מחקר ראשוני של פייזר: החיסון יעיל נגד מוטציה שנמצאה בנגיף בבריטניה ובדרום אפריקה

בשתיים מהגרסאות לנגיף שמתפשטות במדינות אלה ישנה מוטציה שלפי הערכות הופכת אותן למדבקות יותר. בגרסה של הנגיף שהתגלתה בדרום אפריקה יש מוטציה נוספת, שלא נבדקה

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
החיסון של פייזר

מחקר חדש שערכה פייזר מראה כי החיסון שפיתחה החברה יעיל נגד מוטציה שנמצאה בשתי גרסאות מדבקות של נגיף הקורונה שמתפשטות בבריטניה ודרום אפריקה. בשתי הגרסאות ישנה מוטציה נפוצה הנקראת N501Y, שינוי קל במקום אחד בחלבון ספייק המצפה את הנגיף. לפי הערכות, שינוי זה הוא הסיבה שגרסאות אלה יכולות להתפשט כל כך בקלות. המחקר שערכה החברה ראשוני וטרם נבדק בידי מומחים. 

מרבית החיסונים מאמנים את הגוף לזהות את חלבון היתד (ספייק) שבעזרתו חודר הנגיף לתא האנושי‎ ולהילחם בו. פייזר חברה לחוקרים מאוניברסיטת טקסס לרפואה בעיר גלווסטון, במטרה לבדוק אם המוטציה השפיעה על יכולת החיסון שלה לעשות זאת. הם השתמשו בדגימות דם של 20 בני אדם שקיבלו את החיסון שפיתחו פייזר וחברת ביונטק הגרמנית, במהלך מחקר נרחב עליו. הנוגדנים של מקבלי החיסונים הדפו את הנגיף בהצלחה במעבדה, לפי המחקר שפורסם אתמול באתר מקוון לחוקרים.

אדם מתחסן בבית החולים הדסה עין כרם בירושלים, בחודש שעברצילום: אוהד צויגנברג

אף שהמחקר ראשוני וטרם עבר בחינה חוזרת, "זה ממצא מרגיע מאוד שלפחות מוטציה זו, שעוררה דאגה רבה ברחבי העולם, אינה מהווה בעיה" מבחינת החיסון, אמר המדען הראשי של חברת פייזר, ד"ר פיליפ דורמיצר. במחקר שערכה פייזר נמצא כי נראה שהחיסון יעיל נגד 15 מוטציות אפשריות נוספות בנגיף. עם זאת, בגרסה של הנגיף שהתגלתה לראשונה בדרום אפריקה יש מוטציה נוספת בשם E484K, שלא נבדקה. דורמיצר הבהיר כי היא הבאה בתור.

דורמיצר אמר עוד כי אם הנגיף בסופו של דבר יעבור מספיק מוטציות כך שהחיסון יזדקק להתאמה - בדומה להתאמות שנערכות בחיסוני השפעת רוב השנים - לא יהיה קשה לפייזר לערוך את השינויים בחיסון שפיתחה. החיסון מיוצר עם חלק מהקוד הגנטי של הנגיף, שקל להחלפה, אם כי לא ברור איזה סוג של בדיקות רגולטוריות נוספות ידרשו בכדי לבצע שינוי כזה. דורמיצר ציין כי זו רק ההתחלה "בניטור מתמשך של שינויים בנגיף כדי לראות אם אחד מהם עלול להשפיע על יעילות החיסונים".

החיסון של פייזר וביונטק לנגיף הקורונה, בחודש שעברצילום: Jessica Hill/אי־פי

נגיפים עוברים ללא הפסקה שינויים קלים כשהם עוברים מאדם לאדם. מדענים השתמשו בשינויים קלים אלה כדי לראות כיצד נגיף הקורונה נע ברחבי העולם מאז שהתגלה לראשונה בסין לפני כשנה. מדענים בריטים אמרו כי נראה שהחיסונים עדיין פועלים על הגרסה של הנגיף שנמצאה בבריטניה - שהפכה לגרסה הדומיננטית בחלקים של אנגליה. גרסה זו הגיעה גם לארה"ב ולמדינות רבות אחרות.

המומחה המייעץ לבית הלבן במאבק במגפת הקורונה, ד"ר אנתוני פאוצ'י, אמר לאחרונה כי חיסונים נועדו לזהות חלקים מרובים של חלבון ספייק המצפה את הנגיף, ולכן אין זה סביר שמוטציה אחת יכולה להספיק כדי לסכל את פעולתם. במקביל, מדענים ברחבי העולם עורכים מחקרים בחיסונים שונים בכדי לגלות את השפעת המוטציות.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ