לאחר כ-13 חודשים של לימודים חלקיים, מערכת החינוך תיפתח מחר במלואה

לפי מתווה החזרה, אם תלמיד מתגלה כמאומת כלל התלמידים בשכבה וכן הצוות החינוכי יעברו בדיקות קורונה. פתיחת מערכת החינוך מתאפשרת לאור התחלואה הנמוכה בישראל

אור קשתי
אור קשתי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
תלמידים מחוץ לבית ספר בירושלים, בשבוע שעבר
תלמידים מחוץ לבית ספר בירושלים, בשבוע שעברצילום: אמיל סלמן
אור קשתי
אור קשתי

מערכת החינוך תיפתח מחר (ראשון) במלואה, מגני הילדים ועד כיתות י"ב, והקפסולות יבוטלו, לאחר כ-13 חודשים של לימודים חלקיים. השבוע אישרה הממשלה את המתווה שגיבש משרד הבריאות, שלפיו אם מתגלה תלמיד מאומת לקורונה ייבדקו כלל התלמידים וצוותי ההוראה בשכבה. רק לאחר קבלת תוצאות שליליות, יוכלו לשוב לספסל הלימודים.

משרד הבריאות מסר השבוע כי "משעברו שבועיים של יציבות בנתוני התחלואה עם 95% מהמדינה ירוקה, כולל תחלואה נמוכה בקרב ילדים, ניתן להתקדם עם פתיחה של החינוך בצורה רחבה יותר תוך הפעלת מתווה של בדיקות נרחבות במקומות שבהם יהיה זיהוי של עליית תחלואה במסגרת 'מגן חינוך מותאם'". עם זאת, משרד הבריאות ומשרד רה"מ מסרו בהודעה משותפת כי בשלב זה מערכת החינוך הבלתי פורמלית, החוגים ומערכת ההשכלה הגבוהה ימשיכו לפעול במתכונת הקיימת - ובהמשך ייבחנו הקלות נוספות.

הלימודים במתווה הקפסולות היוו עד כה משקולת על מערכת החינוך ומנעו את חזרתה המלאה לפעילות. פיצול הכיתות וההפרדה של קבוצות הקפסולה חייבו הכפלה של כיתות לימוד ומורים, או קיצוץ בשעות הלימוד ומערכת הסעות מותאמת. חרף העובדה שילדים מתחת לגיל 16 אינם מתחסנים, נתוני התחלואה בקרב ילדים ממשיכים לרדת במקביל לירידה תחלואה הכללית.

לצד ביטול הקפסולות וההגבלות על מעבר תלמידים ומורים בין קבוצות, מוסדות החינוך עדיין נדרשים למלא אחר הנחיות הנחיות משרד הבריאות בנוגע לעטיית מסכות, אוורור כיתות ושמירת מרחק ככל האפשר. בתי ספר שיזדקקו לזמן נוסף להתארגנות יוכלו לחזור לפעילות מלאה עד יום ראשון הבא.

לפי הנחיות שפרסם משרד החינוך ביום שישי, מנהלים בחינוך העל-יסודי (כיתות ז'-י"ב) יוכלו "לקיים מתכונת למידה גמישה" לטובת פעילות לצמצום פערים רגשיים, חברתיים ולימודיים. גמישות זו – שלא ניתנה לחינוך היסודי - כוללת למשל למידה פרטנית או קבוצתית, במרחבים פתוחים בתוך בית הספר ומחוצה לו או באמצעות לימודים מרחוק (בהיקף של עד 20% משעות הלימוד השבועיות או עד יום למידה בשבוע). ללא עדכון תוכנית הלימודים והדרישות מהמורים, לא ברור עד כמה ישפיע המהלך.

ביום שישי פורסם ב"הארץ" מחקר חדש, שנערך במרכז הבינתחומי בהרצליה, אחד מכל חמישה ילדים בישראל סובל מתסמיני חרדה, וכמחציתם זקוקים לסיוע רגשי בעקבות משבר הקורונה. המחקר, שנערך בחודש מארס השנה בקרב מדגם מייצג של כאלף הורים לילדים בגילי 18-6, התבסס על שאלונים מפורטים שההורים התבקשו למלא. לפי המחקר, המצוקה הנפשית והקשיים גדלים באופן מובהק ככל שהכנסת ההורים נמוכה יותר.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ