איך לארוז לחופשה כמו מקצוענים?

אירזו את מה שתלבשו ולא את מה שהייתם רוצים ללבוש; נצלו את התאים הנפרדים במזוודה; תנו לילדים מזוודה משלהם, והכי חשוב: ותרו על זוג הנעליים המיותר. יסמין לוי מסבירה: כך תעשו זאת נכון ותימנעו מבאסה ומשקל מיותר

אריזה לחופשה
צילום: kan_chana / Shutterstock
יסמין לוי
יסמין לוי

רובנו היינו שם, ברגע הזה בו גררנו אחרי חופשה מזוודה דחוסה לאורכו של שדה התעופה ובה פריטים ארוזים שלא לבשנו אפילו פעם אחת. "מה חשבתי לעצמי, יכולתי להשאיר יותר מקום לשופינג", מלמלתי לעצמי בזמן שהתפללתי שלא אצטרך לשלם אקסטרה על משקל עודף רק כי הייתי בטוחה שהכרחי לקחת שלושה סריגים בצבע שחור.

האמת המרה היא, שלא משנה כמה פעמים טסתי לחו"ל, תמיד מצאתי את עצמי אורזת יותר ממה שלבשתי בפועל. לקחתי שני ג'ינסים לליסבון ובסוף חרשתי רק על זוג אחד, הכנסתי למזוודה נעלי עקב עדינות ולא יצאתי מהסניקרס. בקיצור, טרגדיה של טקסטיל עודף. "שיהיה, אי אפשר לדעת מה יקרה", הרגעתי את עצמי בכל פעם שהייתי אמורה כבר להפנים מה יקרה. אף אחת לא צריכה לקחת שני זוגות כפכפים שחורים לקפריסין שנראים כמו תאומים זהים.

פחות נעליים בהלוך מאפשר לקנות יותר מהן בחו"ל

עם השנים למדתי לתרגל ריסון עצמי בעודי עומדת מול המזוודה הריקה ואימצתי את המוטו "פחות זה יותר", אבל יישמתי זאת בעיקר כשוויתרתי על עוד משקפי שמש חתוליים.

אומנות האריזה מצריכה מאיתנו להיפרד ממי שחשבנו שנהיה ולקבל את מי שאנחנו באמת. שמלת מלמלה שקניתי בהתקף אמוק כאילו אני שרה ג'סיקה פארקר בניו יורק, רק כדי לצאת מהמלון בבגדי פקידה; חולצת בטן ממשי ובה ראיתי בעצמי קנדל ג'נר בפריז, כדי לחזור לאותו טישירט לבן שטחנתי שלושה ימים רצוף. בחו"ל, ניפוץ הפער בין הפנטזיה למציאות מעולם לא היה כואב יותר.

כשאנחנו יוצאים לחופשה אנחנו מתפתים לחשוב שנתלבש כמו במגזינים או בסרטים, רק כדי לגלות שהמעבר בין גבולות לא שינה דבר ונותרנו גם שם, לא משנה איפה, בדיוק כמו פה. השאיפה, יגידו המומחים, היא ליצור מלתחת חופשה מינימליסטית אך ורסטילית ולא יהיה מופרך לומר שתכנון אריזה לפני חופשה צריך להיראות כמו מבצע צבאי, כשלפעמים אין ברירה וחייבים להפקיר מאחור פריטים אהובים אך לא מתאימים.

לנצל את התאים הנפרדים במזוודהצילום: kan_chana / Shutterstock

מי שאורזת ופורקת מזוודות בקצב בה מתקיימות בחירות בישראל היא הדוגמנית נעם פרוסט, שיכולה למצוא את עצמה בשנה עמוסה במיוחד טסה עשר פעמים ליעדים ברחבי הגלובוס. "אני תמיד עושה רשימה כמה ימים לפני כדי שלא אשכח כלום וחושבת על כמה לוקים מראש", מספרת פרוסט להארץ. "אקח תמיד עליונית איתי, גם למקום חם. אבחר צבעים בסיסיים כמו לבן, אפור, שחור וג'ינס שיעבדו ביחד וארים את ההופעה עם תיק או תכשיט צבעוני. טיפ מנצח שנתנה לי חברה: לדחוס פריטים ונעליים בשקיות ניילון, זה מכווץ אותם כמו קסם".

"תמיד אקח עליונית, גם למקום חם. אבחר בצבעים בסיסיים כמו לבן, אפור, שחור וג'ינס וארים את ההופעה עם תיק או תכשיט צבעוני. טיפ מנצח שנתנה לי חברה: לדחוס פריטים ונעליים בשקיות ניילון, זה מכווץ אותם כמו קסם"

הדוגמנית נועם פרוסט

אצל מעצבת האופנה (OMA) מיטל ויינברג אדר, שעיצבה בעבר לרונן חן מלתחת קפסולה לחופשת ריזורט, שם המשחק הוא נוחות בסיסית: "לא אקח פריטים רנדומליים. אבדוק לכמה ימים אני טסה ומה מזג האוויר. אארוז פריטים על הקולבים ואקפל בחצי כי אני אוהבת לתלות את הבגדים בארון במלון ולהניח את המזוודה בצד. חולצת כפתורים בייסיק היא סופר ורסטילית, מתאימה ליום ולערב ועושה את העבודה ולא אקח יותר מזוג ג'ינס וז'קט קליל. לעתים תתפסי אותי עם מכשיר אדים קטן לגיהוץ זריז".

נעם פרוסטצילום: עדי אורני
מיטל וינברג אדרצילום: דור שרון

סקר שבחן ב-2019 את הרגלי האריזה של 2,000 אמריקאים מצא ש-62% מהם ארזו במזוודה יותר מדי פריטים שלא השתמשו בהם במהלך הנסיעה. 65% התקשו מאוד במלאכת האריזה בעקבות ההתלבטויות. שליש מהמרואיינים הודו שהם אורזים 24 שעות לפני הטיסה. רבע מהנשאלים סיפרו שהם לא נגעו ברבע מתכולת המזוודה.

"לא אקח פריטים רנדומליים. אבדוק לכמה ימים אני טסה ומה מזג האוויר. אארוז פריטים על הקולבים ואקפל בחצי כי אני אוהבת לתלות את הבגדים בארון במלון ולהניח את המזוודה בצד. חולצת כפתורים בייסיק היא סופר ורסטילית, מתאימה ליום ולערב ועושה את העבודה"

מעצבת האופנה והסטייליסטית מיטל ויינברג אדר

מחקר אחר, שבחן את ההרגלים של 2,000 בריטים מצא ש-91% מהנשים לא לבשו את כל מה שארזו בעוד שגברים לבשו 90% מהפריטים שהיו במזוודה. 42% מהגברים סיפרו שבנות הזוג ארזו עבורם, כך שיוצא שנשים טובות בלארוז לבני הזוג שלהן אבל פחות לעצמן. לא ברור מה היו מגלים על האורזים הישראלים, אבל סביר להניח שלא היו עולים הבדלים מהותיים. כדי לצמצם טעויות ולהתייעל, לפניכם טיפים ששווה לשלב בצ'ק ליסט שלכם:

👜 להתאים את הלבוש לפעילות המתוכננת

אחת הטעויות הנפוצות של אנשים היא לארוז ללא קשר לאירועים המתוכננים. אם אתם מתכננים לרוץ מפגישה לפגישה בין תאגידים, לא כל כך יעזור לכם לקחת מלתחה שנראית כאילו נשלפה מהמדריך לתייר באיי סיישל. ואם את מתכננת לבלות כל יום על החוף, לא ממש יעזור לך שארזת רק חליפות כאילו היית שריל סנדברג. לתכנן את ההופעה בהתאם לפעילות הצפויה תפחית את הקניות הספונטניות הללו (שעלו יותר מהמתוכנן) שבכלל לא התכוונתם לעשות רק כדי להתאים לסביבה ולא להרגיש כמו אאוטסיידר.

מומלץ ללמד את היורשים לארוז לבד מגיל קטןצילום: Monkey Business Images / Shutte

👜 לא לשכוח צעיף כותנה

לא משנה אם אתם טסים ליעד לוהט או קפוא, אתם ודאי תעשו שימוש בצעיף בהישג יד. הוא יכול לשמש אתכן גם ככיסוי עיניים, מגן מפני השמש, כובע, מגבת או כרית. כשהייתי בבודפשט בסתיו, ומצאתי עצמי ערב אחד נלחמת ברוחות עזות במיוחד, עטפתי את ראשי ואת אוזניי הקפואות עם הצעיף השחור שלי כאילו היה הוא חיג'אב. תתפלאו, לפעמים צעיף יכול להציל חיים.

כשאנחנו יוצאים לחופשה אנחנו מתפתים לחשוב שנתלבש כמו במגזינים או בסרטים, רק כדי לגלות שנותרנו גם שם בדיוק כמו פה. לא יהיה מופרך לומר שתכנון אריזה לפני חופשה צריך להיראות כמו מבצע צבאי, ולכן חייבים להפקיר מאחור פריטים אהובים אך לא מתאימים

👜 מתי לגלגל בגדים או לקפל

יש כאלה שנשבעים שלגלגל בגדים כדי לפנות מקום במזוודה עובד עבורם מצוין אבל מניסיון, לא מעט מהבגדים מתקמטים בדרך זו ואם אין מגהץ בהישג יד, אתם עלולים להיראות מרושלים. אם יש פגישה חשובה מעבר לים, לא בטוח שבא לכם להופיע בה עם חליפה שנראית כאילו התגלגלתם בתוכה במיטה. מומלץ להשטיח במזוודה את הבגדים היקרים מבדים כמו משי ובלייזרים ואילו טי שרטים מכותנה אפשר לגלגל. שימו לב, מומלץ להניח בבטן המזוודה קודם את הפריטים הכבדים, כמו מעילים ובסוף את הקלים יותר, כמו גופיות.

הדוגמנית רוזי הנטינגטון וויטלי לא מוותרת על ג'קט עור

👜 להתלבש בשיטת השכבות

עונות המעבר יכולות להיות כאב ראש לא קטן. המעברים בין חום לקור יכולים להוציא כל אדם מאיזון ובשביל התקופות הללו אין נכון יותר מלהתלבש בשיטת השכבות – חולצה, סריג וג'קט, כשבתיק צעיף דק. במשך השנים התלבושת האחידה שלי בחופשות היא גופיה שחורה, קרדיגן שחור דק וג'קט עור. כדאי לעלות לטיסה בשיטת השכבות כי גם אם אתם בדרך ליעד אקזוטי לוהט, המיזוג במטוס עלול לעיתים להקפיא לכם את הפלזמה בדם.

👜 לדחוס גרביים לתוך הנעליים

פטנט שהוכיח את עצמו לדעת המומחים: גלגלו את התחתונים והגרביים לתוך הנעליים/מגפיים שארזתם במזוודה. פעולה זו בהחלט תחסוך מקום ותשמור על צורת הנעל כבונוס על הדרך. אחר כך תארזו את הנעליים עצמן בתוך תיק בד בגודל המתאים (לפעמים נעליים יקרות באות בתוכן אז לא לזרוק!), שיהפוך בחו"ל לסל כביסה קטן, בו תאפסנו את הגרביים והתחתונים המלוכלכים שאגרתם במהלך החופשה, מבלי שיאיימו על ההיגיינה של שאר הפריטים.

אומנות האריזה מצריכה מאיתנו להיפרד ממי שחשבנו שנהיה ולקבל את מי שאנחנו באמת. שמלת מלמלה שקניתי כאילו אני שרה ג'סיקה פארקר, רק כדי לצאת מהמלון בבגדי פקידה; חולצת בטן שבה ראיתי בעצמי קנדל ג'נר בפריז, כדי לחזור לאותו טישירט לבן שחרשתי עליו

👜 לנצל את המקום בתיק יד גדול

אריזה יעילה מתבטאת בניצול מקסימלי של שטח האחסון ומה יותר יעיל מלהפוך את תיק היד הגדול, אותו אפשר לעלות אתך למטוס, למזוודה קטנה? ניתן לדחוס בו טייטס, בגדי ים, גרביונים, מוצרי טיפוח, גרביים, צעיף ומה לא. לפני העלייה למטוס מומלץ להצטייד בבקבוק מים מינרליים, קרם הגנה בשלוף, שפתון באלם לשפתיים וקרם לחות כי העור נוטה להתייבש בטיסה. וכמובן, לא לשכוח, סוכריות מנטה בשביל לרענן את הפה לפני הירידה מהמטוס.

👒 לארוז פריטים שרציתם למסור

אם זממתם כבר שנה למסור פריטי לבוש יפים שמיציתם, תארזו אותם במזוודה, תלבשו אותם בפעם האחרונה ותשאירו אותם לעובדי המלון שיוכלו להתאהב בהם או למכור אותם לחנות יד שנייה. מה שנקרא, להיות יעילים ואקולוגיים וגם לעשות מצווה. בכלל, טיסות הן הזדמנות להיפטר מדברים לא רצויים, כולל מברשת שיניים ישנה שגם ככה עמדתם להחליף.

👜 ויהי מה: לקחת פחות נעליים

נשים רבות נופלות בסעיף זה ואורזות הרבה יותר מדי זוגות ממה שהן צריכות בפועל. עדיף לקחת זוג אחד נוח ועוד זוג לערב, שיכול להתאים לכל ההופעות. בהנחה ואינכן אימלדה מרקוס בארון, אתן אמורות להסתדר, נניח, עם זוג אחד של נעלי עקב שחורות. פחות נעליים בהלוך מאפשר לקנות יותר בחו"ל – עובדה שמרוממת כל נפש.

👜 לנצל את התאים הנפרדים במזוודה

הם לא סתם שם בשביל קישוט. ניתן למלא בהם כבלים, מסמכים, מכשירי חשמל, ספרים, מה שתרצו. לארוז בתוכם יחסוך גם בלגן בתוך המזוודה וגם יפנה מקום לעוד דברים שתצטרכו. רק תזכרו להוציא את מה שארזתם שם, כי האגדה האורבנית מספרת שככה בדיוק נעלמים מטענים.

👜 פריטים וחפצים לתוך אריזות רשת

אם אתם אנשים שסדר וארגון הם נר לרגליכם, ודאי גיליתם כבר שהכי נעים לכם בעין לראות תכולת מזוודה בה כל הפריטים והמוצרים שלכם מחולקים כמו חיילים ממושמעים בתוך תיקי רשת קטנים. אי אפשר לטעות פה. מוצרי טיפוח ואיפור – בתיק קטן אחד. נעליים, בתיק אחר וכך הלאה. סידור זה מונע זליגה, התפרקויות וערבוב מיותר בין הדברים.

רכשו בקבוקונים קטנים, כדי שתוכלו לשפוך לתוכם את מוצרי הטיפוח שלכם בכמות הנדרשת

👜 לארוז דוגמיות ולקנות בקבוקונים ריקים

כדי שלא תעמדו מול בקבוקי השמפו והמרכך המלאים ותתבאסו שתצטרכו אולי להשתמש בהם במהלך החופשה רק פעם או פעמיים. הפתרון הוא לחשוב בגדול על "הקטן" ולשמור את כל הדוגמיות שקיבלתן מחנויות בדיוק בשביל האירועים הללו. כדאי גם לרכוש בקבוקונים ריקים קטנים כדי לשפוך לתוכם את הכמות הנדרשת ממוצרי הטיפוח שלכן. מומלץ לשמור בבית את חפיסות הקרם הקטנות והריקות שישרתו אתכן לחופשות. אם אתן רוצות לטוס בסטייל אז השקיעו במיני סטים, הכוללים את כל שגרת הטיפוח שלכן.

👜 אריזה נפרדת לילדים

עם כל הכבוד לנסיכים של אבא ואמא, מומלץ ללמד את היורשים לארוז לבד מגיל קטן. מהרגע שהם יודעים להגיד את המילה מטוס. למדו אותם לקבל אחריות על החפצים שלהם ולא לדחוס את פריטיהם המיניאטוריים לתוך המזוודה המלאה שלכם. שיתמודדו עם מזוודת טרולי קטנה ואישית, בה יניחו את התלבושות שבחרו מראש, עם קצת עזרה מהצד שלכם (שתפו אותם מהמזג האוויר הצפוי ולאן תלכו). עצמאות אינה מילה גסה ולא יזיק שילמדו איך לקפל יפה את השמיכי שלהם. תנו להם שקיות, תיקים בגדלים שונים וכל מה שיכול לעודד אצלם תכנון, ארגון ומחשבה. לארוז זה אולי עונש עבורכם אבל יכול להפוך למשחק יצירתי עבורם.

נותר אם כך לאחל, שהקורונה תשוב לאבותיה ושיהיו לנו עוד ועוד סיבות לארוז.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ