מותרות התקהלויות של עד 30 איש בשטח פתוח ו-20 בשטח סגור: ההגבלות החדשות

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ירושלים, אתמול
ירושלים, אתמולצילום: אמיל סלמן
הארץ
הארץ

ההגבלות החדשות שהממשלה אישרה אוסרות על התקהלות של מעל 10 בני אדם במקום סגור ששטחו עד 80 מ"ר, ושל מעל 20 בני אדם במקום סגור גדול יותר. כמו כן משרד הבריאות החליט להגביל התקהלויות עד 30 בני אדם במרחב הפתוח, וכן להגביל את הנסיעה ברכב פרטי לעד שלושה בני אדם, למעט אנשים הגרים יחד או מלווים של בעלי מוגבלויות.

אלה ההגבלות המעודכנות:

חנויות ושירותים סגורים

■ פארקי מים, לונה פארקים ובתי מרחץ

■ מקומות לעריכת מופעים וירידים

■ מועדונים

■ אולמות אירועים 

■ בתי קולנוע, תיאטראות ומוסדות תרבות אחרים (פרט למוזיאונים)

חנויות ושירותים פתוחים

■ מסעדות יכולות לפעול תחת מגבלה של 10 לקוחות במקום סגור ששטחו עד 80 מ"ר, ושל מעל 20 בני אדם במקום סגור גדול יותר. בנוסף יכולות המסעדות לארח עד 30 לקוחות בשטח פתוח, ותוך שמירת מרחק של 1.5 מטר בין השולחנות והקפדה על מדידת חום ללקוחות הנכנסים ושימוש בתפריטים חד פעמיים. בנוסף מותרים משלוחים ואיסוף עצמי.

■ מלונות וצימרים מורשים לפעול, אך ללא פעילות מועדונים וברים בשטחם. חדרי אוכל ומסעדות בשטח המלון מוגבלים לפעילות של עד 35% מהתפוסה המרבית המותרת.

■ חדרי אוכל במקומות עבודה יכולים לפעול במתכונת של איסוף עצמי בלבד, בלי ישיבה במקום.

■ חנויות במרחב הציבורי הפתוח נדרשות לעמוד בתנאים הבאים: מדידת חום לנכנסים, סימון מרחק של שני מטרים בין הלקוחות בקופה, מחיצה בין המוכר לקונה, עבודה במשמרות קבועות ונפרדות, חיטוי באופן תדיר. מספר הלקוחות בחנויות מוגבל לאדם לכל שבעה מ"ר או שני לקוחות לכל עובד שתפקידו מתן שירות. עסק שייפר את הכללים חשוף לקנס של 2,000 שקלים.

■ במספרות, מכוני יופי ומכוני הסרת שיער בלייזר יש למדוד חום ללקוחות ולתשאל אותם לגבי סימני מחלה, וכן לחטא בין הלקוחות משטחים וכלים. העובדים נדרשים להחליף כפפות בין הלקוחות ולעטות מסכה ומגן פנים. 

■ בטיפולים שאינם רפואיים בגוף האדם, וכן טיפולי רפואה משלימה, יורשה המפעיל להכניס לקוחות ביחס של אדם אחד על כל 15 מ"ר - או יחס של שני אנשים לכל קופה, לפי הגבוה מביניהם.

■ שמורות טבע, אתרי מורשת וגנים לאומיים, גני חיות וספארי מקבלים קהל תוך שמירה על ההנחיות. עם זאת, הרכבל במצדה לא תפעל בשבת, אולם העלייה להר ממערב תתאפשר בכל ימות השבוע. מוזיאון מצדה, מרכז המבקרים רמון וחי רמון יהיו סגורים בשבת. 

■ ניתן לערוך מפגשים לטיפול נפשי ללא מסכה, ובלבד שיישמר מרחק של שלושה מטרים בין המטפל למטופל.

אירועי תרבות עם קהל

■ תתאפשר כניסה למופעי תרבות באוויר הפתוח, כאשר המתחמים יחולקו לקפסולות של עד 20 אנשים כל אחת.

נסיעות ברכב ובתחבורה ציבורית

■ רכבת ישראל: הנסיעה מוגבלת ל-500 נוסעים ברכבת, יש להזמין כרטיס נסיעה מראש ולהנפיק שובר כניסה לתחנת הרכבת. חל איסור על אכילה בקרונות, ויש להקפיד על עטיית מסיכה בכל עת, גם בעת שיחה בטלפון.

■ בתחבורה הציבורית יש להשאיר שורה ריקה מאחורי הנהג ואין לשבת יותר מאדם אחד על ספסל.

■ במוניות מותרת נסיעה של שני נוסעים בנוסף לנהג, בספסל האחורי.

■ נסיעה ברכב פרטי מותרת לשלושה אנשים בלבד (נהג ושני נוסעים), אלא אם מדובר בצורך חיוני, באנשים הגרים יחד או במלווים של בעלי מוגבלויות. ברכב פרטי בו קיים יותר מספסל אחורי אחד, מותר להסיע עוד נוסע בספסל הנוסף. אנשים הגרים באותו בית יכולים לנסוע יחד, גם יותר משלושה נוסעים ברכב.

■ מותרת הנסיעה בכלי שייט ציבוריים וברכבל. ברכבל מותרת נסיעה של עד מחצית מהתפוסה בימי שגרה, ובכל אופן לא יותר מ-20 בני אדם.

מערכת החינוך

■ מעונות היום לפעוטות, גני הילדים ובתי הספר של החופש הגדול עד כיתה ד' ממשיכים לפעול כרגיל. 

■ נאסרה פעילות קייטנות, מחנות קיץ, חוגים ותנועות נוער לתלמידי כיתות ד' עד י"ב.

■ בחינות הבגרות מתקיימות כסדרן בבתי הספר, תוך הגבלת מספר התלמידים בכיתה.

אוניברסיטאות ומכללות

■ מ-5 ביולי אין לקיים בחינות במוסדות ההשכלה הגבוהה בכיתות, אלא במקרים מיוחדים.

קניונים ושווקים

■ פועלים תוך ויסות מספר הנכנסים כך שבכל עת לא יהיו במקום יותר מאדם אחד לכל 20 מ"ר.

■ מספר השוהים בתחומי השוק או הקניון מוגבל. יסומנו מקומות ייעודיים לממתינים בתור ושלטים שיורו על הקפדת שמירת מרחק בין הלקוחות. 

■ הן בקניונים הן בשווקים יש להקפיד על עטיית מסכות ושמירת כללי היגיינה, לרבות חיטוי משטחים והצבת מתקנים עם חומר לחיטוי ידיים.

יציאה למרחב הציבורי

■ אין הגבלה על מרחק היציאה מהבית.

■ מותרת היציאה לשמורות הטבע, הגנים הלאומיים וגני החיות.

■ מותרת השהייה בחופי הרחצה. על השוהים בהם לשמור על מרחק ביניהם.

■ מותרת התקהלות של עד 30 בני אדם במרחב פתוח, תוך שמירת מרחק של שני מטרים בין אדם לאדם, ועד עשרה בני אדם במרחב סגור ששטחו מתחת ל-80 מ"ר ועד 20 במרחב סגור ששטחו גדול יותר - מלבד מקומות עבודה ומשפחות גרעיניות.

■ מותרת פעילות ספורט בחדרי הכושר ובבריכות.

■ מותרת שהייה בגנים ובפארקים ציבוריים. פעילות במתקני כושר תתאפשר תוך שמירה על ריחוק פיזי ומניעת התקהלות.

■ מותרת טבילה במקווה, ובלבד שבכל עת לא ישהו במתחם יותר משלושה אנשים. במקוואות נשים דרוש תיאום הגעה מראש. במקום יוצב אחראי מטעם מפעיל המקווה שיוודא הקפדה על התקנות. 

■ בתי התפילה רשאים להיפתח בתנאי ששוהים בהם לא יותר מעשרה בני אדם ותוך שמירה על מרחק שני מטרים זה מזה. המתפללים נדרשים לעטות מסכות.

■ חופי הים פתוחים. יש לשמור בהם על מרחק של שני מטרים לפחות בין המתרחצים. יש לעטות מסכה בהליכה לשירותים, למזנון או כל מקום אחר המצוי בחוף הים.

שימוש במסכה והנחיות נוספות

■ עטיית מסכה היא חובה בכל יציאה מהבית לכל אדם מעל גיל שבע, ואי עמידה בהנחיה תגרור קנס של 500 שקלים, ללא התראה. בפעילות ספורטיבית אין חובה לעטות מסכה.

■ יש לשמור על מרחק של שני מטרים מאדם לאדם, להמעיט ככל האפשר בנגיעה בפנים ולרחוץ ידיים לעיתים קרובות.

נסיעות לחו"ל 

■ משרד הבריאות המליץ להימנע מנסיעות לחו"ל ככל האפשר. עובדי מערכת הבריאות אינם רשאים לנסוע לחו"ל, וכך גם עובדי מדינה בתפקיד. 

■ ישראלים יוכלו לבקר בבולגריה, קרואטיה ויוון החל מיום ראשון ללא חובת בידוד עם חזרתם לישראל.

■ 600 ישראלים יוכלו להיכנס ליוון מדי שבוע, ולבקר באתונה, קורפו, סלוניקי וכרתים. הכניסה למדינה תהיה מותנת בשתי בדיקות קורונה - אחת לפני היציאה ליוון והשנייה עם הנחיתה. עד קבלת תוצאות הבדיקה השנייה בתום עד 48 שעות, הישראלים יידרשו לשהות בבידוד בבית מלון ליד השדה.

■ ישראלים שחוזרים לארץ ממדינות שמוגדרות "ירוקות" יוכלו להיכנס לארץ מבלי שיידרשו לשהות בבידוד או לערוך בדיקה לאבחון קורונה. יתר השבים מחו"ל נדרשים לשהות בבידוד במשך שבועיים עם שובם ארצה. מי שיוכיחו יכולת לקיים בידוד ביתי יורשו לשהות בביתם או במקום מתאים אחר. מי שלא, יופנו לבידוד במלוניות על חשבון המדינה.

■ השבים מחו"ל הנדרשים לבידוד לא יורשו להגיע למקום הבידוד בתחבורה ציבורית, למעט במוניות בהתאם לכללים (שימוש במסכות ונסיעה בחלונות פתוחים). מי שיפר את חובת הבידוד או שייסע בתחבורה ציבורית ייקנס ויידרש להשלים את הבידוד במלונית.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ