איפה אפשר להתנדב: מי רוצה לסייע לשורדות זנות?

עמותת "לא עומדות מנגד" עוזרת לנשים במעגל הזנות ולשורדות זנות לשקם את חייהן. התפקידים רבים ומגוונים, והסיפוק אדיר, כך מעידות המתנדבות

מתנדבים אורזים מוצרי קוסמטיקה לשורדות הזנות, לקראת החגים
מתנדבים אורזים מוצרי קוסמטיקה לשורדות הזנות, לקראת החגיםצילום: "לא עומדות מנגד"
ורד לי - צרובה
ורד לי
ורד לי - צרובה
ורד לי

מי אנחנו?

"לא עומדות מנגד" הוקמה כקבוצת פייסבוק ב-2017 והחלה לספק מענה חירומי, ראשוני ומיידי לנשים במעגל הזנות. "עד מהרה זה גדל מאוד בגלל ואקום וצורך עז במענה כזה", אומרת נעמה גולדברג מייסדת ומנכ"לית העמותה. "בלט לי שנשים במעגל הזנות ושורדות הזנות חיות בעוני, ללא טיפול, ללא רשת חברתית, וסובלות מבדידות קשה. היה חשוב לי שהציבור הרחב יידע שזנות היא טראומה מינית שלוקח שנים ארוכות להחלים ממנה, ורציתי להנחיל את זה דרך הסיוע. מטרתי היתה כפולה – להעלות מודעות לנושא הזנות תוך פירוק המיתוסים של תעשיית הזנות; ומטרה נוספת היא לא לשקם אלא לתת תמיכה לשיקום".

ב-2018 הפכה "לא עומדות מנגד" לעמותה שבה 160 מתנדבות קבועות ועוד מאות מתנדבות באופן חד פעמי (לצד מתנדבים גברים). העמותה מסייעת ל-1,260 נשים במעגל הזנות ושורדות זנות. "בחודש האחרון פנו 70 נשים חדשות", אומרת גולדברג ומציינת שמאז תחילת הקורונה מורגשת עלייה ניכרת בפניות.

העמותה דואגת לסיוע במימון (שכר דירה, שכר לימוד, תשלום חשבונות), בישול לשורדות הזנות, ליווי לרשויות ולרופאים, תרומת ריהוט או ציוד לבית ושינועו, וסיוע בהתמודדות עם הבדידות. גולדברג מדגישה שכל סיוע נעשה בשיטת "מתן בסתר" – המתנדבות לא פוגשות את הנשים בזנות, והכל מבוסס על עזרה פמיניסטית; "אנחנו לא נגיד לנשים מה הן צריכות אלא נברר ונשאל מה הן צריכות ונסייע", היא מסבירה.

באחרונה זכתה העמותה בפרס יפה לונדון-יערי ל-2021 שניתן לארגונים שהקימו ויזמו פרוייקטים חברתיים למען נשים שנפגעו משמעותית בעקבות משבר הקורונה. העמותה זכתה במענק בסך 50 אלף שקל, המצטרף לתמיכה לה היא זוכה ממשרד הרווחה. "זנות היא טראומה מינית ופגיעה בכבוד האדם והיא לא לגיטימית", אומרת גולדברג. "פעילות העמותה היא הושטת יד לקהילה שקופה במטרה להעביר לה את המסר 'את לא לבד'".

המתנדבת לנואל עוז ארי מבשלת לשורדות ארוחת שבת במסגרת פרויקט "מבשלות לך"צילום: ארנה תמיר

מה עושים?

יערה (שם בדוי), בת 37, מסתייעת ב"לא עומדות מנגד" קרוב לשנתיים. "הייתי בחובות והן סייעו לי לצאת מהם", היא מספרת. "השבוע הן סייעו לי כמה פעמים עם אוכל לבעלי החיים שאני מגדלת ואחת לשבוע ביום שישי אני מקבלת בזכותן אוכל מבושל". יערה עברה אונס מתמשך מגיל ארבע עד שמונה על ידי שכן. בביתה ספגה אלימות פיזית קשה מצד הוריה. "התחלתי לשתות אלכוהול בגיל 12", היא מספרת. "עשיתי סמים כבר בגיל 13 ובמקביל נוצלתי מינית על ידי גברים בני 40 ויותר.

"אמרתי לעצמי שאם זה ככה, אם הגוף הוא כלי להישרדות, עדיף כבר לגבות תשלום. כך מצאתי את עצמי כבר בגיל 14 נוסעת לכיוון הבורסה ברמת גן ועובדת בזנות. קשה להאמין כמה סוטים ופדופילים יש. הייתי מגיעה לשם כקטינה עם קוקיות. אלה האנשים שנראים לך הכי מכובדים, עם חליפות ומשרות ורכבים חדישים. עד היום אני לא מצליחה להרפא מזה. לקוחות הזנות הם אנשים חולים. נשים בזנות נושאות פוסט טראומה וצריכות טיפול כל החיים. זה לא רק להפסיק ולצאת מהזנות".

בחמש השנים האחרונות היא שורדת זנות, עובדת בעבודה רגילה מחוץ לעולם הזנות אבל מודה שלעיתים עדיין יש מעידות. "לפעמים זה בגלל מצוקה קשה וצורך לשרוד. הרבה מאיתנו לא יכולות עדיין להרים את הראש ולשרוד. אם לא הייתי מקבלת את הסיוע הזה, הייתי פונה שוב לזנות".

מתנדבים מכינים משלוח לחג עבור שורדות הזנותצילום: ארנה תמיר

מה צריך?

פניות וציוד

תפקידי ההתנדבות הבאים מחייבים השתתפות בהדרכה אחת לחודש (לא בפרויקט "מבשלות" למטה) בשעות הערב, ונכון לעכשיו – בזום. במידה שהמתנדבות מרגישות צורך בליווי והדרכה אישיים – יש אפשרות לכך, אך זו לא חובה.

רכזת פניות. מקשרת בין השורדות לבין העמותה. כל רכזת מלווה כ-20 שורדות ומטפלת בבקשותיהן. הטיפול יכול להיעשות באמצעות העברת הבקשה לצוותים הרלוונטיים, באמצעות פוסט בפייסבוק, באמצעות בקשה לסיוע כספי של העמותה ועוד. זמן ומשך ההתנדבות משתנים כיוון שההתנדבות מתבצעת מהבית, וכל מתנדבת יכולה לנהל לעצמה את הזמן. מדובר בתפקיד מרכזי בעמותה ועל כן נדרשות כשעה-שעתיים ביום, בימי חול בלבד.

צוות ריהוט והצטיידות. המתנדבות נותנות מענה לבקשות לריהוט וציוד שמגיעות דרך רכזות הפניות. המתנדבות עובדות כצוות ומחפשות באתרי יד שניה, קבוצות פייסבוק וכדומה. הן מתבקשות להיות בקשר עם התורמות (לוודא מצב של הפריט, גודל וכו'), להיות בקשר עם שורדת הזנות (לתאם מה נדרש, ציפיות, הגעה וכו') ותיאום של שינוע או הובלה. ההתנדבות מתבצעת מהבית, פעמים רבות כצוות. מדובר על כשעת התנדבות אחת ביום.

פרויקט "מבשלות לך"

הפרויקט מקשר בין נשים במעגל הזנות ושורדות זנות שמעוניינות לקבל אוכל ביתי חם מדי שבוע, לבין מתנדבות שמבשלות עבורן. כ-700 מתנדבות כבר עושות במלאכה, אבל תמיד נחוצות עוד נשים שאוהבות ומוכנות לבשל.

מבשלות. דרושות נשים שאוהבות לבשל. כל מבשלת מתנדבת מתבקשת לבשל אחת לשלושה שבועות ביום שישי ולהניח לאישה במעגל הזנות את האוכל ליד דלת ביתה.

המתנדבת סמדר קולקובסקי מבשלת לשורדת זנותצילום: ארנה תמיר

רכזת "מבשלות לך". נמצאת בקשר עם הנשים במעגל הזנות ושורדות הזנות ועם המבשלות, מתאמת ביניהן ומנחה את המבשלות. בשלב הראשוני של הקמת התשתית (גיוס מתנדבות, שיחת תיאום עם הנשים במעגל הזנות), מדובר בכשלוש-ארבע שעות שבועיות. במהלך התפעול השוטף, הזמן מצטמצם לכשעה-שעתיים בשבוע.

את לא לבד. מדובר בליווי אישי, "אחת-על-אחת" – מתנדבת ושורדת זנות. הרעיון הוא ליצור קשר חברי, להעמיק את תחושת השייכות ולהפיג את הבדידות הקשה. ההתחייבות היא למפגש שבועי ביום ובשעה קבועים שייקבעו בהתאם למה שנוח למלווה ולשורדת הזנות, למשך שנה לפחות. מעבר למפגש – ייתכנו התכתבויות ושיחות טלפון בהתאם להעמקת הקשר.

מתנדבים אורזים מוצרים עבור שורדות הזנותצילום: ארנה תמיר

צוות טיפולי שיניים. טיפולי שיניים נדרשים שכן נשים בזנות ושורדות זנות הן בדרך כלל בעלות עבר של שימוש בסמים, שפוגע בשיניים. המתנדבות נותנות מענה לבקשות של טיפולי שיניים שמגיעות דרך רכזות הפניות. כל מתנדבת נמצאת בקשר עם כ-15 שורדות זנות ומלווה את תהליך הטיפול שלהן, כולל תיאום מול רופאי שיניים רלוונטיים באזור המגורים של שורדת הזנות, עזרה בהגעה לטיפול ועוד. הזמן הנדרש לכך משתנה בהתאם לשלבי הטיפול ולניהול אישי של הזמן, אבל עומד בממוצע על שלוש-ארבע שעות שבועיות.

דבר המתנדבת:

איריס צלניק, בת 35, מתנדבת ב"לא עומדות מנגד" מזה כשנה וחצי כמתאמת בין המבשלות לנשים במעגל הזנות ושורדות הזנות בפרויקט "מבשלות לך": "ההתנדבות מצריכה בין השאר קשר שוטף עם הנשים שמקבלות את משלוחי האוכל. אני מוודאה שהנשים במעגל הזנות מקבלות את האוכל החם אבל השיחה נועדה גם לשמש כאוזן קשבת וליצור קשר איתן.

צלניק שעובדת על דוקטורט בביוכימיה במכון ויצמן, נחשפה לנושא לפני כשנתיים בעקבות כנס שנגע במאבק בינלאומי לאלימות נגד נשים. בכנס השתתפה בין השאר ניצולת הסחר בנשים ושורדת הזנות, צ'ילה עזרא. "היא מאוד הרשימה אותי והסיפור שלה ערער את כל מה שחשבתי על זנות, זה היה פוקח עיניים".

"מישהו בקהל שאל 'ומה אני יכול לעשות?' והתשובה היתה בין השאר 'להתנדב'. מיד התעניינתי וכך הגעתי ל'לא עומדות מנגד'. ההתנדבות הזאת שינתה את התפישה שלי על זנות בכלל ועל זכויות נשים ופמיניזם, זה הפך אותי ליותר פמיניסטית. בנוסף, הפכתי לשליחה; מרבית החברה לא מודעת לנושא ומהי זנות, ויש הזדמנות לדבר ולהסביר. זה ממלא את חיי. החוויה שאני עוברת עם הנשים במעגל הזנות ושורדות הזנות היא חזקה. אנחנו מאפשרות לנשים האלה שקט, ביטחון תזונתי ומענה רגשי. מישהי פעם כתבה לי: 'אני והחברות שלי לא יודעות מה זאת אהבת חינם. תמיד רצו מאיתנו משהו, אף פעם לא אהבו אותנו סתם'. דרך הנתינה הזאת אנחנו מעבירות להן שיש אהבת חינם, שהן ראויות לה ושהן חשובות ולא שקופות".

ליצירת קשר:

לשורדות זנות, בימים א'-ה' בשעות 10:00-16:00 אפשר לפנות לרבקה הדראי בטל: 074-7323520
למתנדבים, אנא פנו במייל לנטע וכסלר: netta@lo-omdot.org

כתבות מומלצות

איור: עמוס בידרמן

דלתות מסתובבות: הנוטש, החוזרת באופן חלקי והיושב על הגדר

יצחק לבני, 2016

מדובר בכישרון מפתיע של סופר גדול. זה הספר שאני הייתי רוצה לכתוב

נעה ודוד שיסל. בזכות הסרט צבי בהחלט מאוד נוכח

"שואלים אם יש קשר לשיסל. אני אומר שאני הבן שלו, וישר עולה חיוך"

ויטמינים ותוספים בחנות פארם

כן, מדובר בסוג של אובססיה. זו רשימת תוספי המזון שאני לוקחת

אלן קאמינג ב"החבר הגאון שלי מהתיכון". כל זיכרון ילדות מחייב בדיקת עובדות

מרענן לראות טאץ' קומי בז'אנר שלא מצטיין בחוש הומור

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ

כתבות שאולי פספסתם

בת ים

שתי דירות במחיר אחת: האם זהו עתיד תחום הפינוי-בינוי?

אפליקציית קלארנה. החברה נמצאת במגעים לגיוס סבב חדש לפי שווי שנמוך בכ-30% מהשווי שקיבלה לפני שנה בלבד

"היערכו לגרוע מכל": נבואות החורבן בהיי-טק מתחילות להגשים את עצמן

בניין דירות בחולון

לקחתם משכנתא בחודשים האחרונים? גם אתם כבר שילמתם על עליית הריבית

"כשבאנו לקבל משכנתא לרכישת הבית, התברר שהבעיה לא פשוטה כלל"

הריבית במשק מזנקת – מה כדאי לעשות עם ההלוואות שלקחתי?

המשווקים של פוליסות החיסכון הם סוכני הביטוח, שנהנים מעמלות שמנות

"הציעו לי להעביר את החיסכון מאלטשולר. האם כדאי לי?"