משבר הקורונה | קבינט הקורונה החליט לבטל את ההגבלות בסופי השבוע ולהגביר אכיפה באזורים אדומים

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
מרכז ביג באשדוד, בשבת
מרכז ביג באשדוד, בשבתצילום: אילן אסייג
עדכונים

גמזו: זו כנראה הזדמנות אחרונה לקו של מתינות

פרויקטור המאבק בקורונה, פרופ' רוני גמזו, אמר אמתמול כי החלטת קבינט הקורונה להימנע לעת עתה מסגר מלא היא "כנראה הזדמנות אחרונה לקו של מתינות". לדבריו, "אף מדינה בעולם ברמת תחלואה גבוהה כמו בישראל לא מטפלת בתחלואה ללא סגר. ממשלת ישראל רגישה למצב החברתי-כלכלי העדין ולקשיים של הציבור, ולכן נתנה בי אמון בדרך שאינה כוללת סגר מלא. במידה והתחלואה לא תרד תוך שבועיים ניאלץ לשקול הגבלות, כולל אפשרות של הסגר מקומי או ארצי".

(נעה לנדאו)

נתוני משרד הבריאות: 1,721 נדבקים חדשים אובחנו מאמש, ארבעה חולים מתו

1,721 נדבקים חדשים בקורונה אובחנו מאז אמש, כך לפי נתוני משרד הבריאות. ארבעה חולים מתו מאתמול בערב, ומספר המתים מקורונה מאז התפרצות המגפה בישראל עומד על 565. 345 חולים מאושפזים במצב קשה - עלייה של ארבעה מאמש. מספר המונשמים עלה בשבעה מאתמול, ועומד על 106. 

קבינט הקורונה החליט להגביר את האכיפה באזורים "אדומים"

קבינט הקורונה אישר את התוכנית לטיפול ביישובים "אדומים", שבהם רמת התחלואה בקורונה גבוהה במיוחד. לא פורט אילו יישובים ייכללו ברשימה. לפי הודעת משרד ראש הממשלה, התוכנית כוללת התמקדות בקטיעת שרשראות ההדבקה, הקפדה על בידוד משפחות, פינוי חולים ואכיפה של המגבלות על התקהלויות והתכנסות.

(נעה לנדאו)

קבינט הקורונה החליט לבטל את ההגבלות בסופי השבוע

קבינט הקורונה החליט לבטל את ההגבלות על פתיחת עסקים בסופי השבוע. ההגבלות שנכנסו לתוקף לפני שלושה שבועות אוסרות לפתוח בתי עסק שאינם מספקים שירותים חיוניים מיום שישי בשעה 17:00 ועד יום ראשון ב-5:00. בפועל, מרכזי הקניות ברחבי הארץ הוסיפו לפעול בסופי השבוע, והמשטרה נמנעה מלסגור אותם. השבוע אמר שר הבריאות יולי אדלשטיין כי האיסור יבוטל, שכן "אין שום הוכחה שזה עוזר למישהו, וחוץ מלהפריע לציבור זה לא עושה כלום". ההחלטה על הסרת ההגבלות התעכבה בשל דרישת המפלגות החרדיות להקל גם בהגבלות על תפילות בבתי כנסת.

(נעה לנדאו)

ועד איגוד רופאי בריאות הציבור מתנגד לסגר מלא: יגרום נזק בלתי מידתי

ועד איגוד רופאי בריאות הציבור של ההסתדרות הרפואית הודיע היום כי הוא מתנגד להטלת סגר מלא, אשר "יגרום נזק בריאותי, כלכלי וחברתי לא מידתי". "הטענה כאילו יש צורך בצעד קיצוני לקראת פתיחת שנת הלימודים איננה מקובלת על רוב מומחי בריאות הציבור בישראל ואין בה היגיון אפידמיולוגי", נמסר.

עוד נכתב כי "אין הוכחה שסגר מלא הוא ישים מבחינת אמון הציבור ואין הוכחה שהוא יצמצם תמותה בטווח הרחוק. ללא הכנה נאותה של מערכת החינוך וכלל המערכות בישראל, גם אם התחלואה תצטמצם לאחר סגר מלא, היא תחזור מהר מאוד לאותו מצב. במקום זאת, ראוי לפעול בהתאם לקו המקצועי שמתווה פרופ' גמזו וצוות המומחים שאיתו".

איגוד בריאות הציבור המליץ לצמצם פעילות בחלל סגור ולעודד פעילות באוויר הפתוח. עוד קרא האיגוד להכין את מערכת החינוך ללמידה מרחוק במהלך כל שנת הלימודים הקרובה, וכן לתמוך בלמידה באוויר הפתוח בתיכונים ובחטיבות הביניים. "רק בגישה משתפת ומשותפת על בסיס היגיון אפידמיולוגי נוכל להתמודד עם הקורונה היטב, לא בזגזוגים ובניסיונות 'זבנג וגמרנו'", נכתב.

(עידו אפרתי)

משרד הבריאות שוקל לקצר את תקופת הבידוד של צוותים רפואיים ל-10 ימים

משרד הבריאות שוקל לקצר את משך תקופת הבידוד של אנשי הצוותים הרפואיים מ-14 לעשרה ימים - בכפוף לבדיקת קורונה - במטרה להקל על העומס במערכת הבריאות. גורמים רפואיים הבקיאים בנושא מציינים כי שיעור המבודדים שמתגלים כחולים הוא נמוך מאוד, ומוסיפים כי כל יום שיקוצר מתקופת הבידוד הוא משמעותי עבור המשך תפקודה של מערכת הבריאות.

הנוהל החל על חולים מאומתים שונה לאחרונה, וכיום הוא מאפשר לחולים שאינם סובלים מתסמינים להשתחרר מבידוד כעבור עשרה ימים, ללא בדיקה (באישור רופא בלבד). חולים עם תסמינים יוכלו להשתחרר מבידוד כעבור 13 יום, אם אינם סובלים מתסמינים בשלושת הימים האחרונים ובאישור רופא.

בעקבות שחיקת הצוותים הרפואיים ומספר המבודדים הגדול מקרבם, בוחנים גורמי המקצוע במשרד הבריאות מודלים שונים שיאפשרו לקצר את משך הבידוד של אנשי רפואה ויספקו רמת בטיחות מספקת שתאפשר להחזירם לעבודה. קיצור משך הבידוד אצל מי שלא אובחנו כחולים נדון לאחרונה גם בצוות לטיפול במגפות (צט"מ), שהמליץ לגבש נוהל לקיצור התקופה רק לצוותי רפואה, ובכפוף לביצוע שתיים או שלוש בדיקות לאורך עשרת ימי הבידוד. באשר לקיצור הבידוד ליתר ציבור המבודדים, סבורים גורמי המקצוע כי הדבר אינו ישים בפועל ואינו נהוג ברוב מדינות עולם. התפיסה הרווחת כיום בעולם היא שיש צורך בבידוד של 14 יום לאחר חשיפה לחולה מאומת.

(עידו אפרתי)

המל"ל: לא ניתן להמשיך את חיינו ברמת התחלואה הנוכחית, הצעדים הקיימים לא יועילו

המטה לביטחון לאומי מזהיר כי "לא ניתן להמשיך את חיינו" ברמת התחלואה הנוכחית בקורונה וכי הסתפקות בצעדים הקיימים לא תועיל. בכך מחזק המטה את עמדתו של ראש הממשלה, בנימין נתניהו, שקרא להחמיר את ההגבלות על הציבור. המטה הפיץ מצגת בנושא לקראת ישיבת קבינט הקורונה הערב, שבה ידונו השרים בהסרת הסגר בסופי השבוע ובהטלת סגרים ממוקדים על אזורים שבהם רמת התחלואה גבוהה במיוחד. פרויקטור הקורונה רוני גמזו הביע התנגדות לסגר מלא, ואמר כי אין לכך הצדקה. גם בכחול לבן מתכוונים להתנגד להטלת סגר מלא.

במצגת מצוין כי קצב הגידול בתחלואה התייצב, כמו גם מספרי החולים שמצבם קשה והמונשמים. עם זאת, העלייה בתחלואה נמשכת, וכך גם מספר המתים והחולים המאושפזים. "הצעדים עד כה לא הובילו לשינוי כיוון במגמת התחלואה", נאמר במסמך. המטה מציג את "מרחב החלופות" במאבק בנגיף: הסתפקות בצעדים הקיימים, שבצדה "חשש לאובדן שליטה" ומחירים מדיניים, כלכליים וחברתיים; הגבלות חמורות באזורים "אדומים" או קלות יותר בכל הארץ, שלפי המטה יביאו ל"הגברת המתח הפנימי" ויחייבו הקצאת משאבים רבים לאכיפה; וסגר.

(נעה לנדאו)

ישראל הודיעה כי אספה 20 אלף דגימות מחולים בהודו

דגימת קורונה במחקר הישראלי בדלהיצילום: אגף דוברות והסברה, משרד הביטחון

משלחת חוקרים ישראלית הודיעה כי סיימה לערוך ניסויים קליניים בהודו, וכי אספה במהלכם 20 אלף דגימות מחולי קורונה כחלק ממחקר של שיטות אבחון חדשות. במשלחת לקחו חלק חוקרים של המינהל למחקר, פיתוח אמצעי לחימה ותשתית טכנולוגית במשרד הביטחון (מפא"ת), בשיתוף המדען הראשי ההודי.

במהלך תשעה ימים אספה המשלחת דגימות קול, רוק, נשיפה ובדיקת מטוש מחולי קורונה הודים באתרי "דרייב אין" שהוקמו בדלהי, כך לפי משרד הביטחון. נספח משרד הביטחון וצה"ל בהודו, אסף מלר, אמר כי מטרת המשלחת היא פיתוח "יכולת טכנולוגית לבצע בדיקות קורונה מהירות בתוך עשרות שניות, שתאפשר פתיחה של שדות תעופה, בנייני משרדים, בתי ספר, תחנות רכבת ועוד".

בחודש שעבר פורסם ב"הארץ" כי במשרדי החוץ והביטחון לא ידעו לומר האם הנסיינים יקבלו תשלום על השתתפותם. מהמשרדים נמסר כי כל האישורים הדרושים לביצוע ניסויים קליניים בבני אדם התקבלו. על השאלה אם מצב זכויות האדם בהודו מאפשר ניסוי תקין בבני אדם, אמר בכיר במשרד החוץ: "גם נגד ישראל יש טענות להפרת זכויות אדם. אז מה?" לשאלה מדוע לבצע את הניסוי דווקא בהודו ולא בישראל, נאמר כי בהודו יש "כמות ומגוון" של בני אדם.

(יניב קובוביץ)

סגן השר יברקן נכנס לבידוד לאחר שבא במגע עם חולה קורונה

יברקן במליאת הכנסת, במאיצילום: עדינה ולמן / דוברות הכנסת

סגן השר לביטחון הפנים, ח"כ גדי יברקן (הליכוד), הודיע כי נכנס לבידוד לאחר שנודע לו אתמול כי שהה ליד חולה קורונה בסיור עבודה בשבוע שעבר. הוא ציין כי הוא חש בטוב ואינו חווה תסמינים של המחלה.

(יהושע ג'וש בריינר)

565 נדבקים חדשים אובחנו מאתמול ושלושה חולים מתו

565 נדבקים חדשים בקורונה אובחנו מאמש, כך עולה מנתוני משרד הבריאות. לפי הנתונים, 355 מהחולים במצב קשה, 104 מחוברים למכונת הנשמה ו-745 מאושפזים בבתי חולים. עוד עולה מהנתונים כי שלושה חולי קורונה מתו מאז אתמול, ומספר המתים מפרוץ המגפה הוא 564.

(עידו אפרתי)

נשים עוטות מסכות בירושלים, אתמולצילום: אוהד צויגנברג

אדלשטיין: האיסור על פתיחת בתי עסק וחנויות בסופי השבוע יבוטל

שר הבריאות יולי אדלשטיין אמר כי האיסור על פתיחת בתי עסק וחנויות שאינן הכרחיות בסופי השבוע יבוטל, שכן אין הוכחה שהדבר מונע את התפשטות נגיף הקורונה. "אתם תסלחו לי על הביטוי אבל אין 'חצי הריון', היו מחשבות ללכת על סגר בסופי השבוע, נשארו מזה כמה שרידים כמו מגבלות על המסחר – אנחנו ניפטר מזה, אין שום צורך, אין שום הוכחה שזה עוזר למישהו, ולדעתי חוץ מלהפריע לציבור זה לא עושה כלום", אמר אדלשטיין.

ההגבלות בסופי השבוע, שנכנסו לתוקף לפני כשבועיים וחצי, חלות מדי יום שישי החל מהשעה 17:00 ומסתיימות בימי ראשון בשעה 5:00 בבוקר. ההגבלות אינן מתייחסות ליציאה מהבית, אך קובעות את סגירתן של חנויות, קניונים, שווקים קמעונאיים, מספרות, מכוני יופי, ספריות, גן חיות, פינות חי, מוזיאונים וחללי תצוגה, בריכות, אטרקציות תיירותיות ורכבל. ההגבלות לא חלות על חנויות המספקות שירותים חיוניים, בהן מקומות למכירת מזון, בתי מרקחת וחנויות שעיקר עיסוקן מכירת מוצרי היגיינה, חנויות אופטיקה ומעבדה לתיקון מוצרי תקשורת.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ