מחקר בריטי: החיסונים של פייזר ואסטרה-זנקה יעילים נגד הקורונה באותה מידה

כותבי המחקר הודיעו כי התגובה לחיסונים משמעותית גם בקרב בני 80 ומעלה, אך ציינו כי תגובת תאי T חזקה ביותר בקרב מקבלי החיסון של אסטרה-זנקה. במקביל, דנמרק הודיעה על הפסקת השימוש בחיסון של החברה

ד-פ-א
אי-פי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מתחסנים במסגד בלונדון, החודש
מתחסנים במסגד בלונדון, החודשצילום: HENRY NICHOLLS/רויטרס
ד-פ-א
אי-פי

התגובה החיסונית למנה הראשונה של החיסון נגד קורונה - הן של חברת אסטרה-זנקה והן של פייזר - חזקה ומשמעותית גם בקרב בני 80 ומעלה, כך על פי מחקר בריטי שהתפרסם היום (רביעי). המחקר מצא עוד כי התגובות לשני החיסונים דומות בעוצמתן, אך החיסון של אסטרה-זנקה יוצר תגובה חזקה יותר של תאי T, שיכולים להילחם בנגיף בין השאר על ידי תקיפת תאים נגועים.

החוקרים שערכו את המחקר אספו דגימות דם מ-165 בני אדם בבריטניה, בני 80-99, שקיבלו את המנה הראשונה של אחד החיסונים נגד קורונה שניתנים בממלכה. "שני החיסונים זהים ביעילות שבה הם גורמים לתגובת נוגדנים נגד הנגיף בגוף", אמר פול מוס, מומחה להמטולוגיה מאוניברסיטת בירמינגהאם שהיה אחד מכותבי המחקר, "ושני החיסונים טובים".

מבלים בלונדון חוגגים את הקלת הגבלות הקורונה, שלשוםצילום: Alberto Pezzali/אי־פי

הנוגדנים נמצאו ב-93% מ-76 משתתפי המחקר שקיבלו את החיסון של פייזר, וב-87% מ-89 משתתפי המחקר שחוסנו בחיסון של אסטרה-זנקה. הלן פרי, רופאה וחוקרת מברמינגהאם שהובילה לצד מוס את המחקר, הוסיפה כי תגובת תאי T היתה משמעותית יותר בקרב מקבלי החיסון של אסטרה-זנקה. המחקר טרם עבר ביקורת עמיתים, וכותביו מסכימים שנדרשת מחקר נוסף בנושא. "אנחנו צריכים להמשיך במחקר, בין השאר כדי להבין כיצד תגובת תאי T משנה את חסינות מקבל החיסון לקורונה", אמרה פרי.

במקביל לפרסום המחקר המעודד, הודיעה דנמרק כי היא עוצרת את השימוש בחיסונים נגד קורונה של אסטרה-זנקה בשל הדיווחים על התפתחות קרישי דם בקרב מקבלי החיסון. כבר לפני למעלה מחודש הודיעה דנמרק על השעיית השימוש בחיסונים, לצד מדינות רבות אחרות במערב, שהשעו את השימוש בחיסונים בשל קרישי הדם. חלק מהמדינות אישרו מאז את השימוש בחיסון של אסטרה-זנקה לקבוצות גיל מסוימות, אך בדנמרק החליטו לעצור את ההתחסנות בחיסון זה לחלוטין.

תזמורת מנגנת לממתינים לקבלת החיסון נגד קורונה בדנמרק, השבועצילום: RITZAU SCANPIX/רויטרס

בהודעת משרד הבריאות הדני, נאמר כי הרשויות קיבלו את ההחלטה גם לאור העובדה שמגפת הקורונה בדנמרק נמצאת תחת שליטה במידה מסוימת. הוצאת החיסונים של אסטרה-זנקה משימוש בדנמרק תאריך את מבצע החיסונים הארצי במספר שבועות, כך על פי הודעת משרד הבריאות.

שוודיה הודיעה היום כי תשעה את מתן החיסונים נגד קורונה של חברת ג'ונסון אנד ג'ונסון, בשל דיווחים על קרישי דם בקרב מקבלי החיסון. דיווחים דומים, בנוגע לחיסון של אסטרה-זנקה, הובילו מדינות רבות בעולם לעצור את מתן חיסוני החברה כחלק ממבצעי החיסונים המקומיים. שוודיה עדיין לא החלה לחסן את אזרחיה בחיסון של ג'ונסון אנד ג'ונסון.

גם הרשויות הפדרליות בארה"ב הודיעו על הפסקת השימוש בחיסון של ג'ונסון אנד ג'ונסון, לאחר ששישה ממקבלי החיסון פיתחו תסמונת נדירה הקשורה בהיווצרות קרישי דם. לאחר החלטת האמריקאים, הודיעו בחברה כי הם דוחים את חלוקת החיסונים למדינות אירופה. צרפת, עם זאת, קיבלה את המשלוח הראשון של חיסוני ג'ונסון אנד ג'ונסון והודיעה כי היא מתכננת לחסן את אזרחיה בחיסון של החברה כמתוכנן.

ובהיעדר חוזים עם חברות התרופות שפיתחו את החיסונים, ארמניה החליטה לרכוש מיליון מנות של החיסון הרוסי נגד קורונה, ספוטניק V. כך הודיעה היום סוכנות הידיעות הרוסית TASS. משרד הבריאות הארמני אישר את השימוש בחיסון הרוסי כבר לפני יותר מחודשיים.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ