איזה תרופות עוזרות להפסיק לעשן וכמה זמן נמשך הטיפול?

כל מעשן יודע שהוא מזיק לעצמו, אך הוא מתקשה להפסיק בשל ההרגלים היומיומיים והתופעות הגופניות הכרוכות בגמילה. אלה התרופות, תחליפי הניקוטין והמלצות הטיפול שיוכלו לסייע

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
מעשנת בניס שבצרפת, באוקטובר

עישון הוא דבר מזיק, זה ברור, אבל אין טעם לומר זאת למעשן כדי לנסות לגרום לו להפסיק. באותה מידה אפשר לומר לו שכדור הארץ הוא עגול או שהשמש זורחת במזרח. מה שקצת פחות ברור הוא מה עושים כדי להפסיק, דבר שקשה בעיקר בגלל שילוב הרסני של הרגלים יומיומיים, ביחד עם תופעות גופניות לא נעימות הכרוכות בגמילה.

למי שמעוניין להיגמל קשה בלי "הסיגריה של הבוקר", "הסיגריה של אחרי ריצה" או "הסיגריה שעם הקפה של הצהריים". באותו זמן הוא עלול לסבול מתסמיני גמילה שנגרמים בשל המחסור בניקוטין, בהם עלייה בתיאבון ובמשקל, דיכאון, חרדה, רגזנות וחוסר מנוחה. בחלק מהמקרים הנגמל עלול לסבול גם משיעול מוגבר ומכיבים בפה. סינדרום הגמילה הזה מגיע לשיאו ביום השלישי להפסקה ומשם הולך ופוחת במשך כמה שבועות.

מעשן במדריד, באוגוסט. סינדרום הגמילה מגיע לשיאו ביום השלישי להפסקה ומשם הולך ופוחתצילום: Juan Medina/רויטרס

בשל הקשים הפיזיים והנפשיים, מומלץ להיעזר בתהליך גמילה הכולל טיפול התנהגותי ביחד עם טיפול תרופתי. כל רכיב בתהליך עשוי להצליח בנפרד, אך הטיפול המשולב משיג תוצאות טובות יותר. לפי המחקרים, שיעורי ההצלחה בטיפול שכזה הם כ-30% לאחר חצי שנה, לעומת 6% ללא שימוש בכלי כלשהו.

מטרת הטיפול התרופתי היא להקל על סינדרום הגמילה. הוא נחשב ליעיל ובטוח, ותופעות הלוואי שלו הן כאין וכאפס כששוקלים אותן בהשוואה לנזקי העישון. יחד עם זאת, חשוב לזכור שהוא כלי עזר בלבד ושמומלץ לשלבו עם טיפול התנהגותי דוגמת סדנת עישון, שכלולות בסל הבריאות.

אם תבקשו מהרופא תרופה לגמילה מעישון תקבלו כנראה את ורניקלין, ובמקרים מסוימים גם בופרופיון. שתי התרופות דורשות מרשם. במקרים שבהם אתם לא יכולים להשתמש בתרופות אלו מסיבות רפואיות או בשל תופעות לוואי קשות מדי, או עדיין חווים תסמיני גמילה תחת הטיפול, ניתן לרכוש גם תחליפי ניקוטין (מסטיקים, לכסניות מציצה ומדבקות). תחליפי הניקוטין לא מחייבים מרשם, אך הוא עשוי להעניק השתתפות כספית של קופת החולים.

הפסקת עישון בסן פרנסיסקו, ב-2019. משך הטיפול המקובל הוא כשלושה חודשיםצילום: Samantha Maldonado/אי־פי

ורניקלין

תרופה זו מפחיתה את תסמיני הגמילה באמצעות היקשרות לרצפטורים שהניקוטין נקשר אליהם והפעלתם באופן חלקי בלבד. חומר הפועל באופן כזה מכונה "אגוניסט חלקי". היתרון שלו הוא ביכולת למנוע מהניקוטין שבסיגריה לפעול על הרצפטורים ובכך להפחית את מנגנון הפיצוי ואת התלות, אך במקביל גם להפעילם במידה שמספיקה למנוע תסמיני גמילה.

תופעות הלוואי הנפוצות ביותר של התרופה הן בחילה והפרעות שינה (אינסומניה וחלומות מוזרים). על מנת להקל על הבחילה מומלץ ליטול עם אוכל ועם כוס מים מלאה. למניעת בעיות השינה מומלץ להקדים את מנת הערב. בנוסף, לא מתחילים בבת אחת במינון המלא אלא מעלים את המינון באופן הדרגתי. אף שלא נמצא קשר נסיבתי לעלייה בתופעות לוואי נוירו-פסיכיאטריות דוגמת אובדנות או התנהגות אלימה, יש להפסיק את נטילת התרופה ולהתייעץ עם רופא במקרה של שינויים במצב הרוח.

בופרופיון

הבופרופיון מעלה את ריכוזי הנוראדרנלין והדופמין במערכת העצבים המרכזית, ונמצאה יעילה בסיוע להפסקת עישון ובהפחתה זמנית של העלייה במשקל הנלווית אליו. בנוסף, היא משמשת גם להתוויה של טיפול בדיכאון בתרופה הנקראת וולבוטרין.

בדומה לוורניקלין, גם כאן מומלץ על עלייה הדרגתית במינון, בעיקר כדי להתגבר על הפרעות השינה ועל המתח, אשר יכולים להתלוות לטיפול. גם במקרה זה מומלץ להקדים את מנת הערב במקרים שבהם השינה נפגעת, וכן להפסיק ולהתייעץ במקרה של חשד להפרעה נפשית. כמו כן, לבעלי עבר או נטייה לאפילפסיה אסור ליטול את התרופה, בשל חשש להורדת סף הפרכוסים.

תחליפי ניקוטין (מסטיקים, לכסניות ומדבקות)

תחליפי הניקוטין, כפי שמעיד שמם, נועדו לספק לגוף את הניקוטין שהוא כה זקוק לו ולהקל על תסמיני גמילה, אך לחסוך ממנו רכיבי טבק נוספים דוגמת זפת, ולמנוע את טקס ההצתה והעישון עצמם.

מדבקת ניקוטיןצילום: RegBarc

משפחה זו של תרופות נחלקת לתכשירים ארוכי טווח ולתכשירים קצרי טווח. הטיפול האופטימלי והיעיל ביותר הוא שילוב ביניהם, כך שארוכי הטווח מספקים מנות קבועות של ניקוטין ומפחיתים את תסמיני הגמילה, בזמן שקצרי הטווח מיועדים להתמודד עם תסמינים מתפרצים או עם חשק פתאומי לעישון סיגריה.

תופעות הלוואי הנפוצות תלויות בתכשיר ובמינון אך הן כוללות בחילה, שלשולים, הפרעות שינה וכאבי ראש, וכן גירוי העור עם השימוש במדבקות, וכאבים בלסת עם השימוש במסטיקים.

כל התכשירים נמכרים במינונים משתנים והתאמת המינון מבוצעת לפי מידת התלות בסיגריות, אשר קשורה לכמות הסיגריות היומית. למשל, למי שמעשן יותר מ-20 סיגריות ליום מומלץ להתחיל במסטיקים של 4 מ"ג ו/או במדבקות של 21 מ"ג. המינון המקסימלי הוא כ-60 מ"ג ליום (רצוי לקרוא בעלון או להתייעץ עם הרוקח עבור מינון מקסימלי ספציפי), אך שכיחה יותר תופעה של תת-שימוש אשר מפחיתה מיעילות הטיפול.

ארוכי טווח

התכשירים ארוכי הטווח הם מדבקות שמוצמדות לעור בכל בוקר, מוחלפות אחת ליממה ומחדירות את הניקוטין לזרם הדם. היתרון שלהם הוא הנוחות ופשטות השימוש, אך החיסרון הוא חוסר היכולת לשנות את זרם הניקוטין ולהתאימו לפעילויות דוגמת הנקה או שינה. כמו כן, הם קיימים בשלושה מינונים (של 7, 14 ו-21 מ"ג ליממה), כך שקיים מענה חלקי בלבד למי שזקוק למינון ביניים.

מעשן במילאנו, בחודש שעברצילום: PIERO CRUCIATTI - AFP

קצרי טווח

כאן ניתן למצוא את המסטיקים ואת הלכסניות במינונים של 1, 2 או 4 מ"ג. יתרונם הוא מענה מיידי על תסמינים או על החשק לעשן אך יש למצוץ או ללעוס אותם בסבלנות עד לשחרור הטעם, ואז להצמידם ללחי במשך כחצי שעה. תכשירים אלו לא מומלצים למי שרגיש לסוכרים מסוימים, והשימוש במסטיקים יכול לפגוע במתקנים דנטליים או להחריף בעיות בשרירי הלסת.

מועד ההפסקה

אז קנינו, נשבענו, התחייבנו לעצמנו ואפילו התחלנו כבר לקחת. מתי אפשר להפסיק לעשן? עם ורניקלין ובופרופיון ההמלצה היא להפסיק את העישון שבוע אחרי תחילת הטיפול כדי לתת לתרופה להגיע לריכוז מקסימלי בדם.

יחד עם זאת, מחקרים שנעשו על ורניקלין הראו כי גם הפסקה מאוחרת יותר יעילה באותה מידה ואף יותר. מחקר קצר שהראה כי קבוצה שנטלה את התרופה ארבעה שבועות לפני הפסקת העישון הגיעה לשיעורי הפסקה כמעט כפולים מקבוצה שנטלה שלושה שבועות של פלסבו ושבוע של ורניקלין. עם בופרופיון נחקרה הפחתה הדרגתית של 50% בכל חודש טיפול. שיטה זו נמצאה יעילה אף היא, אך היא נחשבת לפחות יעילה מהפסקה מיידית אחרי שבוע.

תחליפי הניקוטין מגיעים לרמת דם מספקת כבר באותו היום ולכן ניתן להפסיק באופן מיידי. עם זאת, קצרי הטווח שבהם רשומים גם כחלק מתוכנית להפחתת עישון, ולכן הם משמשים גם את מי שמתקשה להתחייב על מועד להפסקה מוחלטת ומעוניין להפחית את כמות הסיגריות בלבד.

משך הטיפול

משך הטיפול המקובל הוא כשלושה חודשים. המינון ורניקלין ובופרופיון הוא אחיד, בעוד שבתחליפי הניקוטין ההמלצה היא לרדת בהדרגה במינון, ולהפסיק רק כאשר ניתן להסתפק במינון מינימלי (כ-8-7 מ"ג ביממה).

יחד עם זאת, יש מי שיזדקקו לטיפול לפרקי זמן ממושכים יותר. הטיפול בוורניקלין ובופרופיון מקובל גם לפרקי זמן של עד שנה, במי שהסיכון לחזור ולעשן עדיין קיים אצלו בעוד שתחליפי הניקוטין יכולים לשמש גם לפרק זמן בלתי מוגבל במי שחש צורך בהם ומתוך ההבנה שהסיכונים שבעישון גדולים משמעותית מאשר הנזק הפוטנציאלי שבשימוש כזה.

אינטרקציות בין עישון לתרופות

הניקוטין הוא חומר פסיכו-אקטיבי בעל השפעות רבות. הוא יכול להשפיע על ספיגת הפרשת תרופות שונות, ולכן שינוי בצריכת הניקוטין יכול לגרום לשינוי בתגובה לכמה תרופות, ובשל כך יש לעיתים להתאים את מינון התרופות בהתאמה לשינוי בכמות הניקוטין הנצרכת. כך למשל, הפחתת צריכה של ניקוטין הגורם לעוררות יכולה לגרום לעלייה בהשפעה של חומרים סדטיביים (הגורמים לישנוניות) דוגמת כדורי שינה והרגעה ממשפחת הבנזודיאזפינים, ולשינויים ברגישות לתרופה אולנזפין כתוצאה מהשפעות מטבוליות.

אילת לוי היא רוקחת אחראית בבית מרקחת בארי של שירותי בריאות כללית, מחוז תל אביב

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ