ארגון הבריאות העולמי על החיסון של מודרנה: "אין סיבה לחשוב שתהיה בעיה בהיריון"

ה-WHO אינו כולל נשים בהיריון ברשימת האוכלוסיות שיש לחסן בשלב זה. גם ה-FDA לא כלל לנשים בהיריון ברשימת האוכלוסיות שיש לחסן, אך ציין כי אין המלצה לא לחסן אותן וכי הן יכולות לבקש להתחסן בהתייעצות עם רופא

רויטרס, הארץ וניו יורק טיימס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
חיסונים מתוצרת מודרנה
רויטרס, הארץ וניו יורק טיימס

פנאל מומחים של ארגון הבריאות העולמי (WHO) פרסם היום (שלישי) את המלצותיו ביחס לחיסון של חברת מודרנה לנגיף הקורונה. המלצות אלו מתייחסות לשורת נושאים - בהם למי יש לתת את החיסון, מתי יש לתת אותו ומידת הבטיחות שלו.

ההמלצות של קבוצת הייעוץ האסטרטגי של ארגון הבריאות (SAGE) פורסמו במסגרת הליך מתן אישור החירום לחיסון של מודרנה. בין היתר נכתב כי יש לתעדף קבוצות בסיכון כגון עובדי רפואה החשופים יותר לנגיף, ומבוגרים הסובלים מהמחלה באופן קשה יותר. כמו כן, כך נכתב, את החיסון של מודרנה יש לתת בשתי מנות בהפרש של 28 ימים אחת מהשנייה, עם אפשרות להגדיל את הטווח ל-42 ימים במקרים חריגים.

ביחס לנשים בהיריון, צוות היועצים הודיע כי הוא אינו ממליץ לחסן נשים בהיריון, אלא אם הן נמצאות בסיכון מוגבר להיחשף לנגיף, למשל במסגרת עבודתן בצוותים רפואיים.

המלצתו של ארגון הבריאות העולמי עולה בקנה אחד עם המלצתם של גופי בריאות ברחבי העולם שאינם כוללים את החיסון בהמלצותיהם, שכן החיסון טרם נבדק על נשים בהיריון. החיסון של מודרנה והחיסון של פייזר משתמשים בטכנולוגיה זהה, וגם במקרה של פייזר מסר ארגון הבריאות העולמי כי הוא אינו ממליץ לחסן נשים בהיריון בשלב זה בשל מחסור בנתונים.  

האחראית על החיסונים מטעם ארגון הבריאות, קייט אובריין, מסרה כי יש לבדוק את החיסון בניסויים קליניים על נשים בהיריון. "אין סיבה לחשוב שעשויה להיות בעיה בהיריון", מסרה אובריין, "אנחנו רק מכירים בכך שאין דאטה בשלב זה".

מינהל המזון והתרופות בארה"ב (FDA) - שנחשב לרגולטור החזק בעולם בתחום - גם לא ציין מסיבות אלו נשים בהיריון כאשר אישר את החיסון של מודרנה לשימוש. עם זאת, ה-FDA ציין כי אין המלצה נגד קבלת החיסון, וכי נשים בהיריון שמעוניינות בכך יכולות לבקש להתחסן בהתייעצות עם הרופא שלהן. 

בישראל, המועצה הלאומית לרפואת נשים במשרד הבריאות המליצה בשבוע שעבר לנשים הרות ולנשים הנמצאות או זקוקות לטיפולי פוריות להתחסן נגד קורונה - במיוחד אם הן מצויות בסיכון לחשיפה לנגיף או סובלות ממחלות רקע. ההמלצה פורסמה בעקבות עלייה במספר הנשים ההרות שאושפזו בתקופה האחרונה, כשמצבן של חלקן אף הידרדר עד כדי סכנת חיים לאם ולעובר.

בנייר עמדה שפרסמה המועצה, בשיתוף ובתמיכת האיגוד הגניקולוגי והאיגוד הישראלי לחקר הפוריות, נכתב כי "המחלה שמחולל נגיף קורונה עלולה לפגוע במהלך ההיריון, לגרום למחלה חמורה יותר בנשים בהיריון ולגרום ללידה מוקדמת - על כן חשוב להתחסן כדי למנוע את התחלואה בקורונה".

ברחבי העולם ישנם מומחים שאמרו כי הסכנה הנשקפת מהנגיף לנשים בהיריון גדולה יותר מאשר קבלת החיסון. מאז שנות ה-60 של המאה הקודמת, גופי בריאות מייעצים לנשים בהיריון להתחסן נגד מחלות שונות. לרוב, לנשים אלו מייעצים להיזהר מחיסונים המבוססים על גרסאות מוחלשות של הנגיף מעורר המחלה, אך החיסונים של פייזר ומודרנה אינם מכילים נגיפים חיים.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ