ארגון הבית: למה יש לנו בלגן בבית?

איך מתגברים על תופעת הסלסילה, תופעת המשטחים, תופעת "אולי פעם" ותופעת "על כל צרה". ומה באמת צריך לעשות לפני שהעוזרת מגיעה? לשירלי אבנון קרייזל הפתרונים. כתבה שנייה בסדרה

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
בלגן עם ילדים
שירלי אבנון קרייזל
שירלי אבנון קרייזל

בפרק הקודם הבנו שהבית ואנחנו נמצאים במערכת יחסים. אמרנו גם שהבית תמיד שרוי בנתינה אינסופית; הוא מספק קורת גג, מכיל, יציב, וכל זה בלי להתלונן אפילו פעם אחת. אבל הבית לא יכול רק לתת, הוא צריך גם לקבל. 

אנחנו נוטים לחשוב על סדר וניקיון כשני חלקים של אותה פעולה, אבל הן פעולות שונות במהותן: ניקיון עוסק בלכלוך, ואילו פעולת הניקוי היא פעולה פיזית שיש בה אלמנט מדיטטיבי. הידיים יכולות לנוע בעוד שהראש יכול להיות נקי ממחשבות.

סדר לעומת זאת, עוסק בחפצים. פעולת הסידור היא פעולה קוגניטיבית מהמדרגה הראשונה: זוהי למעשה מיומנות של קבלת החלטות. האם אני צריך את זה? האם אני מוסרת את החפץ הזה? למי אני מוסר את זה? איפה אני אניח את זה? כיוון שמדובר בפעולות הדורשות מאיתנו מיומנויות כל כך שונות, אני ממליצה להפריד ביניהן. כשמסדרים – מסדרים, כשמנקים – מנקים.

לנשום עם הבית

אני רחוקה מלהיות מומחית לענייני ניקיון, ומי שמחפש טיפ על הסרת כתם סלק ממפת החג, או ניקיון אבנית מתחתית האסלה, לא ימצא פה את מבוקשו. ובכל זאת כמה מילים שנראות לי שוות מחשבה: הספר "זן ואומנות ניקיון הבית והלב" נכתב על ידי נזיר בודהיסטי מטוקיו בשם שוקיי מצומוטו. הוא מתאר בספר בפרטי פרטים את סדר היום של הנזירים הנוגע לניקיון המקדש.

ביפן הניקיון היא פעולה הקשורה לטיפוח התודעה, ולא רק להסרת הלכלוך. כשעיינתי בספר הוא עורר בי רוב הזמן תגובות של "אוי נו באמת"; גלימות הסאמווה המיוחדות שהם לובשים תוך כדי ניקיון וסנדלי הסטה ש"אני ממליץ מאוד לנעול בזמן ביצוע עבודות הבית" לא בדיוק מסתדרות לי עם הספונג'ה הישראלית.

זן ואומנות ניקיון הבית והלב, הכורסא הוצאה לאור 2020

אבל בין גיחוך לצחקוק, הרגשתי שהלב שלי מתרחב מהתמימות והפשטות הזו, מהיכולת להתרכז בפעולה עצמה, בדיוק כמו בתרגול מדיטציה. לא לנקות רק כדי לגמור עם זה ולעבור לדבר הבא, לא מתוך מיאוס ותחושת דחיפות. "ניקיון הוא דרך לנהל שיחה עם הטבע. בכל בוקר פתחו את החלונות המחברים אתכם אל הטבע ושאפו פנימה את האוויר הצח". גם אני בדירתי בכפר סבא, כמעט כמו הנזיר, פותחת בבוקר את החלונות בכל החדרים, ומרגישה שכשהבית נושם יותר טוב, אני נושמת יותר טוב.

לנקות כמו נזיר, עם ריכוז מדיטטיבי בפעולה עצמהקרדיט: Margie LaRose
איור: ליאו אלטמן

לסדר לעוזרת? בהחלט

כשאנחנו מדברים על סדר בבית, אנחנו מדברים למעשה על חפצים. זה נשמע טריוויאלי, ובכל זאת, הרעיון שאנחנו במו ידינו, כספינו ותאוותינו מרעיפים על הבית חפצים מלוא הטנא - שהרי הבית לא ממלא את מצוות פרו ורבו בעצמו - המחשבה הזו היא די מדהימה. אפשר להגיד, ואני אומרת את זה באחריות, שכמו שהחפצים נכנסו הביתה, כך הם יכולים לצאת. בשקיות, בארגזים, במנות קטנות או גדולות, הם יכולים לצאת בשקט מופתי או בתרועות רמות. בשונה מירידה במשקל, זה לא חייב להיות תהליך ארוך. אפשר לפנות קילוגרמים רבים של חפצים מהבית תוך כמה שעות, וההקלה והסיפוק הם מיידיים באופן כמעט שערורייתי.

לפני כמה שנים סידרתי בית בו קומת המרתף היתה מלאה כולה בשקיות סופר שהעוזרת הורידה בכל שבוע למרתף, עם כל מה שלא ידעה איפה לשים. השקיות הלכו והצטברו. כשהגעתי לטפל בבית, פרקנו במשך שעות את תוכנן. היו שם מכשירי כתיבה, ספרי לימוד ומחברות, דואר כולל חשבונות ודוחות, חלקי משחקים, תעודות שהסתובבו בבית, מפתחות אבודים וכל מה שהעוזרת סילקה כדי שתוכל לעשות את הניקיון שלשמו הגיעה. 

נכון שנהוג ללעוג למי ש"מסדר לעוזרת", אבל למעשה - אין דבר נכון מזה. במקום שהמנקה יכלה זמן יקר בקבלת החלטות שאתם לא מעוניינים שיקבל – איפה לשים את החשבונות, מה מהבגדים צריך כביסה ומה חוזר לארון, ומה בדיוק לעשות עם דו"ח הפנסיה השנתית שלכם - סדרו את הבית לפני שהוא מגיע.

עומס וריבוי של חפצים יוצרים בלגןקרדיט: Kristy Tucker

ממה עשוי בלגן?

רוב הבתים המבולגנים סובלים מעודף או ריבוי של חפצים. בדרך כלל לא מדובר באגרנות מהסוג הכפייתי; בדומה ל-OCD שהזכרנו בפרק הראשון, גם אגרנות היא מחלה, ומעטים מגיעים למצב הפתולוגי הזה. אבל על הרצף האגרני, מצויים אנשים שמתקשים להיפרד מחפצים, ועל כן צוברים יותר מדי מהם. עודף וריבוי של חפצים – זה בלגן.

בשונה מהאגרנים, יש את הבלגניסטים. הפרעת קשב או קשיי ארגון מסוגים שונים מביאים לכך שהחפצים לא חוזרים למקום. אין לבלגניסטים בעיה לשחרר ולהיפרד, אבל יש להם בעיה להחזיר למקום.

אם כך, בלגן נוצר בגלל עודף או ריבוי חפצים, או בגלל חפצים שלא החזירו אותם למקום. כלומר, אם יהיו לנו בבית רק את החפצים שאנחנו צריכים ורוצים, ולחפצים האלה יהיה מקום והם יחזרו אל המקום שלהם – גמרנו עם הבלגן. 

תופעות הכאוס 

תופעת הסלסילה. לפניכם סלסילת נוי. מקרמיקה, מקש, מזכוכית. הקערה עומדת ריקה על שולחן הנמצא בסביבתינו. מה יקרה תוך דקותיים מרגע שהונחה שם? נכון, הקערה תתחיל להתמלא בכסף קטן, חלקי פאזל, דיסק און קי, בטריות ריקות, כבל של מטען, כפתור שנפל, עטיפה של פלסטר, חוט סבוך של אוזניות ועוד ועוד. אפשר לקרוא להן קערות פאסיב-אגרסיב. יושבות להן בשקט בשקט על המדף או על השולחן ואוגרות בתוכן אנרגיות שליליות.

אם באותה סלסילת קרמיקה או קש או זכוכית, יהיו לימונים או בננות או עציץ עם פרחים – אין כמעט סיכוי שתשימו שם חלקים של פאזל או כבל של אייפון. נסו את זה בבית.

אם יהיו בסלסלה תפוזים, סיכוי קטן מאד שיכנסו בה חלקי פאזלים ולגוקרדיט: Amy Higgins

תופעת המשטחים. כל משטח שאין לו תפקיד מוגדר בחיים שלו, יהפוך תוך דקה למקום ששמים עליו דברים, ובמילים פחות מכובסות – לאזור בלגן. 

הנה כאן דוגמה למשטח שמתחת למדרגות, שמתמלא מיד בכל טוב:

מתחת למדרגות לפני
הבלגן שממחת למדרגות - אחרי

והנה משטח על השיש שהפך לאזור אסון לפני שטופל:

משטח המטבח לפני
משטח המטבח לפני

השולחן שאינו מתפקד כשולחן. בדרך כלל שולחן פינת האוכל המיועד לאורחים - הוא כר פורה להנחת תיקים, מעילים, עיתונים ודואר. את כל אלה צריך להשליך או למסור או הכי טוב - לשים במקום. אם היה להם מקום. 

תופעת חדר האורחים. התופעה מתייחסת לכל חדר חלל או אזור בבית שאין לו תפקיד ברור. חדר לתינוק שמתישהו יגיע, חדר לאורחים שלא יגיעו, מרפסת אחורית שלא ידענו מה לעשות בה. בהתחלה שמתם בו מזוודות שלא היה כוח לשים מעל הארון. ואז את המאוורר כי הגיע החורף. ואז את הרדיאטור כי הגיע הקיץ. ואז את מיטת התינוק. מפורקת, כי הוא במיטת מעבר. כך הפך החדר שאין לו תפקיד ברור בחיים – למחסן.

בתמונה: חדר של נערה שכבר לא היה שמיש, עד שהוחזר למוטב

חדר אורחים לפני
חדר אורחים אחרי

תופעת "אולי פעם". אני מסדרת את המטבח עם מיכל. למיכל יש מטבח קטן, עמוס, ובתוכו בין היתר, ארבעה סטים של כלים סטנדרטים לגמרי. למה את צריכה להחזיק פה ארבעה סטים של כלים? אולי עלמה תרצה את זה, היא עונה. עלמה היא הבת שלה, ולא מזמן מלאו לה 12. מה הסיכוי שעלמה תרצה את הכלים הסתמיים של אמא שלה בעוד עשור כשתעזוב את הבית? עלמה לא צריכה את זה, מישהו אחר אולי כן. תופעת "אולי פעם" מתייחסת לכל החפצים בבית שאתם יודעים שאתם לא צריכים, יודעים שאתם לא רוצים בהם, ובכל זאת משאירים – כי אולי פעם, מי יודע.

תופעת אולי פעם. אולי פעם אלמד לתפורקרדיט: singersewinguk

תופעת "על כל צרה". אנשים שאוגרים בבית סטוקים של מזון יבש וחומרי ניקוי, כאילו שהם גרים במדבר. אבל הם לא גרים במדבר, גם לא במצפה בגליל. הם גרים בעיר, ויש להם חנויות פתוחות 24/7 מתחת לבית למקרה שיהיו חייבים רסק עגבניות באמצע הלילה. אין כמעט שום היגיון להחזיק היום סטוקים במטבח. אלא אם אתם גרים בחור, או אם יש לכם המון המון מקום ואין לכם רעיון מה לעשות בו.

תופעת על כל צרה: סטוקים כאילו שאנחנו בשעת מלחמה קרדיט: Divya Pakalapati

תופעת הגם וגם. הנעליים שלכם נמצאות גם במגירה הזו וגם בארון הזה ועוד כמה בחדר הזה ועוד כמה בכניסה לבית. יש לכם אורז במגירת המזווה, ובארון של הקפה, ועוד שקית מותחלת בקופסה במקרר וכל המצב של כפילות ושילוש של מקומות אחסון לאותו נושא, יוצרת עומס ובלגן, ובעיקר, אין לנו מושג מה יש וכמה ואיפה. האורז שלכם רוצה להיות עם החברים שלו, גם הנעליים. נסו לקבץ את כל החפצים השייכים לאותה קטגוריה במקום אחד.

כבר לא גם וגם: כשכלי היצירה מחולקים לסוגים וכל אחד עם ה"חבר'ה" שלוצילום: שירלי אבנון

משהו לקחת הביתה

מפו את הבלגן בבית שלכם. האם הבית שלכם סובל מאחת או יותר מהתופעות הבאות?

🏡 תופעת הסלסילה

🏡 תופעת המשטחים

🏡 תופעת חדר האורחים

🏡 תופעת אולי פעם

🏡 תופעת על כל צרה

🏡 תופעת הגם וגם

אבחנו את עצמכם:

🏡 האם אני אדם שמתקשה להיפרד מחפצים?

🏡 האם אני אדם שמתקשה להחזיר למקום?

🏡 האם אני אדם שגם מתקשה להיפרד מחפצים וגם מתקשה להחזיר אותם למקום?

אם אתם מבולגנים לייט, או בלגניסטים הארד קור, יש לנו בשורה טובה: בשבוע הבא נתחיל לעשות פה סדר. קחו לכם עוד שבוע מנוחה, כי תכף מתחילים לסדר!

שירלי אבנון קרייזל היא מעצבת פנים ומסדרת בתים. בעברה מרפאה בעיסוק ומנחת קבוצות בתחום בריאות הנפש 

תגובות