הוגבלו ההתקהלויות במקומות סגורים: ההנחיות החדשות

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
מד  הסגר: שומרים על ריחוק
מד הסגר: שומרים על ריחוק
הארץ
הארץ

הממשלה החליטה שלשום (חמישי) להגביל את ההתקהלויות במקומות סגורים לעד 20 אנשים. הגבלה זו נכנסה לתוקף אתמול בבוקר. עוד החליטה הממשלה להגביל התקהלויות בברים, מועדונים, אולמות אירועים ובתי תפילה עד 50 אנשים, אולם הגבלה זו תלויה באישור ועדה בכנסת.

אלה התקנות המעודכנות:

אולמות אירועים

■ ניתן לקיים באולמות אירועים חתונות או אירועים לציון טקס דתי, ובכלל זה בת ובר מצווה ואירוע לציון הולדת בת או בן. הממשלה החליטה להגביל את מספר המשתתפים באירועים אלו ל-50 אורחים, בכפוף לאישור ועדה בכנסת.

■ יש לשמור על מרחק, מדידת חום בכניסה ועטיית מסיכות באירוע. מפעילי האולם נדרשים לשמור רשימה טלפונית של הנוכחים באירוע למשך 20 יום. 

נסיעות ברכב ובתחבורה ציבורית

■ הרכבת חידשה את פעילותה תחת המגבלות הבאות: הנסיעה מוגבלת לעד 500 נוסעים ברכבת, יש להזמין כרטיס נסיעה מראש ולהנפיק שובר כניסה לתחנת הרכבת (ואוצ'ר). חל איסור על אכילה בקרונות, ויש להקפיד על עטיית מסיכה בכל עת, גם בעת שיחה בטלפון.

■ בתחבורה ציבורית יש להשאיר שורה ריקה מאחורי הנהג ואין לשבת יותר מאדם אחד על ספסל.

■ במוניות מותרת נסיעה של שני נוסעים בנוסף לנהג, בספסל האחורי.

■ נסיעה ברכב פרטי מותרת לשלושה אנשים בלבד (נהג ושני נוסעים), אלא אם מדובר בצורך חיוני. ברכב פרטי בו קיים יותר מספסל אחורי אחד, מותר להסיע עוד נוסע בספסל הנוסף. אנשים הגרים באותו בית יכולים לנסוע יחד, גם יותר משלושה נוסעים ברכב.

■ מותרת הנסיעה בכלי שייט ציבוריים וברכבל. ברכבל מותרת נסיעה של עד מחצית מהתפוסה בימי שגרה, ובכל אופן לא יותר מ-20 בני אדם.

מערכת החינוך

■ הפעילות מתקיימת במסגרות בכפוף לאכיפת הסעיפים הבאים: עד 50 משתתפים, שמירת מרחק של שני מטרים זה מזה ועטיית מסכות.

■ החוגים, תנועות הנוער והחינוך הבלתי פורמלי שבו לפעילות, תוך חובה לשמור על קפסולות קבועות. בחוג המתקיים בכיתת גן או לימוד יישמר מרחק של חמישה מ"ר לאדם, בחוג המתקיים במרחב הפתוח יישמר מרחק של שני מ"ר לאדם ובסטודיו יישמר מרחק של שבעה מ"ר לאדם.

■ פעילות שאינה כוללת לינה תתקיים בקבוצות קבועות עם אנשי צוות קבועים, למעט פעילות שמעביר מפעיל חיצוני. הפעילות תתקיים בקבוצות קבועות של עד 35 משתתפים עד כיתה ד', ועד 25 משתתפים מכיתה ה' ומעלה.

■ בפעילות שכוללת לינה יש לשמור על מרחק של שני מטרים בין המשתתפים. הפעילות תתקיים בקבוצות קבועות של עד 25 משתתפים.

אוניברסיטאות ומכללות

■ צו בריאות העם קובע שהחל מה-5 ביולי, אין לקיים בחינות במוסדות ההשכלה הגבוהה בנוכחות פיזית בכיתות, אלא במקרים מיוחדים. אולם עד כה אין הסכמה בין משרדי הממשלה ובין המועצה להשכלה גבוהה באשר להיקף הבחינות שיוחרגו.

קניונים ושווקים

■ חידשו את פעילותם, תוך ויסות מספר הנכנסים כך שבכל עת לא יהיו במקום יותר מאדם אחד לכל 20 מ"ר.

■ מספר השוהים בתחומי השוק או הקניון מוגבל. יסומנו מקומות ייעודיים לממתינים בתור ושלטים שיורו על הקפדת שמירת מרחק בין הלקוחות. 

■ הן בקניונים והן בשווקים יש להקפיד על שמירת כללי היגיינה, לרבות חיטוי משטחים והצבת מתקנים עם חומר לחיטוי ידיים. בשווקים לא תותר כניסת מבקרים שאינם עוטים מסכות.

אירועי תרבות עם קהל

■ ניתן לקיים הקרנות סרטים, הצגות תיאטרון, הופעות מחול, קונצרטים, הופעות מוסיקה ואירועי ספרות.

■ מספר האנשים בקהל לא יעלה על 75% מתפוסת המקום, ולא יותר מ-250 אנשים. אירועים ובהם יותר מ-500 אנשים יוכלו להתקיים רק באישור מנכ"ל משרד התרבות והספורט.

■ לא ניתן לקיים אירועים בהם הצופים רוקדים, כנסים, תערוכות, ירידים והרצאות.

יציאה למרחב הציבורי

■ מותרת היציאה לשמורות הטבע, הגנים הלאומיים וגני החיות.

■ מותרת השהייה בחופי הרחצה. על השוהים בהם לשמור על מרחק ביניהם.

■ מותרת התקהלות של עד 50 בני אדם במרחב פתוח, תוך שמירת מרחק של שני מטרים בין אדם לאדם.

■ מותרת פעילות ספורט של עד שני בני אדם קבועים, או של אנשים הגרים באותו מקום, ללא הגבלת מרחק.

■ מותרת שהייה בגנים ופארקים ציבוריים. פעילות במתקני כושר תתאפשר תוך שמירה על ריחוק פיזי ומניעת התקהלות.

■ מותרת טבילה במקווה, ובלבד שבכל עת לא ישהו במתחם יותר משלושה אנשים. במקוואות נשים דרוש תיאום הגעה מראש. במקום יוצב אחראי מטעם מפעיל המקווה שיוודא הקפדה על התקנות. 

■ בתי התפילה רשאים להיפתח בתנאי ששוהים בהם לא יותר מ-50 בני אדם ותוך שמירה על מרחק שני מטרים זה מזה. המתפללים נדרשים לעטות מסכות.

חנויות ושירותים פתוחים

■ חנויות במרחב הציבורי הפתוח נפתחו בכפוף לעמידה בתנאים הבאים: מדידת חום לנכנסים, סימון מרחק של שני מטרים בין הלקוחות בקופה, מחיצה בין המוכר לקונה, עבודה במשמרות קבועות ונפרדות, חיטוי באופן תדיר. מספר הלקוחות בחנויות מוגבל לאדם לכל שבעה מ"ר או שני לקוחות לכל עובד שתפקידו מתן שירות. עסק שייפר את הכללים חשוף לקנס של 2,000 שקלים.

■ הותרה פעילות מספרות, מכוני יופי ומכוני הסרת שיער בלייזר. מספרות יצטרכו למדוד חום ללקוחות ולתשאל אותם לגבי סימני מחלה, לחטא בין הלקוחות משטחים וכלים. העובדים נדרשים להחליף כפפות בין הלקוחות ולעטות מסכה ומגן פנים. 

■ הותרה הפעלת כל סוגי הטיפולים שאינם רפואיים בגוף האדם, וכן טיפולי רפואה משלימה. בעסקים אלה יורשה המפעיל להכניס לקוחות ביחס של אדם אחד על כל 15 מ"ר - או יחס של שני אנשים לכל קופה, לפי הגבוה מביניהם.

■ שמורות טבע, אתרי מורשת וגנים לאומיים, גני חיות וספארי שבו לפעילות.

■ הותרה הפעלת בריכות שחייה, למעט בריכות לפעוטות. קיימת חובה לשמור מרחק של שישה מ"ר בין הרוחצים במים.

■ הותר קיום מפגשים לטיפול נפשי ללא מסכה, ובלבד שיישמר מרחק של שלושה מטרים בין המטפל למטופל.

■ הותרה פעילות של מסעדות, ברים, פאבים ואטרקציות תיירותיות. בעסקים אלו יש לשמור על ריחוק פיזי, לעטות מסכות ולשמור על כללי ההגיינה. על מפעילי בתי העסק לוודא כי קיים סימון מתאים למקומות עמידה בתורים, לווסת את כמות הלקוחות ולמדוד להם חום ולפעול בהתאם להוראות "התו הסגול". ישיבה במתחמי מזון מהיר בקניונים עדיין אסורה.

■ לפי ההנחיה החדשה שכפופה לאישור בכנסת, בברים ובמועדונים מותרת כניסת 50 אנשים לכל היותר.

■ בבתי אוכל שיכולים להכיל עד מאה בני אדם, אין הגבלה על כניסת לקוחות. היכן שיש מקום ליותר ממאה בני אדם, מותר להכניס עד 85% מהתפוסה המותרת. קיימת חובה לשמור על מרחק של מטר וחצי לפחות בין השולחנות.

■ מלונות וצימרים הורשו לשוב לפעילות.

חנויות ושירותים סגורים

■ בריכות לפעוטות

■ פארקי מים, לונה פארקים ובתי מרחץ

■ מתקנים או מוצגים לילדים שניתן לגעת בהם במוזיאונים

■ מקומות לעריכת מופעים וירידים

מקומות עבודה

■  ניתן לשוב למתכונת עבודה של 30% מכוח האדם או עד 10 עובדים בו זמנית במקום העבודה, לפי הגבוה מבינהם. מקומות עבודה ועסקים שיעמדו בכללי "התו הסגול" יוכלו להעסיק כוח אדם בהיקף גבוה יותר (עד 100%).

■  בכל מקום עבודה ימונה "ממונה קורונה" מטעם המעסיק.

■ יש להקפיד על מדידת חום לעובדים בכניסה. לא תותר כניסת עובד עם חום גוף 38 מעלות צלזיוס ומעלה.

■ יש להקפיד על שמירת 2 מטרים בין העובדים ולהימנע להימנע ממגע קרוב, לחיצות ידיים, שיתוף כלי אוכל.

■ אין הגבלה למספר העובדים בחדרים, כל עוד נשמר מרחק של 2 מטרים בין העובדים או שישנה מחיצה ביניהם.

■ ניתן לקיים פגישות ודיונים של עד 50 משתתפים בחדר, כל עוד נשמר מרחק של 2 מטרים בין הנוכחים.

שימוש במסכה והנחיות נוספות

■ עטיית מסכה היא בגדר חובה בכל יציאה מהבית עבור כל אדם מעל גיל שבע, ואי עמידה בהנחיה תגרור קנס של 500 שקלים, ללא התראה. בפעילות ספורטיבית אין חובה לעטות מסכה.

■ יש לשמור על מרחק של שני מטרים מאדם לאדם, להמעיט ככל האפשר בנגיעה בפנים ולרחוץ ידיים לעיתים קרובות.

נסיעות לחו"ל 

■ משרד הבריאות המליץ להימנע מנסיעות לחו"ל ככל האפשר. עובדי מערכת הבריאות אינם רשאים לנסוע לחו"ל, וכך גם עובדי מדינה בתפקיד. 

חובת בידוד לחוזרים מחו"ל

■ השבים מחו"ל נדרשים לשהות בבידוד במשך שבועיים עם שובם ארצה. מי שיוכיחו יכולת לקיים בידוד ביתי יורשו לשהות בביתם או במקום מתאים אחר. מי שלא, יופנו לבידוד במלוניות על חשבון המדינה.

■ השבים מחו"ל לא יורשו להגיע לבידוד בתחבורה ציבורית, למעט במוניות בהתאם לכללים (שימוש במסכות ונסיעה בחלונות פתוחים). מי שיפר את חובת הבידוד או שייסע בתחבורה ציבורית ייקנס ויידרש להשלים את הבידוד במלונית.

תגיות קשורות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ