במחסום קלנדיה עובר הגבול בין פלסטינים שזכאים לחיסון ובין אלה שלא

מאות תושבי כפר עקב שמעבר לגדר ההפרדה הגיעו למתחם שמד"א פתח בעקבות התחלואה הגבוהה במזרח ירושלים. למקום הגיעו גם עשרות פלסטינים תושבי הגדה שקיוו להתחסן, אך רובם סיימו את היום ללא זריקה

ניר חסון
ניר חסון
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מתחם החיסונים במחסום קלנדיה, אתמול
מתחם החיסונים במחסום קלנדיה, אתמולצילום: אמיל סלמן
ניר חסון
ניר חסון

מאות תושבי מזרח ירושלים חוסנו אתמול (שלישי) במתחם חיסונים שהקים מגן דוד אדום במחסום קלנדיה. המתחם נפתח במסגרת מבצע לעידוד החיסון באוכלוסייה הערבית בעיר וכדי לאפשר חיסון פלסטינים בהליך איחוד משפחות, שכניסתם לישראל עדיין אסורה. בד בבד הגיעו למקום גם עשרות פלסטינים תושבי הגדה שישראל אינה מחסנת. הגבול בין הזכאים לזריקה ומי שאינם זכאים דק, ובקלנדיה הוא השתנה במהלך היום.

מד"א, קופות החולים, פיקוד העורף, העירייה ומשרד הבריאות יזמו את מבצע החיסונים עקב נתוני התחלואה המחמירים במזרח העיר. בימים האחרונים מספר החולים החדשים היומי בשכונות הפלסטיניות בעיר עקף את נתוני השכונות החרדיות. שיעור הבדיקות החיוביות במזרח העיר גבוה מאוד: שלשום הוא עמד על 31% ואתמול על 27%. שיעור החיסונים במזרח ירושלים נמוך בהרבה מאשר במערבה. 27% מתושבי מזרח העיר התחסנו במנה הראשונה לעומת 57% בעיר כולה, ורק 12% קיבלו את המנה השנייה לעומת 37% בעיר כולה.

מתחם החיסונים במחסום קלנדיה, אתמולצילום: אמיל סלמן

מחסום קלנדיה הוא מבוך בטון ענק של מתקנים ביטחוניים, ומתחם החיסונים נפתח בשני חדרים בשוליו. מרבית המתחסנים שהגיעו אתמול הם תושבי שכונת כפר עקב שנמצאת מעבר למחסום ולגדר ההפרדה. בשכונה מתגוררים כמאה אלף בני אדם, כ-70 אלף מהם מחזיקים בתעודת זהות ישראלית. שיעור ההתחסנות בשכונה נמוך במיוחד, ורק 17% מהתושבים מחוסנים במנה הראשונה.

כבר בתחילת היום נראה היה כי המתחם השיג את המטרה, ועשרות מתושבי הכפר נעמדו בתור זמן קצר אחרי פתיחתו. "עכשיו כולם רוצים לגמור עם הקורונה, רוצים ללכת לעבוד או לנסוע לחו"ל", אמר איש המינהל הקהילתי של השכונה, ג'מיל סנדוקה. אחראי מתנדבים במד"א, פאדי דקידק, שפועל מזה שבועות לעודד הצבעה במזרח העיר, הוסיף: "דיברתי עם כל מי שאפשר, אימאמים, שייחים, מוכתרים, מנהלי בתי ספר. הגעתי לווקף של אל-אקצא, וביום שישי האחרון אמרו בדרשה במסגד ללכת להתחסן".

מתחם החיסונים במחסום קלנדיה, אתמולצילום: אמיל סלמן

במהלך היום החלה להיווצר בעיה: כפר עקב הוא אמנם חלק מירושלים, אבל גם פרוור של רמאללה, ועשרות אלפי פלסטינים שישראל לא מחסנת גרים בו ומסביבו. ככל שחלפו השעות הגיעו לקלנדיה יותר ויותר אנשים שלא הורשו להתחסן: קבוצות של מורים פלסטינים שגרים בגדה, אך עובדים בבתי ספר במזרח ירושלים, הגיעו למקום בהזמנת המנהלים. הקבוצה הראשונה חוסנה, אך כשהגיעה קבוצה נוספת אמרו אנשי מד"א לחבריה כי משרד הבריאות לא מאפשר לחסן אותם. מתוך כ-300 מורים שהגיעו לקלנדיה במהלך היום, רק כמאה חוסנו. אחד המורים סיפר כי "בגדה אי אפשר להתחסן ואנחנו חוששים שלא יתנו לנו להיכנס לבתי הספר בלי חיסון".

עוד הגיעו למתחם כ-60 עובדי מעבר אלנבי, רובם תושבי יריחו, בהמלצת קציני צה"ל. כמו לרוב המורים, גם להם לא התאפשר להיכנס למתחם החיסונים. מלבדם הגיעו פלסטינים עם מסמכים שונים שמעידים על היותם בהליך לאיחוד משפחות, ורובם קיבלו את החיסון. עם זאת, פלסטינית שהמסמך שאיתו הגיעה העיד כי היא רק בתחילת ההליך סורבה ולא חוסנה. נוסף על פלסטינים שמצויים בהליך איחוד משפחות, מדיניות החיסונים של משרד הבריאות מאפשרת לחסן גם תושבי מזרח ירושלים שאינם חברי קופת חולים כי ביטוח לאומי שלל את זכויותיהם, לרוב בטענה שהם עברו מירושלים לגדה.

מתחם החיסונים במחסום קלנדיה, אתמולצילום: אמיל סלמן

במסגרת מבצע החיסונים במזרח העיר, בכל יום נפתח מוקד התחסנות בשכונה אחרת. המבצע זוכה להצלחה ולמוקדים מגיעים מאות תושבים מדי יום. לדברי גורמי רפואה, היענות הציבור הערבי להתחסן נמצאת בעלייה והשפעת הידיעות הכוזבות והשמועות על סכנות החיסון נחלשת. עם זאת, את השמועות על סכנות החיסון - ממוות ועד עקרות - החליפו לאחרונה סיפורים על כך שרק מי שיחוסן יוכל להתפלל במסגד אל-אקצא או להגיע לעבודה.

במקרה זה, יש מי שמטפח את הפצת השמועות דווקא כדי לעודד התחסנות. "לא תוכלי להיכנס לאל-אקצא", אמר שלשום ראש ועדת הקורונה בכפר עקב, סמיח אבו רמילה, לתושבת מבוגרת בסניף הדואר במחסום קלנדיה שהוא מנהל. "לצעירים אני אומר שלא יתנו להם ללכת לקניות, למבוגרים שלא יתנו להם ללכת לאל-אקצא. למי שמפחד אני אומר שהחיסון שנותנים לנו הוא חיסון אסלי, לא כמו של היהודים. ולכל השאר אני אומר 'תלכו מהר לפני שהחיסונים יגמרו'", סיפר אבו רמילה בחיוך.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

BW אמזון רחפנים 256

החבילה מתעכבת: למה הרחפנים של אמזון עוד לא סיפקו את הסחורה

קראק פאי הקלאסי של גוז' ודניאל

משחקים עם קראק פאי: ארבעה מתכונים לעוגה הממכרת

פרויקט הרצל 138

סוף סוף יש סיבה לעצור ולהביט בבית הבאר ברחוב הרצל

הדרך הקלה והטובה ביותר להימנע מקרני השמש היא להפחית את החשיפה הישירה

מה ההבדל בין כתמי שמש לנמשים ומה גורם להם?

אבישי בן-חיים

ל"ישראל השנייה" מגיע דיון רציני יותר, ובעיקר כזה שמבוסס על אמת

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ

כתבות שאולי פספסתם

בת ים

שתי דירות במחיר אחת: האם זהו עתיד תחום הפינוי-בינוי?

אפליקציית קלארנה. החברה נמצאת במגעים לגיוס סבב חדש לפי שווי שנמוך בכ-30% מהשווי שקיבלה לפני שנה בלבד

"היערכו לגרוע מכל": נבואות החורבן בהיי-טק מתחילות להגשים את עצמן

בניין דירות בחולון

לקחתם משכנתא בחודשים האחרונים? גם אתם כבר שילמתם על עליית הריבית

"כשבאנו לקבל משכנתא לרכישת הבית, התברר שהבעיה לא פשוטה כלל"

הריבית במשק מזנקת – מה כדאי לעשות עם ההלוואות שלקחתי?

המשווקים של פוליסות החיסכון הם סוכני הביטוח, שנהנים מעמלות שמנות

"הציעו לי להעביר את החיסכון מאלטשולר. האם כדאי לי?"