עדכונים

הממשלה אישרה סיוע תקציבי לנזקקים בחברה הערבית לקראת הרמדאן

הממשלה אישרה סיוע תקציבי לנזקקים בקרב בחברה הערבית וכן צעדים להגברת ההסברה בקרב האוכלוסייה. זאת בעקבות בקשה של שר הפנים אריה דרעי, לאחר ששוחח עם ראשי רשויות ערביות. ממשרד הפנים נמסר כי דרעי ביקש להקים באופן מיידי מוקדים עירוניים שאליהם יוכלו התושבים לפנות ולקבל מענה מהיר.

(ג'קי חורי)

משרד החינוך: בית הספר של החופש הגדול יופעל עד סוף יולי מהגנים ועד כיתה ו'

מנכ"ל משרד החינוך, שמואל אבוהב, אמר היום בוועדת החינוך של הכנסת כי עד סוף יולי יערכו לגנים ולכיתות א' עד ו' את התוכנית "בית הספר של החופש הגדול". "מי שיעשה זאת יהיו המורים שניאותו להצטרף למערך ויקיימו פעילויות מגוונות", אמר אבוהב. בעמדה זו תומכת גם מזכ"לית הסתדרות המורים, יפה בן-דוד, המתנגדת לכך שהמורים יעבדו מעבר לתשעת הימים שעליהם סוכם בחודשי הקיץ. 

בימי שגרה התוכנית מיועדת לגנים ולכיתות א' עד ג' בלבד, והיא מופעלת בידי הרשויות המקומיות, שמעסיקות מורים שמעוניינים בשכר נוסף וצוות חינוכי חיצוני. במשרד החינוך העריכו כי עלות התוכנית בהיקף הנוכחי הוא כחצי מיליארד שקלים.

מורי התיכונים, המאוגדים בארגון המורים, התחייבו כי ימשיכו ללמד את התלמידים ככל שיידרש, עד למועדי מבחני הבגרות שלהם. לנוכח המצב צומצם מספר מבחני הבגרות החיצוניים לשלושה עד חמישה בלבד, שייערכו מסוף יוני ובמשך חמישה שבועות. בשאר המקצועות יקבלו התלמידים ציון פנימי מטעם בית הספר.  

(שירה קדרי-עובדיה)

שירות התעסוקה: מאז אתמול נרשמו 10,873 דורשי עבודה

שירות התעסוקה הודיע כי מאז אתמול בשעה 16:00 ועד היום ב-16:00, נרשמו 10,873 דורשי עבודה. לפי ההודעה, אתמול נרשמו בסה"כ 7,565 דורשי עבודה, ביום שני 5,408, וביום ראשון 8,483.

3,131 מבין אלה שנרשמו כדורשי עבודה הנמצאים בחופשה ללא תשלום, דיווחו מתחילת השבוע לאתר שירות התעסוקה כי חזרו לעבוד. לפי הערכת שירות התעסוקה, ישנם אלפים נוספים שבפועל חזרו לעבודה, וטרם דיווחו על כך.

(לי ירון)

הממשלה אישרה הטלת סגר בימי הזיכרון והעצמאות, בתי עסק ייסגרו בלילות הרמדאן

הממשלה אישרה בישיבת ממשלה טלפונית תיקון לתקנות שעת חירום, שלפיו תוגבל היציאה למרחב הציבורי ביום הזיכרון, יום העצמאות וחודש הרמדאן כדי למנוע את התפשטות נגיף הקורונה בישראל.

אלה התקנות המעודכנות:

יום הזיכרון:

החל מהיום ועד יום שני, ערב יום הזיכרון לחללי מערכות ישראל ולנפגעי פעולות האיבה, בשעה 16:00, תתאפשר יציאה מהבית לצורך ביקורי התייחדות והנצחה בקברי חללי צה"ל, נפגעי פעולות איבה ואתרי הנצחה.

מיום שני ב-16:00 וביום הזיכרון, יום שלישי, לא תתאפשר יציאה מהבית לשם ביקור בבתי עלמין ואתרי הנצחה.

יום העצמאות:

החל מיום שלישי בשעה 17:00 ועד ליום רביעי בשעה 20:00 יוכל אדם לצאת מביתו רק לצורך הצטיידות בתרופות ובמוצרים חיוניים בלבד וקבלת שירותים חיוניים בלבד בתחום יישוב מגוריו, אלא אם בתחום זה לא קיימים שירותים אלו, ואז יוכל לקבלם ביישוב הסמוך ליישוב מגוריו. בתקופה זו תופסק פעילות התחבורה הציבורית.

על האזרחים לחגוג את יום העצמאות בבתיהם. לא תתאפשר רכישה של מזון במהלך ערב יום העצמאות ויום העצמאות עצמו. תתאפשר יציאה מהבית להתאווררות ופעילות גופנית בקרבת הבית בהתאם לתקנות, במתכונת דומה לזו שחלה בליל הסדר.

חודש הרמדאן:

החל ממחר, יום חמישי, ועד יום ראשון, 3 במאי, ביישוב שמרבית תושביו מוסלמים וכן באזורים מסוימים בירושלים, לא ייפתחו בתי עסק וחנויות המקבלים קהל מהשעה 18:00 ועד השעה 3:00 למחרת, למעט בתי מרקחת. עסקים יוכלו לפעול בשירות משלוחים בלבד.

תיקונים נוספים שאישרה הממשלה באשר לתקנות שעת החירום: ניתן לצאת מהבית גם לצורך ראיון עבודה, ניתן לקיים חתונות בשטח פתוח ובהשתתפות של עד 19 אנשים תוך שמירת מרחק של שני מטרים לפחות בין אדם לאדם.

(נעה לנדאו)

מהערב יופסק האיכון המשטרתי על טלפונים של חייבי בידוד

הממשלה הקפיאה את הצעת החוק שנועדה לאפשר למשטרה לאכן טלפונים של אנשים שצריכים להיות בבידוד. בשל כך, מהיום בערב לא תוכל המשטרה להמשיך לאכן את הטלפונים, כפי שעשתה עד כה מתוקף תקנות שעת חירום. הצעת החוק היתה אמורה לאפשר למשטרה לבצע 500 איכונים בכל יום. עם זאת, היא תוכל לוודא שהם מקפידים על תנאי הבידוד באמצעים אחרים כמו ביקורי פתע. ההצעה הוקפאה בעקבות הדיונים עליה בוועדת החוץ והביטחון של הכנסת. גורמים בממשלה אמרו ל"הארץ" שהעיכוב נועד לענות על שאלות שעלו בוועדה.

(נעה לנדאו ויהונתן ליס)

המדינה אישרה לארבעה ישראלים תושבי עזה לשוב למשפחתם ברצועה

פלסטינים בבידוד במלון בעזה, בשבוע שעברצילום: AFP

לראשונה מאז תחילת משבר הקורונה, המדינה אישרה לארבעה תושבי עזה עם תעודת זהות ישראלית לחזור מישראל לרצועה. לא מדובר במדיניות גורפת אלא באישור נקודתי לארבעת הישראלים הגרים בעזה שארגון "גישה" הגיש עתירה בשמם לבג"ץ. 

לפי נתונים של יחידת מתאם פעולות הממשלה בשטחים (מתפ"ש), בשנת 2015 היו 180 משפחות המוכרות בישראל כ"משפחות חצויות" - כלומר שאחד מבני המשפחה הוא עזתי והאחר ישראלי. החוק מתיר בשגרה לאזרחים שלהם בני משפחה מדרגה ראשונה בעזה להיכנס לשטח הרצועה בכפוף לאישור המינהל האזרחי ומתפ"ש. אלא שבסוף מארס הודיע האחרון כי כחלק מהמאבק בקורונה, לא תתאפשר כניסת ישראלים לעזה ולא ייבחנו בקשות להיתרים כאלה עד להודעה חדשה. 

ארבעת העותרים נכנסו לישראל כדי לבקר את משפחותיהם טרם פרוץ משבר הקורונה ושהו פה בין חודשיים לארבעה חודשים. עם תחילת התפרצות הנגיף, הם ביקשו לשוב לביתם שברצועה אך סורבו ונאלצו להישאר בארץ כחודש נוסף. אמש, עם קבלת האישור, הם שבו לעזה ויידרשו להימצא שם בבידוד בן 21 יום. המדינה הודיעה להם כי אם ירצו לשוב בחזרה לישראל, הם יצטרכו לשהות בבידוד בארץ במשך 14 יום ולא יוכלו לעבור לרצועה שוב עד לסוף משבר הקורונה.

המדינה הבהירה כי האישור הנקודתי לא מהווה שינוי במדיניות בעת הזאת והוסיפה כי היא בוחנת כעת טיפול בבקשות דומות. ארגון גישה מסר כי לפי הידוע לו יש כעת לפחות שתי משפחות חצויות המנסות להסדיר את שובו של אחד מבני הזוג אל רצועת עזה. מתפ"ש סירב להעביר ל"הארץ" נתונים על מספר המשפחות החצויות העדכני וכן כמה מהן ממתינות כעת לאישור לשוב לעזה.

(הגר שיזף)

אחרי יותר מחודש, גני החיות נפתחו עבור אנשים עם מוגבלויות

גני החיות נפתחו הבוקר עבור אנשים עם מוגבלויות, לאחר שהיו סגורים במשך יותר מחודש. לפי ארגון גני החיות, היום נפתחו הספארי ברמת גן, גן החיות התנ"כי בירושלים, גן חיות נגב ZOO בבאר שבע, גן גורו בניר דוד, גן החיות בחיפה והחי פארק בקרית מוצקין.

לפי ההודעה, גני החיות נפתחו לפי תנאי התו הסגול - הכרטיסים נמכרים מראש והכניסה מותרת בשעה מסוימת ומוגבלת לשעתיים. המבקרים נדרשים לשמור מרחק זה מזה ועוברים בדיקת חום בכניסה לגן. המבקרים גם מחויבים להסתובב עם מסכות בתוך גני החיות.

(ניר חסון)

המשנה למנכ"ל משרד הבריאות: הגל הנוכחי כנראה מיצה את עצמו

בני ברק, בשבוע שעברצילום: מוטי מילרוד

המשנה למנכ"ל משרד הבריאות, פרופ' איתמר גרוטו, אמר כי "אפשר לומר שהגל הנוכחי כנראה די מיצה את עצמו". בריאיון לאולפן ynet סייג גרוטו את דבריו, והסביר כי "כל 200 איש חדשים ביום, זה תמיד יכול להיות פוטנציאל בערה מאוד גדול". לכן, לדבריו, "צריך לראות שאנחנו גם מכבים את זה במהירות". הוא הסביר כי ניתן לטפל בהתפרצות באמצעות התערבות נקודתית או בצעדים חמורים יותר, אם יהיה בכך צורך.

מספר החולים עלה ל-14,326, מניין המתים עלה ל-187

פינוי דייר שייתכן שנדבק בקורונה מבית אבות בבני ברק, אתמולצילום: מוטי מילרוד

מספר חולי הקורונה עלה הבוקר ל-14,326. 148 מהחולים במצב קשה ו-111 מהם מונשמים. מצבם של 124 חולים מוגדר בינוני והיתר קל. מספר המתים עלה הבוקר ל-187.

הממשלה תדון הבוקר בהגבלות ביום הזיכרון וביום העצמאות

הממשלה תקיים בשעה 11:00 ישיבת ועידה טלפונית לאישור ההגבלות שיחולו ביום הזיכרון, יום העצמאות ובחג הרמדאן. אתמול הודיע ראש הממשלה בנימין נתניהו כי יביא לאישור הממשלה החלטה להטיל סגר כללי ביום העצמאות, במתכונת דומה לזו שהיתה בחג הפסח. בנוסף, הודיע נתניהו כי ביום הזיכרון לא יותר לצאת מהערים, למעט לצורך הגעה למקומות עבודה ולקניות מותרות. משפחות שכולות לא יוכלו לפקוד את בתי העלמין ואתרי ההנצחה ביום הזיכרון, והמשטרה תסגור את הדרכים המובילות אליהם.

(נעה לנדאו)

נתניהו: נטיל סגר ביום העצמאות, לא תתאפשר גישה לבתי העלמין ביום הזיכרון

מחסום משטרתי בתל אביב, השבועצילום: מוטי מילרוד

ראש הממשלה בנימין נתניהו הודיע כי יביא לאישור הממשלה החלטה להטיל סגר כללי ביום העצמאות, במתכונת דומה לזו שהיתה בחג הפסח. בנוסף, הודיע נתניהו כי ביום הזיכרון לא יותר לצאת מהערים, למעט לצורך הגעה למקומות עבודה ולקניות מותרות. משפחות שכולות לא יוכלו לפקוד את בתי העלמין ואתרי ההנצחה ביום הזיכרון, והמשטרה תסגור את הדרכים המובילות אליהם.

לקריאת הידיעה המלאה של נעה לנדאו

המשטרה החלה לאכוף את החובה לשאת ולעטות מסכה מחוץ לבית

המשטרה החלה לאכוף את החובה לשאת ולעטות מסכה מחוץ לבית. לפי נתוני המשטרה, עד כה חולקו 31 קנסות בסך 200 שקלים לאזרחים שהפרו את התקנות בנושא. לפי התקנות שאישרה הממשלה בתחילת השבוע, ישנה חובה לשאת מסכה בכל יציאה מהבית ולעטות אותה במבנים סגורים, בנסיעה בתחבורה הציבורית ובהתקהלות במקום פתוח. אזרח שיפר את ההנחיות יקבל התראה בפעם הראשונה וייקנס ב-200 שקלים בפעם השנייה.

ביממה האחרונה חולקו 1,076 דו”חות לאזרחים בגין הפרת התקנות לשעת חירום, ובסך הכל חולקו 45,475 דו”חות מאז החלה האכיפה בנושא. עד כה פתחה המשטרה ב-203 חקירות בשל הפרת בידוד והפצת הנגיף, וכן 51 חקירות בשל הפצת מידע כוזב.

(יהושע (ג'וש) בריינר)

אתמול נערכו 12,281 בדיקות לאבחון קורונה - המספר הגבוה ביותר ביום מפרוץ המגפה

מחלקת מונשמים בבית החולים איכילוב, היוםצילום: אוהד צויגנברג

משרד הבריאות פרסם את מספר הבדיקות לאבחון קורונה שנעשו בימים האחרונים. לפי נתוני המשרד, אתמול נערכו 12,281 בדיקות - המספר הגבוה ביותר ביום אחד מפרוץ המגפה. עוד נמסר כי שלשום נערכו 9,419 בדיקות, בשבת נערכו 10,012 בדיקות וביום שישי נערכו 10,038 ולא 9,950 כפי שדיווח המשרד בתחילה.

(עידו אפרתי)

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ