מגפת קורונה | הממשלה תדון בערב בהגבלות חדשות: סגר בסופ"ש והתקהלויות של עד עשרה אנשים

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
חוף פרישמן בתל אביב, בשבוע שעבר
עדכונים

הממשלה תתכנס ב-20:30 ותדון בהטלת מגבלות חדשות

הממשלה תתכנס הערב ב-20:30 ותדון בהטלת מגבלות נוספות על הפעילות במשק ועל חופש התנועה בניסיון לבלום את התפשטות נגיף הקורונה. השרים יתבקשו לאשר המלצות שסוכמו בישיבת שרים בראשות ראש הממשלה בנימין נתניהו ובהשתתפות ראש המל"ל מאיר בן שבת ומנכ"ל משרד הבריאות חזי לוי: הגבלת תנועה בסוף השבוע, איסור התקהלויות של יותר מעשרה בני אדם, והגבלת פעילות מסעדות למשלוחים בלבד.

נתניהו אמר בפתח הדיון כי הוא נועד "לעשות צעדי ביניים למנוע סגר כללי לאור הקפיצה הענקית בתחלואה לכ-1,800 איש והכפלה של חולים הקשים כל שבעה ימים". מטעמו נמסר כי ההמלצות אושרו בישיבת השרים פה אחד.

(נעה לנדאו ושירה קדרי-עובדיה)

נתניהו וגנץ בישיבת ממשלה במשרד החוץ, במאיצילום: אמיל סלמן

ראש הצוות המייעץ למל"ל: לפי התנהלות הממשלה, היא תפעל מאוחר מדי

ראש הצוות המייעץ למל"ל, פרופ' אלי וקסמן, אמר הבוקר על רקע הדיונים בהחמרת ההגבלות כי "המגבלות הנדרשות למצב שבו אנחנו נמצאים לא הוטלו, ולפי איך שהממשלה מתנהלת, היא תפעל מאוחר מדי. כשנגיע ל-2,000 נדבקים חדשים ביום יהיה מאוחר מדי".

וקסמן הציג ארבעה "מצבי כוננות" שיגדירו מגבלות ודרכי התנהגות שניתן יהיה לעבור ביניהם במהירות. לדבריו, הצגה ברורה שלהם לציבור תשפר את ההיענות אליהם. "כשיראו שהולכים למצב חמור יותר שיחייב הגבלות, (האזרחים) ישפרו לבד את ההתנהגות", אמר וקסמן.

פרופ' דב שורץ מאוניברסיטת בן-גוריון בנגב, לשעבר המדען הראשי של הוועדה לאנרגיה אטומית העומד בראש צוות מומחים רב תחומי שחקר את מאפייני הגל הראשון של הקורונה בישראל, אמר כי "מכיוון שרק בעוד שבועיים נוכל לדעת אם הצעדים החלקיים שהממשלה נקטה בשבוע האחרון היו מוצלחים, עלינו לפעול עוד קודם. פעולות כאלו יכולות להיות סגר כולל, שצריך יהיה להטילו בשבוע הבא לכל היותר, והקמה מידית של גוף  אפידמיולוגי מתכלל". לדבריו, אפשרויות נוספות להאטת קצב התפשטות המגפה יכולות להיות סגר בסוף השבוע וסגר בשעות הערב והלילה.

(עידו אפרתי)

הצעת משרד הבריאות: הגבלת התקהלויות לעשרה אנשים, סגירת החופים ובתי הכנסת

בניסיון לבלום את התפשטות נגיף הקורונה, משרד הבריאות הציע הבוקר להטיל שורה של מגבלות נוסף על חופש התנועה ועל פעילות המשק:

■ הגבלת התקהלויות ציבוריות לעשרה אנשים

■ סגירה של בתי הכנסת, החופים, בריכות וחדרי כושר

■ סגירה של הקייטנות ובתי הספר של החופש הגדול; העברה של פעילות מוסדות החינוך האקדמיים ללימוד מקוון

■ איסור על ישיבה במסעדות, והגבלת למשלוחים ואיסוף של מזון (טייק אוואי)

■ צמצום של פעילות התחבורה הציבורית

ראש הממשלה בנימין נתניהו מקיים משעות הבוקר התייעצויות בנוגע להחמרת ההגבלות. בישיבת השרים בצהריים נתקלו חלק מההצעות, ובהן סגירת החופים והמסעדות, בהתנגדות נרחבת. לגבי החופים נטען כי סכנת ההדבקה בהם נמוכה, ובאשר למסעדות סבורים במשרדי הממשלה הרלוונטיים כי יש להמשיך את פעולתן תחת המגבלות הקיימות.

(עידו אפרתי)

חוף טרומפלדור בתל אביב, היוםצילום: מוטי מילרוד

משרד הבריאות: שיעור הבדיקות החיוביות עמד אתמול על 6.8%

משרד הבריאות הודיע כי שיעור הבדיקות החיוביות עמד אתמול על 6.8%, זאת מתוך 25,997 בדיקות. לצד זאת עדכן המשרד כי מאתמול בערב אובחנו 526 נדבקים חדשים בקורונה. מבין כלל החולים הפעילים 204 חולים קשה, 543 מאושפזים, ו-57 מונשמים. מניין המתים עלה ל-380, לאחר שארבעה חולי קורונה מתו מאתמול.

(עידו אפרתי)

עוברי אורח בירושלים, אתמולצילום: אמיל סלמן

כמעט פי שלושה יותר מובטלים חדשים מחוזרים לעבודה ביממה האחרונה

שירות התעסוקה הודיע כי מאתמול התקבלו 2,928 דיווחים על דורשי עבודה חדשים - כמעט פי שלושה ממספר הדיווחים על חזרה לעבודה, העומד על 1,156.

עוד נמסר כי מאז תחילת ההקלות לשחרור המשק ב-19.4 התקבלו בשירות התעסוקה 403,902 דיווחים על חזרה לעבודה, זאת לעומת 161,194 דיווחים על דורשי עבודה חדשים. כיום רשומים בשירות 855,127 דורשי עבודה, מהם 574,241 בחופשה ללא תשלום, ושיעור האבטלה עומד על 21.1%.

(סיון קלינגבייל)

נתניהו: אנשים נדבקים בהפגנות כי הם לא שומרים על הכללים, זה אסון

"אנשים נדבקים בהפגנות כי הם לא שומרים על הכללים, זה פשוט אסון" - כך אמר ראש הממשלה בנימין נתניהו. נתניהו התייחס גם לדברי חבר הכנסת עידן רול (יש עתיד-תל"ם), שאמר כי אם הממשלה תכריז שוב על סגר הציבור אינו צריך לציית לה: "אין מקום שנבחרי ציבור יקראו להפר את ההנחיות". נתניהו שב וגינה את האלימות של מפגינים בירושלים אמש.

נתניהו: כל אזרח יקבל מענק של 750 שקלים, כל משפחה בין 2,000 ל-3,000

נתניהו במסיבת העיתונאיםצילום: קובי גדעון / לעמ

ראש הממשלה בנימין נתניהו הודיע הערב כי כל אזרח ישראלי יקבל מענק בסך 750 שקלים. לפי התוכנית שהציג נתניהו, משפחה עם ילד אחד תקבל 2,000 שקלים, משפחה עם שני ילדים 2,500 שקלים ומשפחה עם שלושה ילדים ומעלה 3,000 שקלים. לדברי נתניהו, "רוב אזרחי ישראל יקבלו את הכסף בימים הקרובים". הוא הוסיף כי "הכסף הזה יניע את הכלכלה".

(סיון קלינגבייל)

(לידיעה המלאה)

נתוני משרד הבריאות: 22 חולים קשים התווספו מאמש - עלייה של 12%

1,308 בני אדם נדבקו בקורונה מאז אתמול - כך עולה מנתוני משרד הבריאות. מספר החולים הקשים עלה ב-22 ל-205 (עלייה של 12%), ומספר המונשמים עלה באחד והוא עומד כעת על 57. מניין המתים עלה בשניים ל-375. 17,578 בדיקות נעשו מחצות, ו-7.44% מהן נמצאו חיוביות.

הממשלה דנה בחלוקת 6 מיליארד שקל לאזרחים ו-700 מיליון בתלושי מזון לחרדים

הממשלה דנה כעת בשתי החלטות שאמורות לסייע לאזרחים עקב המשבר הכלכלי שנגרם מהקורונה: ההחלטה האחת היא חלוקה של תלושי מזון, בסכום של 700 מיליון שקל, למשפחות המקבלות הנחה בארנונה - בתמיכת אריה דרעי. ההחלטה השנייה היא מענק לכל אזרח בסך שישה מיליארד שקל במצטבר.

החלטות אלו אינן חלק מתוכנית הסיוע הכלכלית שהוצגה בשבוע שעבר וטרם קיבלה את אישור הכנסת. מדובר בהוצאה של 7 מיליארד שקל שתתווסף ל-90 מיליארד שקל של התוכנית הכלכלית, שטרם אושרה וטרם נודעה השפעתה על המשק.

לטור המלא של מירב ארלוזורוב

האחיות הודיעו שישבתו מיום שני: הקורונה החמירה את המצוקה בכוח אדם

הסתדרות האחים והאחיות הודיעה היום (רביעי) כי תפתח ביום שני בשביתה עקב המחסור בכוח אדם, שהחמיר בתקופת משבר הקורונה. במכתב ששלחה יו"ר ההסתדרות, אילנה כהן, למשרד הבריאות ולמנהלי בתי החולים וקופות החולים נאמר כי מהשבוע הבא יפעלו עובדי הסיעוד במתכונת חירום. זאת, לדבריה, "מתוך אחריות לאומית ועל מנת לעצור את הקריסה של מערך האחים והאחיות ולהציל חיי אדם". בהסתדרות ממתינים שמשרד האוצר ייזום איתם פגישה, לאחר שמגעים בינם לבין משרד הבריאות לא הניבו התקדמות.

כהן ציינה במכתבה כי "מגפת הקורונה העצימה והחמירה את המצוקה האדירה בכוח אדם ובמשאבים", שממנה סבל מערך האחיות עוד לפני המשבר. למרות זאת, הוסיפה, משרד הבריאות "המשיך והטיל על כתפיהן של האחיות מאות נהלים ומטלות - על גבם של המטופלים". לדבריה, ללא תוספת מיידית של מאות תקנים חדשים, ההתמודדות עם המגפה היא בגדר "משימה בלתי אפשרית". 

(עידו אפרתי)

לידיעה המלאה

אדלשטיין: נגיע לסגר אם לא יהיו לנו כלים נוספים

שר הבריאות, יולי אדלשטיין, אמר אחר הצהריים כי בנוגע לטיפול בהחרפת התחלואה - "אני אחראי לאירוע, אני בעל הסמכות ואני לוקח את עצמי את כל האחריות". אדלשטיין הדגיש כי אף שהוא "לא לבד בעניין הזה", ולצידו פועלים מל"ל, צה"ל ומשרדי הממשלה, "האחריות נשארת שלי, של המנכ"ל ושל צוות המשרד".

אדלשטיין הוסיף כי בישיבת הממשלה אתמול "ניתנה הנחיה ברורה לטפל בעניינים המיידיים של מערכת הבריאות: ייצוב המצב הפיננסי של בתי החולים, תוספת לצוותים הרפואיים ושקילת הצעדים האפשריים לבלימת העלייה". על הנושא האחרון אמר כי הוא יובא לישיבת הממשלה ביום ראשון והוסיף: "עשיתי הכול כדי לא להגיע לסגר כללי. אנחנו מנסים כל דרך כדי שלא לעשות זאת. אבל במציאות שבה בכל פעם שיש הגבלה כלשהי מתחיל מאבק ציבורי רחב נגד ההגבלה, נגיע לסגר אם ארגז הכלים הנוספים לא יעמוד לרשותנו".

נתניהו: הנתונים מעידים על ההצלחה שלנו בהתמודדות עם הקורונה

על רקע התפרצות הגל השני של נגיף הקורונה, התחלואה הגוברת, שיא במספר החולים היומי, העלייה במספר החולים הקשים והאבטלה הגואה - ראש הממשלה בנימין נתניהו התגאה היום בהתמודדות של ישראל עם מגפת הקורונה. "שוב הנתונים העולמיים מעידים על ההצלחה של ישראל בהתמודדות עם מגפת הקורונה, אבל כדי לשמור על המצב הזה, אנחנו חייבים להמשיך עכשיו לקבל את ההחלטות הנכונות. אחרת, אנו עלולים להידרדר לעוד תחלואה ועוד מתים", כתב נתניהו בחשבונות הטוויטר והפייסבוק שלו.

ראש הממשלה צירף גרף עם נתוני התמותה מהמגפה, לפיו שיעור התמותה בישראל מקורונה קטן ביחס למדינות אחרות. "הממצאים מראים שמאז ינואר 2020, ברוב המדינות יש שיעור תמותה עודף בעקבות הקורונה ביחס לממוצע באותו זמן בשנים קודמות. בין שלוש המדינות המוזכרות בדיווח על כך שאין בהן שיעור תמותה עודף, נמצאת מדינת ישראל", כתב נתניהו, "חשוב שתדעו זאת, כי בתקשורת לא יספרו לכם".

אדלשטיין: לא רואה איזה עוד כלים נותרו לנו למעט סגר

אדלשטיין בירושלים, בחודש שעברצילום: אמיל סלמן

שר הבריאות, יולי אדלשטיין, אמר בראיון ל"ידיעות אחרונות" כי הצעה להטלת סגר כללי בישראל "עשויה להגיע לישיבת הממשלה ביום ראשון". לאור התחלואה הגוברת והשפעתן הקטנה יחסית של הגבלות אחרות, אדלשטיין שאל: "אילו עוד כלים עומדים לרשותנו למעט סגר?" לדבריו, "הצעדים שננקטו עד עכשיו לא מספיקים, וצריך לקבל החלטות על הגבלות חדשות".

עם זאת, השר ציין כי הוא מוכן לחכות כמה ימים כדי לראות אם לצעדים כמו הגבלת החתונות וההתקהלויות יש השפעה על התחלואה, אך לדבריו יהיה זה "בחזקת נס". "אני לא מוכן יותר לשחק בכאילו", אמר, "אם תהיינה המלצות שהן לא סגר, כמו  סגירת תרבות  הפנאי והמסעדות, אז  יכול להיות שניתן לזה צ'אנס. אני לא מאמין שהשבוע נלך לסגר, אלא אם יהיה שינוי קיצוני במגמה".

בכיר בכחול לבן: נתניהו בורח מאחריות על ניהול משבר הקורונה

בכיר בכחול לבן תקף את ראש הממשלה בנימין נתניהו ואמר כי הוא אינו נוטל אחריות על ניהול המשבר. "במקום להסיר אחריות מניהול משבר הקורונה, נתניהו צריך לתת לצה״ל לנצח ולמשרד הביטחון לפקד על המערכה בשטח", אמר הבכיר. "זה לא זמן לפוליטיקה, ולא לשום קרב שאינו בשיקום הכלכלה, הבריאות והחברה. מוטב להתרכז בלהעביר את הכסף לחשבונות העצמאים שעדיין ממתינים לו. יש מי שדואג להם ויש מי שבורח מאחריות".

(יהונתן ליס)

1,728 נדבקו בקורונה מאמש, 183 במצב קשה

1,728 נדבקים חדשים בקורונה אובחנו מאמש – כך עולה מנתוני משרד הבריאות שפורסמו הלילה. 529 מאושפזים כעת בבתי חולים, 183 מהם במצב קשה ו-56 מונשמים.

גורם בכיר בליכוד: נתניהו זועם על גנץ, שמכשיל את בלימת הקורונה

גורם בכיר בליכוד אמר הערב כי "נתניהו זועם על בני גנץ וכחול לבן, אשר משיקולים פוליטיים מכשילים את הצעדים הדרושים לבלימת המחלה והצלת חיים".

עוד אמר הגורם כי "חוסר האחריות של כחול לבן מוביל בהכרח לסגר מלא ומחירים כלכליים מיותרים. גנץ התנגד היום לכל צעד לבלימת התפשטות הקורונה שיכול למנוע את הצורך בסגר כללי בהמשך. גנץ וכחול לבן חייבים להפסיק מיד את המשחק הפוליטי בענייני הקורונה שמסכן את חייהם של אזרחי ישראל. כיוון שממשלת האחדות מחייבת החלטות בהסכמה בין הליכוד וכחול לבן, הם מטרפדים כל החלטה שלא תואמת את השיקולים הפופוליסטיים שלהם".

(נעה לנדאו)

נתניהו הנחה להוסיף תקציבים ותקנים למערכת הבריאות

ראש הממשלה בנימין נתניהו כינס היום שרים ואנשי מקצוע לדון בצעדים לבלימת התפשטות נגיף הקורונה, ובסיוע למשפחות שנפגעו במשבר הכלכלי. בדיון הנחה נתניהו להוסיף תקציב ותקנים למערכת הבריאות, ולגבש סיוע כספי למשפחות. בדיון השתתפו, בין השאר, שר הביטחון וראש הממשלה החליפי בני גנץ, שר האוצר ישראל כ"ץ, שר הבריאות יולי אדלשטיין, מנכ"ל משרד הבריאות הפרופ' חזי לוי, מנכ"ל משרד הבריאות לשעבר משה בר סימן טוב, ונגיד בנק ישראל הפרופ' אמיר ירון. הפורום צפוי להתכנס שוב בימים הקרובים.

(נעה לנדאו)

ראש עיריית אומן קורא ליהודים שלא לעלות לרגל לעירו בראש השנה

ראש עיריית אומן שבאוקראינה קורא ליהודים שלא לעלות לרגל לקברו של רבי נחמן מברלסלב בראש השנה, זאת עקב התפשטות נגיף הקורונה בישראל ובאוקראינה. ראש העיר, ‎אלכסנדר ציברי, כתב בחשבון הפייסבוק שלו כי "הגעתם של עשרות אלפי חסידים במתכונת הנוכחית היא בלתי אפשרית". ראש העיר הוסיף כי הוא חושש שהרשויות יתקשו לעקוב אחר הציות להנחיות הדרושות למניעת התפשטות נגיף הקורונה במהלך העלייה המסורתית לקבר.

(רויטרס)

חסידי ברסלב באומן, ב-2018צילום: Sean Gallup / Getty Images IL

מניין המתים בשטחי הרשות עלה ל-46 - מהם 16 מתו בשבוע האחרון

משרד הבריאות הפלסטיני הודיע כי מניין המתים מסיבוכי נגיף הקורונה בשטחי הרשות עלה ל-46, מהם 16 מתו בשבוע האחרון. זאת לאחר שלפני שלושה שבועות עמד מניין המתים על 11 בלבד. 37 מהמתים הם מאזור חברון, חמישה מאזור ירושלים ומקרים בודדים נרשמו במחוזות שכם, קלקיליה ובית לחם. ברצועת עזה נרשם עד כה מקרה מוות אחד של חולה קורונה.

(ג'קי חורי)

צוות רפואי מפנה גופה של חולת קורונה בחברון, בחודש שעברצילום: MUSSA ISSA QAWASMA/רויטר

שיעור האבטלה עומד על 21%, פי שניים יותר מובטלים חדשים מחוזרים לעבודה ביממה האחרונה

לפי נתוני שירות התעסוקה, ביממה האחרונה נרשמו 3,986 דורשי עבודה חדשים - יותר מפי שניים ממספר הדיווחים על חזרה לעבודה, שעומד על 1,789. עוד נמסר מהשירות כי שיעור האבטלה עומד על 21%.

בשירות הוסיפו כי ממועד ההקלות בסגר ב-19.4 נרשמו 401,229 דיווחים על חזרה לעבודה, זאת לעומת 154,977 דורשי עבודה חדשים שנרשמו ממועד זה. בסך הכול רשומים בשירות 851,945 דורשי עבודה, מהם 574,549 בחל"ת.

(סיון קלינגבייל)

נתוני משרד הבריאות: 603 נדבקים בקורונה אובחנו מאמש

603 נדבקים חדשים בקורונה אובחנו מאמש - כך עולה מנתוני משרד הבריאות שפורסמו היום. בשלושת הימים האחרונים שיעור הבדיקות החיוביות היה יותר מ-6%.

מנתוני המשרד עולה כי מספר המתים מהנגיף עלה מאתמול בשלושה ל-368. מספרם של החולים קשה ירד ב-6, בעוד מספר המונשמים עלה באחד. מניין החולים עלה ל-41,235.

עוברות אורח בתל אביב, אתמולצילום: מוטי מילרוד

משרד הבריאות הפלסטיני: תינוק בן 12 ימים מאזור חברון מת מקורונה

משרד הבריאות הפלסטיני הודיע על מותו של חולה הקורונה הצעיר ביותר עד עתה - תינוק בן 12 ימים מאזור יטא שליד חברון. לפי מקורות רפואיים, התינוק נולד עם מום בליבו, סבל מבעיות בריאותיות קשות והיה מצוי בסכנת חיים. לפי המשרד, מספר המתים מקורונה בגדה עלה ל-45, מהם חמישה מאז אתמול בבוקר. מספר החולים בגדה עלה ל-6,028.

(ג'קי חורי)

השר מיכאל ביטון וח"כ קטי שטרית נכנסו לבידוד אחרי שהשתתפו בדיון בכנסת לצד חולה מאומת

השר לנושאים אזרחיים וחברתיים במשרד הביטחון מיכאל ביטון וחברת הכנסת קטי שטרית נכנסו הבוקר לבידוד. השניים השתתפו אתמול בדיון בוועדת החינוך של הכנסת, לצד ראש המועצה האזורית רמת נגב, ערן דורון, שנדבק בקורונה. דורון קיבל את תוצאות הבדיקה שלו ביום שבו התארח בכנסת. קצין הכנסת הודיע כי יערוך תחקיר בנושא.

בנוסף לשלושה, נמצאים בבידוד חברי הכנסת אורנה ברביבאי, עידן רול ואריאל קלנר.

(יהונתן ליס)

שטרית בוועדת החינוך, לפני חודשצילום: עדינה ולמן / דוברו

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ