נטע סופר צור
נטע סופר צור
משתתף בכנס גיימרים בחליפת סינסתזיה
משתתף בכנס גיימרים בחליפת סינסתזיה. תוצאה של שיבוש במעבר האותות מקולטנים שונים אל המוחצילום: בלומברג
נטע סופר צור
נטע סופר צור

משמעות המלה סינסתזיה היא עירוב חושים. סין (Syn) פירושה "ביחד" ואסתזיס (Aisthesis) היא "חישה". זוהי תופעה שבה גירוי של חוש מסוים נתפס כחוש אחר. אין מדובר בתופעה שנתקלים בה רק אחרי צריכת סמים פסיכואקטיביים מסוימים, אלא במשהו שקיים במידה זו או אחרת אצל כל אדם. היכולת לחשוב על ריח מסוים כעל מתוק או להגדיר צבע כרועש היא סינסתזיה. עם זאת, בקרב אחוז לא מבוטל של אנשים התופעה הזאת בולטת יותר בתפיסת המציאות היומיומית שלהם. בחלק מהמקרים סינסתזיה היא מצב מולד ובאחרים היא נרכשת במשך החיים.

לסינסתזיה יש מופעים רבים. הנפוץ ביותר הוא המצב שבו אנשים רואים תמיד אותיות או מספרים בצבע מסוים. ישנם גם מצבים נפוצים פחות, שבהם אנשים יכולים לשמוע צבעים, להרגיש קולות ועוד. אצל אנשים עם סינסתזיה גירוי מסוים יוצר תחושה קבועה, אבל כל אדם שהתופעה מאפיינת אותו חווה את הגירוי באופן שונה. לדוגמה, אדם אחד יכול תמיד לחוות את הספרה שלוש כאדומה, אך חברו הסינסתזי יחווה אותה כצהובה.

בשנים האחרונות נעשו עשרות מחקרים בניסיון להבין את המוח הסינסתזי, ומתוכם התפתחו כמה השערות שונות על המנגנון שיוצר את התופעה. במצב רגיל, התחושות שאנחנו חווים נקלטות בגוף באמצעות מגוון קולטנים שיש להם מאפיינים שונים. כל קולטן מעביר תחושה ייחודית לו למקום מסוים במוח. האזורים השונים במוח יוצרים פרשנות לתחושה שהתקבלה. לדוגמה, האונה העורפית (הצד האחורי של המוח) אחראית על התפיסה של חוש הראייה שמקורה בקולטנים שבעיניים. בקודקוד המוח אנחנו מפרשים את תחושות המגע, שמגיעות מקולטנים שונים ברחבי הגוף. בצדי המוח, ליד הרקות, מתרחשת התפיסה של השמיעה שמגיעה מקולטנים מיוחדים מהאוזן הפנימית.

בסינסתזיה משתבש משהו בדרכם של האותות אל מטרתם במוח. שתי השערות עיקריות מנסות להסביר את הפיזיולוגיה של התופעה, אך עדיין אין הסכמה בנוגע למנגנון המדויק שיוצר אותה. האחת גורסת שבמוחם של אנשים עם סינסתזיה אין הפרדה טובה בין המסילות העצביות שמעבירות את המסרים התחושתיים מהקולטנים אל המוח. מצב זה גורם להיווצרות נקודות מפגש בין תאי המוח מהמסילות השונות, וכך המסר מגיע ליעדים נוספים.

לפי ההשערה השנייה, הגורם לסינסתזיה הוא חוסר היכולת של מערכת העצבים ליצור מיקוד של התחושות. במצב רגיל, כשגירוי סנסורי מגיע לאזור מסוים במוח נוצר עיכוב של האזורים התחושתיים האחרים כדי למקד את התחושה. סינסתזיה יכולה להתרחש כשהעיכוב הזה לא מתקיים כמו שצריך.

נטע סופר צור היא ד"ר במדעי החיים ומרצה בתחום

רוצים לשאול משהו? שלחו לנו דוא"ל

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ