לדף הבית של הארץ

יומן נעורים. יומן מגפה

שירה קדרי-עובדיה
שתפו בוואטצאפשתפו בוואטצאפ

תשע תלמידות ותלמיד אחד חשפו בפני "הארץ" את היומנים שכתבו בתקופת הקורונה. החל מימיה הראשונים ועד שהבדידות והייאוש החלו לתת את אותותיהם והזום דיכא את החשק לקום בבוקר. במילים שלהן, בזמן אמת

בתחילת מארס 2020 הקורונה עוד נראתה כמו אפיזודה חולפת. משהו שלא כותבים עליו בכלל, או מציינים אגב דיווח על שיעור משעמם במדעים ("כמעט נרדמתי", כתבה אריאל שרודר בת השמונה). ואז נסגרו בתי הספר, והשמועה הרחוקה על המגפה המשתוללת הפכה למציאות. "כאילו הכל באמת מתפרק", כתבה מתן בת ה-15.

השבועות שהגיעו אחר כך הביאו עמם תקופה ארוכה של מגבלות, למידה מרחוק ("זה שיש מחר בית ספר בזום, זה מוריד לי את החשק לקום בבוקר", כתבה סאשה בת ה-17), ובעיקר בדידות גדולה. "אני מרגישה לבד. זה מה שהכי קשה. אני פשוט לבד. ועם כל הקורונה הזאת זה רק נהיה קשה יותר", כתבה ר' בת ה-17. "אני מבלגנת את החדר בכוונה, כדי שיהיה לי מה לסדר", כתבה סאשה, "שום דבר לא מעניין. הכל חסר טעם. הכל תפל". 

כבר כמעט שנה שבני הנוער בישראל חיים בצל המגפה. חלקם ראו מקרוב את הוריהם מאבדים את מקום עבודתם, אחרים התמודדו עם חשש מפני המחלה עצמה ("הקורונה באמת מסוכנת", כתבה סאשה). כולם הרגישו את שגרת היומיום נפרמת, אולי לראשונה בחייהם ("מוזר לי שהשגרה שלי נשברת, שהצפוי הכי לא צפוי קורה", כתבה מתן בחודש מארס). הם למדו מרחוק לאורך שבועות ארוכים, לעתים גם חודשים רצופים, מנותקים מחיי החברה של בית הספר ומהעולם שהכירו. 

ובתוך הקושי והכאב אפשר לזהות גם חמלה ונדיבות. א' ואחותה הגדולה התקרבו מאוד בחודשים האחרונים, בזכות השהות המשותפת בבית. ליהי בת ה-12 גילתה חברות חדשות בטווח האלף מטר. סאשה רקמה קשר מיוחד עם שכנתה בת הארבע. 

תשע תלמידות (ותלמיד אחד) חשפו בפנינו את היומנים שכתבו בשנה האחרונה. בפנקס מעוטר נצנצים או במחברת בית-ספר פשוטה, בכתב יד מעוגל או בהקלדה לטלפון הנייד. חלקן כתבו על בסיס יומי או שבועי, אחרות רק מדי פעם. איש לא ביקש מהן לכתוב, המילים שכתבו לא היו מיועדות לעיניו של אף אחד. כעת הן פותחות אותם, קורעות צוהר למה שעבר עליהן בצל המגפה. במילים שלהן, בזמן אמת. 

תחילת מארס 2020:

חולי קורונה מאומתים ראשונים בישראל
אריאל שרודר, תלמידת כיתה ג', מודיעין
תחילת מרץ 2020 (אין תאריך)

יומני, עכשיו כולם מדברים על משהו שנקרא קורונה, זה מחלה שאיזשהו איש בסין אכל עטלף ולעטלף היה קורונה והוא נדבק והפיץ הכל, משהו כזה. אתה יודע שהיום המורה דיברה על דברים ממש משעממים במדעים, כמעט נרדמתי. אוהבת אותך, לילה טוב

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ

הכתבות המעניינות של השבוע