעה של המחלה על אוכלוסיות שונות", אמר ראש העיר, ביל דה בלאזיו, "במובנים רבים, הכאב והמוות שהנגיף הזה יוצר בקרב האוכלוסיות השונות מקבילים לפערים הקיימים זה עשורים במערכת הבריאות שלנו".

שיעור התמותה בקרב הציבור ההיספני, כך לפי הדו"ח הרשמי של עיריית ניו יורק, עומד על 22 ל-100 אלף; בקרב ציבור השחורים, על 20 ל-100 אלף; בקרב ציבור הלבנים – 10 ל-100 אלף, ואילו בקרב התושבים האסיאתים של העיר שיעור התמותה עומד על 8 ל-100 אלף. הנתונים מתוקננים על פי היקף האוכלוסייה וגילה.

תור בכניסה לסניף בנק בברונקס, אתמולצילום: AFP

ניו יורק, כמובן, איננה העיר היחידה שבה האוכלוסייה השחורה ספגה את המכה הקשה ביותר. ברשימה מפוקפקת זו ניתן למצוא בין השאר גם את דטרויט, ניו אורלינס ומילווקי. בשיקגו, למשל, שיעור השחורים מקרב מקרי המוות מקורונה מגיע ל-72% - על אף שהם מהווים פחות משליש מהאוכלוסיה הכללית. אך ניו יורק היא דוגמה מייצגת לאופן שבו הפערים הכלכליים והחברתיים הם עניין של חיים ומוות.

אי-השיוויון הוא נושא מרכזי בפוליטיקה של ניו יורק זה שנים ארוכות. דה בלאזיו, שנבחר לראש העיר ניו יורק ב-2013 כשהבטיח לצמצם את אי-השיוויון, אמנם עשה הרבה למען צמצום הפערים - בין השאר בפתיחת מסגרות חינוך חינמיות לפעוטות והעלאת שכר המינימום לעובדי עירייה - אך זה פשוט לא מספיק. המגפה חשפה עד כמה הפערים הסוציו-אקונומיים עדיין שולטים ברחובות ניו יורק.

דוגמה עירונית לבעיה ארצית

אין זה סוד שהאוכלוסייה השחורה בארה"ב פחות מבוטחת ופחות בריאה. נתונים רשמיים חושפים ששחורים בארה"ב סובלים יותר מהשמנת יתר, מסוכרת ומאסתמה, ולכן הם מצויים בסיכון גבוה יותר למוות ממגוון סיבות, ובהן קורונה.

עובדי בית חולים בברוקלין מריעים למכבי האש, אתמולצילום: John Minchillo/אי־פי

ומעבר לכך, ישנה הגזענות המובנית במוסדות רפואיים רבים. באוכלוסייה השחורה מספרים שרופאים נוטים להקל ראש בתלונותיהם. "הקצב שבו שחורי העיר מתים בהשוואה ללבנים מעורר חלחלה", אומרת קורטני קוברן, מרצה בבית הספר לעבודה סוציאלית באוניברסיטת קולומביה, "בהצטלבות בין גזע למעמד סוציו-אקונומי ניכרים דפוסים שמבהירים כי הגורם לתופעה אינו בהכרח עוני".

מושל ניו יורק, אנדרו קואומו, הודה בבעיה ואמר בשבוע שעבר כי את חלק מההבדל ניתן לייחס לעובדה שעניים מטפלים פחות במחלות כרוניות מאשר בעלי אמצעים, ולכן שעור התמותה בקרבם גבוה יותר כשהם נדבקים בנגיף. עם זאת, הוא ציין, ייתכן שמספר המתים מביניהם גבוה יותר משום שרבים מהם מצויים בקו הראשון של העובדים בסיכון גבוה. "לעובדים שחורים ולטינים במגזר הציבורי אין ברירה אלא לצאת בכל יום מבתיהם, לבוא לעבודה כדי לנהוג באוטובוס או ברכבת ולחשוף את עצמם לסכנת ההידבקות. לאחרים יש את האפשרות פשוט להיעדר מהעבודה", אמר קואומו.

מרכז חלוקת מזון בברונקסצילום: EDUARDO MUNOZ/רויטרס

במחקר שנערך על ידי סקוט סטינגר, מבקר העירייה, התברר כי 75% מהעובדים החיוניים בעיר — עובדים בחנויות מכולת, נהגי אוטובוסים ורכבות, סניטרים ומטפלים בילדים — הם מבני מיעוטים. יותר מ-60% מהעובדים בניקיון הם לטינים ויותר מ-40% מהעובדים בתחבורה הם שחורים. "אפשר ללכת לכל תחנת רכבת כדי לראות שהיא מלאה באנשים כהים שנוסעים לשרת את אלה שיכולים לעבוד מהבית", אמר אריק אדמס, ראש המינהל העירוני בברוקלין.

במקביל, בשכונות האמידות - והלבנות ברובן - של ניו יורק, הנתונים חושפים מצב טוב בהרבה. לפי הדו"ח, האחוז הנמוך ביותר של בדיקות חיוביות לקורונה היה ב-19 מתוך 20 השכונות העשירות ביותר בעיר. "אנחנו יכולים להיווכח בזמן אמיתי כיצד גזע ועוני משנה את התמונה", אמר מייקל בלייק, חבר בבית הנבחרים של מדינת ניו יורק המייצג את הברונקס. בלייק ואחרים קראו למושל ולראש עיריית ניו יורק להקים מרכזי בדיקה מהירים במקומות כמו דרום ברונקס ודרום־מזרח קווינס.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ