מספר החולים עלה ל-14,803 - עלייה של 2% ביממה. 139 במצב קשה, בהם 109 מונשמים

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
צוות מד"א ושוטרי מג"ב בעיר העתיקה בירושלים, אתמולצילום: אמיל סלמן
עדכונים

ארגוני נשים התלוננו על קמפיין משרד הבריאות שקרא לנשים ערביות להישאר בבית ולהתעסק "בהכנת עלי גפן"

ארגוני נשים בחברה הערבית התלוננו הערב (חמישי) למשרד הבריאות נגד קמפיין שפרסם המשרד ולפי טענתם מחזק סטריאוטיפים ודעות קדומות נגד נשים והחברה הערבית ככלל. לפי התלונה, בסרטון שהופץ אתמול על ידי משרד פרסום חיצוני הציע משרד הבריאות לנשים ערביות להישאר בבית בתקופת חודש הרמאדן ולעסוק "בהכנת עלי גפן". וזאת, "תוך שימוש במגוון ביטויים שניתן לתארם כמשפילים", נכתב בתלונה. בעקבות ביקורת נמחק הסרטון מהרשת. התלונה הוגשה למנכ"ל משרד הבריאות משה בר סימן טוב ולד"ר שלומית אבן הממונה על מניעת גזענות במשרד.   

"בסרטון רואים כי משרד הבריאות שרטט את מעמדן של הנשים הערביות בתוך החברה", נכתב בתלונה שהגישו בין היתר העמותות נשים נגד אלימות, מהפך-תג'ייר, כיאן ואלטופולה. "המשרד דורש מהנשים הערביות לפנות את המרחב הציבורי ולחזור הביתה למטבח", נכתב עוד.

ארגוני הנשים ציינו כי "אמנם הכוונה היתה טובה אך אנו סבורים שהסרטון קיבע דעות קדומות כלפי נשים וכלפי החברה הערבית בכלל". בתלונה נכתב כי הסרטון אף תורם ומעודד אלימות נגד נשים ערביות וצוטטה שורה מהתשדיר בו נאמר כי "מקומה של אשה ערבייה הינו במטבח להכנת אוכל לשאר המשפחה".

ממשרד הבריאות נמסר בתגובה: "הפוסט שעלה פנה לקהל מסורתי. גם בקמפיין הסברה לאוכלוסייה היהודית הקפדנו על התאמה תרבותית למגזרים השונים. אנחנו נותנים לכולם ביטוי, על מנת שההסברה תהיה יעילה ונגישה לכולם". 

עוד הוסיפו במשרד כי "לא נאמר בשום שלב שמקום האשה בבית. זה פשוט שקר גס!!! יש סרטונים עם רופאות ויש כאלו שפונים גם לנשים המסורתיות. להציג את הפוסט הבודד מתוך מאות פוסטים אחרים, כאילו הוא מראית הכל, מעציב אותנו ואת עשרות האנשים שעובדים יומם וליל בשליחות למען בריאות החברה הערבית".

(ג'קי חורי)

דרעי: נעביר 55 מיליון שקלים למגזר הערבי לסיוע בחודש הרמאדן בתקופת הקורונה

שר הפנים אריה דרעי אמר היום (חמישי) כי הוא מתכוון להעביר כ-55 מיליון שקלים לרשויות במגזר הערבי על מנת לסייע להן "לעבור את חודש הרמאדן ולבלום את התפשטות הקורונה". 

בסיכום בין משרד הפנים ומשרד האוצר הוחלט על העברת חבילת סיוע בגובה של כ-55 מיליון שקלים ל-73 רשויות ערביות בהן חיים כ-1.1 מיליון תושבים. חלק הארי, כ-30 מיליון שקלים, יוקצה לטובת תלושי מזון למשפחות נזקקות, כשכל משפחה תקבל תווי קניה על סך 500 שקלים. בסיכום בין משרד הפנים למשרד הרווחה הוחלט כי חלוקת התווים תיעשה באמצעות לשכות הרווחה ברשויות.

בנוסף, 15 מיליון שקלים יוקצו לטובת תגבור הפיקוח העירוני ומוקד 106 וכ-2.5 מיליון שקלים יוקצו לרכישת ציוד מיגון. כמו כן, כ-4 מליון שקלים נוספים יועברו לצורך סיוע בחלוקת סלי מזון ישירות לחולים, מבודדים ולבני משפחותיהם, אשר אינם יכולים לצאת ממקום הבידוד.

דרעי הודה לראשי הרשויות ולתושביהן על גילוי אחריות והקפדה על כללי הזהירות הנדרשים על מנת למנוע הידבקות ותחלואה נוספת של נגיף הקורנה. דרעי הודה גם לצוות המשותף של משרד הפנים, אגף החשב הכללי במשרד האוצר, פיקוד העורף ומשרד ראש הממשלה, שהוקם במטרה לקבוע את היקף המענקים שיועברו לרשויות בחברה הערבית.

"סלי המזון לחולים ולמבודדים ימנעו יציאה מהבתים לצורך רכישת המזון ובכך יישמרו כללי הבידוד", אמר דרעי. לדבריו, "אני שמח להיווכח כי תושבי המגזר מקפידים על כללי הזהירות ונשמעים להוראות והנחיות ראשי הרשויות ואנשי הדת, שנוקטים בהסברה מורחבת בחודש הרמדאן באמצעות סרטונים וקריאות כרוז. רמאדן כרים".

ראשת העיר בית שמש דורשת מהממשלה לגבש תוכנית סיוע לתושבי העיר

ראשת העיר בית שמש, ד"ר עליזה בלוך, דורשת מהממשלה לגבש תוכנית סיוע לתושבי העיר. בלוך ציינה כי בעקבות העלייה במספר החולים בשכונות רמה ב' והקריה החרדית היא קיימה פגישות עם משרד הבריאות, פיקוד העורף ומשטרת ישראל. "אני סבורה כי בעת הזו נדרשת תוכנית חירום מקיפה לטיפול בשכונות אלו", אמרה בלוך.

"אני דורשת מהממשלה לגבש חבילת סיוע מקיפה לשכונות אלו לרבות הגבלת תנועה", אמרה בלוך וביקשה לכלול בחבילת הסיוע מערך מתוגבר לפינוי חולים, סיוע לתושבי העיר בסלי מזון, פעילויות העשרה לילדים ונוער, דאגה מקיפה לאוכלוסיות בסיכון וכן הגבלות תנועה והגברת האכיפה. "אני פונה לכלל תושבי העיר ומבקשת להמשיך ולהקפיד על ההנחיות ונוהלי החרום", הוסיפה בלוך. 

עיריית תל אביב ביטלה את החגיגות שתוכננו לערב יום העצמאות

עיריית תל אביב החליטה היום (חמישי) לבטל את החגיגות שתוכננו לערב יום העצמאות. המניעים לביטול מופעי הזיקוקים שתוכננו להתקיים בעיר נסובו סביב הרצון לחסוך בהוצאות שאינן חיוניות לטיפול בתושבים במצוקה, והצורך למנוע התקהלויות מיותרות. כמו כן, בוטלה היוזמה שלפיה היו אמורות משאיות לסייר בין השכונות ולהשמיע את שירי יום העצמאות.

(בר פלג)

צה"ל יצמצם כוחות צבאיים שסייעו באכיפת ההנחיות במרחב האזרחי

חייל שהוצב במחסום משטרתי בטבריה, בשבוע שעברצילום: גיל אליהו

בצה"ל החליטו לצמצם את מספר הכוחות הצבאיים ששהו במרחב האזרחי וסייעו באכיפת ההנחיות הנוגעות למשבר הקורונה. מחצית מהגדודים שסייעו למשטרת ישראל באכיפת ההנחיות של הדרג המדיני שוחררו והוחזרו לאימונים. בתוך כך, החל מהשבוע הבא ישוחררו חיילי מילואים של פיקוד העורף שגוייסו על מנת לסייע לרשויות.  

כ-14 גדודים מחטיבות לוחמות סייעו בשבועות האחרונים לשמירת ההנחיות במרחב האזרחי, ובשלב זה החליט צה"ל על שחרור של שבע מתוכם להמשך פעילות מבצעית ואימונים.   

מתחילת המשבר גוייסו כ-2,000 אנשי מילואים לפיקוד העורף ובשבוע הבא ישוחררו כמה מאות מהם לביתם. בהמשך ישוחררו רבים נוספים. "המשימות הן אותם משימות ואנחנו נמשיך לעמוד בהם", הבהיר דובר צה"ל תא"ל הידי זילברמן. "אחרי תקופה ארוכה יחסית ולקחים שהופקו אנחנו יודעים לנהל את זה היום באופן נכון יותר ובצוותים מצומצמים".

(יניב קובוביץ)

אשה בת 76 מתה בבית החולים מאיר שבכפר סבא

אשה בת 76 מתה היום (חמישי) כתוצאה מנגיף הקורונה בבית החולים מאיר בכפר סבא. האשה סבלה ממחלות רקע והגיעה לבית החולים מבית האבות "עמל בשרון" שברעננה. 

(בר פלג)

פרץ: "מערכת החינוך ערוכה לחזרה לשגרה, קורא לממשלה לאשר זאת"

שר החינוך רפי פרץ קרא לממשלה לאשר חזרה מדורגת ללימודים במהלך סיור בבית ספר לחינוך מיוחד בדרום. "מערכת החינוך ערוכה לחזור בצורה הדרגתית לשגרה, בקבוצות קטנות וברוטציה", אמר פרץ, "אם נפתחים עסקים ומרכזי מסחר, אין סיבה שהחינוך לא יחזור גם הוא במתכונת שונה". פרץ הוסיף כי הוא "קורא לממשלה לאשר בהקדם את החזרה המדורגת של שאר החינוך. לטובת התלמידים, לטובת המדינה ולטובת המשק".

(שירה קדרי-עובדיה)

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ