מתוך 700 אלף תלמידים ביישובים כתומים בהירים, פחות מ-20 אלף נבדקים לקורונה מדי שבוע

תוכנית "מגן חינוך" נועדה לאפשר לבתי ספר ביישובים "כתומים בהירים" לפעול ברציפות גם אם רמת התחלואה באזורם תעלה. עד כה נרשמו לתוכנית 253 בתי ספר, בזמן שמספר מוסדות הלימוד ביישובים אלה עומד על אלף

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
A class being held outdoors this week at Tel Aviv's Ironi Tet school.
A class being held outdoors this week at Tel Aviv's Ironi Tet school.צילום: Moti Milrod

תוכנית בדיקות הקורונה השוטפות בבתי הספר ביישובים כתומים בהירים, "מגן חינוך", דוגמת פחות מ-20 אלף תלמידים מדי שבוע — אף שבאזורים אלו לומדים כ-700 אלף תלמידים (2.8%). התוכנית אמורה לשמש כלי מרכזי במניעת התפרצויות במוסדות חינוך, ונועדה לאפשר לבתי הספר לפעול ברציפות גם אם תחול עלייה ברמת התחלואה באזורם. בפועל, התוכנית אינה מממשת את הפוטנציאל הגלום בה. לפי נתוני משרד הבריאות, עד כה נרשמו לתוכנית 253 מוסדות לימוד, בהם כאלה שעדיין לא מתקיימים בהם לימודים. זאת, בזמן שמספר מוסדות הלימוד ביישובים הכתומים בהירים עומד על אלף.

"מגן חינוך" נמצאת באחריות משרד החינוך ובאחריות תפעולית של פיקוד העורף, שמפעיל את מערך הבדיקות באמצעות ספקים וחברות חיצוניות. השתתפות מוסד חינוכי בתוכנית מצריכה את הסכמתם של 75% מהורי התלמידים, כל תלמיד עובר שתי בדיקות: אחת לצורך פענוח קבוצתי בשיטת האיגום (ריכוז כמה דגימות לדגימה אחת) והשנייה פרטנית. הבדיקה הפרטנית נבדקת רק אם מתקבלת תוצאה חיובית בבדיקה הקבוצתית.

השיטה מספקת אינדיקציה מהירה למקרי תחלואה והתפרצות ומסייעת בקטיעה מהירה של שרשרות הדבקה. למעשה, "מגן חינוך" היתה אחד השיקולים המרכזיים בהרחבת הפתיחה של מוסדות החינוך ביישובים הכתומים בהירים. משרד הבריאות הקצה לה מאה אלף בדיקות לאבחון קורונה בשבוע, עם יעדי פתיחה של כ-20 אלף דגימות בשבוע (כ-4,000 מדי יום). בפועל, מספר הדגימות שנלקח מתלמידים במסגרת התוכנית זעום. לשם המחשה, ביום שני השבוע ניטלו 3,089 דגימות מתלמידים ב-14 בתי ספר ברחבי הארץ. יום קודם לכן ניטלו 1,198 דגימות.

כשל הסברתי

תוכנית "מגן חינוך" לא גובשה במשך הסגר. בנובמבר יצא לדרכו ניסוי לבדיקות קורונה שוטפות ב-60 בתי ספר ב-25 רשויות. הניסוי נקטע בינואר, עם תחילת הסגר השלישי. מסמך שהפיץ אתמול (שלישי) המרכז הטכנולוגי הלאומי למלחמה בקורונה של מפא"ת ציין בחיוב את ממצאי הניסוי. "כל בתי הספר שהצטרפו לניסוי ביקשו להמשיך ולהיכלל במגן חינוך", נכתב. "ככלל, אחוז ההשתתפות של התלמידים עלה משבוע לשבוע, ויכולת ההדבקה/העומס הוויראלי הממוצע שנמצא במגן חינוך הינו נמוך בסדר גודל מהעומס הוויראלי שנמצא באוכלוסייה הכללית. המשמעות היא שאנו מאתרים מאומתים עוד לפני שהם הספיקו להדביק אחרים". עוד מצוין במסמך כי על פי מאמר של החוקר מייקל מינה מאוניברסיטת הרווארד, עריכת בדיקות אחת לשבוע ומתן תשובות בתוך פחות כ-24 שעות מורידים את מקדם ההדבקה בכ-50%.

אך המעבר מניסוי מצומצם ליישום נרחב מורכב יותר. ל"מגן חינוך" יש מרכיב הסברתי משמעותי, ונדרשת תמיכה של ראשי רשויות, מנהלי בתי ספר, גיוס ועדי הורים, הסכמה מצד ההורים ושיתוף פעולה של הילדים. במבט לאחור, נראה שלא נעשתה לכך הכנה מספקת. הבקשה לאישור הבדיקות הועברה להורים רק לאחר שהלימודים בבתי הספר חודשו, ורבים מהם לא הכירו את התוכנית ולא הבינו במה היא כרוכה.

הדבר גרר דיונים וויכוחים במטרה להצליח לגייס הסכמה של 75% מההורים בבית הספר. הורים רבים הגיבו בחיוב לתוכנית, אולם ניכר כי חסר להם מידע לגבי אופן הבדיקות וחשיבותן. חלקם התקשו להבין את היתרונות שבמערך הבדיקות השבועיות, ודיוני בעד ונגד קדחתניים התפתחו בקבוצות ההורים הכיתתיות ובפורומים ברשת. חלק מההורים משוכנעים שהתוכנית חיונית, אחרים חוששים כי הבדיקות יגרמו אי־נעימות לילדיהם או שהדבר יגרור בידודים תכופים יותר.

היום גם הורים שבחרו במילים חריפות על מנת לתאר את חששותיהם, גם אם אלה אינם מבוססים. "'מגן חינוך' היא תוכנית מסוכנת שמטרתה האמיתית היא להכין את דעת הקהל לחיסון ילדינו, ולהכניס גם אותם למאגר הנתונים של חברות הפארמה", כתבה אם בקבוצת הורים בפייסבוק. "היא לא נועדה להגן על אף אחד ולא הולכת לאפשר לילדינו ללמוד בבית הספר. בדיוק ההיפך, היא נועדה למנוע מילדינו חינוך והשכלה, נועדה לתרץ ולעודד חיסונים לא בדוקים ועלולים להיות מסוכנים לילדינו, ולהפוך את ילדינו לשפני ניסיונות של פייזר", הוסיפה.

על פי עדויות הורים, גם בקרב מנהלי המוסדות יש מתנגדים להצטרפות לתכנית. "אצלנו מנהלת בית הספר מתנגדת", כתבה אחת האימהות. "הטיעון שלה הוא שבית הספר צריך להיות מקום שלו ובטוח. אין לי מושג איך ראיית העולם שלה כל כך הפוכה מהמציאות. איך זה שלו ובטוח אם יכניסו אותם לבידוד וחרדת הידבקות?", תהתה.

מתחם בדיקותקורונה בירושלים, בחודש שעברצילום: אמיל סלמן

מנהלת אגף החינוך בעיריית יקנעם, ד"ר סימה ניסלבאום, אמרה ל"הארץ" כי העירייה תומכת ביישום "מגן חינוך" בעיר, אבל לא יכולה לכפות זאת, ונכון להיום התוכנית נערכת בבית ספר יסודי אחד. שם, אומרת ניסלבאום, "דגמו את הילדים והצוות כבר פעמיים. בפעם הראשונה, לפני שבועיים, נמצאו שלושה ילדים חיוביים בלי תסמינים. כל השלושה היו מאותה כיתה, ואז סגרנו את הכיתה ולא את כל בית הספר". לדבריה, על מנת ליישם את התוכנית בבתי ספר נוספים נדרשת הסברה רבה. "במקביל אנחנו עושים עבודה עם המנהלות", אמרה. "הזמנו את כלל המנהלות לבוא להתרשם בבית הספר שבו הונהג הנוהל".

ממונה המאבק בקורונה בעיריית נוף הגליל, יבגני קומרניצקי, סיפר ל"הארץ" כי "מגן חינוך" פועלת בעיר מדצמבר. "כל בתי הספר בעיר נכנסו לזה", הסביר. "ראש העיר התגייס, הדוברות, המנהלים, הצוות החינוכי, ההורים והילדים". לדבריו, 14 בתי הספר בעיר משתתפים בתוכנית והושגה הסכמה של 80% מההורים. "זה עובד מצוין", סיפר. "הבדיקות מתבצעות פעם בשבוע, לא תוקעים את המטוש אלא מכניסים לאף, חצי סנטימטר עד סנטימטר. את אחד המטושים מכניסים למבחנה של כל הקפסולה ואחד למבחנה אישית. אם המבחנה של כל הקפסולה שלילית ממשיכים כרגיל, אם יש חיובי, בודקים פרטני. למחרת המנהל מקבל תוצאות, והוא יודע איזה קפסולה הולכת הביתה".

לדבריו, הדבר קוטע את שרשרת ההדבקה בשלב מוקדם, ובמקום לשלוח בית ספר שלם לבידוד ניתן לשלוח רק את הקפסולה שבה התגלה נדבק. "זאת תוכנית שמצילה את ההורים והילדים. היתה בהתחלה התנגדות גדולה של ההורים, התחלנו עם 50% אבל לאט לאט האחוזים עולים, והדובדבן הוא שאפשרו לבתי ספר לעבוד גם אם הרשות אדומה או כתומה. בשבוע שעבר היינו אדומים ארבעה ימים, ובית הספר המשיך לעבוד".

בפוסט שפרסם אתמול בעמוד הפייסבוק "מגן חינוך", כתב פרויקטור הקורונה של משרד הביטחון־מפא"ת, ד"ר יובל כהן: "השבוע ייבדקו יותר מ-60 בתי ספר במסגרת מגן חינוך ועוד כ-300 בתי ספר נרשמו לתוכנית וייכנסו לתוכנית אם העיר שלהם תהפך לכתומה. 13 בתי ספר בנוף הגליל ועוד בית ספר בלוד — לומדים בזכות מגן חינוך למרות שהעיר עצמה היתה אדומה בעת חיתוך הרמזור בשבוע שעבר. הרווחנו שבוע לימודים עבור 3,000 תלמידים. סיפוק עצום!".

מנהלת המחלקה לחינוך וקידום הבריאות במשרד הבריאות, ד"ר אפרת אפללו, טוענת כי קצב היישום של "מגן חינוך" משתפר. "לפני פורים היינו עם בית ספר אחד ביום", היא אומרת. "משרד החינוך מדווח על עלייה גבוהה בדרישה להצטרף לתוכנית. כרגע המשרד עומד על ביצוע בדיקות בכ-70 מוסדות ו-20 אלף תלמידים. זו קפיצה משמעותית. לתוכנית נרשמו 253 מוסדות שלא בהכרח עומדים בקריטריונים אבל רוצים להיכנס. לפני ובתחילת הניסוי הרבה היו סקפטיים והרשויות כיום מבינות שבתי ספר שנדגמים יישארו פתוחים גם אם צבע הרשות ישתנה".

במשרד החינוך טוענים כי נעשים מאמצים רבים להרחיב את התוכנית. "יש ב'מגן חינוך' פוטנציאל רב, אבל בדומה לחיסונים, זה תלוי בהסכמה", אומר מקור במשרד. "אנחנו מבצעים הסברה רצינית ברשויות ובבתי הספר, ומדגישים שמדובר בפעולה לא פולשנית. יתרה מכך, גם אם יש הסכמה (של ההורים) והילד לא רוצה, לא יבצעו את הבדיקה בכוח. יש כל הזמן הצטרפות, אבל בשורה התחתונה זה תלוי בהסכמה של ההורים. ופה קיים עדיין קושי".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

BW אמזון רחפנים 256

החבילה מתעכבת: למה הרחפנים של אמזון עוד לא סיפקו את הסחורה

קראק פאי הקלאסי של גוז' ודניאל

משחקים עם קראק פאי: ארבעה מתכונים לעוגה הממכרת

פרויקט הרצל 138

סוף סוף יש סיבה לעצור ולהביט בבית הבאר ברחוב הרצל

הדרך הקלה והטובה ביותר להימנע מקרני השמש היא להפחית את החשיפה הישירה

מה ההבדל בין כתמי שמש לנמשים ומה גורם להם?

אבישי בן-חיים

ל"ישראל השנייה" מגיע דיון רציני יותר, ובעיקר כזה שמבוסס על אמת

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ

כתבות שאולי פספסתם

בת ים

שתי דירות במחיר אחת: האם זהו עתיד תחום הפינוי-בינוי?

אפליקציית קלארנה. החברה נמצאת במגעים לגיוס סבב חדש לפי שווי שנמוך בכ-30% מהשווי שקיבלה לפני שנה בלבד

"היערכו לגרוע מכל": נבואות החורבן בהיי-טק מתחילות להגשים את עצמן

בניין דירות בחולון

לקחתם משכנתא בחודשים האחרונים? גם אתם כבר שילמתם על עליית הריבית

"כשבאנו לקבל משכנתא לרכישת הבית, התברר שהבעיה לא פשוטה כלל"

הריבית במשק מזנקת – מה כדאי לעשות עם ההלוואות שלקחתי?

המשווקים של פוליסות החיסכון הם סוכני הביטוח, שנהנים מעמלות שמנות

"הציעו לי להעביר את החיסכון מאלטשולר. האם כדאי לי?"