עדכונים

סגן היועמ"ש: קורא למשרדי האוצר והחינוך להגיע להסכמה על היקף העבודה של המורים

סגן היועץ המשפטי לממשלה, רז נזרי, קורא למשרדי האוצר והחינוך להגיע להסכמות ביניהם בנוגע להיקף העבודה של המורים בזמן שמוסדות החינוך סגורים והמורים מלמדים מרחוק. ההיקף שיסוכם ישפיע על מספר ימי העבודה שהמורים יתבקשו להחזיר בחופשת הקיץ. קריאתו מגיעה על רקע סעיף שנכלל בתקנות האחרונות שאישרה הממשלה, בדחיפת משרד האוצר ובניגוד לעמדת משרד החינוך, הקובע כי המורים יתוגמלו רק עבור 50% מיום העבודה שלהם מהבית ולעתים אף פחות מכך, "באופן דיפרנציאלי".

באוצר מעוניינים שהתגמול עבור ימי העבודה של המורים ייקבע לפי שכבת הגיל: גננות עובדות מעט מהבית בימים האלה, ולכן יתוגמלו פחות ממורים ביסודי, ואלה יתוגמלו פחות ממורי התיכונים. היקף עבודה של 50%, פירושו שהמורים ילמדו מרחוק חצאי ימים בלבד, ובעבור כל יום כזה יחזירו חצי יום בחופשת הקיץ. עד כה סוכם כי המורים יחזירו תשעה ימי עבודה בחופשת הקיץ, אך ההסכם נוגע רק לימי העבודה שלהם עד חופשת הפסח. בנוגע לימי ההוראה בתקופה הנוכחית טרם התקבלה הסכמה.

במשרד החינוך טענו כי הסעיף עבר בהחלטת הממשלה בניגוד לעמדתם, וכי הוא הוצג בפניהם ברגע האחרון מבלי שניתנה להם הזדמנות להביע את התנגדותם אליו כראוי. במשרד העבירו למורים מסר שלפיו הם עובדים כעת באופן מלא, והם לא יידרשו להחזיר ימי עבודה בחופשת הקיץ. נזרי קרא למשרד החינוך והאוצר לכבד את החלטת הממשלה בדבר היקף העבודה החלקי, "כל עוד זו לא שונתה". עם זאת, הוא הדגיש כי בשל טענות משרד החינוך בנוגע לאופן שבו עברה ההחלטה, קיים צורך "למצות את השיח בין הצדדים ולגבש החלטה מוסכמת בנושא". 

(שירה קדרי-עובדיה)

נתניהו וכחלון הודיעו על הקצאת 6 מיליארד שקלים לתוכנית להחזרת עובדים למעגל התעסוקה

ראש הממשלה בנימין נתניהו ושר האוצר משה כחלון הודיעו הערב כי בתמיכת נגיד בנק ישראל, יוקצו שישה מיליארד שקלים לשימור עובדים במעגל התעסוקה ולהחזרתם אליו. "נבנה בימים אלו מודל לשימור והחזרת עובדים למעגל התעסוקה במשק בתקציב של עד שישה מיליארד שקל", נכתב בהודעה המשותפת. "בימים הקרובים תובא לאישור הכנסת בקשה להרחבת התוכנית הכלכלית מעבר ל-80 מיליארד ש"ח, שתכלול את התוכנית להחזרת העובדים למעגל התעסוקה וצעדים נוספים".

(נעה לנדאו)

הממשלה אישרה את ביטול מגבלת המרחק של 500 מטרים לפעילות ספורטיבית מיום חמישי

שרי הממשלה אישרו במשאל טלפוני לבטל את הגבלת המרחק של 500 מטרים לפעילות גופנית החל מיום חמישי הקרוב. לאחר שהשרים הצביעו בעד יישום התיקון כבר מחר, הודיע מזכיר הממשלה צחי ברוורמן לשרים כי ההחלטה מוקפאת, וכעבור דקות הודיע משרד ראש הממשלה כי היא תיושם לאחר יום העצמאות. בשבוע שעבר התנגדו ראש הממשלה בנימין נתניהו ומשרד הבריאות להסרת המגבלה.

(נעה לנדאו)

ילדה בת 11 החולה בקורונה מורדמת ומונשמת בבית החולים רמב"ם, מצבה מוגדר קשה

ילדה בת 11 ממרכז הארץ שחולה בקורונה מאושפזת במצב קשה בבית החולים רמב"ם בחיפה. מבית החולים פוריה, שבו התאשפזה בשבוע שעבר, נמסר כי הילדה הועברה למחלקה הייעודית לחולי קורונה ביום שישי בעקבות חום גבוה, הקאות ומיעוט באכילה. מאתמול בשעות הערב חלה החמרה במצבה והועלה חשד לדלקת לבבית. מאז הלילה חלה החמרה במצבה, והיום החליטו הרופאים להרדים ולהנשים אותה. היא הועברה לבית החולים רמב"ם בחיפה.

(נעה שפיגל)

בן 90, ראש המועצה דיר אל-אסד לשעבר, מת במרכז הרפואי לגליל

חולה קורונה בן 90, תושב דיר אל-אסד וראש המועצה המקומית לשעבר, מת היום (ראשון) במרכז הרפואי לגליל שבנהריה כתוצאה מהנגיף. אחמד נעמה אסדי, שסבל ממחלות רקע רבות ובהן מחלת ריאות חסימתית, הובא למרכז הרפואי כחולה קורונה מאומת לפני כשבוע, כשמצבו הוגדר אז בינוני. מצבו הידרדר במהירות והבוקר, בתום החייאה ממושכת קבעו הרופאים את מותו. אסדי הוא הקורבן הראשון של הקורונה מבין תושבי המועצה.   

הצוות הרפואי איפשר לבנו של אסדי להיפרד מאביו לאחר שלבש ציוד מיגון, זאת בליווי של צוות רפואי וסיעודי וכן עובדת סוציאלית.

(ג'קי חורי)

אחמד נעמה אסדי

נתניהו ושרים בכירים ידונו מחר על חזרה ללימודים במערכת החינוך

ראש הממשלה בנימין נתניהו יקיים מחר דיון בראשותו בו ידונו בחלופות השונות לחזרה מדורגת של מערכת החינוך. בישיבה ישתתפו שרים בכירים, היועץ המשפטי לממשלה והיועץ לביטחון לאומי. היום מקיימים מנכ"ל משרד רה"מ רונן פרץ והמשנה לראש המל"ל איתן בן דוד סדרת דיונים מקדימים לקראת דיון רה"מ. בדיונים משתתפים שר החינוך רפי פרץ, מנכ"ל משרד החינוך שמואל אבואב, נציגי המל"ל, משרד הבריאות, האוצר וגורמים נוספים. 

(נעה לנדאו)

החנויות בשוק רמלה נפתחו; עשרות הפגינו בדרישה לפתוח את שוק מחנה יהודה

עימותים בהפגנה בשוק מחנה יהודה בירושלים, היוםצילום: אוהד צויגנברג

החנויות בשוק רמלה נפתחו הבוקר בהתאם להנחיות המשטרה שניתנו לסוחרים בשבוע שעבר. הבסטות לא נפתחו, אלא רק חנויות עם שלושה קירות. בעלי החנויות יצטרכו למדוד חום לנכנסים, לערוך רישום של הכניסה ולוודא שהריחוק החברתי נשמר. בנוסף, מסביב לשוק הוצבה גדר והעירייה התירה ארבע כניסות ויציאות ממנו.

במקביל, כ-30 בעלי עסקים בשוק מחנה יהודה בירושלים הפגינו בכניסה לשוק בדרישה לפתוח את בתי העסק. כמה מהמפגינים התעמתו עם שוטרים.

(בר פלג ואהרן רבינוביץ)

מנכ"ל משרד הבריאות: זו היתה טעות לאשר את פתיחת איקאה

הכניסה לאיקאה בנתניה, בשבוע שעברצילום: עופר וקנין

מנכ"ל משרד הבריאות, משה בר סימן טוב, אמר כי זו היתה טעות לאשר את פתיחת איקאה בשבוע שעבר. בריאיון לכאן ב' אמר בר סימן טוב כי משרד הבריאות לא התנגד להצעת משרד האוצר לפתוח חנויות בית וריהוט, אולם בדיעבד הוא סבור כי איקאה "זה סוג של קניון ולא חנות של רהיטים ברחוב". הוא הוסיף כי איקאה צריכה להקפיד מאוד על כללי הריחוק החברתי, "גם על ההתקהלות בחוץ וגם לשהייה בפנים".

הבוקר פורסם ב-TheMarker כי בעלי איקאה, שולם פישר ומתיו ברונפמן, תרמו בשנת 2018 כ-2.4 מיליון שקלים לחסידות גור, שאליה משתייך שר הבריאות יעקב ליצמן. בסך הכל תרמו בעלי איקאה לחסידות גור כ-3.9 מיליון שקלים בשנים האחרונות, לא כולל 2020-2019. עוד פורסם כי האדמו"ר מגור מבלה את חופשותיו בצפת בבית ששייך לפישר.

שר הבריאות יעקב ליצמן הכחיש שהאישור לפתוח את חנויות איקאה ניתן על רקע הקשר בין בעליה לחסידות גור. "מדובר בהחלטות של אנשי המקצוע הרלוונטיים ועל פי בקשת משרד האוצר, ללא כל זיקה לשר ליצמן", נמסר, "אין כל קשר בין פישר לליצמן והניסיונות לחבר ביניהם, להחלטות שמתקבלות בעת חירום - ציניות שמעידות על בורות וחוסר במידע בסיסי".

ראשת שירותי הבריאות על ההקלות: אנחנו ממהרים מדי, הדברים קורים בתזזיתיות יתר

סדצקי במשרד ראש הממשלה, בשבוע שעברצילום: אלכס קולומויסקי

ראשת שירותי הבריאות במשרד הבריאות, פרופ' סיגל סדצקי, אמרה הבוקר כי ההקלות בהגבלות ניתנות במהירות רבה מדי. "אני חושבת שאנחנו קצת ממהרים מדי". לדבריה, "הייתי מרגישה יותר בטוח אם היינו יכולים לסמן מדרגות וללכת יותר בסבלנות. הדברים פה קורים בתזזיתיות יתר".

סצדקי ציינה כי ישראל עברה את השיא של גל התחלואה הראשון, ושמספר החולים והמתים מהנגיף קטן יחסית בזכות הצעדים שנקטה הממשלה. עם זאת, סדצקי הבהירה כי היא "מעדיפה שנלך יותר לאט מכיוון שאנחנו לא יודעים מה יהיה. ברגע שהמחלה חוזרת, אנחנו נהדק ונהיה עם היד על הדופק".

לדברי סדצקי, ניתן להחזיר לפעילות את מערכת החינוך עד כיתה ג', אולם הדגישה: "זה לא מה לפתוח, אלא הקצב. צריך לשקול מתי ואיך". היא הוסיפה: "מה שיקרה תלוי מאוד באזרחים. עם כל הפתיחות האלה שקרו, אני מצפה ומקווה שהאזרחים יבינו שלא גמרנו עם זה. עכשיו באמת האחריות עוברת בצורה יותר חזקה לאזרחים - שמירה על היגיינה, ריחוק ומסכות".

התנאים להמשך ההקלות: לא יותר מ-300 חולים חדשים ביום, לא יותר מ-300 במצב קשה

משרד הבריאות קבע רף שחריגה ממנו תחייב נסיגה מההקלות שאפשרה הממשלה. הטווח המאפשר את ההקלות הוא עד 300 חולים חדשים ביום, מהם כ-200 באזורי התחלואה המרכזיים, כאשר מספר החולים במצב קשה אינו עולה על 300. כמו כן נדרש שקצב ההכפלה של הנדבקים לא ירד מהכפלה מדי עשרה ימים. ההכפלה במספר החולים כיום מתרחשת כל 21 יום. מבחינת המשרד, זהו מדד הנחשב "מרחב בטיחות" שבו אפשר ליישם את ההקלות, וכל חריגה ממנו מחייבת לשקול אותן מחדש.

לידיעה המלאה של עידו אפרתי

ההקלות חדשות נכנסו לתוקף: מספרות ומכוני יופי חזרו לעבוד, האכיפה תוגבר

חנויות ברחוב, מספרות ומכוני יופי יכולים לפעול היום, לאחר ששורת ההקלות החדשות שאישרה הממשלה נכנסו לתוקף בחצות, בכפוף להגבלות. מהיום ניתן גם לקחת "טייק אוויי" ממסעדות, ולא רק להשתמש בשירות משלוחים.

במקביל, האכיפה על עטיית מסכה הוחמרה ומעתה יש לעטות אותה בכל עת במרחב הציבורי החל מגיל שבע. קנסות על אי-עטיית מסכה יינתנו מעתה ללא התראה. פקחי הרשויות המקומיות יוכלו לאכוף את הכללים, ויתגברו אותם פקחים מטעם רשות הטבע והגנים.

פרץ יציג מחר מתווה לחזרה ללימודים בישיבת ועדת השרים לטיפול בקורונה

מחלקת קורונה בבית החולים איכילוב, בשבוע שעברצילום: אוהד צויגנברג

שר החינוך רפי פרץ יציג מחר את המתווה שלו לחזרה מדורגת ללימודים בישיבת ועדת השרים לענייני הטיפול בקורונה. במשרד החינוך שואפים להחזיר את הלימודים בגנים ובבתי הספר, במתכונת מצומצמת, החל ביום ראשון הבא, 3 במאי. לפי התוכנית של המשרד, שטרם אושרה על ידי משרד הבריאות, ראשית תהיה חזרה לשגרה של הגנים והכיתות הנמוכות בבתי הספר היסודיים, וכן ילדים ונוער בסיכון.

(שירה קדרי עובדיה)

דרעי: נבחן אפשרות לקצר את שעות הסגר ביישובים הערביים

מוסלמים מתפללים בעיר העתיקה בירושלים, שלשוםצילום: AMMAR AWAD/רויטרס

שר הפנים אריה דרעי הודיע כי הממשלה תבחן אפשרות לקצר את שעות הסגר ביישובים הערביים במהלך חודש הרמדאן. הודעת דרעי באה בעקבות בקשות מחברי כנסת מהרשימה המשותפת ומראשי ערים בחברה הערבית לקצר את שעות הסגר.

(ג'קי חורי)

מעל 25 אלף בדיקות קורונה בוצעו מאז יום חמישי

עמדה לנטילת דגימות קורונה בירושלים, בשבוע שעברצילום: AFP

משרד הבריאות הודיע כי מאז יום חמישי בוצעו מעל 25 אלף בדיקות קורונה. אתמול בוצעו 11,799 בדיקות, וביום חמישי בוצעו 13,861 בדיקות.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ