רופא מספר: כך ניצלתי מתחלואה ומוות כנגד כל הסיכויים

לאחר שימוש בהורמונים ביולוגיים, מחלותיי - סוכרת, יתר לחץ דם, כולסטרול וסרטן הדם - נעלמו

מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
הדפיסו כתבה
גוף של גבר
אלכסנדר ארדיטי

בשיא הקריירה שלי, לפני כ-20 שנה, בהיותי בן 60, סבלתי ממצב בריאותי גרוע - סוכרת, יתר לחץ דם, כולסטרול גבוה וסרטן הדם. הייתי על סף מוות ובייאוש מוחלט. שאלתי את עצמי איך הגעתי למצב הזה. מה השתנה בגופי שהוא הולך ונחלש כך. הקפדתי ליטול תרופות, אך הן לא עזרו לי לרפא את מחלותי. גם ניסיון רפואי-מקצועי מצטבר של שנים לא עזר, וכך גם מידע בספרות המדעית, שאחריו תרתי לשווא בספריית בית החולים.

עד שיום אחד מצאתי על דלפק הספרנית ספר רפואי חדש. "Endocrinology of Aging" ("האנדוקרינולוגיה של ההזדקנות") שמו. מוצגים בו מחקרים שנערכו עד שנת 2000 שעוסקים בשינויים ההורמונליים ואחרים שחלים בגוף מגיל 40. הממצאים ריתקו אותי. בבית הספר לרפואה לא לימדו אותנו על השינויים הללו. למדנו שההזדקנות היא תהליך טבעי ובלתי הפיך, המלווה בירידה תפקודית של הגוף ובהתפתחות מחלות עד יום מותנו; זו היתה אמת שקיבלנו כמובן מאליו. לימדו אותנו להאזין לתלונות החולה ולבצע בדיקות גופניות, בדיקות דם ואחרות כדי לאמת מצב חולי; ואז לתת לו תרופות כדי לשפר את ממצאי הבדיקות ולהקל את התסמינים. בהיותנו שבויים בתפיסה זו, רק לעתים רחוקות אנו מצליחים לרפא לחלוטין מחלות כרוניות של מבוגרים, כגון סוכרת או כולסטרול גבוה.

אמנם קיים כיום מגוון משוכלל של תרופות, אך מרביתן נועדו רק להרגיע את התסמינים או את עוצמת המחלה הכרונית. הן לא מעלימות אותה ולא מרפאות את החולה. יתרה מכך, הן גורמות לתופעות לוואי שדורשות טיפול נוסף. כך, במקרים רבים המחלה ממשיכה להתפתח בשקט ולחולל נזקים בגוף החולה מבלי שיחוש בה. עד שהיא מתפרצת במלא עוצמתה, מה שמוביל לעתים למצב חירום. נכון הוא כי כרופאים אנחנו מתאמצים לגלות את המחלה כמה שיותר מוקדם. כקרדיולוג אני יודע היטב שגילוי מוקדם של מחלת לב פירושו הקטנת הנזק שייגרם לשריר הלב. אך למרות זאת, המחלה תמשיך ללוות את החולה, לעתים שנים רבות. כך תהליך ההזדקנות נעשה קשה יותר ויותר, מייסר ומלווה בכאבים.

ואם נחזור לספר "Endocrinology of Aging" – הוא הראשון שהאיר את עיניי והסביר לי איך השינויים ההורמונליים שחלים בגוף מגיל 40 לערך מובילים לרוב המחלות הכרוניות המוכרות. אחת התופעות שמתפתחות בשלב זה אצל רוב האוכלוסייה היא תת-פעילות של בלוטת התריס. כך היא מייצרת פחות ופחות הורמונים אשר משפיעים בין השאר על ייצור אנרגיה תאית, על קצב חילוף החומרים ועל התפקוד של מערכות רבות בגוף. כאשר חלה ירידה בהפרשתם קצב חילוף החומרים מואט ועמו מואטים תהליכים פיזיולוגיים נוספים, מה שיתבטא בתסמינים כגון עייפות, השמנה, התכווצויות שרירים והתפתחות מחלות כרוניות כגון סוכרת וכולסטרול גבוה.

ההזדקנות, כך התברר לי, נובעת מכישלונן של מערכות הגוף לתפקד בשל אותו המחסור ההורמונלי. אז כאשר בדיקות הדם שלי גילו שערכי הורמונים כגון טסטוסטרון - שמחזק את השלד, השרירים ומערכת החיסון ומוריד את רמת הסוכר בדם - היו נמוכים מאוד, החלטתי להשלימם. הבנתי שיש צורך לתקן את השינויים הביולוגיים שמתחוללים בגופי, אשר היה להם תפקיד חשוב בגרימת מחלותיי. לא היה לי מה להפסיד. הרי בין שלל המחלות שלקיתי בהן היתה גם מחלה ממארת שלא משאירה סיכוי לחיות זמן רב. לא הסכמתי לסבול עד מותי הקרב. התחלתי להשתמש בהורמונים טבעיים - למשל, מדי יום מרחתי ג'ל המכיל טסטוסטרון. חשוב לציין כי הורמונים טבעיים הם ביולוגיים ולא סינתטיים – הם מיוצרים על ידי חברות ביו-טכנולוגיות ולא על ידי חברות  תרופות, וזהים ב-100% להורמונים שבגוף וכך מבצעים את פעילותם באופן דומה.

תפיסה זאת, שלפיה מחסור הורמונלי מצטבר מאיץ את ההזדקנות, היא חלק מרפואת האנטי-אייג'ינג. רפואה זו, שנקראת גם רפואה פונקציונלית, עוסקת בחקר הסיבות להאטת תהליכים ביולוגיים בגוף וצוברת תאוצה בכל העולם בשנים האחרונות.

וראה זה פלא, לאחר חצי שנה של שימוש בהורמונים הטבעיים, התאים הסרטניים נסוגו ונעלמו. זאת כפי הנראה מכיוון שמערכת החיסון התחזקה וייצרה יותר "תאי הרג טבעי"  (Natural Killers) שיכולים לזהות תאים סרטניים ולחסלם. ולאחר שנה, הבדיקות הראו כי ערכי הסוכר בדם, הטריגליצרידים (שומני הדם), הכולסטרול, ולחץ הדם הפכו תקינים, ואף אפיינו גבר צעיר. כך, המחלות נסוגו וחזרתי לתפקוד מלא.

* חשוב לציין שמדובר במקרה אישי, ואין להסיק ממנו על הכלל.

ד"ר אלכסנדר ארדיטי הוא רופא פנימי וקרדיולוג, מחבר הספר "רפואת אנטי איג'ינג" (הוצאת פוקוס), וירצה בכנס בנושא במרכז דוהל בתל אביב ב-3.11

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ