עדכונים

דרעי, הנגבי ושני ח"כים נוספים נכנסו לבידוד לאחר ששהו במחיצת חולה קורונה

שר הפנים, אריה דרעי, נשלח לבידוד מחשש להידבקות בנגיף קורונה לאחר שנכח בישיבה עם יו"ר מרכז שלטון הרשויות המקומיות, שי חג'ג', שאובחן היום כחולה קורונה. לצדם ישבו גם מנכ"ל משרד הפנים מרדכי כהן, יו"ר מרכז השלטון המקומי חיים ביבס ובכירים נוספים. כל משתתפי הישיבה הכניסו עצמם לבידוד לאחר שנודע על מחלתו של חג'ג'. 

בתוך כך הודיעה הכנסת כי גם השר צחי הנגבי וחברי הכנסת רם בן ברק ואלון שוסטר, ששהו בשבוע שעבר במחיצתו של חג'ג', ייכנסו לבידוד.

נתניהו: משרד הבריאות יגדיל את מספר הבדיקות ל-3,000 ביום

ראש הממשלה בנימין נתניהו אמר הערב כי משרד הבריאות יגדיל את מספר בדיקות הקורונה ל-3,000 ביום. לדברי נתניהו, "אנחנו נגביר דרמטית את יכולת האיתור של הנדבקים. התחלנו היום להפעיל את האיכון... הכניסה לבידוד לא תהיה המלצה, היא חובה - אנחנו נאכוף אותה ללא פשרות".

מספר הבדיקות עומד כרגע על 1,200 בדיקות ביום, ומעבדות הבדיקה כוללות את המעבדות בבתי החולים הדסה, סורוקה, רמב"ם, בילינסון, שיבא, העמק וכרמל. אליהן יתווספו גם מעבדות של קופות החולים, ובהמשך מעבדות של בתי חולים נוספים. כבר ביממה הקרובה צפוי מספר הבדיקות לעבור את רף 2,000 הבדיקות.

נתניהו הוסיף כי מד"א יפתחו מרחבי בדיקות "דרייב-אין", שבהם ניתן יהיה להיבדק מבלי לצאת מכלי הרכב. עוד הוסיף כי בתי החולים נערכים לטיפול בחולים במצב קשה.

(עידו אפרתי)

צה"ל מפריד חיילים בתפקידים רגישים כדי למנוע פגיעה ביחידות חיוניות

חיילי מג"ב במחסום וולאג'ה, בשבוע שעברצילום: אמיל סלמן

בצה"ל החלו להפריד חיילים ואנשי קבע בתפקידים רגישים בתוך הבסיסים ולמנוע מגע בינם לבין שאר הנוכחים בבסיס, כדי למנוע השבתה של יחידות חיוניות. בין היתר בודדו צוותים בטייסות ושייטות, וכן בחיל המודיעין.

בנוסף, בצה"ל הורו לאסור על כניסה לבסיסים עם חום שגבוה יותר מ-37.5 מעלות, ואם נמצא משרת עם חום הוא יפונה מיד לטיפול במרפאה. הצבא גם הרחיב את האזורים שבהם מבוצעות בדיקות לחיילים.

(יניב קובוביץ)

צה"ל יצמצם את מספר החיילים הכלואים בבתי הכלא הצבאיים

צה"ל יצמצם את מספר החיילים הכלואים בבתי הכלא הצבאיים למינימום, כדי למנוע מקרי הדבקה בתוך כותלי הכלא. במקרים שיוחלט שחייל צריך לרצות עונש מאסר - יהיה עליו להיבדק שאינו נושא את נגיף הקורונה.

גם ביקורי מפקדים בכלא צומצמו, ויתקיימו בין השעות 8:00-11:00 בתיאום מראש. נכון להיום בשעות הבוקר, בצה"ל יש שישה חולים מאומתים ו-4,267 מבודדים.

בתוך כך, צה"ל מנסים לצמצם את מספר חיילי המילואים שמגויסים, ונעזרים בהם רק בתפקידים חיוניים - כמו פיקוד העורף וחיל הרפואה. היום הוחלט שחיילי מילואים שאמורים היו לבצע תעסוקה מבצעית בגזרות שונות יוחלפו בחיילים בגדודים סדירים.

(יניב קובוביץ)

דרעי: בעלי עסקים יהיו פטורים מתשלום ריבית פיגורים בשל דחיית הארנונה

משרד הפנים יעניק לבעלי עסקים פטור מתשלום ריבית פיגורים בשל דחיית תשלומי הארנונה, כך הודיע הערב השר אריה דרעי. לפי ההודעה, "בתחילת השבוע הנחה שר הפנים את צוות משרדו לפעול לסייע לרשויות המקומיות ובכלל זה, לדחות את תשלום הארנונה לבעלי עסקים עד 1.5.2020. בשל דחייה זו, על בעלי העסקים היתה אמורה לחול ריבית פיגורים, אשר תבוטל כאמור".

(לי ירון)

נאסרה כניסה לכל בתי הסוהר

שירות בתי הסוהר הודיע על תקנות לשעת חירום הכוללות איסור כניסה לכל בתי הסוהר. האיסור יחול על כל גורם מלבד הסוהרים והעצורים הנקלטים. לא יתקיימו ביקורי משפחות, התייעצויות עם עורכי הדין ייעשו בטלפון וכך גם דיונים בבתי המשפט. יציאת אסירים לחופשות לא תאושר, למעט חופשות חריגות באישור מיוחד.

(יהושע בריינר)

שגריר ישראל בגרמניה נדבק בקורונה ושוהה בבידוד ביתי, השגרירות נסגרה

שגריר ישראל בגרמניה ג'רמי יששכרוף והציר בשגרירות אהרון שגיא נדבקו בקורונה ושוהים בבידוד ביתי בגרמניה. מצבם טוב. השגריר והציר נבדקו לאחר שהשתתפו בפגישה עם חבר פרלמנט גרמני שפורסם כי אובחן עם הנגיף. שגרירות ישראל בברלין נסגרה, וצוות השגרירות עבר לבידוד ביתי.

(נעה לנדאו)

היועמ"ש מבהיר: הנחיות היציאה מהבית במקרים הכרחיים לא ייאכפו

רחוב בבני ברק, היוםצילום: עופר וקנין

במשרד היועץ המשפטי לממשלה הבהירו הערב לא תתבצע אכיפה כלפי אנשים שיפרו את ההנחיות המרחיבות שפרסם היום משרד הבריאות, שלפיהן בין היתר יש להימנע מלצאת מהבית. לפי המשרד, תתבצע אכיפה כלפי הוראות חוקיות מחייבות - כמו הפרת בידוד.

בהודעת המשרד נכתב: "נבקש להבהיר כי מבלי להפחית בחשיבותן של ההנחיות וההמלצות אשר נועדו למנוע את התפשטות נגיף הקורונה, פעולות אכיפה יינקטו אך ורק ביחס להפרתן של הוראות חוקיות מחייבות אשר יעוגנו כנדרש בצווים ובתקנות על פי הדין, שגם יובאו ויפורסמו כמובן לידיעת הציבור באופן רשמי ומסודר".

(נטעאל בנדל)

במשטרה מבהירים: נאכן מחויבים בבידוד בלבד, באופן אקראי ומדגמי

לאור הבהלה מאישור התקנות המחמירות למעקב אחרי הציבור, בכיר במשטרה מבהיר שבכוונתה לבצע איכוני טלפונים באופן אקראי ומדגמי, וזאת כנגד אנשים שמחויבים להימצא בבידוד בלבד. כיום מבצעת המשטרה כ-40 ביקורי בית מדי יום לאנשים המחויבים בבידוד, ולדברי הגורם במשטרה "ב-99-95% מהמקרים אנשים אכן נמצאים בבית".

לפי הגורם, "המטרה היא לא לעקוב אחרי אנשים, אלא לראות אם אם הם נמצאים במקום הבידוד או לא. אין לנו שום כוונה לעקוב אחריהם ולא לבדוק את התנועות שלהם. האיכון יהיה נקודתי ואקראי, וזאת כדי להקל על המשטרה ולא לשלוח מאות שוטרים כל יום". עוד הוסיף הבכיר כי התקנה החדשה אוסרת על המשטרה לבצע איכון על טלפונים לפי תלונות ספציפיות מצד אזרחים אחרים. 

(יהושע (ג'וש) בריינר)

משרד הבריאות בחר חברה שצפויה להקים קו ייצור בישראל למסכות מגן

משרד הבריאות בחר במכרז חברה שצפויה להקים קו ייצור בישראל למסכות מגן. לפי חברת "שיאון מדיקל" שזכתה במכרז, הקמת פס הייצור של מסכות N95 צפויה להסתיים עד 15 באפריל, והתפעול יחל ב-1 במאי ויספק שני מיליון מסכות בחודש.

(אלמוג בן זכרי)

פעילות התחבורה הציבורית תופסק בסופי השבוע ובשעות הערב

הרשות הארצית לתחבורה ציבורית הודיעה כי פעילות התחבורה הציבורית תופסק החל מהיום בשעה 22:00 בלילה וממחר ב-20:00 בערב, ועד ל-5 לפנות בוקר. בנוסף, תופסק פעילות האוטובוסים בימים שישי ושבת. ההנחיות החדשות מצטרפות להנחיות מהלילה, שלפיהן במהלך היום תופעל תחבורה ציבורית רק למרכזים חיוניים במרכולים, בתי מרקחת, מרכזים רפואיים ומרכזי תעסוקה.

התחבורה הציבורית הוחרגה מהנחיות משרד הבריאות האוסרות התקהלות. עם זאת, משרד התחבורה פנה במוצאי שבת לציבור בבקשה להימנע משימוש בתחבורה הציבורית שלא למטרות חיוניות.

(אסנת ניר)

המשטרה לא תאכוף את ההנחיות החדשות של משרד הבריאות, קנסות יוטלו על הפרת בידוד

המשטרה לא תאכוף את ההנחיות שפרסם היום משרד הבריאות, ובהן איסור על יציאה מהבית למעט מקרים הכרחיים ועל יציאה לרוב המתחמים הציבוריים, מאחר שהן לא הוצאו כצו מחייב. "אנחנו מצפים מהציבור להישמע להנחיות המשרד", אמר ל"הארץ" בכיר במשטרה, "אבל אנחנו צריכים לתעדף את פעילותנו, וכרגע נאכוף רק מה שנקבע בתקנות לשעת חירום, ולא המלצות. כרגע לא מדובר בעבירה פלילית".

לעומת זאת, המשטרה תתחיל לקנוס מסוף השבוע - וכנראה אף מיום חמישי - את כל מי שיפר את תקנות המשרד שהוצאו בצווים, ובראשן הפרת בידוד והתקהלויות. זאת לאחר שכבר פתחה ב-60 חקירות על הפרת בידוד ובתשע חקירות נוספות על הפצת חדשות כזב. הקנס על הפרת חובת בידוד יהיה 5,000 שקל, ואילו אזרח שיסרב להתפנות מאזור התקהלות עלול להיענש בקנס של 3,000 שקל. במשטרה ממתינים שהיועץ המשפטי לממשלה יאשר את הנהלים.

לקריאת הידיעה המלאה של יהושע (ג'וש) בריינר

משרד הבריאות: אין לצאת מהבית למעט במצבים המחייבים זאת

בני ברק, היוםצילום: עופר וקנין

משרד הבריאות פרסם הנחיות חדשות לציבור והודיע כי אין לצאת מהבתים למעט במצבים המחייבים זאת. ניתן לצאת על מנת להצטייד במזון, לטובת שירותים רפואיים או לעבודה – בהתאם לתנאים שיפורסמו בהמשך. לפי הנחיות החדשות, אין לצאת לפארקים, לקניונים, לים, לשמורות טבע או למרחבים ציבוריים אחרים. עבור אוכלוסיות בסיכון, יש להימנע מלצאת מהבית כמה שניתן, למעט שירותים חיוניים.

לפי הנהלים, ניתן לצאת לבד להליכה של עשר דקות במקומות מבודדים או בחצר. אין לרדת במעליות עם אדם נוסף ואין להתקרב במהלך ההליכה לאנשים אחרים.

על מנת להקפיד על הנהלים החדשים, המשרד הורה למעסיקים לנהל את עסקיהם מרחוק כאשר הדבר מתאפשר ולהקפיד על מרחק של שני מטרים בין עובדים. שירותי משלוחים יעבדו תוך הקפדה על הגשה על סף הדלת. המשרד הודיע עוד כי אין לקיים חוגים או להפעיל חדרי כושר, אך ניתן לצאת לפעילות ספורט בקבוצות של עד חמישה אנשים תוך הקפדה על מרחק של שני מטרים מאדם לאדם.

המשרד המליץ לצרוך שירותי רפואה מרחוק ולא להגיע פיזית למרפאות. כמו כן, יש ליצור קשר בהקדם עם קופות החולים כדי לבדוק מה ההנחיות שלהן במקרה שיש צורך בשירות רפואי כלשהו. עוד הומלץ לדחות את כל טיפולי השיניים ולבצע כאלו רק אם מדובר במצב חירום.

במקרה של תחושת חולי או התפתחות חום – עם או ללא תסמינים נשימתיים – יש להיכנס לבידוד ולהימנע מלפגוש בני משפחה. כמו כן, יש למדוד חום פעמיים ביום. יש להישאר בבידוד עד יומיים לאחר שהחום יורד. במידת הצורך, יש ליצור קשר עם רופא או קופות החולים. 

לקריאת הנהלים המלאים

המשנים ליועמ"ש: השב"כ החל לבצע איכונים

המשנים ליועמ"ש רז נזרי ודינה זילבר הודיעו כי "השב"כ כבר החל לבצע איכונים" לטובת איתור חולי קורונה ונדבקים פוטנציאליים. לדבריהם, הם "מפקחים שלא יעבור מידע מהשב"כ למשטרה".

(נטעאל בנדל)

שישה נדבקי קורונה החלימו וישוחררו מבית החולים שיבא

שישה מטופלים שחלו בקורונה ישוחררו מהמרכז הרפואי שיבא ברמת גן לאחר שהחלימו ובדיקות הראו כי הנגיף כבר לא קיים בגופם. מנהל היחידה המיוחדת לטיפול בחולי הקורונה, ד"ר גדי סגל, אמר: "אני מקווה שככל שירבו האנשים שחוזרים לחיים תקינים, כך יבינו כולם כי ניתן לנצח את המחלה וככל שנקפיד לציית להוראות משרד הבריאות, כך היא תלך ותכחד".

(עידו אפרתי)

מד"א: החל ממחר אזרחים יוכלו להיבדק במתחמי "דרייב אין"

מתחם הבדיקה בגני התערוכה בתל אביב, היוםצילום: עופר וקנין

מגן דוד אדום הודיע כי החל ממחר יגדיל באופן ניכר את מספר הבדיקות לגילוי נגיף הקורונה, בין היתר באמצעות הקמת מתחמי "דרייב-אין", בהם ניתן יהיה להיבדק מבלי לצאת מכלי הרכב. 

הבדיקות יבוצעו באישור רופא והנדרשים בבדיקה יקבלו מסרון שיודיע להם מתי ולאן להגיע. "כחלק מתהליך הדגימה, יגיע הנבדק למתחם ברכב פרטי, יבוצע במקום זיהוי ואימות נתונים, שלאחריו תילקח דגימה על ידי פראמדיק מד"א, אשר עוטה ערכת מיגון מלאה נגד הדבקה. במשך כל התהליך הנבדק יישאר ברכבו, ולאחר מכן ייסע חזרה ישירות לביתו", נמסר.

לפי הודעת מד"א, המתחם הראשון יוקם בגני התערוכה תל אביב וחמישה נוספים יוקמו בחיפה, ירושלים, פתח תקוה, ראשון לציון ובאר שבע. "המתחמים יפעלו 24 שעות ביממה, ואל כל אחד מהם צפויים להגיע ולהיבדק בין מאות לאלפי ישראלים בכל יום", נמסר, "המתחמים ימוקמו באזורים פתוחים, המאפשרים כניסת ויציאת רכבים בנסיעה רציפה, כדוגמת חניית מגרשי כדורגל וחניונים".

המשטרה איתרה מטופל שנחשד כחולה קורונה שברח מבית החולים

המשטרה הודיעה כי איתרה מטופל שנחשד כחולה בקורונה שברח הלילה ממחלקת מיון בבית חולים בצפון. המטופל עלה על רכבת לכיוון באר שבע ובהוראת המשטרה היא נעצרה בסמוך לאוניברסיטה בעיר. שוטרים הוזעקו למקום ואיתרו את החשוד, כשהם לבושים בציוד מגן מתאים, והעבירו אותו לטיפול בבית החולים סורוקה בבאר שבע. 

(אלמוג בן זכרי)

שישה חולים נוספים אובחנו בקרית יערים, 14 בסך הכל

שישה תושבים נוספים במועצה המקומית קרית יערים אובחנו בחולים בקורונה, ומאות צפויים להיכנס לבידוד. סך הכל נדבקו במועצה 14 תושבים. אנשי המועצה פועלים להתחקות אחר המסלולים של החולים המואמתים בשבועיים האחרונים. 

כרבע מתושבי המועצה מצויים כעת בבידוד ובמשרד הבריאות שקולים להטיל עליו סגר. בנוסף, שר הפנים אריה דרעי אישר להעניק למועצה סיוע של חצי מיליון שקל.

בנוסף, תשעה חולים אובחנו בשכונת אבני חושן במודיעין מכבים רעות. אלפים מתושבי השכונה שוהים בבידוד. ראש העיר, חיים ביבס, קרא לתושבים להישאר בבתיהם, לא להתקהל בפארקים ולהימנע מסידורים מיותרים.

(אהרן רבינוביץ)

המשטרה עצרה עשרה פלסטינים שביצעו פעולות חיטוי במזרח ירושלים

המשטרה עצרה עשרה פלסטינים שביצעו פעולות חיטוי במזרח ירושלים, בטענה שמדובר בפעילות אסורה של הרשות הפלסטינית. העשרה נעצרו אתמול בשני מקרים שונים, כשהם לבושים בחליפות מגן ועוטים מסכות מגן, ומרססים מרחבים ציבוריים בהר הזיתים ובעיר העתיקה. שמונה חשודים שוחררו לאחר שנחקרו.

לפי המשטרה, העשרה פעלו מטעם הרשות הפלסטינית. לפי החוק ליישום הסכמי אוסלו, אסור לרשות לפעול בשטח ירושלים. המשטרה מפזרת לעתים קרובות אירועים ופעילויות במזרח העיר שנחשדים כממומנים על ידי הרשות או שמאורגנים על ידי נציגיה.

(ניר חסון)

הצוותים שמלווים את ראש הממשלה והנשיא עברו בדיקות לגילוי קורונה

הצוותים שמלווים את ראש הממשלה בנימין נתניהו ונשיא המדינה ראובן ריבלין עברו בדיקות לגילוי קורונה בבית החולים הדסה עין כרם בירושלים. מטרת הבדיקה היא לוודא כי סביבתם של השניים נקייה מהנגיף ולא נשקפת להם סכנה. 

בית החולים אישר את הדברים ומסר: "הדסה מצפה שמשרד הבריאות יגדיל ויגדיר את האוכלוסיות של בעלי תפקידים חיוניים שרצוי לדגום אותם, בדגש על כוחות רפואה, מערכות הביטחון, תעשיות ביטחוניות וכל אותן אוכלוסיות שהן חיוניות לתפקוד המדינה. הדסה ערוכה ומוכנה לבצע את הבדיקות עבור המשרד".

(עידו אפרתי)

מטופל במחלקת עור בביה"ח רמב"ם אובחן כחולה קורונה

בית החולים רמב"ם בחיפה הודיע כי מטופל שאושפז במחלקת העור אובחן כחולה קורונה. בעקבות כך צוות מכון העור, ארבע אחיות ושלוש מזכירות, הושמו בבידוד. בית החולים מבצע חקירה אפידמיולוגית של תנועת החולה, כדי להבין עם מי הוא בא במגע.

טקסי יום הזיכרון לחללי צה"ל ייערכו ללא קהל

שר הביטחון נפתלי בנט הורה כי טקסי יום הזיכרון לחללי מערכות ישראל ייערכו השנה ללא קהל, עקב חשש להתפשטות נגיף הקורונה. ההוראה תקפה בין היתר לטקסים הממלכתיים בכותל המערבי בערב יום הזיכרון ובהר הרצל למחרת - שיתקיימו כמתוכנן אך ללא קהל וישודרו בשידור חי באמצעי התקשורת.

בנוסף, יבוטלו הטקסים הרגילים ב-52 בתי העלמין הצבאיים ברחבי הארץ. במקום יוצבו בבתי העלמין "משמרי נר" של חיילי צה"ל וחזן צבאי יאמר קדיש.

בנוסף, מארגני טקס יום הזיכרון הישראלי-פלסטיני, ביוזמת תנועת לוחמים לשלום ופורום המשפחות השכולות, החליטו על קיומו ללא קהל ושידורו בשידור חי.

ראש השב"כ: המידע שייאסף לא יישמר במאגרי השירות

ארגמן בקרית שדה התעופה, בשנה שעברהצילום: מוטי מילרוד

ראש השב"כ, נדב ארגמן, התייחס הבוקר לשימוש שאישרה הממשלה באמצעים טכנולוגיים למעקב אחרי חולי ומבודדי קורונה. "אני מבקש להבהיר כי רגישות העניין ברורה לי היטב ועל כן הוריתי כי רק קבוצה מצומצמת מאוד של אנשי שירות תעסוק בנושא וכן כי המידע לא ישמר במאגרי השב"כ", מסר.

הוא הוסיף כי המידע שייאסף באמצעים שיעמיד השב"כ לצורך ביצע המעקב "יימסר ישירות למנכ"ל משרד הבריאות או לראש שירותי בריאות הציבור, אשר יעשו שימוש במידע רק לצורך מתן הנחיות שתכליתן הצלת חיי אדם". הוא הדגיש "כי שב"כ לא יעסוק בשום שלב באכיפה או פיקוח על חייבים בבידוד".  

לדבריו, שב"כ יסייע "רק על-פי הנדרש, לצורך התמודדות עם התפשטות המגיפה ותחת מגבלות וריסונים ברורים ומוגדרים, אשר סוכמו עם הגורמים המשפטיים הבכירים במדינה", והוסיף: "נכון וראוי  ששב"כ ירתם  למשימה הלאומית, לא יעמוד מנגד, ויתרום מיכולותיו היחודיות למאבק בהתפשטות הנגיף".

הממשלה אישרה בחטף תקנות לאיכון סלולרי של חולי קורונה

הממשלה אישרה פה אחד לפנות בוקר (שלישי) תקנות מחמירות לשעת חירום לאיסוף נתוני מיקום סלולריים של חולי קורונה או מי שחשודים כחולים בנגיף. זאת לצורך התרעה בפני נדבקים פוטנציאליים ואכיפת הנחיות הבידוד. הממשלה, שאישרה את המהלך במשאל טלפוני, עקפה בכך את הכנסת, שלא הספיקה לדון במהלך - אף שמשרד המשפטים התחייב שכך יהיה. הממשלה אישרה בנפרד תקנות חירום למשטרה ותקנות לשב"כ, שעליהן חלות יותר הגבלות.

לידיעה המלאה

(נעה לנדאו)

בנט הורה להתיר כניסה לישראל רק לפלסטינים העוסקים במגזרים חיוניים

שר הביטחון, נפתלי בנט, אישר הלילה צעדים נוספים למניעת התפשטות הקורונה בגדה המערבית וברצועת עזה. בנט הורה להתיר רק את כניסתם לישראל של פועלים וסוחרים פלסטינים העוסקים במגזרים חיוניים למשק, בתחומי הבריאות, החקלאות, הסיעוד והבניין בלבד. הפועלים שייכנסו ילונו בישראל למשך חודש עד חודשיים. עוד הוחלט כי מעברי הסחורות ימשיכו לעבוד כבשגרה. לפי ההנחיות, הסגר על מרחב העיר בית לחם ועל רצועת עזה יימשך, ומעבר הסחורות כרם שלום בעזה יוסיף לעבוד.

(הגר שיזף)

כחלון: היוצאים לחל"ת יקבלו דמי אבטלה בתנאים משופרים

שר האוצר, משה כחלון, אמר הערב כי עובדים במגזר הפרטי שיצאו לחופשה ללא תשלום עקב התפשטות הקורונה יקבלו דמי אבטלה בתנאים משופרים, כך שאדם שעבד חצי שנה יהיה זכאי להם. במגזר הציבורי, הוסיף כחלון, "עובדים שאינם במקומות חיוניים יצאו לחופשה בתשלום עד פסח".

לדברי כחלון, המדינה תקצה עוד חמישה מיליארד שקלים ל"חבילת צעדים שמטרתם להניע מנועי צמיחה במשק" ומענק סיוע לעצמאים על סך 6,000 שקל. תשלום המע"ם הוזז ל-27 באפריל והוחלט לדחות תשלומים לעצמאים, לצד תשלום חשבונות מים וביטוח לאומי. 

נתניהו: המגזר הציבורי עובר למתכונת חירום, הפעילות במגזר הפרטי תצומצם ב-70%

ראש הממשלה, בנימין נתניהו, הודיע כי הוחלט להעביר את המגזר הציבורי למתכונת חירום בשל התפשטות נגיף הקורונה, וכי במגזר הפרטי יידרשו עסקים לצמצם את מספר העובדים ב-70%. לדבריו, אין בכוונת הממשלה להטיל סגר כולל על הציבור בישראל, אם כי היא עשויה להטיל סגר מקומי על מוקדי התפרצות. נתניהו הבהיר כי שירותים חיוניים, ובהם מרכולים, ימשיכו לפעול כרגיל. גם התחבורה הציבורית תמשיך לפעול לעת עתה, אך הציבור מתבקש לעקוב אחר שינויים בפעילותה באתר משרד התחבורה. 

משרד האוצר מתנגד בחריפות להשבתת המשק ולהסגר מלא

ראש הממשלה בנימין נתניהו דן בשעות האחרונות במשרדו בירושלים על הגבלות נוספות לאוכלוסייה כדי להיאבק בקורונה. בדיון משתתפים לסירוגין שר האוצר, שר הבריאות, שר הכלכלה, שר התחבורה, ראש המל"ל, מנכ"לי משרדים וגורמים נוספים. הדיון נעצר לאחר שנתניהו יצא להשתתף בהשבעת הכנסת, ועם שובו הוא צפוי להתחדש.

גורמים במשרד הבריאות לחצו במהלך הדיון להגביר את ההגבלות עד השבתה מלאה של המשק. זאת משום שלהבנתם, חלקים רבים באוכלוסייה אינם מפנימים את ההגבלות ואינם מבינים שהמטרה היא לצמצם את המגעים וההדבקות ומנסים לעקוף ולהפר את המגבלות בדרכים שונות.

הממשלה כבר הכינה תוכנית קיצון להכרזה על שעת חירום שיכלול סגר כמעט מלא על המדינה, למעט מרכולים ופארמים שיישארו פתוחים ותאושר יציאה מדורגת אליהם בשעות מסוימות. מנגד, אנשי האוצר וגופים כלכליים נוספים מביעים התנגדות חריפה בדיונים להשבתה מלאה של המשק, שתהיה פגיעה אנושה בכלכלה שכבר מצויה במשבר חריף בצל ההגבלות הקיימות.

נתניהו טרם הכריע בסוגיה, אולם יש גם אפשרות להגבלות מדורגות בימים הקרובים. למשל, הפחתה גדולה עוד יותר של מספר העובדים בעסקים גם אם הם שומרים על מרחק של שני מטרים זה מזה. כיוון שמערכת החינוך מושבתת, הורים רבים מתקשים לעבוד כשילדיהם בלי מסגרת, והפחתת כמות העובדים בעסקים תסייע להם. אולם אין עדיין פתרון ברור בנוגע למשכורות העובדים שיהיו בבית - האם המעסיקים יממנו זאת על חשבון ימי חופשה או שהמדינה תפצה אותם.

(נעה לנדאו)

משרד הבריאות: קצב הבדיקות עומד על 1,200 ביום, נוכל להגיע גם ל-10,000

משרד הבריאות מסר כי קצב הבדיקות לגילוי קורונה עומד על 1,200 ביום, וכי בימים הקרובים יעלה ל-2,400 בדיקות ביום. המשנה למנכ"ל המשרד, פרופ' איתמר גרוטו, אמר כי המשרד יוכל בהמשך להגיע גם ל-10,000 בדיקות ביום.

משרד הבריאות מעריך כי ישנם כמה אלפי חולים שטרם אובחנו.

ההנחיות החדשות בצה"ל: עוצר יציאות למשך חודש לחיילים הסדירים

בצה"ל הודיעו היום על עוצר יציאות למשך חודש לחיילים הסדירים בשל התפשטות הקורונה. במקביל נערכים בצה"ל לדחיית סבב הגיוס הצפוי באוגוסט בשל האפשרות ששנת הלימודים תתארך, ומועדי הגיבושים המתוכננים בוטלו.

החיילים הונחו להקפיד על מרחק של שני מטרים אחד מהשני ונאסר על לחיצות ידיים. על פי ההנחיות החדשות, בבסיסים הפתוחים יתקיימו משמרות מתחלפות מדי 12 שעות, ללא מגע פיזי בחילופים.

כ-3,700 חיילים ואנשי קבע נמצאים בבידוד, בהם קצין אחד בדרגת אלוף וכמה קצינים בדרגת אלוף משנה. 115 חיילים בודדים נמצאים בבידוד במתקן צבאי בגבעת אולגה. עד כה גויסו 700 איש למערך פיקוד העורף.

(יניב קובוביץ)

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ