עדכונים

נתניהו: תלמידים המתגוררים עם בן משפחה בסיכון לתחלואה קשה לא יחזרו ללמוד

תלמידי החינוך המיוחד חוזרים ללימודים בבאר שבע, בשבוע שעברצילום: משרד החינוך

ראש הממשלה בנימין נתניהו הודיע כי תלמידים הנמנים על אוכלוסיות הסיכון או שמתגוררים עם בן משפחה הנמנה על אוכלוסיות אלה, לא ישובו ללמוד ביום ראשון הקרוב. לפי ראש הממשלה, החזרה המדורגת לשגרת הלימודים תעשה על בסיס לימוד בכיתות קטנות וקבועות, צוותי הוראה קבועים שאינם משתייכים לאוכלוסיית סיכון, המשך לימוד מרחוק עבור ילדים שאין באפשרותם להגיע ללימודים ושמירה קפדנית על כללי ריחוק והיגיינה.

לאוכלוסיות הסיכון משתייכים אנשים שמצבם הרפואי או גילם מגבירים את הסיכוי לתחלואה קשה עקב הידבקות בנגיף הקורונה. נתניהו לא פירט מה הקריטריונים להשתייכות לאוכלוסיות אלה, אך ממסמך משרד הבריאות עולה כי משתייכים לאוכלוסיות הסיכון בין היתר בני 70 ומעלה, או לחילופין בני 69-50 שלהם לפחות שתיים מ"נקודות הסיכון" הבאות: מחלת לב וכלי דם, סוכרת, יתר לחץ דם, עישון במשך יותר מעשר שנים במצטבר, השמנת יתר ואשפוז בשלוש השנים האחרונות (למעט לידות), כאשר כל אשפוז מוסיף נקודת סיכון. בני 49-30 עם לפחות ארבע נקודות סיכון נמנים אף הם על אוכלוסיות הסיכון.

(שירה קדרי-עובדיה ונעה לנדאו)

מפעילי מסגרות מפוקחות ופרטיות לגיל הרך: לא נפתח את שערינו ללא פיצוי

הארגונים המפעילים את מעונות היום המפוקחים לגיל הרך הודיעו כי לא יסכימו להחזירם לפעילות ביום ראשון אלא אם יקבלו פיצוי כספי ממשרד העבודה והרווחה. שר הרווחה, אופיר אקוניס, הודיע מוקדם יותר כי ועדת השרים לטיפול במגפת הקורונה אישרה את חזרת המעונות לבני 3-0 לפעילות משבוע הבא, בכפוף להערכת מצב בנושא שתיערך ביום שישי. ואולם, הארגונים המפעילים את המעונות דורשים פיצוי עבור החודשים שבהם המוסדות לא פעלו, ועבור תפעולם במתכונת המצומצמת שאושרה היום. בארגונים הסבירו כי הם יוכלו לגבות מההורים רק מחצית משכר הלימוד, בעוד שההוצאות השוטפות של הפעלת המעונות לא יצטמצמו. בין מפעילי המעונות המפוקחים נמנים הארגונים ויצ"ו, נעמת, אמונה, נשי חרות, החברה למתנ"סים, נאות תרגלית, בית יעקב ואיגוד מעונות היום.

גם ארגונים המאגדים גנים ומשפחתונים פרטיים הודיעו כי לא ישובו לפעול בשבוע הבא. "מי יממן את הוצאות החזרה לשגרה במצב של הפסד?", תהה יניב בר-אור, מנכ"ל התאחדות המעונות המאגדת כמה מאות מעונות. "מי יממן את הוצאות ההיגיינה והמיגון? לא קיבלנו תשובות והנחיות ואף אחד גם לא טורח להתייעץ איתנו".

(שירה קדרי-עובדיה)

שר התיירות: ניתן לפתוח צימרים ומלונות עם חדרים צמודי קרקע החל מיום ראשון

שר התיירות יריב לוין הודיע כי ועדת השרים לטיפול במגפת הקורונה אישרה לפתוח צימרים ומלונות עם חדרים צמודי קרקע החל מיום ראשון, כשלב ראשון בהחזרתו של ענף התיירות לפעילות סדירה. חרף הודעת השר, הממשלה טרם פרסמה הודעה רשמית בנושא. לפי לוין, ההחלטה התקבלה בכפוף להערכת מצב בנושא שתיערך ביום שישי.

(נעה לנדאו)

שר החינוך: תלמידי הגנים והכיתות הנמוכות יחזרו ללימודים ביום ראשון

מחאת גננות מול הכנסת, בשבוע שעברצילום: אמיל סלמן

שר החינוך רפי פרץ הודיע כי ועדת השרים לטיפול במגפת הקורונה אישרה את המתווה שהציע לחזרה ללימודים מיום ראשון, בכפוף להערכת מצב שתיערך ביום שישי. במשרדי האוצר והרווחה אישרו את הפרטים, אך מהממשלה טרם נמסרה הודעה רשמית בנושא.

לפי הודעת משרד החינוך, ביום ראשון, 3 במאי ישובו ללימודים תלמידי הגנים ותלמידי כיתות א' עד ג' בבתי הספר היסודיים. גני הילדים יפעלו בחלוקה לשתי קבוצות של עד 15 ילדים: כל קבוצה תגיע לגן למשך חצי שבוע, ובחצי השני תלמד מרחוק. קבוצה שתגיע לגן ליום לימודים תפוצל גם היא לשניים, כך שלא תהיה התקהלות של יותר משמונה ילדים בממוצע. תלמידי הכיתות הנמוכות בבתי הספר היסודיים ילמדו בימים ראשון עד חמישי בקבוצות קטנות של עד כ-15 תלמידים בממוצע, ויתפזרו בכל הכיתות הפנויות בבתי הספר. ההפסקות ייערכו בשעות שונות כדי למנוע מפגשים בין הקבוצות השונות בחצרות.

לצד זאת, שר הרווחה אופיר אקוניס הודיע כי ועדת השרים אישרה גם למעונות לגיל הרך לחזור לפעילות מיום ראשון, בכפוף להערכת המצב. במשרד האוצר אישרו את הדברים. לפי המתווה שהציע משרד הרווחה, מתכונת ההפעלה של המסגרות לבני 3-0 תהיה דומה לזו של גני הילדים, ומספר הילדים בכל מסגרת לא יעלה על 15. במסגרות שבהן מספר הילדים גבוה מזה, תיערך רוטציה בין שתי קבוצות, יומית או שבועית, בהתאם לתקנות לשעת חירום.

(שירה קדרי-עובדיה)

במל"ל תומכים במתווה משרד החינוך לחזרה ללימודים

במטה לביטחון לאומי (מל"ל) תומכים במתווה משרד החינוך לחזרה לשגרה של לימודים בגנים ובבתי הספר, במתכונת מצומצמת, מ-3 במאי. בישיבה בנושא משתתפים ראש הממשלה בנימין נתניהו, נציגי המל"ל, שר החינוך רפי פרץ, מנכ"ל משרד הבריאות משה בר סימן טוב, שר הפנים אריה דרעי ושר האוצר משה כחלון. בישיבה נדונות שלוש אפשרויות: להמתין ולא לחדש את הפעילות, להחזיר רק את תלמידי כיתות א'-ג' או להחזיר גם את כיתות א'-ג' וגם את הגנים.

בר סימן טוב אמר בישיבה כי הוא תומך במתווה משרד החינוך, אך המליץ לחכות ליום חמישי, אז צפויות תוצאות של מחקר שערך מכון גרטנר בנושא.

לפי מתווה משרד החינוך, מיום ראשון ישובו ללמוד תלמידי הגנים והכיתות הנמוכות בבתי הספר היסודיים, וכן ילדים ונוער בסיכון. לפי התוכנית, גני הילדים יוחזרו בקבוצות לסירוגין, וכיתות א' עד ג' יחזרו ללימודים בימים ראשון עד חמישי בקבוצות קטנות, ויפוזרו בכיתות הפנויות בכל בית הספר. כיתות ד' עד י' ימשיכו בלמידה מרחוק ותלמידי י"א-י"ב יגשו לבגרויות שיחלו ב-22 ביוני.

(שירה קדרי-עובדיה ונעה לנדאו)

בית ספר סגור בחדרה, בחודש שעברצילום: Ariel Schalit/אי־פי

המערכת הרפואית תחדש היום את הפעילות הרפואית שאינה דחופה

בית החולים מעייני הישועה בבני ברק, החודשצילום: עופר וקנין

במשרד הבריאות יחדשו היום את ביצוע ההליכים הרפואיים שאינם דחופים (אלקטיביים), לאור מגמת ההאטה בתחלואה בקורונה. חידוש הפעילות יתבצע באופן מדורג, בהתאם למתווה שגובש בחטיבת הרפואה במשרד הבריאות.

לפי המתווה, ניתוחים אלקטיביים המחייבים הרדמה מקומית ייערכו בהתאם לזמינות אמצעי המיגון, תוך שמירה על ריחוק ומניעת התקהלות. אשר לניתוחים המחייבים הרדמה מלאה בבתי החולים, המתווה קובע כי אפשר לערוך אותם אם קיים מלאי חומרי הרדמה שמספיק לארבעה חודשים לפחות.

בשלב הראשון, ניתוחי הבוקר ייערכו בהיקף של 60% מהפעילות בתקופה שקדמה להתפרצות הקורונה. ניתוחים בשעות אחר הצהריים, הנעשים לרוב שלא במסגרת הרפואה הציבורית, יהיה אפשר לערוך בהיקף של עד 50% מהיקף הפעילות בשגרה. כמו כן, האשפוז שלאחר הניתוח יהיה בחדר לאדם יחיד או בהפרדה מרבית, באמצעות חציצה בין חולים.

(עידו אפרתי)

מחסומים יוצבו מחר סביב בית העלמין בבת ים

במשטרה הודיעו כי מהשעה 7:00 מחר יוצבו מחסומים בסביבת בית העלמין האזרחי והצבאי בבת ים, בהמשך לאיסור לפקוד את בתי העלמין הצבאיים ביום הזיכרון עקב החשש מקורונה.

מחסומים יוצבו בכביש 20 בכניסה לכביש השירות של בית העלמין (דרך עדן) ובכבישים הפנימיים המובילים אליו (שמעון ישראלי, השר חיים משה שפירא, יעקב קנר). כמו כן יוצב מחסום בכניסה לחניונים של בית העלמין וחניון הכדורגל הסמוך (רחוב הקוממיות בבת ים). בנוסף, ניידות יוצבו לאורך כביש 20 בין מחלף הקוממיות למשה דיין בראשון לציון לשני הכיוונים.

המשטרה סגרה דוכנים בשוק רמלה והורתה לקונים להתפנות

המשטרה פשטה על השוק ברמלה, סגרה אותו והורתה לקונים לפנות את המתחם. במשטרה טוענים כי הם סוגרים רק דוכנים שפתחו בניגוד להבנות שהושגו עם הסוחרים, שלפיהן רק חנויות עם שלושה קירות רשאיות לפתוח, אולם בסרטונים מהמתחם השוטרים נראים כורזים לקהל להתפנות מהמקום. הסוחרים טוענים כי אתמול השוק היה פתוח בהתאם להבנות והביעו זעם על סגירתו היום משום שלדבריהם הזמינו סחורה להמשך השבוע.

יעקב מצלוואי, אחד הסוחרים בשוק, אמר: "כולם הלכו לכיוון רמי לוי שנמצא מאה מטר מפה. מי יחשוב עלינו? על האנשים הקטנים - 300 באסטיונרים שהביאו סחורות במיליון שקל ואין להם מה לעשות איתן?".

(בר פלג)

טקסי יום הזיכרון בכותל ובהר הרצל ייערכו באופן מצומצם וללא קהל

בית העלמין קרית שאול, השבוע. פעולות האיבה הותירו 3,241 יתומים, בהם 120 יתומים משני ההורים, 817 אלמנים ואלמנות ו-897 הורים שכוליםצילום: ניר קידר

אירועי יום הזיכרון לחללי מערכות ישראל ייפתחו הערב (שני) בצפירת זיכרון בת דקה בשעה 20:00. לאחריה ייערך טקס מצומצם בכותל בהשתתפות נשיא המדינה והרמטכ"ל. בשעה 21:00 ישודר אירוע הזיכרון "שירים לזכרם" שצולם מראש בכנסת. טקסים ואירועים נוספים יתקיימו במתכונת מקוונת, בהם "שירים מהכיכר" של עיריית תל אביב, ערב שירי לוחמים בבית יד לבנים, וטקס הזיכרון הישראלי-פלסטיני של פורום המשפחות השכולות.

לידיעה המלאה של עופר אדרת

נתניהו ושרים בכירים ידונו היום בחזרה ללימודים במערכת החינוך

ראש הממשלה בנימין נתניהו יקיים היום דיון בראשותו בו ידונו בחלופות השונות לחזרה מדורגת של מערכת החינוך. בישיבה ישתתפו שרים בכירים, היועץ המשפטי לממשלה והיועץ לביטחון לאומי. אתמול קיימו מנכ"ל משרד רה"מ רונן פרץ והמשנה לראש המל"ל איתן בן דוד סדרת דיונים מקדימים לקראת דיון רה"מ. בדיונים השתתפו שר החינוך רפי פרץ, מנכ"ל משרד החינוך שמואל אבואב, נציגי המל"ל, משרד הבריאות, האוצר וגורמים נוספים. 

(נעה לנדאו)

הממשלה אישרה את ביטול מגבלת המרחק של 500 מטרים לפעילות ספורטיבית מיום חמישי

פארק המסילה בירושלים, בשבוע שעברצילום: אמיל סלמן

שרי הממשלה אישרו אתמול במשאל טלפוני לבטל את הגבלת המרחק של 500 מטרים לפעילות גופנית החל מיום חמישי הקרוב. לאחר שהשרים הצביעו בעד יישום התיקון כבר מחר, הודיע מזכיר הממשלה צחי ברוורמן לשרים כי ההחלטה מוקפאת, וכעבור דקות הודיע משרד ראש הממשלה כי היא תיושם לאחר יום העצמאות. בשבוע שעבר התנגדו ראש הממשלה בנימין נתניהו ומשרד הבריאות להסרת המגבלה.

(נעה לנדאו)

נתניהו וכחלון הודיעו על הקצאת 6 מיליארד שקלים לתוכנית להחזרת עובדים למעגל התעסוקה

נתניהו וכחלון בירושלים, בחודש שעברצילום: אמיל סלמן

ראש הממשלה בנימין נתניהו ושר האוצר משה כחלון הודיעו אמש כי בתמיכת נגיד בנק ישראל, יוקצו שישה מיליארד שקלים לשימור עובדים במעגל התעסוקה ולהחזרתם אליו. "נבנה בימים אלו מודל לשימור והחזרת עובדים למעגל התעסוקה במשק בתקציב של עד שישה מיליארד שקל", נכתב בהודעה המשותפת. "בימים הקרובים תובא לאישור הכנסת בקשה להרחבת התוכנית הכלכלית מעבר ל-80 מיליארד ש"ח, שתכלול את התוכנית להחזרת העובדים למעגל התעסוקה וצעדים נוספים".

(נעה לנדאו)

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ