אהרן רבינוביץ
אהרן רבינוביץ

חרדים המשתייכים לקהילות המתונות בחברה החרדית, בעיקר כאלה מהזרם הליטאי והספרדי, נאלצים להתמודד בחודשים האחרונים עם האשמות ציבוריות קשות המופנות כלפי הציבור החרדי בכללותו, ללא הבחנה בין הקבוצות בו. לטענתם, החסידויות הקיצוניות והפלג הירושלמי הם המובילים את ההפרות הבוטות ביותר של תקנות הקורונה, ומביעים חשש כבד בשיחות עם "הארץ" מפני פגיעה בציבור החרדי כולו - החל משלילת תקציבים ועד להפרה מוחלטת של הסטטוס קוו.

"בקרב האברכים שאני מכיר יש ממש שנאה כלפי חסידים", אומר ל"הארץ" תושב בני ברק מהזרם הליטאי. "גם המנהיגים הליטאים מודעים לזעם ולתסכול הזה כלפי הקהילות שהתנהלו בצורה מופקרת, כאילו אין קורונה". תושב ירושלים, המשתייך גם הוא לזרם הליטאי, אומר: "זו נקודת שבר. יש תופעה רחבה של חרדים שמאוכזבים מהקהילות שהמשיכו להתנהל כרגיל. הנציגים הפוליטיים מבינים שהציבור לא מסכים לקבל התנהלות כזאת".

ילדות בבני ברק, אתמול. רבים חוששים מגיוס תלמידי ישיבות ושלילת תקציבי מדינהצילום: ניר קידר

המתח בין הקהילות הקיצוניות לזרם המתון הורגש על רקע המהומות בבני ברק, שם התעמתו תושבים עם המשטרה והותקפו אנשי תקשורת. חלק מהתושבים אמנם הביעו תרעומת על פעולה אגרסיבית מדי של המשטרה, אך אחרים היו משוכנעים שהמשטרה דווקא צריכה "להיכנס בקיצוניים בכל הכוח ובלי הבחנה", כלשונם. אחד התושבים אמר: "צעירים שמסתובבים ברחוב כשכוחות משטרה נכנסים לעיר ולא הולכים הביתה - מגיע להם לחטוף מכות. אין להם מה לחפש ברחוב בזמן כזה".

בקרב רבים בזרם המתון קיים חשש כי הפרות הסגר והנחיות הקורונה, והעימותים עם המשטרה, עלולים לגרום לגיוס תלמידי ישיבות ולשלילת תקציבי מדינה. "יש חשש אמיתי שבממשלה הבאה תהיה הכרה ברפורמים, חומות שמירת השבת יפרצו, חוק הגיור יאושר. אף אחד לא יהיה מוכן יותר להקשיב לנו כי נמאסנו על הציבור החילוני".

הזעם של הזרם המתון עשוי לבוא לידי ביטוי גם בתוצאות הבחירות לכנסת, כשרבים מצהירים שהם שוקלים להצביע עבור מפלגה שאינה "יהדות התורה", בה שותפה "אגודת ישראל" החסידית, או לא להצביע כלל. "יש אלפים אצלנו שמוכנים להישאר בבית אם הם יודעים שהם מכניסים את אייכלר וטסלר (נציגי חסידויות בעלז וויז'ניץ שם לא שמרו על כללי הריחוק החברתי. א"ר)", אומר אחד מהם.

"תלמידים בדרך לבית ספר בבני ברק, הבוקר. תושב ירושלים: "זו נקודת שבר. הרבה חרדים מאוכזבים מהקהילות שהמשיכו להתנהל כרגילצילום: ניר קידר

חרדי המשתייך לזרם הליטאי אומר שגם בקהילה שלו הפרו הנחיות. "יש דברים שהם קונצנזוס, כמו החתונה הגדולה בבני ברק שהתקיימה תוך כדי סגר ואנשים שמתים בקצב", הוא אומר. "אבל באופן כללי גם בציבור הליטאי פתחו תלמודי תורה בניגוד להנחיות, וזה צבוע לומר שמה שאנחנו עושים זה בסדר ומה שאחרים עושים זה לא בסדר". לדבריו, המתחים בין הקהילות השונות בחברה החרדית היו קיימים תמיד, אך הקורונה העצימה אותם.

עצור בהפגנות בבני ברק, בשבוע שעברצילום: תומר אפלבאום

הוא מוסיף שבקרב הציבור החרדי יש תחושה של היעדר הנהגה. "אני שומע את גדולי ישראל, את אנשי המקצוע ואת הפוליטיקאים ומקבל החלטה בעצמי. זו התחושה אצל הרבה אנשים. החלטתי על דעת עצמי לא לשלוח את ילדיי למוסדות הלימוד, למרות הוראות הרבנים. אני רואה את המספרים ומבין שזה מה שצריך לעשות".

בתוך כך, ולעומת התרעומת בקרב הציבור החילוני, ההלוויות ההמוניות שהתקיימו ביום ראשון בירושלים בהשתתפות רבבות בני אדם, עברו בחברה החרדית באופן שגרתי למדי. ביומונים החרדים סיקרו את ההלוויות ללא התייחסות להפרת התקנות ובאחד מהמוקדים הטלפוניים של הקהילות הקיצוניות אף הוציאו הודעת הבהרה לפיה הבקשה של הכרוז בהלוויית הרב סולובייצ'יק, המזוהה יותר עם הפלגים הקיצוניים, לפיה יש לשמור על ההנחיות, נעשתה בטעות וכי הדבר נעשה שלא על דעת הרבנים. עם זאת, בהלוויית הרב שיינר שנערכה בערב ביקש הכרוז בשם מנהיגי הציבור הליטאי, הרב חיים קנייבסקי והרב גרשון אדלשטיין, לשמור על כללי משרד הבריאות. הבקשה לא נענתה והאלפים לא שמרו על מרחק ורק כמחציתם עטו מסכות.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

BW אמזון רחפנים 256

החבילה מתעכבת: למה הרחפנים של אמזון עוד לא סיפקו את הסחורה

קראק פאי הקלאסי של גוז' ודניאל

משחקים עם קראק פאי: ארבעה מתכונים לעוגה הממכרת

פרויקט הרצל 138

סוף סוף יש סיבה לעצור ולהביט בבית הבאר ברחוב הרצל

הדרך הקלה והטובה ביותר להימנע מקרני השמש היא להפחית את החשיפה הישירה

מה ההבדל בין כתמי שמש לנמשים ומה גורם להם?

אבישי בן-חיים

ל"ישראל השנייה" מגיע דיון רציני יותר, ובעיקר כזה שמבוסס על אמת

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ

כתבות שאולי פספסתם

בת ים

שתי דירות במחיר אחת: האם זהו עתיד תחום הפינוי-בינוי?

אפליקציית קלארנה. החברה נמצאת במגעים לגיוס סבב חדש לפי שווי שנמוך בכ-30% מהשווי שקיבלה לפני שנה בלבד

"היערכו לגרוע מכל": נבואות החורבן בהיי-טק מתחילות להגשים את עצמן

בניין דירות בחולון

לקחתם משכנתא בחודשים האחרונים? גם אתם כבר שילמתם על עליית הריבית

"כשבאנו לקבל משכנתא לרכישת הבית, התברר שהבעיה לא פשוטה כלל"

הריבית במשק מזנקת – מה כדאי לעשות עם ההלוואות שלקחתי?

המשווקים של פוליסות החיסכון הם סוכני הביטוח, שנהנים מעמלות שמנות

"הציעו לי להעביר את החיסכון מאלטשולר. האם כדאי לי?"