חוק המעקב הטכנולוגי אחרי השבים מחו"ל המחויבים בבידוד אושר בקריאה ראשונה

החוק לא מגביל את הממשלה לצמידים אלקטרוניים בלבד, אלא מכשיר שימוש באפליקציות מעקב ואמצעים טכנולוגיים נוספים שעליהם יחליט שר הבריאות. אדם מעל גיל 14 שיסרב לקבל על עצמו את אמצעי המעקב, או שאינו עומד בתנאים לבידוד ביתי, יופנה למלונית

יהונתן ליס
יהונתן ליס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
נוסעות שנחתו בנתב"ג, לפני כשבוע. החוק לא מגביל את אמצעי המעקב לצמיד בלבד
נוסעות שנחתו בנתב"ג, לפני כשבוע. החוק לא מגביל את אמצעי המעקב לצמיד בלבדצילום: הדס פרוש
יהונתן ליס
יהונתן ליס

החוק המאפשר מעקב טכנולוגי אחרי השבים מחו"ל שנדרשים לבידוד, אושר היום (רביעי) בקריאה ראשונה. בהצעה תמכו חמישה חברי כנסת, ללא מתנגדים. נוסח החוק לא מגביל את הממשלה לצמידים אלקטרוניים בלבד, אלא מכשיר שימוש באפליקציות מעקב ואמצעים טכנולוגיים נוספים שעליהם מחליט שר הבריאות, כמו יישומונים. החוק יעבור כעת לוועדת החוקה, להכנה לקריאה שנייה ושלישית.

על פי ההצעה, אדם מעל גיל 14 שיסרב לקבל על עצמו את אמצעי המעקב, או שאינו עומד בתנאים לבידוד ביתי, יופנה למלונית. בינתיים החוזרים לישראל נדרשים לעבור בדיקת קורונה 72 שעות לפני הטיסה ובדיקה נוספת לאחר הנחיתה בנתב"ג. לאחר הנחיתה, רק אלה שאינם מחוסנים יידרשו להיכנס לבידוד ביתי.

החוק קובע כי כל עוד הנעקב לא הפר את הבידוד, המידע שנאסף על מיקומו יושמד בזמן אמת. כל הפרה תתועד במאגר שיישמר למשך שבועיים עד חודש ותועבר לטיפול הרשויות. לצד הכשרת השימוש בצמידים, משרד הבריאות בוחן גם קידום חלופות מעקב אחרות - ובהן אפליקציה בטלפון הנייד. עוד נכתב בהצעת החוק כי זו מעניקה לשר הבריאות את הסמכות להתקשר כראות עיניו עם כל חברה שמפתחת אמצעי טכנולוגי המאפשר פיקוח על בידוד, בין אם צמידים אלקטרוניים, אפליקציות "או טכנולוגיה אחרת". זאת, כל עוד שוכנע השר כי "אמצעי הפיקוח אינו אוסף מידע מעבר לנדרש".

מהצעת החוק מתברר כי המדינה תעניק לחברות הפרטיות סמכויות שהיו נתונות עד כה בידי המדינה. כך למשל, החברות יקבלו את המידע מהאמצעים הטכנולוגיים ויעבירו אותו למשטרה במידת הצורך. המשמעות היא למעשה כי הן יחזיקו באישור המדינה במידע אודות אזרחים, באופן שמעורר חשש לפגיעה בפרטיות. לצד זאת, החוק מאפשר למשטרה להחזיק במידע ללא מגבלת זמן "אם עשתה בו שימוש".

במשרד הבריאות החלו בשבוע שעבר בתוכנית הניסיונית לשימוש באיזוק האלקטרוני עבור אנשים ששבים מחו"ל. בימים הראשונים לפיילוט הציע המשרד לנוחתים בנתב"ג לקבל צמיד אלקטרוני כחלופה לבידוד במלונית. הפיילוט נועד להיערך בקרב 100 איש למשך עשרה ימים, כלומר לסבב בידוד אחד.

אדם עונד אזיק אלקטרוני בנתב"ג, לפני כשבועיים. החוק קובע כי כל עוד הנעקב לא הפר את הבידוד, המידע שנאסף על מיקומו יושמד בזמן אמתצילום: עופר וקנין

בדברי ההסבר להצעת החוק ניתנו נתונים ראשונים על הפיילוט. עד כה, ב-36 מקרים "אותרה התרחקות מטווח מאתר המיקום", ולאחר שיחת טלפון חזרו כולם לטווח ונקבע כי לא נרשמה הפרה של הבידוד. במקרה אחד הושחת הצמיד. לצד זאת, התקבלו 48 בקשות של בעלי הצמידים ל"תיאום יציאה מאושרת מבידוד". במסמך נכתב כי בשלב זה, מסקנת הפיילוט היא כי הרוב המכריע של האנשים שמשתתפים בפיילוט מקפידים על הוראות הבידוד.

ביום ראשון נכנס לתוקפו מתווה נתב"ג שאושר בקבינט הקורונה. לפי המתווה, החוזרים לישראל נדרשים לעבור בדיקת קורונה 72 שעות לפני הטיסה ובדיקה נוספת לאחר הנחיתה בנתב"ג. לאחר הנחיתה, על פי המתווה, לא-מחוסנים בלבד נדרשים להיכנס לבידוד ביתי או למלונית.

כמו כן, בוטלה ועדת החריגים לאישור הכניסה לישראל והופעלה ועדה לאישור היציאה מהארץ לאזרחים שאינם מחוסנים. מי שאינם אזרחי ישראל עדיין נדרשים לקבל אישור של ועדה של משרד הפנים כדי להיכנס לארץ, כפי שהיה עד כה. בנוסף, אישורי הטיסות לארץ לאזרחים ישראלים בלבד הורחבו לעד 3,000 איש ביום, כולל במעברים היבשתיים.

כתבות מומלצות

BW אמזון רחפנים 256

החבילה מתעכבת: למה הרחפנים של אמזון עוד לא סיפקו את הסחורה

קראק פאי הקלאסי של גוז' ודניאל

משחקים עם קראק פאי: ארבעה מתכונים לעוגה הממכרת

פרויקט הרצל 138

סוף סוף יש סיבה לעצור ולהביט בבית הבאר ברחוב הרצל

הדרך הקלה והטובה ביותר להימנע מקרני השמש היא להפחית את החשיפה הישירה

מה ההבדל בין כתמי שמש לנמשים ומה גורם להם?

אבישי בן-חיים

ל"ישראל השנייה" מגיע דיון רציני יותר, ובעיקר כזה שמבוסס על אמת

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ

כתבות שאולי פספסתם

בת ים

שתי דירות במחיר אחת: האם זהו עתיד תחום הפינוי-בינוי?

אפליקציית קלארנה. החברה נמצאת במגעים לגיוס סבב חדש לפי שווי שנמוך בכ-30% מהשווי שקיבלה לפני שנה בלבד

"היערכו לגרוע מכל": נבואות החורבן בהיי-טק מתחילות להגשים את עצמן

בניין דירות בחולון

לקחתם משכנתא בחודשים האחרונים? גם אתם כבר שילמתם על עליית הריבית

"כשבאנו לקבל משכנתא לרכישת הבית, התברר שהבעיה לא פשוטה כלל"

הריבית במשק מזנקת – מה כדאי לעשות עם ההלוואות שלקחתי?

המשווקים של פוליסות החיסכון הם סוכני הביטוח, שנהנים מעמלות שמנות

"הציעו לי להעביר את החיסכון מאלטשולר. האם כדאי לי?"