ארגון הבית: כך תעשו סידור עומק

החלטתם שהגיע היום: להיפטר מהחפצים, למצוא לכל דבר מקום ולהפליג אל בית שתמיד חלמתם עליו. שירלי אבנון קרייזל מסבירה: כך תעשו זאת. כתבה שלישית בסדרה

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
סדר בבית
צילום: איור: ליאו אלטמן
שירלי אבנון קרייזל
שירלי אבנון קרייזל

בפרק הקודם למדנו שכל הסיפור של בלגן עוסק בעודף חפצים או בחפצים שאינם חוזרים למקום. הצענו לבדוק אלו תופעות של בלגן הבית שלכם מכיר, וגם לברר אם הבלגן הפרטי שלכם נובע מקושי להיפרד מחפצים, קושי להחזיר אותם למקום או שילוב של השניים. אבל אנחנו עם הפנים קדימה – בלגן: אאוט, סדר: אין.

מה זה סדר?

כשאנחנו מדברים על סדר אנחנו צריכים להבחין בין שני סוגים של סדר: סידור עומק וסידור יומיומי. סידור עומק היא פעולה של שני שלבים:

1. להחליט אם חפץ נשאר או הולך.
2. להחליט איפה לשים את החפץ.

שימו לב: מדובר בפעולה שכולה קבלת החלטות. זה לא סתם שאנחנו מתעייפים רק מהמחשבה להתחיל בה. סידור עומק היא אכן פעולה מעייפת (וגם מרוממת ומשחררת! עוד נגיע לזה), והתוגה שנופלת על רובינו מראש במחשבה על סידור כזה היא הגיונית.

הסידור היא פעולה שמערבת מאמץ של ראש ושל רגש. במהלכה אנחנו מאמנים את שריר קבלת ההחלטות שלנו לגבי חפצים שיש לנו בבית, חפצים שרבים מהם מעוררים אצלנו זכרונות, רגשות, סיפורים. החלק המשמח הוא שהשריר הזה, דינו להתחזק ככל שמתאמנים.

ההחלטה לעשות סידור עומק בבית זה כמו להחליט לעשות שינוי תזונתי ולרדת במשקל - צריך לרצות ולהגיע בשלים לתהליך. אם לא תהיו מחוייבים ומחוברים, זה לא יקרה

יש חברות לסידור הבית שמגיעות, עושות סדר בפעם אחת, ומסלקות המוני חפצים. לטעמי, הדבר דומה לדיאטת בזק המבטיחה ירידה גדולה במשקל, אבל לא נותנת כלים לשינוי אורח החיים התזונתי

אבל ההתחלה, ככל ההתחלות, קשה. כשאנחנו ניגשים לעשות סדר, אנחנו נאלצים להתעמת עם נקודות קשות בעצמנו. בביקוריי בבתים בטיפול, כשאני ניצבת מול עומס של חפצים, רובם מיותרים, אני שומעת מהבעלים שלהם בלי סוף משפטים כמו "אני כזו גרועה"; "אני עולב העולבים"; "מה אני צריכה את זה"; ו"למה אני שומרת את זה, מה זה אומר עליי". המפגש עם החפצים שנמצאים במעמקי הארון הוא מפגש עם חלקים שלנו שאנחנו מעדיפים לא לראות.

ההחלטה לעשות סידור עומק בבית זה כמו להחליט לעשות שינוי תזונתי ולרדת במשקל - צריך לרצות את זה ממש ולהגיע בשלים לתהליך. לא משנה כמה מעולה תהיה התזונאית או הנטורופתית - אם לא תהיו מחוייבים ומחוברים, זה לא יקרה, כי אף אחד לא יכול לרדת בשבילכם את המשקל שלכם (חבל). אותו דבר עם סדר. אף אחד לא יכול למיין בשבילכם את הבית שלכם. נכון, יש חברות לסידור הבית שמגיעות, עושות סדר בפעם אחת, ומסלקות עבורכם המוני חפצים. לטעמי, הדבר דומה לדיאטת בזק המבטיחה ירידה גדולה במשקל, אבל לא נותנת כלים לשינוי אורח החיים התזונתי. 

הגישה היפנית

אם הצלחתם לחמוק ממתקפת יחסי הציבור עד היום, אולי אתם עוד לא מכירים את מארי קונדו, אשה יפנית שהוציאה ב-2011 את "סוד הקסם היפני". ב-2016 יצא רב המכר שלה בעברית אחרי שתורגם ל-40 שפות ונמכר ביותר מ-11 מיליון עותקים ברחבי העולם. מתברר שלא רק אתם מתמודדים עם בלגן מטריד בבית. כל מי שחי בעולם המערבי מתמודד לרב עם בית עמוס מדי עם חפצים מיותרים. קונדו פיתחה שיטה בשם "קונמארי". זה ספר קל מאד לקריאה, ואף שאפשר לתמצת אותו במשפטים ספורים (מיד אעשה את זה עבורכם), הקריאה בו מעבירה את הקורא ל"מוד" של עשייה. ברוב האנשים שקראו אותו התעורר דחף להעיף חצי בית. זה שווה את זה.

קונדו מציעה להתייחס לסידור הבית כאל אירוע מיוחד. היא אומרת לנו - בואו נחליט שאנחנו נכנסים לפרויקט גדול מיוחד וחד פעמי, במסגרתו נסקור במשך תקופה את כל החפצים בבית. והיא מתכוונת לכל החפצים בבית; כל הבגדים וכל הספרים וכל הכלים וכל הניירת והתמונות והמכתבים והקשקושים שיש בקערות והארונות העליונים והמחסן והארגזים שלא פרקנו עוד מהמעבר דירה שהתרחש לפני שלוש שנים. הכל. בכל פעם שאנחנו אוחזים בחפץ, אומרת קונדו, נשאל: האם החפץ הזה משמח אותי? ובאנגלית – does it spark joy? הפרויקט הוא משנה חיים, גורסת קונדו, ובסופו תישארו בבית רק עם מה שמשמח אתכם.

עטיפת "סוד הקסם היפני" בהוצאת אחוזת בית

סידור לפי קטגוריות

בשונה מהנטייה הטבעית שלנו, לסדר לפי אזורים (מגירה, מדף, ארון), קונדו ממליצה לסדר לפי קטגוריות. כך, אם אני ממיינת נעליים, אני אוספת את הנעליים שלי מכל רחבי הבית: אלה שבמגירה, ואלה שבכניסה, ואלה שבקופסאות למעלה בארון, ואלה שחלצתי אתמול בחדר האמבטיה – ואני מתייחסת למיון שלהם בפעם אחת.

אם אני מסדרת את משחקי הקופסה בבית, אני מרכזת קודם את כל משחקי הקופסה שנמצאים בכל חדרי הילדים, בסלון, וגם באיזה מדף או ארון איחסון. רק כך הבחירה שלי לשמור או להעביר הלאה תהיה מדויקת ויעילה יותר

נתחיל במה שמעורר בנו הכי פחות אמוציות. כך למשל, אם אין לי סנטימנטים לחומרי יצירה או לחלופין לכלי מטבח – אתחיל מאחד מאלה. אם יש לי קשר מיוחד עם הספרייה – אחכה עם המיון שלהם לשלב שכבר אהיה מיומנת בקבלות החלטות

לחלופין, אם אני מסדרת את משחקי הקופסה בבית, אני מרכזת קודם את כל משחקי הקופסה שנמצאים בכל חדרי הילדים, ובסלון, וגם באיזה מדף או ארון איחסון. רק אם אאסוף הכל יחד, אוכל לראות בדיוק מה יש לי, והבחירה שלי לשמור או להעביר הלאה תהיה מדויקת ויעילה יותר.

אם אתם אספני נעליים, אל תתחילו דווקא עם מיון הנעליים. לכו מהקל אל הכבדקרדיט: batomcrespo

מהקל אל הכבד

נתחיל במה שמעורר בנו הכי פחות אמוציות, זכרונות, התנגדויות או מגננות. כך למשל, אם אין לי סנטימנטים לחומרי יצירה או לחלופין לכלי מטבח – אתחיל מאחד מאלה. לעומת זאת אם אני אספנית של נעליים, אשאיר את מיון הנעליים לסוף. אם יש לי קשר מיוחד עם הספרים בספרייה שלי – אחכה עם המיון שלהם לשלב שכבר אהיה הרבה יותר מיומנת בקבלות החלטות. ודאי כשמדובר בניירת, שתמיד מכילה בתוכה מסמכים טעונים. כך אחמם את שריר קבלת ההחלטות שלי בתרגילים קלים יותר, וכשאגיע למקומות המאתגרים יותר, יהיה מאחורי קילומטראז' גדול של קבלת החלטות, ואוכל להתמודד עם המיון יותר בקלות.

למרות הנטייה בזמן הסידור להתרכז במה שאנחנו רוצים לשחרר, נכון יותר להתמקד דווקא במה שנרצה להשאיר. אם אני ממיינת את החולצות שלי, אבחר את אלה שאני כן רוצה להשאיר. מדובר בעניין תפישתי, אבל הוא מסייע מאד במיקוד

נניח שהחלטתי להיפרד מתיק מרוט ובלוי שכבר לא משמח אותי ולא אצא איתו מהבית, אבל מצד שני מעורר בי זכרונות יפים מהטיול להודו, ובכלל, פעם אהבתי אותו מאוד. אגיד לו בקול "תודה לך תיק אהוב". ההודיה בקול עוזרת לשחרר את החפצים

להתמקד ב"כן"

למרות הנטייה הטבעית שלנו בזמן הסידור להתרכז במה שאנחנו רוצים לשחרר, נכון יותר להתמקד דווקא במה שנרצה להשאיר. אם אני ממיינת את כל החולצות שלי, אבחר מתוכן את כל אלה שאני כן רוצה להשאיר, וכך כל מה שלא בחרתי – עובר למסירה. הנקודה הזו מתייחסת למשהו תפישתי - מה אנחנו רוצים כחלק מחיינו ובוחרים בו - אבל עוזרת מאד במיקוד.

יחד עם זאת, קונדו ממליצה לדבר בקול עם החפצים שאתם נפרדים מהם. לא מדובר בשיחות נפש, אבל הפעולה המשונה הזו שווה ניסיון. נניח שהחלטתי להיפרד מתיק מרוט ובלוי שאני יודעת שכבר לא משמח אותי ולא אצא איתו מהבית, אבל מצד שני הוא מעורר בי זכרונות יפים מהטיול להודו, ובכלל, פעם אהבתי אותו מאוד, ולכן הוא בלוי מרוב שימוש. אגיד לו בקול "תודה לך תיק אהוב", או "היו שלום מכנסי ג'ינס מהתיכון" או "תודה לך פונדו שקיבלתי בחתונה הראשונה שלי ומאז לא יצא מהארון", ההודיה, בקול, עוזרת לשחרר את החפצים. 

מארי קונדו. בכל העולם אנשים מתמודדים עם בלגן ועומס בביתקרדיט: mariekondo Verified

הגישה הים תיכונית

קונמארי היא שיטה נהדרת, מעוררת השראה אפילו, אבל מהניסיון שלי, היא לא מתאימה לכולם. אם אתם טיפוסים שמטרות גדולות נוטעות בהם מוטיבציה ודוחפות אותם קדימה, אנשים שמסוגלים להתחייב ולהתמסר למשהו גדול - זו השיטה שלכם. אבל רוב האנשים מעדיפים להתחיל יותר בקטן; לא לחשוב מרתון, אלא הליכה בשכונה. לאלה אני רוצה להציע את האלטרנטיבה שלי, שאני קוראת לה - הגישה הים תיכונית  - גישה המציעה סידור יומי: כל יום סידור עומק אחד קטן. גם בגישה הים תיכונית הפעולה היא אותה פעולה: מיון וקבלת החלטות; מה אני משאירה וממה אני נפרדת.

🏠 ארגנו לכם זמן. זמן הוא כנראה המשאב הכי חשוב. כמה זמן? כמה שיש לכם, כמה שאתם רוצים להקדיש לזה, כמה שאתם מסוגלים להתמודד עם זה. כשאני  מגיעה לבתים של אנשים, הדבר הכי חשוב שאני עושה, זה שומרת על המסגרת. ברור שבזמן שאני שם אי אפשר לזלוג לשום דבר אחר. בזמן הזה מסדרים.

🏠 ארגנו לכם משטח לעבוד עליו. פנו לכם שולחן, או אפילו מקום על הריצפה. נצטרך אותו.

🏠 רכזו במקום אחד את כל הקטגוריה. למשל: כל הנעליים שלכם; או כל התיקים. או כל הצלחות; או כל האוכל היבש. אל תיבהלו מהערימה המפחידה, היא תמוין בזריזות.

קטגוריית כלי כתיבה. איספו מכל הבית ורכזו במקום אחדצילום: שירלי אבנון קרייזל

🏠 עברו פריט פריט. החזיקו כל פריט. שאלו לגביו: האם הוא משמח אותי? לחלופין: האם אני בוחר להשאיר אותו?

כל הפריטים מתחלקים לשלוש קבוצות:

1. נשאר – אני רוצה את זה, אני אוהב את זה, אני משתמשת בזה, זה משמח אותי, אני צריכה את זה וכו'.

2. לפח – זה שבור; זה מקולקל; זה בלוי; זה קרוע; זה לא ראוי לשימוש; חסרים בזה חלקים וכו'.

3. למסירה – אני לא צריכה את זה; אני לא אוהב את זה; זה מכוער בעיניי; זה קטן עליי; זה גדול עליי; הילדים שלי גדולים בשביל זה; הילדים שלי לא נגעו בזה וכו'.

מחכה למסירה בביקור הבא אצל סבתא: טושים ועפרונות צבעוניים לנכדים מזדמניםצילום: שירלי אבנון קרייזל

🏠 עכשיו כשהארון או המדף ריקים – העבירו סמרטוט עליהם. גם הם צריכים ליטוף וניקיון. 

🏠 החזירו לארון או המדף במרוכז, רק את הפריטים מקבוצת הנשארים. השתדלו שכל הקטגוריה, אם אפשר, תהיה במקום אחד.

🏠 השליכו לפח את קבוצת ההולכים לפח. מראש כדאי למיין ישירות לתוך שקית אשפה, כך שהתלבטות שנייה תיחסך.

🏠 דאגו למסור את קבוצת המסירה. אפשר לרכז שקיות לחברים עם תינוק, לזו ששתי מידות רזה יותר וכו', למבקשי מקלט, לביגודית של ויצ"ו, אבל אפשר גם להוריד לספסל ברחוב. אין רחוב בישראל שחפצים שימושיים לא נלקחים מהם לבית שצריך אותם. אל תעכבו את המסירה. 

נעליים למסירה על הספסל ברחוב. יעלמו תוך כמה דקות למישהו שצריך אותןצילום: שירלי אבנון קרייזל

משהו לקחת הביתה

📓 עברו על הבית שלכם, וערכו רשימה מפורטת של כל הקטגוריות בבית שלכם הדורשות סידור. לדוגמה: ספרים, בגדים, כלי מטבח, משחקים וצעצועים, חומרי יצירה וכו'. בחרו קטגוריה אחת שאתם מרגישים שקל להתחיל ממנה, אפשר גם קטנה וספציפית (כוסות; גרביים; קופסאות שימורים)

📓 רכזו את כל הקטגוריה במקום אחד.

📓 עברו פריט פריט ושאלו – האם אני בוחר להשאיר את זה?

📓 מיינו את כל הקטגוריה לשלוש קבוצות – נשאר, לפח, למסירה.

📓 אחרי שהעברתם סמרטוט – החזירו רק את קבוצת הנשארים.

זכרו – לסדר זו חגיגה! נתראה בסידור הבא, שבו נלמד להימנע מטעויות סידור אופייניות.

שירלי אבנון קרייזל היא מעצבת פנים ומסדרת בתים. בעברה מרפאה בעיסוק ומנחת קבוצות בתחום בריאות הנפש 

תגיות קשורות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ