משרד הבריאות: ביממה האחרונה אובחנו 43 חולים והחלימו 401

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
חיפה, אתמולצילום: רמי שלוש
עדכונים

מעונות היום המפוקחים ייפתחו ביום ראשון

משרד האוצר הודיע הלילה כי מעונות היום המפוקחים ייפתחו ביום ראשון הקרוב. בהודעה נכתב כי משרדי העבודה והאוצר הגיעו להבנות עם הארגונים המפעילים את מעונות היום והמשפחתונים המפוקחים, שיאפשרו את פתיחתם. הארגונים מסרו כי סוכם שהממשלה תממן את הפעלת המעונות במתכונת המיוחדת.

עוד נמסר כי הקבוצות יחולקו לקבוצות של עד 17 ילדים, ובמידה שלא יהיה מקום ניתן יהיה להעביר ילדים בין מסגרות. כמו כן ניתן יהיה לפתוח קבוצות ילדים מכמה גילים, ופתיחתן תהיה בהתאם לביקוש. לפי המתווה, יהיו שלוש מטפלות בפעוטונים ושתיים בגילים הבוגרים. 

(שירה קדרי עובדיה)

משרד הפנים ביקש לאשר למליאות המועצות המקומיות להתכנס פיזית

משרד הפנים ביקש ממשרד הבריאות לאשר למליאות המועצות המקומיות להתכנס פיזית. המשרד נימק כי המליאות לא התכנסו כל תקופת משבר הקורונה משום שתיקון החוק לכינוסן באמצעות שיחות וידאו לא קודם בכנסת. במשרד הפנים טענו כי החוק תקוע כי הכנסת עסוקה בחקיקה לכינון הממשלה.

משרד הפנים הגיש הערב תגובה בעתירה בנושא, ובה הדגיש כי אין לכנס את המועצות עד לתיקון החקיקה. בתגובה נכתב כי ניתן לקיים ישיבת מועצה מבלי לכנס את חבריה רק במקרים חריגים - אם הדבר נדרש להגנה על חיי אדם או למניעת פגיעה ברכוש, וכן במקרה שישנה הסכמה גורפת בין חברי המועצה בנושא שעל הפרק. היועץ המשפטי לממשלה, אביחי מנדלבליט, קיבל את עמדת המשרד.

(בר פלג)

מתווה פתיחת הגנים: 18 ילדים בקבוצה, שלושה ימים בשבוע

הפגנת גננות מול הכנסת, בחודש שעברצילום: אמיל סלמן

משרד החינוך פרסם את המתווה שלפיו צפויים לפעול הגנים החל מיום ראשון הבא, לאחר שיושבו כמה מחלוקות בנושא מול משרד הבריאות. המתווה, שנוגע לגנים שמופעלים על ידי משרד החינוך בלבד, פורסם לאחר פגישה עם מנכ"ל משרד הבריאות, משה בר סימן טוב.

לפי המתווה, הילדים ילמדו שלושה ימים רצופים בשבוע מהגן בין השעות 7:55 עד 14:00 ושלושה ימים רצופים מהבית באמצעות אמצעי למידה מרחוק. ניתן יהיה לבצע רוטציה בימים משבוע לשבוע, על פי שיקול דעתו של צוות הגן. בחברה הערבית, בה לומדים חמישה ימים, מספר ימי הלמידה בבית ובגן ישתנו משבוע לשבוע (יומיים ושלושה ימים לסירוגין).

הילדים יחולקו לשתי קבוצות קבועות, כאשר בכל קבוצה יהיו עד 18 תלמידים - מספר זה הוגדל, לאחר שבמתווה שפרסם משרד החינוך בשבוע שעבר צוין כי בקבוצות יהיו בין 15 ל-17 ילדים. עם הגדלת המספר, גנים שבהם לומדים 36 ילדים יוכלו להמשיך לפעול עם תלמידיו וצוותו הקבועים. כל קבוצת תלמידים תחולק לשתי קבוצות משנה קבועות, אשר יופרדו וילמדו במרחבים נפרדים בגן.

סוגיה נוספת שיושבה היא עבודתן של גננות וסייעות משלימות, שעוברות בין כמה גנים בשבוע ופוגשות קבוצות שונות של ילדים. לפי המתווה, הן יורשו לעבוד עם עד שש קבוצות קבועות.

לפי החלטת ועדת השרים ביום שישי, גם המסגרות לגיל הרך יחזרו לפעול ביום ראשון הקרוב. למרות זאת, עד כה לא פורסם מתווה החזרה לשגרה של המסגרות הללו, והוא נמצא בדיונים בין משרד הבריאות לבין משרד הרווחה, שאחראי עליהן.

לצד השאלות הבריאותיות, קיים ויכוח כלכלי מהותי בין מפעילי המסגרות לבין משרד האוצר. במסגרות המפוקחות (דוגמת מעונות יום שמפעילות ויצ"ו ונעמת) והפרטיות טוענים כי פתיחת המעונות במתכונת קורונה אינה משתלמת ודורשים פיצוי כספי שיאפשר להם לפעול. פעילות בקבוצות של עד 18 ילדים תיאלץ את מרבית המסגרות לקבל את הילדים רק בחלק מן הימים, כך שלא ניתן יהיה לגבות מההורים שכר לימוד מלא. "אין בכוונתנו לחזור ללא מתווה תקציבי ברור שישמור על המעונות מפני קריסה כלכלית קרובה", אמרה היום יו"ר נעמת, חגית פאר.

עיריית ת"א: נשוב לאכוף עבירות תעבורה שלא נאכפו בתקופת משבר הקורונה

עיריית תל אביב הודיעה כי עם החזרה לשגרה, תשוב באופן הדרגתי לאכוף עבירות תעבורה שלא נאכפו בתקופת משבר הקורונה. לפי העירייה, החל ממחר (רביעי) לא תתאפשר עוד חניית תושבים בחניות המיועדות להורדת והעלאת נוסעים ליד מוסדות חינוך, וכן לא תותר חנייה במגשי חניה של בתי ספר ובחניונים של מבנים עירוניים. החל מיום ראשון תבוטל הוזלת התעריפים היומיים לחניה בחניוני "אחוזות החוף" בעיר.

(בר פלג)

הממשלה אישרה: ישראלים שמעסיקים פלסטינים יחוייבו לבטחם בביטוח רפואי פרטי

הממשלה אישרה אמש (שני) תיקון חוק שקובע כי ישראלים שמעסיקים פלסטינים בזמן משבר הקורונה יחוייבו לבטחם בביטוח רפואי פרטי, כך שהם יהיו זכאים לטיפול רפואי בישראל. כמו כן, נקבעו סמכויות לאכיפת הנחיות משרד הבריאות בנוגע לתנאי הלינה של הפועלים, והוגדרו מהם תנאי מגורים הולמים. על פי התזכיר, יוסמכו פקחים של משרד החקלאות ומשרד הבינוי והשיכון כדי לאכוף את ההנחיות, בנוסף לסמכויות של פקחי משרד העבודה ורשות האוכלוסין.

החל מיום ראשון, איפשרה ישראל כניסה נוספת של פועלים פלסטינים העובדים בבניין, חקלאות ותעשייה לישראל - בתנאי שישארו ללון בארץ לכל אורך תקופת הרמדאן. על פי הודעת משרד השיכון, קבלן יוכל לזמן עובדים למחזורים של שלושה שבועות רצופים ובתום כל מחזור ישוב העובד לביתו למנוחה של סוף שבוע. מוקדם יותר השבוע הודיע משרד השיכון כי מעתה פועלים בתחום הבניין יעבדו בקבוצות קבועות של 10 עובדים שילונו יחד ויחלקו הסעות כדי למנוע סכנת הדבקה נרחבת. עם זאת, לא ברור מי יפקח על התנאים הללו ומשרד השיכון לא ציין זאת. על פי ההערכות, ביום ראשון עברו 8,500 פלסטינים לעבודה בישראל במסגרת ההסדר החדש.

(הגר שיזף)

ועדת המשנה לשירותים חשאיים אישרה את המשך מעקבי השב"כ בשלושה שבועות

הדיון בוועדת המשנה לשירותים חשאיים, היוםצילום: עדינה ולמן, דוברות הכנסת

ועדת המשנה לענייני השירותים החשאיים אישרה הבוקר להאריך בשלושה שבועות את תקנת החירום המאפשרת לשב"כ לעקוב אחר חולי קורונה כדי לאתר אנשים שבאו עמם במגע. הממשלה ביקשה אתמול להאריך את תוקף התקנה בשישה שבועות, עד להשלמת חקיקה בנושא. זאת, לאחר שבג"ץ קבע בשבוע שעבר שהממשלה לא יכולה להמשיך באיכונים באמצעות תקנת חירום והורה לה לעגן אותה בחקיקה. השופטים התירו להאריך את תוקף התקנה בשבועות ספורים כדי להשלים את ההליך.

לידיעה המלאה של יהונתן ליס

מספר הנדבקים בקורונה עלה ל-16,268, בהם 10,223 מחלימים

מספר הנדבקים בקורונה עלה הבוקר ל-16,268, בהם 5,808 חולים פעילים ו-10,223 מחלימים. מספר החולים הפעילים ירד ביממה האחרונה ב-75. 89 מהחולים במצב קשה, בהם 66 מונשמים. מניין המתים מהנגיף עלה ביממה האחרונה בשניים ל-237.

בית ספר יסודי בראש פינה נסגר מפני ששלושה מורים שהו במחיצת חולה קורונה

הלימודים בבית הספר היסודי וילקומיץ בראש פינה לא נפתחו הבוקר בשל כניסתם של שלושה מורים לבידוד, ששהו במחיצת חולה קורונה מאומת. ראש המועצה מוטי חטיאל מסר כי בית הספר נסגר "עד להודעה חדשה", וכי ההחלטה התקבלה לאחר התייעצות עם הרופאה המחוזית.

"מתוך נקיטת משנה זהירות המליצה הרופאה כי המורים יכניסו את עצמם לבידוד עד לסיום תוצאות הבדיקה האפידמיולוגית", אמר חטיאל. הוא הוסיף כי גם הוא ובכירים במועצה ייכנסו לבידוד מפני שנכחו בפגישה עם המורים.

(נעה שפיגל)

הרשות הפלסטינית האריכה את מצב החירום בשטחה בחודש

עבודות חיטוי בשכם, בחודש שעברצילום: Majdi Mohammed/אי־פי

יו"ר הרשות הפלסטינית, מחמוד עבאס, פרסם הלילה (שלישי) צו המאריך את מצב החירום בשטחי הרשות למשך 30 יום, במסגרת המאבק במגפת הקורונה. הצו אוסר על התקהלויות ואירועים המוניים ותפילות במסגדים ובכנסיות, לצד הגבלות נוספות. הוצאת הצו מגיעה על אף שבימים האחרונים לא נרשמה עלייה גדולה במספר הנדבקים בשטחי הרשות, ורוב הנדבקים זוהו באזור ירושלים.

אולם, ראש הממשלה הפלסטיני, מוחמד אשתייה, המליץ לעבאס להאריך את הצו בשל החשש מהתפרצות מחודשת. זאת, על רקע תחושת הרפיון בהוראות והתנועה הערה יחסית במרכזי הערים הפלסטיניות והשווקים, בימי חודש רמדאן. בכמה אזורים, בדגש על חברון ושכם, הורגשה בימים האחרונים תנועה ערה ברחובות הראשיים. בחברון אף התעמתו שוטרים עם בעלי דוכנים שפתחו את הבסטות ללא אישור.

בשבוע שעבר הודיע אשתייה על הקלות הדרגתיות בשל הלחץ הגובר לחזרה לשגרה, בצל משבר כלכלי חריף. אולם בימים האחרונים גבר החשש מהתפרצות מחודשת של הנגיף.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ