בהמלצת בג"ץ, המדינה תחפש פתרונות עבור נשים בהיריון שהוצאו לחל"ת

אחרי ביטול התקנות לשעת חירום שאיפשרו למעסיקים להוציא נשים בהריון לחופשה ללא תשלום גם ללא היתר מראש, המדינה הסכימה להצעת השופטים לחפש פתרונות לנשים שהוצאו לחל"ת במסגרת ועדת העבודה והרווחה - אליה התחייבו נציגי המדינה להתייצב

לי ירון
לי ירון
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
הכניסה לבני ברק, החודש
הכניסה לבני ברק, החודשצילום: עופר וקנין
לי ירון
לי ירון

המדינה הסכימה אתמול (שני), בהמלצת בג"ץ, לחפש פתרונות תעסוקתיים לנשים הרות שהוצאו לחופשה ללא תשלום במהלך משבר הקורונה, מכוח תקנות החירום שאושרו החודש ובוטלו בשבוע שעבר. המדינה התחייבה לשלוח את נציגיה לדיון בנושא בוועדת העבודה והרווחה.

השופטים לא קיבלו את עמדת המדינה לפיה התקנות היטיבו עם נשים, ואמרו כי ההליך עלול לפגוע במי שהוצאה לחל"ת. הרכב בראשות הנשיאה אסתר חיות, השופטת ענת ברון והשופט עופר גרוסקופף קבע בהסכמת הצדדים כי כי העתירה תימחק בשל ההסכמות.

שדרות רוטשילד, החודשצילום: מוטי מילרוד

הממשלה ביטלה ביום שישי את תקנות החירום אשר איפשרו למעסיקים להוציא ללא היתר לחופשה ללא תשלום (חל"ת) נשים בהיריון, בטיפולי פוריות, בחופשת לידה וב-60 הימים שאחריה. התקנות היו בתוקף במשך 11 ימים, ובמשרד העבודה אומרים כי מאז אלפי נשים הוצאו לחל"ת. כעת, לאחר ביטול התקנות, מעסיק שירצה לפטר נשים העונות על תנאים אלו יצטרך לקבל היתר ממשרד העבודה - כפי שנדרש בחוק מאז שנת 1954. עם זאת, ביטול התקנות לא ישפיע על הנשים שכבר הוצאו לחל"ת.

כנגד התקנות הוגשו שתי עתירות שהתקיים בהן דיון מאוחד אתמול בבג"ץ. ארגון עדאלה עתר בשם חברת הכנסת עאידה תומא סלימאן (הרשימה המשותפת), ועתירה נוספת הוגשה על ידי עו"ד עידית צימרמן מהקליניקה לזכויות עובדים באוניברסיטת תל אביב ועו"ד אורי טורקיה-שלס בשם הארגונים איתך מעכי, האגודה לזכויות האזרח, שדולת הנשים וקו לעובד. למרות שהכנסת ופרקליטות המדינה ביקשו מבג"ץ למחוק את העתירות משום שהתקנות בוטלו טרם הדיון, שופטי בג"ץ קבעו כי הדיון יתקיים לאחר שהעותרים טענו כי יש חובה להבטיח כי כל אשה שהוצאה לחל"ת או פוטרה בניגוד לרצונה, תוכל להשמיע את עמדתה או להגיש ערעור על כך.

בפתח הדיון אמרה הנשיאה חיות כי "היתה התפתחות שהמשיבים חשבו שרק בגינה הדיון יתייתר. העותרות ציינו בצדק שזה לא פותר את הבעיה למי שבמהלך התקופה עד הביטול הוצאו לחל"ת". "האם יש לכם פתרון לתקופת הביניים?", שאלה חיות את נציגי המדינה שהשיבו כי "אנו לא חושבים שהדבר שקרה הוא בעייתי שמצריך טיפול. משרד העבודה אומרים שהם דיברו עם נשים, ולא מעט מהנשים שמחו מכך שהן יכולות לצאת לחל"ת לתקופה זו".

הדיון שהתקיים אתמול ארך כארבע שעות, כאשר נציגי המדינה התלבטו אם לקבל את המלצת בג"ץ להתייצב לדיון בוועדה בנושא – אך לבסוף נענו לה. בפסק הדין נקבע כי "נענו המשיבים להמלצתנו המקובלת גם על העותרות והעותרים, לקיים במסגרת הוועדה המיוחדת לרווחה ועבודה של הכנסת, דיון שאליו יתייצבו נציגי הממשלה הרלוונטיים על מנת לדון בסוגיית התקנות שבוטלו והשלכותיהן, ובכלל זה לבחינת פתרונות אפשריים לסוגי הפגיעות הנטענות, ככל שיימצא שיש צורך בפתרונות".

בני ברק, בחודש שעברצילום: עופר וקנין

עו"ד צימרמן ועו"ד טורקיה-שלס מסרו כי הן "מרוצות מהתוצאה". לדבריהן, "ראוי היה שהתקנות לא היו מותקנות כלל וחבל שהיה צריך להגיע לבית המשפט העליון כדי לקבל את המובן מאליו. כעת פנינו לדיון בוועדת העבודה של הכנסת על מנת לוודא שהעובדות שנפגעו יקבלו מענה ראוי".

ח"כ עאידה תומא סלימן, יו"ר ועדת העבודה והרווחה הזמנית אמרה כי "החלטת בג"צ היא אמירה ברורה שהממשלה לא נמצאת מעל הכנסת - לא בשגרה ולא בחירום. בשבוע שעבר ניצחנו עם ביטול התקנות לשעת חירום, ועכשיו בית המשפט אמר לממשלה שהיא לא יכולה לתקנן תקנות שפוגעות בזכויות נשים ועובדות בלי פיקוח וחקיקה של הכנסת. עכשיו נצטרך לתקן את עבודת הממשלה הפוגענית בוועדת הכנסת כדי למצוא פתרונות ופיצויים לנשים שנפגעו".

לדברי עו״ד סאוסן זהר ממרכז עדאלה, ״קיבלנו היום חיזוק לטענתנו שהתקנות הללו לא היו צריכות לעבור מלכתחילה וכי לא היה להן תוקף חוקי. עתה נשארת שאלת הטיפול בהשלכות הנזק שיצרה הממשלה שהחלטותיה נתקבלו בחוסר סמכות. לכן ביקשנו שהנושא ידון בכנסת והתעקשנו כי בית המשפט יחייב את משרדי הממשלה להתייצב בפני ועדת הכנסת בראשותה של ח״כ עאידה תומא שעתרנו בשמה. זאת, כדי שהיא תוכל לפקח על עבודת הממשלה ולהורות לה לבסוף על תיקון העוול". לפי זהר, "אין לממשלה כל אפשרות להמשיך ולהתקין תקנות לשעת חרום, במיוחד לנוכח כינוסה של הכנסת, ועמדת היועץ המשפטי לממשלה תומכת בעמדתנו זו״.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ